• Pn - Pt : 8:00 do 15:30
  • So - Ni : nieczynne

Choroba parkinsona

Choroba Parkinsona

Choroba parkinsona 3 kwi

CHOROBA PARKINSONA

 

 

Choroba Parkinsona atakuje i niszczy komórki odpowiadające za syntezę dopaminy w mózgu. Ten neuroprzekaźnik kontroluje funkcje motoryczne organizmu, a jego brak upośledza poruszanie się i utrzymanie równowagi. Drżenie ciała się nasila i może obejmować coraz większe obszary ciała, mięśnie stają się coraz bardziej sztywne, chory wykonuje coraz powolniejsze ruchy, a nawet zostaje całkowicie unieruchomiony.

Główne farmakologiczne metody zwalczania choroby koncentrują się na stymulacji mózgu do produkcji dopaminy lub jej dostarczeniu z zewnątrz, tak aby organizmowi „wydawało” się, że jest jej pod dostatkiem. Najpopularniejsze leki zawierają kombinację substancji czynnych o nazwie karbidopa i lewodopa, które oszukują mózg i same tworzą dopaminę. Gdy mózg utraci zdolność wytwarzania neuroprzekaźnika, leki z grupy agonistów dopaminy stymulują mózg w sposób naśladujący działanie naturalnej dopaminy.

W uzupełnieniu leczenia farmakologicznego u niektórych pacjentów stosuje się również zabiegi chirurgiczne,polegając na wszczepieniu do mózgu urządzenia stymulującego ośrodki motoryczne.

 

JAK MOŻESZ POMÓC

 

Przestrzegaj godzin podawania leków, gdyż stały poziom substancji leczniczej w organizmie pozwala optymalnie kontrolować równowagę i koordynację ruchów. Łącz leki z produktami bogatymi w węglowodany, co pozwala zmniejszać działania niepożądane leków,zwłaszcza nudności. Jeśli któryś z przepisanych leków powoduje u chorego ospałość lub bezsenność,skonsultuj się z lekarzem prowadzącym i ustalcie nowe godziny dawkowania. Palenie tytoniu i spożywanie tłuszczów zwierzęcych nasila procesy utleniania w organizmie. Dla osób z chorobą Parkinsona stanowi to znacznie większy problem, ponieważ może przyśpieszyć obumieranie komórek mózgowych produkujących dopaminę, Eliminowanie z diety tych produktów pozwala utrzymać zdolność syntetyzowania dopaminy tak długo, jak to będzie możliwe. Zadbaj o to, aby twój bliski mający chorobę Parkinsona spożywał duże ilości witaminy C (brokuł, pomarańcza), witaminy E (kiełki zbóż) oraz beta-karotenu (szpinak).

 

ZMIANA STYLU ŻYCIA

 

Ćwiczenia fizyczna są bardzo ważne. Ćwiczenia rozciągające są sposobem na utrzymanie elastyczności mięśni, ćwiczenia aerobowe poprawiają krążenie krwi, a wszystko razem pomaga opóźnić rozwój choroby i poprawić jakość życia pacjenta.

Ponieważ osoby z chorobą Parkinsona często tracą równowagę, zaleca się im noszenie butów na skórzanej podeszwie. Poza tym powinno się usunąć z domu wszelkiego rodzaju małe dywaniki oraz wyeliminować progi. Na schodach dobrze jest zaznaczyć kolorem krawędzie stopni.

Jednym z najbardziej frustrujących aspektów choroby Parkinsona jest ilość czasu, jaką zajmuje wykonanie czynności, które kiedyś wydawały się bardzo łatwe. Aby złagodzić ten stres, zarówno ty, jak i twój podopieczny musicie się przyzwyczaić, że wszystkim rutynowym czynnościom trzeba poświęcić czterokrotnie więcej czasu.

Powrót do bloga

Jesteś gotów podjąć pracę?

Zapraszamy do przejrzenia niektórych ofert pracy opiekunki w Niemczech. Chcesz zobaczyć wszystkie oferty?

class opieka od 2024-05-10

Pani 95 lat, 170 cm, 90 kg. Mieszka sama we własnym mieszkaniu. Seniorka porusza się za pomocą rolltora, ma zdiagnozowane początki demencji, ale jest bardzo mało wyczuwalna, jest po operacji piersi, miała raka, na obecną chwilę jest wyleczona, jest czysto. Seniorka jest spokojną i miłą osobą. Bardzo dużo czynności wykonuje samodzielnie, nie chce pomocy. Sama się myje, ubiera, chodzi do toalety. Ma zakładane pieluchomajtki, które również sama sobie zakłada. W mieszkaniu jest jedna łazienka i dwie toalety.

Zobacz ofertę
class opieka od 2024-06-01
O213 Pani Niemcy - 82284 Grafrath 01.06
Niemcy - 82284 Grafrath

Do opieki Pani 90 lat, 168 cm, 80 kg wagi. Mieszka sama w domu jednorodzinnym w miejscowości Grafrath (82284). Seniorka jest bardzo miłą i przyjazną osobą. Lubi rozmawiać, oglądać telewizję, spacery. Podopieczna ma przyznane Pflegegrad 2. Seniorka ma zdiagnozowane problemy z ciśnieniem i sercem, jest osobą inkontynencyjną, ma zakładane pieluchomajtki i wkładki. Porusza się przy pomocy rollatora. Na obecną chwilę sama wstaje, sama się myje, sama się ubiera.

Zobacz ofertę
class opieka od 2024-05-31
O61 Pan - Niemcy - 85622 Feldkirchen 31.05
Niemcy - 85622 Feldkirchen

Podopieczny mieszka sam w domu jednorodzinnym. Porusza się samodzielnie lub z pomocą rollatora. Ma zdiagnozowaną cukrzycę insulinową, początki demencji. Pan ma założony woreczek na mocz. Raz w tygodniu przychodzi lekarz na wizytę domową. Podopieczny jest bardzo spokojną i wesołą osobą. Potrzebuje pomocy w codziennych czynnościach typu mycie, ubieranie, rozbieranie. Na zakupy jeździ się raz w tygodniu z córką, ponieważ sklepy są dość daleko ( 3 km, ale w domu jest rower, zależy od opiekunki czy chce sama jechać na zakupy czy z córką). Do Pana 4 razy dziennie przychodzi Pflegedienst do mierzenie cukru, oraz podawania insuliny. Podopieczny przesypia całe noce.

Zobacz ofertę