• Pn - Pt : 8:00 do 15:30
  • So - Ni : nieczynne

Europejski dzień profilaktyki udarowej

Europejski dzień profilaktyki udarowej

Europejski dzień profilaktyki udarowej 10 maj

10-go maja przypada Europejski Dzień Profilaktyki Udarowej. Jest to dzień, w którym prowadzone są różnego rodzaju kampanie oraz happeningi mające na celu poszerzać wiedzę społeczeństwa na temat udaru. Jednym z głównych założeń jest także okazywanie wsparcia oraz pomocy osobom, które przeżyły udar.
Najwięcej, bo aż ok. 80% udarów dotyczy mózgu. Jego przyczyną jest przeważnie zwężenie, bądź zamknięcie światła naczynia, które doprowadza krew do mózgu. W Polsce ta choroba dot. ok. 70 tysięcy osób rocznie, z czego 30% z nich niestety umiera. Jest to bardzo poważna choroba, która wymaga natychmiastowej reakcji w chwili pojawienia się.

Wyróżnia się udar krwotoczny w skład, którego wchodzą: zakrzepowo-zatorowy, zatorowy oraz hemodynamiczny. Dotyczy on około 90% wszystkich przypadków. Innym rodzajem jest udar krwotoczny, do którego należy krwotok śródmózgowy.

Wśród najczęstszych przyczyn wymienia się przede wszystkim nieprawidłowy styl życia, a więc złą dietę i brak ruchu. Bardzo często powiązany jest z osobami otyłymi, mającymi nadciśnienie oraz cukrzycę. Najbardziej narażone są osoby, które ukończyły 55 rok życia, jednakże nie jest to regułą. Częściej doznają go mężczyźni.
Objawy udaru zależne są od miejsca uszkodzenia mózgu. Jednym z pierwszych może być zarówno ból głowy, jak również mogą pojawić się wymioty oraz mdłości. Osoba, u której dochodzi do udaru przeważnie traci przytomność i zapada w śpiączkę. Następnie dochodzi do porażenia części ciała, sztywności karku oraz opadania kącika ust. W większości przypadków następstwem jest afazja, czyli zaburzenie pewnych mechanizmów, które programują czynności mowy. Innymi symptomami, które mogą wskazywać udar są amnezja, padaczka, zaburzenia mowy, urojenia, omamy, utrata świadomości.
Należy podkreślić, iż istnieją sposoby, aby uniknąć udaru takie, jak zachowanie odpowiedniej diety oraz uprawianie aktywności fizycznej.

Powrót do bloga

Jesteś gotów podjąć pracę?

Zapraszamy do przejrzenia niektórych ofert pracy opiekunki w Niemczech. Chcesz zobaczyć wszystkie oferty?

class opieka od 2024-06-05
0187 Pani - Niemcy 85658 Egmating 05.06
Niemcy - 85658 Egmating

Do opieki jest Pani, mieszkająca w domu. Seniorka ma 83 lata, 164 cm, 52 kg. Pflegegrad 3. Porusza się samodzielnie. Ma zdiagnozowaną zaawansowaną demencję.  Pani jest miłą, spokojną, serdeczną osobą. Lubi dużo rozmawiać. Pani wstaje o 8:00. Idzie spać ok 19:00. Przesypia całe noce, do toalety chodzi samodzielnie. 3 razy w tygodniu Podopieczna jeździ do Tagespflege ( poniedziałki, środy, piątki od 8:30-16:00). Podopieczna je wszystko bez problemu.  Potrzebuje pomocy przy ubieraniu, myciu i przyjmowaniu leków.   Razy w tygodniu jedzie się z córką na zakupy. Rodzina jest pomocna i sympatyczna. Do dyspozycji opiekunki jest piękny, jasny pokój, telewizor, internet. Są dwie toalety, jedna łazienka. W domu u babci na górze, jeden pokój zajmuje wnuk. Sympatyczny, młody chłopak.

Zobacz ofertę
class opieka od 2024-06-01
O213 Pani Niemcy - 82284 Grafrath 01.06
Niemcy - 82284 Grafrath

Do opieki Pani 90 lat, 168 cm, 80 kg wagi. Mieszka sama w domu jednorodzinnym w miejscowości Grafrath (82284). Seniorka jest bardzo miłą i przyjazną osobą. Lubi rozmawiać, oglądać telewizję, spacery. Podopieczna ma przyznane Pflegegrad 2. Seniorka ma zdiagnozowane problemy z ciśnieniem i sercem, jest osobą inkontynencyjną, ma zakładane pieluchomajtki i wkładki. Porusza się przy pomocy rollatora. Na obecną chwilę sama wstaje, sama się myje, sama się ubiera.

Zobacz ofertę
class PILNE! opieka od 2024-06-01

Do opieki Pani mieszkająca sama w mieszkaniu (z tarasem i ogrodem na parterze) w Monachium (81477). Seniorka ma 79 lat, 156 cm, 53 kg. Przyznane ma Pflegegrad 3. Podopieczna ma zdiagnozowaną demecję, inkontynencję (ma zakładane wkładki), depresję i alergię. Pani potrzebuje niewielkiej pomocy przy codziennych czynnościach życiowych jak mycie, ubieranie, rozbieranie się, przyjmowanie leków. Podopieczna chodzi sobie po obiedzie sama na spacer, niedaleko domu jest plac zabaw, i ogródek, więc najczęściej tam sobie idzie. Seniorka lubi słuchać muzykę, grać w różnego rodzaju gry, oglądać albumy, chodzić na spacery, rozwiązywać krzyżówki, układa puzzle.

Zobacz ofertę