• Pn - Pt : 8:00 do 15:30
  • So - Ni : nieczynne

Choroba parkinsona

Choroba Parkinsona

Choroba parkinsona 3 kwi

CHOROBA PARKINSONA

 

 

Choroba Parkinsona atakuje i niszczy komórki odpowiadające za syntezę dopaminy w mózgu. Ten neuroprzekaźnik kontroluje funkcje motoryczne organizmu, a jego brak upośledza poruszanie się i utrzymanie równowagi. Drżenie ciała się nasila i może obejmować coraz większe obszary ciała, mięśnie stają się coraz bardziej sztywne, chory wykonuje coraz powolniejsze ruchy, a nawet zostaje całkowicie unieruchomiony.

Główne farmakologiczne metody zwalczania choroby koncentrują się na stymulacji mózgu do produkcji dopaminy lub jej dostarczeniu z zewnątrz, tak aby organizmowi „wydawało” się, że jest jej pod dostatkiem. Najpopularniejsze leki zawierają kombinację substancji czynnych o nazwie karbidopa i lewodopa, które oszukują mózg i same tworzą dopaminę. Gdy mózg utraci zdolność wytwarzania neuroprzekaźnika, leki z grupy agonistów dopaminy stymulują mózg w sposób naśladujący działanie naturalnej dopaminy.

W uzupełnieniu leczenia farmakologicznego u niektórych pacjentów stosuje się również zabiegi chirurgiczne,polegając na wszczepieniu do mózgu urządzenia stymulującego ośrodki motoryczne.

 

JAK MOŻESZ POMÓC

 

Przestrzegaj godzin podawania leków, gdyż stały poziom substancji leczniczej w organizmie pozwala optymalnie kontrolować równowagę i koordynację ruchów. Łącz leki z produktami bogatymi w węglowodany, co pozwala zmniejszać działania niepożądane leków,zwłaszcza nudności. Jeśli któryś z przepisanych leków powoduje u chorego ospałość lub bezsenność,skonsultuj się z lekarzem prowadzącym i ustalcie nowe godziny dawkowania. Palenie tytoniu i spożywanie tłuszczów zwierzęcych nasila procesy utleniania w organizmie. Dla osób z chorobą Parkinsona stanowi to znacznie większy problem, ponieważ może przyśpieszyć obumieranie komórek mózgowych produkujących dopaminę, Eliminowanie z diety tych produktów pozwala utrzymać zdolność syntetyzowania dopaminy tak długo, jak to będzie możliwe. Zadbaj o to, aby twój bliski mający chorobę Parkinsona spożywał duże ilości witaminy C (brokuł, pomarańcza), witaminy E (kiełki zbóż) oraz beta-karotenu (szpinak).

 

ZMIANA STYLU ŻYCIA

 

Ćwiczenia fizyczna są bardzo ważne. Ćwiczenia rozciągające są sposobem na utrzymanie elastyczności mięśni, ćwiczenia aerobowe poprawiają krążenie krwi, a wszystko razem pomaga opóźnić rozwój choroby i poprawić jakość życia pacjenta.

Ponieważ osoby z chorobą Parkinsona często tracą równowagę, zaleca się im noszenie butów na skórzanej podeszwie. Poza tym powinno się usunąć z domu wszelkiego rodzaju małe dywaniki oraz wyeliminować progi. Na schodach dobrze jest zaznaczyć kolorem krawędzie stopni.

Jednym z najbardziej frustrujących aspektów choroby Parkinsona jest ilość czasu, jaką zajmuje wykonanie czynności, które kiedyś wydawały się bardzo łatwe. Aby złagodzić ten stres, zarówno ty, jak i twój podopieczny musicie się przyzwyczaić, że wszystkim rutynowym czynnościom trzeba poświęcić czterokrotnie więcej czasu.

Powrót do bloga

Jesteś gotów podjąć pracę?

Zapraszamy do przejrzenia niektórych ofert pracy opiekunki w Niemczech. Chcesz zobaczyć wszystkie oferty?

class opieka od 2025-04-01

Pani 99 lat, 160 cm, 80 kg . Pflegegrad 3. Mieszka w domu jednorodzinnym w Pullach 82049. Na górze w osobnym pokoju mieszka wnuczka z partnerem. Porusza się samodzielnie lub za pomocą rollatora. Ma inkontynencję (pampersy), podopieczna jeszcze stara się sama zakładać i przebierać, ale niestety nie zawsze jej się uda to zrobić dobrze, zaburzenia słuchu (ma aparat). Demencja, spokojna, demencja postępuje, dlatego zdarzają się gorsze i słabsze dni u podopiecznej Raz w tygodniu kąpiel. Do podopiecznej przychodzi Pflegedienst 3 razy dziennie do zakrapiania oczu i do ubierania rajstop uciskowych W domu jest Kot. Potrzebuje pomocy przy myciu, ubieraniu i rozbieraniu się. Wnuczka babci zajmuje się pilnowaniem psów, dlatego potrzebna osoba, która nie boi się psów, ponieważ babcia bardzo lubi zwierzęta i dość często można spotkać psy u babci.

Zobacz ofertę
class PILNE! opieka od 2025-04-01

Do opieki Pan mieszkający z żoną (która nie wymaga opieki) w domu jednorodzinnym w miejscowości Türkenfeld (82299). Pan 89 lat, 170 cm, 75 kg. Pacjent ma założony cewnik na stałe. Pan potrzebuje wsparcia przy codziennych czynnościach jak ubieranie, rozbieranie się, bardziej przyszykować. Podopieczny sam się myje. Potrzebuje pomocy przy zmianie woreczka. Porusza się za pomocą kul lub rollatora. Obydwoje Państwo są bardzo mili i wdzięczni za każdą pomoc, nie mają demencji. Dla opiekuna/opiekunki jest przygotowany pokój na górze z osobną łazienką. Większość czasu dziadkowie spędzają sobie sami, więc jest dużo czasu wolnego. Dzień wolny również jest bez problemu. Zakupy zazwyczaj robi babcia z dziadkiem, bo dziadek jeszcze sam jeździ samochodem.

Zobacz ofertę
class opieka od 2025-04-10

Do opieki jest Para mieszkająca w domu jednorodzinnym w miejscowości Grassbrun/Neukeferloch (85630). Pani 83 lata, 167 cm, 60 kg. Pflegegrad 2. Pan 89 lat, 182 cm, 74 kg. Pflegegrad 2. Do małżeństwa przychodzi Pflegedienst. Obydwoje poruszają się samodzielnie lub za pomocą rollatora. U Pana zdiagnozowane problemy ze słuchem oraz demencja. Pani jest osobą u której zdiagnozowano raka. Ma założoną stomię. Do obsługi stomii u babci przychodzi Pflegedinst.

Zobacz ofertę