• Pn - Pt : 8:00 do 15:30
  • So - Ni : nieczynne

Demencja

Demencja 7 cze

Dawniej lekarze uznawali wczesne objawy demencji za normalne zjawisko towarzyszące starzeniu się i nazywali je po prostu starością. Dzisiaj wiadomo już, że demencja stanowi jednostkę chorobową i że jest konsekwencją postępującego zaniku komórek mózgowych. Według definicji medycznej jest to zespół spowodowany chorobą mózgu, zwykle przewlekłą i postępującą, w którym dochodzi do licznych zaburzeń takich funkcji kory mózgowej, jak pamięć, orientacja, rozumienie, liczenie, zdolność do dokonywania racjonalnych wyborów.

Częstą jej przyczyną jest, dotychczas nieuleczalna, choroba Alzheimera, w której dochodzi do uszkodzenia komórek nerwowych w mózgu. Demencja może być również następstwem zawału serca, zaburzeń krążenia (mózgowego) lub niewłaściwego odżywiania. W szczególnych przypadkach może być również spowodowana niepożądanym działaniem leków. Na szczęście niektóre rodzaje demencji, jeśli zostaną wcześnie wykryte, mogą być z powodzeniem leczone, dlatego bardzo ważne jest, aby skontaktować się z lekarzem niezwłocznie po zauważeniu pierwszych niepokojących objawów. Takimi objawami są:

- zaniki pamięci utrudniające pracę zawodowa,

- trudności z wykonywaniem codziennych czynności,

- trudności z wysławianiem się,

- zaburzenia orientacji w czasie i przestrzeni,

- zaburzenia oceny sytuacji,

- kłopoty z myśleniem abstrakcyjnym,

- niewłaściwe umieszczanie rzeczy,

- zmiany nastroju lub zachowania,

- zaburzenia osobowości,

- utrata inicjatywy, bierność.

Powrót do bloga

Jesteś gotów podjąć pracę?

Zapraszamy do przejrzenia niektórych ofert pracy opiekunki w Niemczech. Chcesz zobaczyć wszystkie oferty?

class opieka od 2024-06-01
O213 Pani Niemcy - 82284 Grafrath 01.06
Niemcy - 82284 Grafrath

Do opieki Pani 90 lat, 168 cm, 80 kg wagi. Mieszka sama w domu jednorodzinnym w miejscowości Grafrath (82284). Seniorka jest bardzo miłą i przyjazną osobą. Lubi rozmawiać, oglądać telewizję, spacery. Podopieczna ma przyznane Pflegegrad 2. Seniorka ma zdiagnozowane problemy z ciśnieniem i sercem, jest osobą inkontynencyjną, ma zakładane pieluchomajtki i wkładki. Porusza się przy pomocy rollatora. Na obecną chwilę sama wstaje, sama się myje, sama się ubiera.

Zobacz ofertę
class opieka od 2024-05-31
O61 Pan - Niemcy - 85622 Feldkirchen 31.05
Niemcy - 85622 Feldkirchen

Podopieczny mieszka sam w domu jednorodzinnym. Porusza się samodzielnie lub z pomocą rollatora. Ma zdiagnozowaną cukrzycę insulinową, początki demencji. Pan ma założony woreczek na mocz. Raz w tygodniu przychodzi lekarz na wizytę domową. Podopieczny jest bardzo spokojną i wesołą osobą. Potrzebuje pomocy w codziennych czynnościach typu mycie, ubieranie, rozbieranie. Na zakupy jeździ się raz w tygodniu z córką, ponieważ sklepy są dość daleko ( 3 km, ale w domu jest rower, zależy od opiekunki czy chce sama jechać na zakupy czy z córką). Do Pana 4 razy dziennie przychodzi Pflegedienst do mierzenie cukru, oraz podawania insuliny. Podopieczny przesypia całe noce.

Zobacz ofertę
class opieka od 2024-05-10

Pani 95 lat, 170 cm, 90 kg. Mieszka sama we własnym mieszkaniu. Seniorka porusza się za pomocą rolltora, ma zdiagnozowane początki demencji, ale jest bardzo mało wyczuwalna, jest po operacji piersi, miała raka, na obecną chwilę jest wyleczona, jest czysto. Seniorka jest spokojną i miłą osobą. Bardzo dużo czynności wykonuje samodzielnie, nie chce pomocy. Sama się myje, ubiera, chodzi do toalety. Ma zakładane pieluchomajtki, które również sama sobie zakłada. W mieszkaniu jest jedna łazienka i dwie toalety.

Zobacz ofertę