• Pn - Pt : 8:30 do 15:30
  • So - Ni : nieczynne

Ból w stawie biodrowym

Ból w stawie biodrowym

Ból w stawie biodrowym 13 kwi

Zdecydowana większość społeczeństwa powadzi „kanapowy” tryb życia, za co w przyszłości zapłaci osłabieniem kości i zwiększeniem ryzyka złamania szyjki kości udowej.

Nigdy nie jest za późno na zmianę trybu życia, zwłaszcza na podjęcie regularnych ćwiczeń fizycznych mających na celu złagodzenie bólu, wzmocnienie kości i zmniejszenie ryzyka złamania kości biodrowych. Ból w stawie biodrowym z przyczyn takich jak zapalenie kostno-stawowe,zapalenie kaletki miazgowej czy zapalenie ścięgna, można uniknąć, stosując domowe środki.

Ogrzewanie. Ciepło jest jednym z największych sprzymierzeńców w walce z bólem stawu biodrowego. Zalecane jest owijanie bioder kocem elektrycznym na 20 minut 3-4 razy dziennie. Może go zastąpić zmoczony w gorącej wodzie i wykręcony ręcznik.

Ochładzanie. Jeśli ciepło nie pomaga, można zastosować zimne okłady. Obłożenie bolącego miejsca lodem zmniejsza obrzęk i ból. Aby chronić skórę, lód należy zawinąć w ręcznik. Okład można przykładać w ciągu dnia przez 15-20 minut co 2-3 godziny.

Leki przeciwzapalne. Silne leki przeciwzapalne, takie jak ibuprofen, które w aptekach są dostępne bez recepty, mogą zmniejszać obrzęk i uśmierzać ból biodra związany z zapaleniem kości i stawów lub kaletki miazgowej, a także inne rodzaje bólu na tle urazów mięśni i stawów. Jeśli podana na opakowaniu lub w ulotce dawka ni zmniejsza dolegliwości, skonsultuj się z lekarzem. Może się bowiem okazać, że doszło do złamania lub innego poważnego urazu, który wymaga diagnozy lekarskiej.

Pomoc w poruszaniu się. Kule, laska lub balkonik mogą okazać się pomocne w samodzielnym poruszaniu się. Jeśli tego typu sprzęt medyczny jest wskazany, należy upewnić się, że jego rozmiar jest dostosowany do wzrostu chorego. W przeciwnym wypadku może powodować nasilenie dolegliwości.

Zrzucenie nadwagi. Pozbycie się nadmiaru tkanki tłuszczowej zmniejsza obciążenie stawów biodrowych. Każde pół kilograma masy ciała mniej to o 1-2 kg mniejszy nacisk na te stawy. Z wiekiem mięśniom coraz trudniej dźwigać nadmiar masy ciała. W rezultacie stawy zaczynają odczuwać go coraz dotkliwiej i przedwcześnie się zużywają. Sprawność fizyczna i prawidłowa waga to dwa najważniejsze czynniki zapewniające ochronę stawów biodrowych.

Rozciąganie mięśni. Ćwiczenia rozciągające wzmacniają i uelastyczniają mięśnie, co pomaga w zwalczaniu bólu bioder i pleców. Z czasem rozluźnienie stawów biodrowych owocuje bardziej płynnym i bezbolesnym poruszaniem się. Aby skłonić mięśnie do łagodnego i powolnego rozciągnięcia się, należy ćwiczyć raz dziennie. Jeśli jednak wystąpi ból, należy przestać. Jeśli chory cierpi na wypadnięcie jądra miażdżystego (potocznie nazywane wypadnięciem dysku), to wpierw należy skonsultować się z lekarzem lub rehabilitantem.

Powrót do bloga

Jesteś gotów podjąć pracę?

Zapraszamy do przejrzenia niektórych ofert pracy opiekunki w Niemczech. Chcesz zobaczyć wszystkie oferty?

class opieka od 19.03.2019

Pani mieszka w centrum Monachium (Schwabing) we własnym mieszkaniu. Seniorka ma przyznane Pflegegrad 2. Pani ma duże problemy z mobilnością. Porusza się na wózku inwalidzkim. Podopieczna potrzebuje całkowitej pomocy przy wstawaniu i kładzeniu się do łóżka. Pani wymaga pomocy przy codziennych czynnościach tj. mycie, ubieranie i rozbieranie się, przyjmowanie leków. Raz w tygodniu przychodzi Pflegedienst do kąpieli Podopiecznej. Do kontaktu jest dwóch wnuków, którzy są w stałym kontakcie w opiekunką.

Zobacz ofertę
class opieka od 01.04.2019

Podopieczna mieszka sama w mieszkaniu, w domu wielorodzinnym na wsi. Zdiagnozowane: choroby związane z wiekiem starczym, nadciśnienie, częściowa innkontynencja (pampersy). Pflegestufe: brak, złożony wniosek. Potrzebna jest pomoc przy myciu, ubieraniu/rozbieraniu się. Podopieczna porusza się za pomocą rollatora lub kul. Podopieczna jest osobą spokojną i przyjacielską. W domu znajduje sie rowniez kot, ktoremu czasami trzeba podac jesc.

Zobacz ofertę
class PILNE! opieka od 10.03.2019

Podopieczna mieszka sama w mieszkaniu w domu wielorodzinnym na obrzeżach dużego miasta. Zdiagnozowane choroby: problemy związane z wiekiem starczym, demencja i alzheimer. Podopieczna ma zakładane wkładki inkontynencyjne. Podopieczna porusza się samodzielnie, nie potrzebuje pomocy przy kładzeniu się do łóżka. Potrzebuje pomocy przy jedzeniu. Podopieczna przesypia całe noce. Pani ma zaburzoną orientację czasowo przestrzenną. Ważne jest by wychodzić z podopieczną na spacery. Co niedzielę podpieczna idzie do kościoła na mszę i rodzina prosi by opiekunka chodziła razem z podopieczną w związku z tym, że podpieczna nie znajdzie sama drogi do Kościoła. Do Podopiecznej przychodzi Pflegedienst.

Zobacz ofertę