• Pn - Pt : 8:00 do 15:30
  • So - Ni : nieczynne

Odżywianie - jak sobie pomóc?

Odżywianie - jak sobie pomóc?

Odżywianie - jak sobie pomóc? 18 maj

To, co jemy, ma duży wpływ na stan naszego zdrowia. Nieprawidłowa dieta jest przyczyną wielu dolegliwości, takich jak choroby serca, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, osteoporoza i wysoki poziom cholesterolu we krwi. Nabiera to szczególnego znaczenia w przypadku osób starszych, gdyż wiele problemów zdrowotnych, a zwłaszcza te wyżej wymienione, pojawia się w okresie starości.

Poniżej opiszemy dietę jaka jest zalecana przy najczęściej występujących schorzeniach.

Utrata pamięci. Chociaż wydaje się to nieprawdopodobne, utrata pamięci i zamęt w głowie są często wynikiem niedoboru składników odżywczych i czasem może tu pomóc wprowadzenie odpowiednich zmian w diecie. Starsi ludzie narzekają na zamęt w głowie, co może być związane z niedoborem witaminy B12. Zaburzenia pamięci mogą być spowodowane niedoborem żelaza. Jeśli osoba starsza, którą się opiekujesz, cierpi na poważny niedobór witaminy B12, lekarz może przepisać preparat uzupełniający. Zapotrzebowanie organizmu na tę witaminę można zaspokoić, jedząc mięso, ryby, drób, całe ziarna zbóż i fasola.

Osteoporoza. Osteoporoza jest kolejną chorobą, która często występuje w podeszłym wieku. Na szczęście w dużym stopniu można jej zapobiec, dostarczając organizmowi odpowiednią ilość wapnia i witaminy D. Kobiety w wieku powyżej 55 lat powinny przyjmować 1200mg wapnia dziennie, co odpowiada mniej więcej 4 szklankom mleka. Pewna ilość witaminy D powstaje w organizmie, gdy wystawiamy się na światło słoneczne. Jednak w miarę starzenia się zdolność produkowania witaminy D przez skórę zmniejsza się, dlatego należy przyjmować co najmniej 400 j.m. tej witaminy w produktach nabiałowych, wzbogaconych o nią. Dobrym źródłem tej witaminy jest żółtko jaj kurzych, nabiał i ryby słonowodne.

Choroba serca. Dieta osób chorych na serce powinna być bogata w świeże warzywa i owoce. Według zaleceń Amerykańskiego Towarzystwa Kardiologicznego pond połowa kalorii spożywanych w ciągu dnia powinna pochodzić z produktów zawierających węglowodany złożone, tj. owoców, warzyw i zbóż. Układając dietę, wybieraj jak najwięcej produktów naturalnych, takich jak surowe warzywa i owoce, świeże mięso, drób i ryby. Produkty przetworzone, w rodzaju ciasteczek, krakersów, sosów i przekąsek, zawierają zwykle duże ilości sodu i cukru, a często również tłuszczu, dlatego należy ich unikać. Jeśli już kupujesz takie produkty, to staraj się wybierać te, w których 2 główne składniki są pochodzenia naturalnego(np. całe ziarna zbóż). Osoby chore na serce lub po zawale powinny również unikać spożywania kwasów tłuszczowych nasyconych, cholesterolu i sodu. Według zaleceń Amerykańskiego Towarzystwa Kardiologicznego nie więcej niż 30% kalorii powinno pochodzić z tłuszczów, w tym mniej niż 10% z tłuszczów nasyconych. Najwięcej tłuszczów nasyconych i cholesterolu znajduje się w produktach zawierających tłuszcze pochodzenia zwierzęcego, takich jak pełnotłuste mleko, jajka, masło, ser, mięso i wędliny. Dlatego w odpowiedniej dla starszych osób diecie należy stosować odtłuszczony nabiał. Używaj do przyrządzania potraw wody, rosołu, wina lub olejów w sprayu zamiast olejów i masła o wysokiej zawartości tłuszczów. Trzeba również przyrządzać potrawy pieczone lub gotowane na parze, a nie smażone. Powinno się także ograniczyć spożywanie czerwonego mięsa do maksimum 140 g i w miarę możliwości zastępować je drobiem i rybami.

Zapalenie stawów. Występuje niezależnie od wieku, ale 1/3 pacjentów ma 65 i więcej lat. Ludzie cierpiący na tę czasem bardzo bolesną dolegliwość na własnej skórze przekonuje się, co wzmaga, a co łagodzi ból. Nabiał i tłuszcz z ryb mogą czasem zwiększać bolesność stawów. Jednak są bogatym źródłem składników odżywczych, dlatego trzeba dostarczyć organizmowi odpowiedniej ilości białka i wapnia w innych produktach, takich jak wędliny, kurczak, tofu i fasola. W celu zmniejszenia bólu stawów można podawać starszej osobie pomarańcze, grejpfruty, truskawki i inne świeże owoce, które zawierają witaminę C ( łagodzi ból związany z zapaleniem stawów). Przeprowadza się również badania nad witaminami A, E i D, która także wydają się przynosić ulgę w tej dolegliwości. Śwież owoce i warzywa są bogatym źródłem witaminy A, jak i witaminy E, a wzbogacone mleko zawiera mnóstwo witaminy D. Doskonałym źródłem witaminy D jest również szpinak. Można podawać go w postaci sałatki lub przystawki do obiadu, a także dodawać do sosów, makaronów, zapiekanek.

Powrót do bloga

Jesteś gotów podjąć pracę?

Zapraszamy do przejrzenia niektórych ofert pracy opiekunki w Niemczech. Chcesz zobaczyć wszystkie oferty?

class opieka od 2024-04-15

Podopieczny mieszka sam w domu jednorodzinnym. Ma zdiagnozowane porażenie kurczowe. Nie chodzi, porusza się tylko na wózku inwalidzkim. Podopieczny ma duże problemy z mówieniem, natomiast dobrze słyszy i widzi, rozumie wszystko. Jest bardzo spokojną i miłą osobą. Potrzebuje całkowitej pomocy przy myciu i ubieraniu/rozbieraniu oraz jedzeniu/piciu. W domu znajduje się wszystkie możliwe udogodnienia, takie jak specjalistyczne łóżko dla chorych z materacem na odleżyny, wyciąg do podnoszenia, wózek inwalidzki. Nie stosuje żądnej diety, nie ma też problemów z połykaniem, ale należy go wolno karmić. Ma zakładane pampersy, cewnik. Pan wstaje ok 9:00 rano, idzie spać ok 20:00. Przesypia całe noce. Pauza 2 godziny dziennie od 14:00-16:00, podopieczny wtedy idzie do łóżka. Sobota, dzień wolny od 9:00-16:00, wówczas przychodzi do Pana rodzina.

Zobacz ofertę