• Pn - Pt : 8:00 do 15:30
  • So - Ni : nieczynne

Choroba parkinsona

Choroba Parkinsona

Choroba parkinsona 3 kwi

CHOROBA PARKINSONA

 

 

Choroba Parkinsona atakuje i niszczy komórki odpowiadające za syntezę dopaminy w mózgu. Ten neuroprzekaźnik kontroluje funkcje motoryczne organizmu, a jego brak upośledza poruszanie się i utrzymanie równowagi. Drżenie ciała się nasila i może obejmować coraz większe obszary ciała, mięśnie stają się coraz bardziej sztywne, chory wykonuje coraz powolniejsze ruchy, a nawet zostaje całkowicie unieruchomiony.

Główne farmakologiczne metody zwalczania choroby koncentrują się na stymulacji mózgu do produkcji dopaminy lub jej dostarczeniu z zewnątrz, tak aby organizmowi „wydawało” się, że jest jej pod dostatkiem. Najpopularniejsze leki zawierają kombinację substancji czynnych o nazwie karbidopa i lewodopa, które oszukują mózg i same tworzą dopaminę. Gdy mózg utraci zdolność wytwarzania neuroprzekaźnika, leki z grupy agonistów dopaminy stymulują mózg w sposób naśladujący działanie naturalnej dopaminy.

W uzupełnieniu leczenia farmakologicznego u niektórych pacjentów stosuje się również zabiegi chirurgiczne,polegając na wszczepieniu do mózgu urządzenia stymulującego ośrodki motoryczne.

 

JAK MOŻESZ POMÓC

 

Przestrzegaj godzin podawania leków, gdyż stały poziom substancji leczniczej w organizmie pozwala optymalnie kontrolować równowagę i koordynację ruchów. Łącz leki z produktami bogatymi w węglowodany, co pozwala zmniejszać działania niepożądane leków,zwłaszcza nudności. Jeśli któryś z przepisanych leków powoduje u chorego ospałość lub bezsenność,skonsultuj się z lekarzem prowadzącym i ustalcie nowe godziny dawkowania. Palenie tytoniu i spożywanie tłuszczów zwierzęcych nasila procesy utleniania w organizmie. Dla osób z chorobą Parkinsona stanowi to znacznie większy problem, ponieważ może przyśpieszyć obumieranie komórek mózgowych produkujących dopaminę, Eliminowanie z diety tych produktów pozwala utrzymać zdolność syntetyzowania dopaminy tak długo, jak to będzie możliwe. Zadbaj o to, aby twój bliski mający chorobę Parkinsona spożywał duże ilości witaminy C (brokuł, pomarańcza), witaminy E (kiełki zbóż) oraz beta-karotenu (szpinak).

 

ZMIANA STYLU ŻYCIA

 

Ćwiczenia fizyczna są bardzo ważne. Ćwiczenia rozciągające są sposobem na utrzymanie elastyczności mięśni, ćwiczenia aerobowe poprawiają krążenie krwi, a wszystko razem pomaga opóźnić rozwój choroby i poprawić jakość życia pacjenta.

Ponieważ osoby z chorobą Parkinsona często tracą równowagę, zaleca się im noszenie butów na skórzanej podeszwie. Poza tym powinno się usunąć z domu wszelkiego rodzaju małe dywaniki oraz wyeliminować progi. Na schodach dobrze jest zaznaczyć kolorem krawędzie stopni.

Jednym z najbardziej frustrujących aspektów choroby Parkinsona jest ilość czasu, jaką zajmuje wykonanie czynności, które kiedyś wydawały się bardzo łatwe. Aby złagodzić ten stres, zarówno ty, jak i twój podopieczny musicie się przyzwyczaić, że wszystkim rutynowym czynnościom trzeba poświęcić czterokrotnie więcej czasu.

Powrót do bloga

Jesteś gotów podjąć pracę?

Zapraszamy do przejrzenia niektórych ofert pracy opiekunki w Niemczech. Chcesz zobaczyć wszystkie oferty?

class PILNE! opieka od 31.01.2021

Pani mieszka sama w domu jednorodzinnym w miejscowści pod Monachium. Seniorka jest po wylewie, ma problemy z sercem. Porusza się samodzielnie lub za pomocą rollatora. Seniorka potrzebuje pomocy przy myciu, ubieraniu i rozbieraniu się oraz przyjmowaniu leków.

Zobacz ofertę
class PILNE! opieka od 31.01.2021

Do opieki jest Pani mieszkająca w domu jednorodzinnym w 94253 Bischofsmais. Podopieczna jest po lekkim wylewie, który wypłynął na mowę (nie mówi, lecz wydaje z siebie dźwięki). Porusza się samodzielnie, myje się i ubiera samodzielnie (czasem trzeba skontrolowac czy wszystko ok). Pani sama codziennie rano idzie do piekarni po pieczywo. Dom jest dostosowany do Podopiecznej. Znajduje się tam cały potrzebny sprzęt: 1) Specjalistyczne łóżko 2) Krzesełko elektyczne do kąpieli 3) Łazienka dostosowana dla niepełnosprawnych 4) Mieszkanie dosostowane dla niepełnosprawnych 5) Automatyczne otwieranie drzwi 6) Rollator dla Podopiecznej W tym samym domu, w osobnym mieszkaniu, mieszka syn podpopiecznych, który na codzień pracuje. Syn zabiera opiekunkę na cotygodniowe zakupy.

Zobacz ofertę
class PILNE! opieka od 20.01.2021

Pani mieszka w Monachium we własnym mieszkaniu. Seniorka ma przyznane Pflegegrad 2. Pani porusza się za pomocą rollatora lub samodzielnie. Lubi rozmawiać. Potrzebuje wsparcia przy codziennych czynnościach.

Zobacz ofertę