• Pn - Pt : 8:30 do 15:30
  • So - Ni : nieczynne

Żylaki

Żylaki 11 maj

Żylaki występują dwa razy częściej u kobiet niż u mężczyzn; mogą powstawać w wyniku ciąży, otyłości, długotrwałego przebywania w pozycji stojącej albo po prostu zawiniły tu pechowe geny. Bez względu na to, co je wywołuje, podstawowa przyczyna zawsze jest ta sama- złe funkcjonowanie żył i ich zastawek.

Żylaki rozwijają się wtedy, gdy zastawki żylne w nodze źle funkcjonują lub ściany żyły są za słabe, by podtrzymywać krew, tłoczoną z powrotem w górę, do serca. Gdy zastawki się nie zamykają, tak jak powinny, w żyłach gromadzi się część krwi i cofa na skutek siły ciążenia. W miarę wzrostu ciśnienia krwi w żyłach zaczynają się one rozciągać i skręcać.

Żylaki przeważnie nie stanowią poważnego problemu zdrowotnego. Chociaż pod koniec dnia może dokuczać ból nóg, objawy choroby żył są zwykle łagodne, a czasem w ogóle nie występują. Jednak w miarę upływu czasu żylaki stają się coraz bardziej widoczne, dlatego im szybciej podejmiesz kroki w celu zahamowania ich rozwoju, tym lepiej.

Jeśli już masz żylaki, to poniższe środki pomogą złagodzić ich objawy i poprawić wygląd nogi.

Kasztanowiec. Kasztanowiec biały zawiera escynę, uszczelniającą żyły. Jest to substancja ziołowa, która zwiększa napięcie włókien sprężystych w ścianach żył.

Oczar wirginijski. Jest środkiem ściągającym, który pomaga uszczelnić ściany żyły.

Myszopłoch. Myszopłoch kolczasty jet stosowany powszechnie w zaburzeniach krążenia żylnego, takich jak żylaki i hemoroidy. Ziele to zawiera substancję czynną- ruskogeninę, która ma właściwości przeciwzapalne i zwężające światła żył.

Czarna jagoda. Pomaga ustabilizować tkankę łączną otaczającą żyłę, dzięki czemu nie jest ona tak rozluźniona, co zapobiega gromadzeniu się krwi w żyle.

Bioflawonoidy. Można wzmocnić żyły, przyjmując bioflawonoidy- związki, które znajdują się w owocach i warzywach i nadają im kolor. Bioflawonoidy, zwłaszcza zawarte w pestkach grejpfruta i piknogenol, mogą chronić ściany naczyń.

Nogi do góry. Unieś nogi na wysokość lub powyżej poziomu serca i trzymaj w tej pozycji co najmniej 20 minut 3-4 razy dziennie. Możesz używać do tego celu poduszek. Pomaga to uwolnić żyły od nagromadzonej w nich krwi, która spłynie do serca.

Unikaj noszenia podkolanówek. Zwykle mają one ciasną gumkę, która je utrzymuje na nodze. Jeśli masz żylaki, to ciasne podkolanówki spowodują obrzęk żył i nasilenie objawów.

Noś adidasy lub obuwie na niskim obcasie. Szpilki pogarszają stan żylaków. Gdy idziesz w butach na obcasie, mięśnie łydki w ogóle nie pracują. A to one tłoczą krew z powrotem w górę, do serca.

Bierz krótkie, lekko ciepłe lub chłodne prysznice. Półgodzinny gorący prysznic na rozpoczęcie dnia jeszcze bardziej pogorszy stan już i tak nadwątlonych żył. Gromadzi się w nich wtedy krew, a gorąca woda spowoduje rozszerzenie żył.

Bez względu na to, czy jesteś obciążona czynnikami ryzyka, czy nie, możesz zapobiec rozwijaniu się żylaków. Lekarze zalecają następujące metody:

  • utrzymuj prawidłową masę ciała,

  • ćwicz co najmniej 30 minut dziennie,

  • gdy siedzisz przez dłuższy czas, rozciągaj mięśnie łydek,

  • gdy jesteś w ciąży, noś pas ciążowy,

  • w czasie długich podróży samochodem poruszaj jak najczęściej nogami,

  • jedz codziennie przynajmniej 25g błonnika,

  • zażywaj 500mg witaminy C raz dziennie,

  • stosuj ziele gotu kola.

Powrót do bloga

Jesteś gotów podjąć pracę?

Zapraszamy do przejrzenia niektórych ofert pracy opiekunki w Niemczech. Chcesz zobaczyć wszystkie oferty?

class PILNE! opieka od 04.01.2019

Do opieki jest Pani, która mieszka z mężem w domu jednorodzinnym w małym miasteczku pod Monachium. Seniorka jest od 14 lat osobą niewidomą, ma przyznane pflegegrad 2. Porusza się samodzielnie, tzn. przy wsparciu opiekunki, ale bez rollatora czy wózka inwalidzkiego. Podopieczna potzebuje pomocy w codziennych czynnościach jak mycie, ubieranie i rozbieranie się, pójscie do toalety. Zdarza się, że Pani musi wstać w nocy do toalety. Mąż podopiecznej ma 84 lata, 180 cm, ca. 80 kg. Pan trafił niedawno do szpitala z powodu złamania barku. Po wyjściu ze szpitala zostanie skierowany na rehabilitacje. Senior nie wymagał do tej pory żadnej opieki, mimo zdiagnozowanej cukrzycy i problemów z sercem.

Zobacz ofertę
class PILNE! opieka od 15.01.2019

Podopieczny mieszka z żoną (która nie wymaga opieki) w domu wielorodzinnym w małym mieście. Pan oprócz dolegliwości związnych z wiekiem starczym ma zdiagnozowaną cukrzycę insulinową. Podopieczny 20.06.2016 roku po upadku w domu, przebywał w szpitalu na leczeniu. W szpitalu podopieczny miał lekki wylew do mózgu, utworzył się krwiak, który zniknął po paru dniach.. Podpieczny porusza się na wózku inwlaidzkim bądź za pomocą rollatora. Po schodach nie chdzi. Potrzebuje pomocy przy kładzeniu się do łóżka, ubieraniu rozbieraniu się i myciu.

Zobacz ofertę
class opieka od 10.01.2019

Seniorka mieszka sama w domu w Monachium. Pani ma zdiagnozowane problemy z sercem i ciśnienem. Jest osobą mobilną. Nie potrzebuje pomocy przy codziennych czynnościach typu mycie czy ubieranie. Te czynności wykonuje samodzielnie. Pani jest osobą aktywną, lubi chodzić do teatru, kawiarni, spotykać się z przyjaciółmi, wychodzić na spacery.

Zobacz ofertę