• Pn - Pt : 8:30 do 15:30
  • So - Ni : nieczynne

11 KWIETNA - ŚWIATOWY DZIEŃ CHOROBY PARKINSONA

11 KWIETNA - ŚWIATOWY DZIEŃ CHOROBY PARKINSONA

11 KWIETNA - ŚWIATOWY DZIEŃ CHOROBY PARKINSONA 11 kwi

Święto jest obchodzone corocznie 11 kwietnia od 1997 roku, upamiętniające urodziny Jamesa Parkinsona, który jako pierwszy opisał objawy choroby neurodegradacyjnej nazwanej od jego nazwiska. Dzień ten został ustanowiony przez europejskie stowarzyszenie powstałe w 1992 roku, (ang. European Parkinson's Disease Association – EPDA), w celu zwiększenia świadomości społeczeństw na temat choroby oraz stymulowania nowych badań i innowacji leczenia. Celem tego święta jest również wsparcie pacjentów z chorobą Parkinsona i ich rodzin oraz eliminacja dyskryminacji chorych osób w miejscu pracy.

11 kwietnia 1997 EDPA, przy wsparciu Światowej Organizacji Zdrowia, ogłosiło Kartę Praw Osób Chorych na Chorobę Parkinsona.

Pierwsze w Polsce Stowarzyszenie Osób z Chorobą Parkinsona działało oficjalnie od Pierwszego Walnego Zgromadzenia od 20 maja 1995 roku pod nazwą Stołeczne Stowarzyszenie Osób z Chorobą Parkinsona. W listopadzie 2009 roku Walne Zgromadzenie zmieniło statut, w którym najważniejszą zmianą była możliwość wstępowania do Stowarzyszenia także osób nie dotkniętych chorobą Parkinsona oraz zmiana struktury zarządu, co uczyniło go ciałem kolegialnym. Dokonało też zmiany nazwy na Mazowieckie Stowarzyszenie Osób z Chorobą Parkinsona.

 

Symbolem Światowego Dnia Choroby Parkinsona na całym świecie jest czerwony tulipan.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Powrót do bloga