• Pn - Pt : 8:30 do 15:30
  • So - Ni : nieczynne

Choroby serca

Choroby serca 25 wrz

Najczęstszą chorobą serca jest choroba wieńcowa. Rozwija się ona w miarę zatykania się i zwężania tętnic – naczyń krwionośnych, które już nie są w stanie dostarczyć odpowiedniej ilości tlenu do mięśnia sercowego, powodując jego powolne zamieranie. Mimo że czasami ból w klatce piersiowej jest wczesnym sygnałem ostrzegawczym, niemal u połowy mężczyzn, którzy umieraj nagle z powodu choroby wieńcowej, nie występowały wcześniej żadne objawy.

Choroba wieńcowa jest wynikiem długiego łańcucha przyczyn. Pierwszym ogniwem tego łańcucha jest dieta bogata w tłuszcze i białko, uboga zaś w owoce i warzywa oraz witamin.

Oto kilka praktycznych porad specjalistów, jak zachować zdrowe serce lub walczyć z chorobą serca, jeśli już wystąpiła.

Napij się piwa. Może to zabrzmi absurdalnie, ale udowodniono, że dwie butelki ciemnego piwa wypite codziennie zawierają tyle flawonoidów – związków obniżających krzepliwość krwi – ile wystarcza do utrzymania drożności tętnic. Problem w tym, że większe ilości piwa, a także innych alkoholi, podnoszą ciśnienie tętnicze krwi. Dlatego nie należy przekraczać podanej ilości.

Serwuj soki owocowe. Wypicie jednej szklanki soku z czerwonych winogron w ciągu kilku godzin obniża poziom aktywności płytek krwi, tym samym zmniejszając ryzyko zawału serca. Podobne działanie mają inne produkty z winogron, np. czerwone wino. Dlatego najlepiej codziennie pić sok z winogron. Specjaliści radzą, aby spożywać 5-7 porcji owoców i warzyw dziennie.

Naucz się radzić sobie ze stresem. Stres niszczy tętnice, powoduje tworzenie się w nich zakrzepów krwi, a nawet może podnieść ciśnienie krwi. Prawdopodobnie nie da się całkiem wyeliminować stresu, ale można zmienić swoje nastawienie do życia. Osoby ulegające stresom powinny zwracać uwagę na oddychanie i napięcie mięśni.

Jedz więcej ryb. Dieta bogata w ryby może cofnąć chorobę serca lub jej zapobiec, gdyż hamuje powstawanie zakrzepów i obniża poziom trójglicerydów we krwi. Właściwości lecznicze ryb prawdopodobnie mają źródło w dużych ilościach kwasów tłuszczowych omega-3, które znajdują się głównie w tłustych rybach, takich jak makrela, łosoś i śledź. Aby zachować drożność tętnic, należy jeść ryby tłustsze.

Poruszaj się. Regularne ćwiczenia fizyczne mogą pomóc utrzymać drożność tętnic i obniżyć ryzyko choroby serca. Codzienny dwudziestominutowy spacer może zdziałać cuda. Wchodzenie po schodach, sporty wymagające przeciętnej kondycji fizycznej, a nawet uprawianie ogrodu mogą być dobrym sposobem na regularne ćwiczenia fizyczne.

Wypij herbatę zamiast kawy. Picie dużej ilości kawy – 9 i więcej filiżanek dziennie – może podnieść poziom homocysteiny. Natomiast picie herbaty może obniżyć ten poziom, ponieważ zawiera ona folan ( sól kwasu foliowego ).

Wyrzuć tłuszcz z kuchni. Zastąp produkty tłuste, takie jak mleko, ser czy majonez, ich odtłuszczonymi odpowiednikami. Zamiast wołowiny serwuj więcej drobiu. Kupując wołowinę, wybieraj chude kawałki. Przyrządzając mięso raczej je piecz, niż smaż. Do smażenia unikaj olejów roślinnych, zastępuj ją oliwą z oliwek i nowoczesnymi preparatami do smażenia, które się nie przypalają oraz zawierają dużo nienasyconych kwasów tłuszczowych.

 

Powrót do bloga

Jesteś gotów podjąć pracę?

Zapraszamy do przejrzenia niektórych ofert pracy opiekunki w Niemczech. Chcesz zobaczyć wszystkie oferty?