• Pn - Pt : 8:00 do 15:30
  • So - Ni : nieczynne

14 czerwca - Światowy Dzień Krwiodawstwa

14 czerwca - Światowy Dzień Krwiodawstwa

14 czerwca - Światowy Dzień Krwiodawstwa 14 cze

Wydarzenie to dedykowane jest wszystkim ludziom dobrego serca, którzy oddają swoją krew potrzebującym. Dzień ten obchodzony jest w dniu urodzin Karla Landsteinera, który w 1901 roku odkrył grupy krwi, za co w roku 1930 otrzymał nagrodę Nobla . Święto zostało ustanowione 14 czerwca 2004 roku przez Światową Organizację Zdrowia.

Krwiodawstwo to oddawanie krwi przez osoby zdrowe na rzecz osób potrzebujących krwi lub jej składników. Odbiorcami są szpitale, kliniki oraz instytuty dokonujące skomplikowanych operacji, przeszczepów i innych zabiegów, do przeprowadzenia których krew jest niezbędna. Krew jest pobierana od pełnoletnich, zdrowych osób, które zdeklarują swoja dobrą wolę. Krwiodawstwo w Polsce oparte jest na zasadzie dobrowolnego i bezpłatnego oddawania krwi. Każda osoba, która chociaż raz oddała krew lub jej składniki, otrzymuje tytuł Honorowego Dawcy Krwi.

Krew pobierana jest od dawców krwi w Regionalnych Centrach Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa (RCKiK) i Oddziałach Terenowych. Centra te z kolei dzięki życzliwości przedstawicieli wielu instytucji organizują wyjazdowe akcje pobierania krwi na terenie całej Polski. W ten sposób możliwość oddania krwi mają te osoby, które z różnych przyczyn nie mogą przyjechać do RCKiK lub Oddziałów Terenowych. Donację poprzedza szereg badań: przebytych chorób (kwestionariusz), morfologia (szczegółowość badania zależy od rodzaju donacji) i badania wstępne przeprowadzone przez lekarza.

Powrót do bloga

Jesteś gotów podjąć pracę?

Zapraszamy do przejrzenia niektórych ofert pracy opiekunki w Niemczech. Chcesz zobaczyć wszystkie oferty?

class opieka od 2024-04-15

Podopieczny mieszka sam w domu jednorodzinnym. Ma zdiagnozowane porażenie kurczowe. Nie chodzi, porusza się tylko na wózku inwalidzkim. Podopieczny ma duże problemy z mówieniem, natomiast dobrze słyszy i widzi, rozumie wszystko. Jest bardzo spokojną i miłą osobą. Potrzebuje całkowitej pomocy przy myciu i ubieraniu/rozbieraniu oraz jedzeniu/piciu. W domu znajduje się wszystkie możliwe udogodnienia, takie jak specjalistyczne łóżko dla chorych z materacem na odleżyny, wyciąg do podnoszenia, wózek inwalidzki. Nie stosuje żądnej diety, nie ma też problemów z połykaniem, ale należy go wolno karmić. Ma zakładane pampersy, cewnik. Pan wstaje ok 9:00 rano, idzie spać ok 20:00. Przesypia całe noce. Pauza 2 godziny dziennie od 14:00-16:00, podopieczny wtedy idzie do łóżka. Sobota, dzień wolny od 9:00-16:00, wówczas przychodzi do Pana rodzina.

Zobacz ofertę