• Pn - Pt : 8:00 do 15:30
  • So - Ni : nieczynne

Zapalenie żył

Zapalenie żył 23 kwi

Czym jest zapalenie żył? Jakie są objawy choroby?

 

Rozróżnia się dwa rodzaje tego schorzenia: zapalenie żył powierzchniowych oraz zapalenie żył głębokich. Pierwsze z nich dotyczy zwykle ludzi chorujących na żylaki. Tuż pod powierzchnią skóry na nogach widać czerwone wstążki żył, które są twarde, gorące i bolesne w dotyku. Ta okolica ciała jest również zaczerwieniona. Natomiast zapalenie żył głębokich objawia się ogólną ociężałością nóg, głównie w okolicy łydek, czasami obrzękiem kostek.

 

Leczenie zapalenia żył i sposoby przynoszące ulgę

 

Szacuje się, że około 30% przypadków zapalenia żył przechodzi niezauważenie i nie wymaga leczenia. Natomiast jeżeli lekarz zdiagnozuje zapalenie żył głębokich, to z pewnością wdroży jakieś leczenie.

Ciepło leczy. Przykładaj ciepłe wilgotne okłady na chorą okolic ciała, co poprawia samopoczucie i przyśpiesza powrót do zdrowia. Ciepło zwiększa przepływ krwi, dzięki czemu zakrzep jest szybciej resorbowany.

Chora noga do góry. Unieś choremu znajdującemu się w pozycji leżącej nogę powyżej poziomu serca, co przyśpieszy krążenie krwi i gojenie.

Rajstopy przeciwżylakowe. Obcisłe elastyczne rajstopy lub pończochy pomagają zmniejszyć obrzęk i znoszą niektóre nieprzyjemne objawy zapalenia żył. Zaciskają naczynia krwionośne i nie pozwalają na zaleganie w nich krwi.

Wspomaganie krążenia. Aby zmniejszyć ryzyko zapalenia żył , trzeba wspomagać krążenie krwi po każdych kilku godzinach siedzenia.. W czasie długich lotów lub jazdy samochodem co jakiś czas trzeba wykonać kilka ćwiczeń rozciągających. Raz w ciągu godziny wstać i chodzić przez 3-4 minuty, aby przywrócić krew z nóg do serca. Siedząc, co 10 minut podnosić nogi, aby rozciągać mięśnie łydek.

Witamina B. Aby zachować optymalna kondycję zarówno żył, jak i tętnic, zaleca się podawanie 400 mg kwasu foliowego oraz 25 mg witaminy B6. Ze względu na częste niedobory witaminy B12 u starszych osób powinno się również podawać 100 mg tej witaminy dziennie. Produkty żywnościowe zawierające duże ilości kwasu foliowego to: sok pomarańczowy, szpinak szparagi, soczewica, fasola, natomiast bogatym źródłem witaminy B6 są banany, filety z piersi kurczaka, ziemniaki i arbuzy. Witamina B12 znajduje się w produktach zwierzęcych, takich jak mięso, mleko, ser i jajka. Ze względu na utrudnione przyswajanie witaminy B12 z pokarmu u ludzi po 50. roku życia, zaleca się spożywanie produktów wzbogaconych w nią lub podawanie jej w kapsułkach lub tabletkach.

Środek przeciwzakrzepowy. Wiele badań naukowych wskazuje na przeciwkrzepliwe działanie witaminy E, Zapobiega ona skupianiu się płytek krwi oraz ich przywieraniu do ścian naczyń. Aby zmniejszyć agregację płytek, należy podawać 200-600 j.m. witaminy E dziennie. Uwaga! Jeśli chory zażywa leki obniżające krzepliwość krwi, to nie powinien brać witaminy E.

Ziołolecznictwo. Kasztanowiec biały jest surowcem zielarskim o bardzo silnym i udowodnionym działaniu przeciwzapalnym. Nagietek lekarski również posiada te właściwości. Roślina taka jak arnika, zawiera substancje o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym. Wspomaga również krążenie krwi.

W leczeniu zapalenia żył można stosować nalewki, w skład których wchodzą zioła o działaniu przeciwzapalnym (nagietek lekarski), poprawiającym stan naczyń krwionośnych (krwawnik pospolity) i zwalczające zakażenie (jeżówka). Aby złagodzić ból towarzyszący stanowi zapalnemu żył, można przyrządzić sobie odwar z 3 łyżek sproszkowanej kory dębu i 1 filiżanki wody.

Powrót do bloga

Jesteś gotów podjąć pracę?

Zapraszamy do przejrzenia niektórych ofert pracy opiekunki w Niemczech. Chcesz zobaczyć wszystkie oferty?

class opieka od 2024-04-15

Podopieczny mieszka sam w domu jednorodzinnym. Ma zdiagnozowane porażenie kurczowe. Nie chodzi, porusza się tylko na wózku inwalidzkim. Podopieczny ma duże problemy z mówieniem, natomiast dobrze słyszy i widzi, rozumie wszystko. Jest bardzo spokojną i miłą osobą. Potrzebuje całkowitej pomocy przy myciu i ubieraniu/rozbieraniu oraz jedzeniu/piciu. W domu znajduje się wszystkie możliwe udogodnienia, takie jak specjalistyczne łóżko dla chorych z materacem na odleżyny, wyciąg do podnoszenia, wózek inwalidzki. Nie stosuje żądnej diety, nie ma też problemów z połykaniem, ale należy go wolno karmić. Ma zakładane pampersy, cewnik. Pan wstaje ok 9:00 rano, idzie spać ok 20:00. Przesypia całe noce. Pauza 2 godziny dziennie od 14:00-16:00, podopieczny wtedy idzie do łóżka. Sobota, dzień wolny od 9:00-16:00, wówczas przychodzi do Pana rodzina.

Zobacz ofertę