• Pn - Pt : 8:30 do 15:30
  • So - Ni : nieczynne

Ból w stawie biodrowym

Ból w stawie biodrowym

Ból w stawie biodrowym 13 kwi

Zdecydowana większość społeczeństwa powadzi „kanapowy” tryb życia, za co w przyszłości zapłaci osłabieniem kości i zwiększeniem ryzyka złamania szyjki kości udowej.

Nigdy nie jest za późno na zmianę trybu życia, zwłaszcza na podjęcie regularnych ćwiczeń fizycznych mających na celu złagodzenie bólu, wzmocnienie kości i zmniejszenie ryzyka złamania kości biodrowych. Ból w stawie biodrowym z przyczyn takich jak zapalenie kostno-stawowe,zapalenie kaletki miazgowej czy zapalenie ścięgna, można uniknąć, stosując domowe środki.

Ogrzewanie. Ciepło jest jednym z największych sprzymierzeńców w walce z bólem stawu biodrowego. Zalecane jest owijanie bioder kocem elektrycznym na 20 minut 3-4 razy dziennie. Może go zastąpić zmoczony w gorącej wodzie i wykręcony ręcznik.

Ochładzanie. Jeśli ciepło nie pomaga, można zastosować zimne okłady. Obłożenie bolącego miejsca lodem zmniejsza obrzęk i ból. Aby chronić skórę, lód należy zawinąć w ręcznik. Okład można przykładać w ciągu dnia przez 15-20 minut co 2-3 godziny.

Leki przeciwzapalne. Silne leki przeciwzapalne, takie jak ibuprofen, które w aptekach są dostępne bez recepty, mogą zmniejszać obrzęk i uśmierzać ból biodra związany z zapaleniem kości i stawów lub kaletki miazgowej, a także inne rodzaje bólu na tle urazów mięśni i stawów. Jeśli podana na opakowaniu lub w ulotce dawka ni zmniejsza dolegliwości, skonsultuj się z lekarzem. Może się bowiem okazać, że doszło do złamania lub innego poważnego urazu, który wymaga diagnozy lekarskiej.

Pomoc w poruszaniu się. Kule, laska lub balkonik mogą okazać się pomocne w samodzielnym poruszaniu się. Jeśli tego typu sprzęt medyczny jest wskazany, należy upewnić się, że jego rozmiar jest dostosowany do wzrostu chorego. W przeciwnym wypadku może powodować nasilenie dolegliwości.

Zrzucenie nadwagi. Pozbycie się nadmiaru tkanki tłuszczowej zmniejsza obciążenie stawów biodrowych. Każde pół kilograma masy ciała mniej to o 1-2 kg mniejszy nacisk na te stawy. Z wiekiem mięśniom coraz trudniej dźwigać nadmiar masy ciała. W rezultacie stawy zaczynają odczuwać go coraz dotkliwiej i przedwcześnie się zużywają. Sprawność fizyczna i prawidłowa waga to dwa najważniejsze czynniki zapewniające ochronę stawów biodrowych.

Rozciąganie mięśni. Ćwiczenia rozciągające wzmacniają i uelastyczniają mięśnie, co pomaga w zwalczaniu bólu bioder i pleców. Z czasem rozluźnienie stawów biodrowych owocuje bardziej płynnym i bezbolesnym poruszaniem się. Aby skłonić mięśnie do łagodnego i powolnego rozciągnięcia się, należy ćwiczyć raz dziennie. Jeśli jednak wystąpi ból, należy przestać. Jeśli chory cierpi na wypadnięcie jądra miażdżystego (potocznie nazywane wypadnięciem dysku), to wpierw należy skonsultować się z lekarzem lub rehabilitantem.

Powrót do bloga

Jesteś gotów podjąć pracę?

Zapraszamy do przejrzenia niektórych ofert pracy opiekunki w Niemczech. Chcesz zobaczyć wszystkie oferty?

class PILNE! opieka od 15.01.2019

Podopieczny mieszka z żoną (która nie wymaga opieki) w domu wielorodzinnym w małym mieście. Pan oprócz dolegliwości związnych z wiekiem starczym ma zdiagnozowaną cukrzycę insulinową. Podopieczny 20.06.2016 roku po upadku w domu, przebywał w szpitalu na leczeniu. W szpitalu podopieczny miał lekki wylew do mózgu, utworzył się krwiak, który zniknął po paru dniach.. Podpieczny porusza się na wózku inwlaidzkim bądź za pomocą rollatora. Po schodach nie chdzi. Potrzebuje pomocy przy kładzeniu się do łóżka, ubieraniu rozbieraniu się i myciu.

Zobacz ofertę
class PILNE! opieka od 04.01.2019

Do opieki jest Pani, która mieszka z mężem w domu jednorodzinnym w małym miasteczku pod Monachium. Seniorka jest od 14 lat osobą niewidomą, ma przyznane pflegegrad 2. Porusza się samodzielnie, tzn. przy wsparciu opiekunki, ale bez rollatora czy wózka inwalidzkiego. Podopieczna potzebuje pomocy w codziennych czynnościach jak mycie, ubieranie i rozbieranie się, pójscie do toalety. Zdarza się, że Pani musi wstać w nocy do toalety. Mąż podopiecznej ma 84 lata, 180 cm, ca. 80 kg. Pan trafił niedawno do szpitala z powodu złamania barku. Po wyjściu ze szpitala zostanie skierowany na rehabilitacje. Senior nie wymagał do tej pory żadnej opieki, mimo zdiagnozowanej cukrzycy i problemów z sercem.

Zobacz ofertę
class opieka od 10.01.2019

Pani mieszka z mężem w domu jednorodzinnym. Seniorka ma przyznane Pflegegrad 4. Podopieczna porusza się za pomocą rollatra lub wózka inwalidzkiego. Występują u niej problemy ze słyszeniem i widzeniem. Pani jest po wylewie, ma problemy z ciśnieniem, jest allergikiem (papryka i orzechy) i ma cukrzycę. Dla podopiecznej obiad jest przywożony ze szpitala, natomiast śniadanie i kolację należy przygotować w domu. Podopieczna stara się dużo rzeczy robić samodzielnie, ale np. jest potrzebna pomoc przy myciu lewej strony ciała, kąpieli czy zakraplaniu oczu. Mąż podopiecznej ogólnie jest osobą samodzielną, jednak potrzebuje pomocy przy zakładaniu skarpet i kremowaniu nóg. Opiekunka powinna przy pomocy męża podopiecznej umieć włożyć do bagaznika elektryczny wózek inwalidzki Seniorki.

Zobacz ofertę