• Pn - Pt : 8:30 do 15:30
  • So - Ni : nieczynne

Kłopoty z pamięcią

Kłopoty z pamięcią

Kłopoty z pamięcią 9 kwi

KŁOPTY Z PAMIĘCIĄ

 

Prawdą jest, że z wiekiem wielu osobom pogarsza się pamięć, ale prawdą jest również, że proces ten nie jest odwracalny. Niewielkie zaburzenia pamięci wcale nie muszą dowodzić upośledzenia pracy mózgu. Może to jakiś błahy problem, któremu łatwo zaradzić.

TRENING UMYSŁOWY

Regularny trening umysłowy, polegający na zapamiętywaniu nazwisk, uczeniu się na pamięć listy zakupów i przyswajaniu innych informacji jest absolutnie niezbędny do utrzymania dobrej pamięci.

W ZDROWYM CIELE ZDROWY DUCH

Ćwiczenia aerobowe, takie jak szybkie maszerowanie czy pływanie, mogą poprawić funkcjonowanie pamięci nawet o 20-30%.

WYPOCZYNEK

Zdrowo przespana noc pomaga mózgowi lepiej przetwarzać informacje i przyswajać nowe. Zaleca się dostosowywanie długości snu do indywidualnych potrzeb, tak aby budzić się wypoczętym.

WSPOMAGANIE PAMIĘCI

Można zażywać preparaty wielowitaminowe ze składnikami mineralnymi dostarczającymi organizmowi substancji o właściwościach przeciwutleniających i przeciwzapalnych, pomocnych w razie pogorszenia pamięci.

FOSFOLIPIDY

Substancje te wchodzą w skład osłonek i błon komórek nerwowych w mózgu. Ich obecność pomaga w przekazywaniu informacji między tymi komórkami. Niestety, z wiekiem ich liczba się zmniejsza, co prawdopodobnie wpływa na pogorszenie pamięci. Fosfolipidy nie występują w wystarczającej ilości w pożywieniu, dlatego sensowne wydaje się podawanie ich w postaci preparatów uzupełniających dietę.

WIECEJ TŁUSZCZÓW

Ale nie masła i tłustych pokarmów!Niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe są nieodzownym składnikiem budulcowym błon komórek nerwowych, a zatem mają również wpływ na stan pamięci. Zaleca się podawać dziennie 2 łyżki oleju lnianego, który jest bogatym źródłem kwasów tłuszczowych.

NIE ZAPOMNIJ O TYM ZIELU

Barwinek wpływa na przyśpieszenie procesów myślowych. Wyciąg z jego nasion wyraźnie poprawia ukrwienie tkanek mózgu, przez co działa stymulująco na pamięć.

RELAKS

Metody relaksacyjne, polegające np. na głębokim oddychaniu, zmniejszają napięcie i mogą wspomagać proces przypominania.

 

Powrót do bloga

Jesteś gotów podjąć pracę?

Zapraszamy do przejrzenia niektórych ofert pracy opiekunki w Niemczech. Chcesz zobaczyć wszystkie oferty?

class opieka od 10.01.2019

Pani mieszka z mężem w domu jednorodzinnym. Seniorka ma przyznane Pflegegrad 4. Podopieczna porusza się za pomocą rollatra lub wózka inwalidzkiego. Występują u niej problemy ze słyszeniem i widzeniem. Pani jest po wylewie, ma problemy z ciśnieniem, jest allergikiem (papryka i orzechy) i ma cukrzycę. Dla podopiecznej obiad jest przywożony ze szpitala, natomiast śniadanie i kolację należy przygotować w domu. Podopieczna stara się dużo rzeczy robić samodzielnie, ale np. jest potrzebna pomoc przy myciu lewej strony ciała, kąpieli czy zakraplaniu oczu. Mąż podopiecznej ogólnie jest osobą samodzielną, jednak potrzebuje pomocy przy zakładaniu skarpet i kremowaniu nóg. Opiekunka powinna przy pomocy męża podopiecznej umieć włożyć do bagaznika elektryczny wózek inwalidzki Seniorki.

Zobacz ofertę
class PILNE! opieka od 15.01.2019

Podopieczny mieszka z żoną (która nie wymaga opieki) w domu wielorodzinnym w małym mieście. Pan oprócz dolegliwości związnych z wiekiem starczym ma zdiagnozowaną cukrzycę insulinową. Podopieczny 20.06.2016 roku po upadku w domu, przebywał w szpitalu na leczeniu. W szpitalu podopieczny miał lekki wylew do mózgu, utworzył się krwiak, który zniknął po paru dniach.. Podpieczny porusza się na wózku inwlaidzkim bądź za pomocą rollatora. Po schodach nie chdzi. Potrzebuje pomocy przy kładzeniu się do łóżka, ubieraniu rozbieraniu się i myciu.

Zobacz ofertę
class opieka od 10.01.2019

Seniorka mieszka sama w domu w Monachium. Pani ma zdiagnozowane problemy z sercem i ciśnienem. Jest osobą mobilną. Nie potrzebuje pomocy przy codziennych czynnościach typu mycie czy ubieranie. Te czynności wykonuje samodzielnie. Pani jest osobą aktywną, lubi chodzić do teatru, kawiarni, spotykać się z przyjaciółmi, wychodzić na spacery.

Zobacz ofertę