• Pn - Pt : 8:30 do 15:30
  • So - Ni : nieczynne

Żylaki

Żylaki 11 maj

Żylaki występują dwa razy częściej u kobiet niż u mężczyzn; mogą powstawać w wyniku ciąży, otyłości, długotrwałego przebywania w pozycji stojącej albo po prostu zawiniły tu pechowe geny. Bez względu na to, co je wywołuje, podstawowa przyczyna zawsze jest ta sama- złe funkcjonowanie żył i ich zastawek.

Żylaki rozwijają się wtedy, gdy zastawki żylne w nodze źle funkcjonują lub ściany żyły są za słabe, by podtrzymywać krew, tłoczoną z powrotem w górę, do serca. Gdy zastawki się nie zamykają, tak jak powinny, w żyłach gromadzi się część krwi i cofa na skutek siły ciążenia. W miarę wzrostu ciśnienia krwi w żyłach zaczynają się one rozciągać i skręcać.

Żylaki przeważnie nie stanowią poważnego problemu zdrowotnego. Chociaż pod koniec dnia może dokuczać ból nóg, objawy choroby żył są zwykle łagodne, a czasem w ogóle nie występują. Jednak w miarę upływu czasu żylaki stają się coraz bardziej widoczne, dlatego im szybciej podejmiesz kroki w celu zahamowania ich rozwoju, tym lepiej.

Jeśli już masz żylaki, to poniższe środki pomogą złagodzić ich objawy i poprawić wygląd nogi.

Kasztanowiec. Kasztanowiec biały zawiera escynę, uszczelniającą żyły. Jest to substancja ziołowa, która zwiększa napięcie włókien sprężystych w ścianach żył.

Oczar wirginijski. Jest środkiem ściągającym, który pomaga uszczelnić ściany żyły.

Myszopłoch. Myszopłoch kolczasty jet stosowany powszechnie w zaburzeniach krążenia żylnego, takich jak żylaki i hemoroidy. Ziele to zawiera substancję czynną- ruskogeninę, która ma właściwości przeciwzapalne i zwężające światła żył.

Czarna jagoda. Pomaga ustabilizować tkankę łączną otaczającą żyłę, dzięki czemu nie jest ona tak rozluźniona, co zapobiega gromadzeniu się krwi w żyle.

Bioflawonoidy. Można wzmocnić żyły, przyjmując bioflawonoidy- związki, które znajdują się w owocach i warzywach i nadają im kolor. Bioflawonoidy, zwłaszcza zawarte w pestkach grejpfruta i piknogenol, mogą chronić ściany naczyń.

Nogi do góry. Unieś nogi na wysokość lub powyżej poziomu serca i trzymaj w tej pozycji co najmniej 20 minut 3-4 razy dziennie. Możesz używać do tego celu poduszek. Pomaga to uwolnić żyły od nagromadzonej w nich krwi, która spłynie do serca.

Unikaj noszenia podkolanówek. Zwykle mają one ciasną gumkę, która je utrzymuje na nodze. Jeśli masz żylaki, to ciasne podkolanówki spowodują obrzęk żył i nasilenie objawów.

Noś adidasy lub obuwie na niskim obcasie. Szpilki pogarszają stan żylaków. Gdy idziesz w butach na obcasie, mięśnie łydki w ogóle nie pracują. A to one tłoczą krew z powrotem w górę, do serca.

Bierz krótkie, lekko ciepłe lub chłodne prysznice. Półgodzinny gorący prysznic na rozpoczęcie dnia jeszcze bardziej pogorszy stan już i tak nadwątlonych żył. Gromadzi się w nich wtedy krew, a gorąca woda spowoduje rozszerzenie żył.

Bez względu na to, czy jesteś obciążona czynnikami ryzyka, czy nie, możesz zapobiec rozwijaniu się żylaków. Lekarze zalecają następujące metody:

  • utrzymuj prawidłową masę ciała,

  • ćwicz co najmniej 30 minut dziennie,

  • gdy siedzisz przez dłuższy czas, rozciągaj mięśnie łydek,

  • gdy jesteś w ciąży, noś pas ciążowy,

  • w czasie długich podróży samochodem poruszaj jak najczęściej nogami,

  • jedz codziennie przynajmniej 25g błonnika,

  • zażywaj 500mg witaminy C raz dziennie,

  • stosuj ziele gotu kola.

Powrót do bloga

Jesteś gotów podjąć pracę?

Zapraszamy do przejrzenia niektórych ofert pracy opiekunki w Niemczech. Chcesz zobaczyć wszystkie oferty?

class opieka od 01.04.2019

Podopieczna mieszka sama w mieszkaniu, w domu wielorodzinnym na wsi. Zdiagnozowane: choroby związane z wiekiem starczym, nadciśnienie, częściowa innkontynencja (pampersy). Pflegestufe: brak, złożony wniosek. Potrzebna jest pomoc przy myciu, ubieraniu/rozbieraniu się. Podopieczna porusza się za pomocą rollatora lub kul. Podopieczna jest osobą spokojną i przyjacielską. W domu znajduje sie rowniez kot, ktoremu czasami trzeba podac jesc.

Zobacz ofertę
class opieka od 16.04.2019

Pani mieszka z meżem w domu jednorodzinnym w małej miejscowości. Mąż nie wymaga opieki. Do kontaktu jest syn, który mieszka w tej samej miejscowości. Podopieczna ma demencję i jest osobą inkontynencyjną. Potrzebna jest pomoc przy myciui. Ubiera się samodzielnie. Seniorka ma przyznane Pflegegrad 3. Porusza się samodzielnie. Panią trzeba mobilizować do wychodzenia na spacery. Nie wymaga opieki w nocy. W domu znajduje się kot, nie trzaba się nim opiekować.

Zobacz ofertę
class opieka od 12.04.2019

Pan mieszka w domu jednorodzinnym na obrzeżach dużego miasta. Podopieczny jest po wylewie i ma początki demencji. Pan ma częściową inkontynencję, w zwiazku z czym korzysta z butelki do oddawania moczu lub ma zakładane wkładki. Porusza się samodzielnie za pomocą rollatora. Senior potrzebuje pomocy przy wstawaniu i kładzeniu się do łózka (nie transfer). Potrzebne jest wsparcie przy chodzeniu po schodach. Pan potrzebuje pomocy przy myciu, ubieraniu i rozbieraniu się.

Zobacz ofertę