• Pn - Pt : 8:30 do 15:30
  • So - Ni : nieczynne

BÓL W STAWIE BIODROWYM

BÓL W STAWIE BIODROWYM

BÓL W STAWIE BIODROWYM 13 kwi

 

Zdecydowana większość społeczeństwa powadzi „kanapowy” tryb życia, za co w przyszłości zapłaci osłabieniem kości i zwiększeniem ryzyka złamania szyjki kości udowej.

Nigdy nie jest za późno na zmianę trybu życia, zwłaszcza na podjęcie regularnych ćwiczeń fizycznych mających na celu złagodzenie bólu, wzmocnienie kości i zmniejszenie ryzyka złamania kości biodrowych. Ból w stawie biodrowym z przyczyn takich jak zapalenie kostno-stawowe,zapalenie kaletki miazgowej czy zapalenie ścięgna, można uniknąć, stosując domowe środki.

Ogrzewanie. Ciepło jest jednym z największych sprzymierzeńców w walce z bólem stawu biodrowego. Zalecane jest owijanie bioder kocem elektrycznym na 20 minut 3-4 razy dziennie. Może go zastąpić zmoczony w gorącej wodzie i wykręcony ręcznik.

Ochładzanie. Jeśli ciepło nie pomaga, można zastosować zimne okłady. Obłożenie bolącego miejsca lodem zmniejsza obrzęk i ból. Aby chronić skórę, lód należy zawinąć w ręcznik. Okład można przykładać w ciągu dnia przez 15-20 minut co 2-3 godziny.

Leki przeciwzapalne. Silne leki przeciwzapalne, takie jak ibuprofen, które w aptekach są dostępne bez recepty, mogą zmniejszać obrzęk i uśmierzać ból biodra związany z zapaleniem kości i stawów lub kaletki miazgowej, a także inne rodzaje bólu na tle urazów mięśni i stawów. Jeśli podana na opakowaniu lub w ulotce dawka ni zmniejsza dolegliwości, skonsultuj się z lekarzem. Może się bowiem okazać, że doszło do złamania lub innego poważnego urazu, który wymaga diagnozy lekarskiej.

Pomoc w poruszaniu się. Kule, laska lub balkonik mogą okazać się pomocne w samodzielnym poruszaniu się. Jeśli tego typu sprzęt medyczny jest wskazany, należy upewnić się, że jego rozmiar jest dostosowany do wzrostu chorego. W przeciwnym wypadku może powodować nasilenie dolegliwości.

Zrzucenie nadwagi. Pozbycie się nadmiaru tkanki tłuszczowej zmniejsza obciążenie stawów biodrowych. Każde pół kilograma masy ciała mniej to o 1-2 kg mniejszy nacisk na te stawy. Z wiekiem mięśniom coraz trudniej dźwigać nadmiar masy ciała. W rezultacie stawy zaczynają odczuwać go coraz dotkliwiej i przedwcześnie się zużywają. Sprawność fizyczna i prawidłowa waga to dwa najważniejsze czynniki zapewniające ochronę stawów biodrowych.

Rozciąganie mięśni. Ćwiczenia rozciągające wzmacniają i uelastyczniają mięśnie, co pomaga w zwalczaniu bólu bioder i pleców. Z czasem rozluźnienie stawów biodrowych owocuje bardziej płynnym i bezbolesnym poruszaniem się. Aby skłonić mięśnie do łagodnego i powolnego rozciągnięcia się, należy ćwiczyć raz dziennie. Jeśli jednak wystąpi ból, należy przestać. Jeśli chory cierpi na wypadnięcie jądra miażdżystego (potocznie nazywane wypadnięciem dysku), to wpierw należy skonsultować się z lekarzem lub rehabilitantem.

Powrót do bloga