• Pn - Pt : 8:00 do 15:30
  • So - Ni : nieczynne

Depresja

Depresja 10 lip

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) do 2020 roku depresja znajdzie się na drugim miejscu po chorobie serca jako najbardziej szkodliwa choroba na świecie. Ą jeśli utrzyma się obecna tendencja, depresja będzie przypadłością głównie kobiecą. Obecnie kobiety są trzykrotnie bardziej niż mężczyźni narażone na depresję.

W życiu kobiety są takie momenty, w których jest ona szczególnie podatna na wystąpienie depresji. Czasem u podłoża tego ryzyka leżą przyczyny biologiczne, np. wahania poziomu hormonów tuż po urodzeniu dziecka lub przed menopauzą, w pozostałych przypadkach są to przyczyny zewnętrzne, np. śmierć rodzica, rozwód, utrata pracy lub inne ważne życiowe wydarzenia.

Łagodna depresja zwykle przyjmuje postać głęboko negatywnych uczuć żalu, poczucia winy, zniechęcenia i bezradności. W bardziej poważnych przypadkach mogą wystąpić brak apetytu, bezsenność i kłopoty z koncentracją. Pocieszające jest to, że kiedy już rozpoznasz u siebie depresję, można ją łatwo wyleczyć. Dzięki depresji możemy zauważyć te aspekty naszego życia, które wymagają zmiany. W przypadku poważnej depresji trzeba udać się do lekarza, który może zalecić psychoterapię i przepisać środki przeciwdepresyjne. Łagodną depresję można wyleczyć domowymi sposobami.

Dziurawiec. Badania dowodzą, że jest równie skuteczny, co powszechnie stosowane leki przeciwdepresyjne, a przy tym ma mniej działań niepożądanych. Najwyraźniej związki, które znajdują się w tym żółto kwitnącym zielu, pobudzają komórki mózgu. Z powodu właściwości pobudzających nie powinno się stosować dziurawca przed zaśnięciem. Dziurawiec zwiększa również wrażliwość na światło słoneczne, co sprzyja oparzeniom skóry. Dlatego stosując to zioło, ogranicz opalanie.

Witaminy. U osób cierpiących na depresję najczęściej występuje niedobór witamin z grupy B i witaminy C. Witaminy z grupy B pomagają pobudzić funkcję komórek mózgowych i produkcję ważnych związków chemicznych, które odpowiadają za dobry nastrój. Równie ważna w utrzymaniu dobrego nastroju jest witamina C. Niski poziom witaminy C może powodować uczucie przygnębienia.

Naturalny polepszacz nastroju. 5-HTP jest naturalnym związkiem produkowanym przez organizm człowieka z tryptofanu- aminokwasu znajdującego się w wielu produktach spożywczych. 5-HTP jest również prekursorem serotoniny, co oznacza, że organizm produkuje więcej serotoniny, gdy jest obecny 5-HTP. Serotonina jest związkiem chemicznym znajdującym się w mózgu, odpowiadającym za dobre samopoczucie.

Jedz często. Sześć posiłków, rozłożonych na małe porcje spożywane co 3 godziny w ciągu całego dnia, może pomóc w utrzymaniu poziomu cukru we krwi w stanie równowagi. U niektórych osób niski poziom cukru we krwi może wywołać depresję. Najlepiej jeść produkty pełnoziarniste, owoce, warzywa i nabiał beztłuszczowy lub o niskiej zawartości tłuszczu.

Odstaw kawę i cukier. Im cięższa jest depresja, tym bardziej pomoże ci wykluczenie z diety kofeiny i cukru, chociaż dokładnie nie wiadomo, dlaczego tak się dzieje.

Ruszaj się. Ćwicz aerobik przez 20-30 minut przynajmniej 3 razy w tygodniu. Każda kobieta cierpiąca na depresję, która zaczyna ćwiczyć, obserwuje zdecydowaną poprawę samopoczucia.

Opisuj swoje samopoczucie. Prowadzenie dzienniczka może pomóc w wyjściu z depresji. Pozwala wyrazić swoje żale, dać im upust i poradzić sobie z poczuciem nieszczęścia.

Zwróć się o pomoc do przyjaciół. Trzeba mieć kogoś, do kogo można zadzwonić, kiedy jesteś smutna, i być przez niego wysłuchana. Ale dziel się z tą osobą również miłymi przeżyciami.

Powrót do bloga

Jesteś gotów podjąć pracę?

Zapraszamy do przejrzenia niektórych ofert pracy opiekunki w Niemczech. Chcesz zobaczyć wszystkie oferty?

class opieka od 2024-05-10

Pani 95 lat, 170 cm, 90 kg. Mieszka sama we własnym mieszkaniu. Seniorka porusza się za pomocą rolltora, ma zdiagnozowane początki demencji, ale jest bardzo mało wyczuwalna, jest po operacji piersi, miała raka, na obecną chwilę jest wyleczona, jest czysto. Seniorka jest spokojną i miłą osobą. Bardzo dużo czynności wykonuje samodzielnie, nie chce pomocy. Sama się myje, ubiera, chodzi do toalety. Ma zakładane pieluchomajtki, które również sama sobie zakłada. W mieszkaniu jest jedna łazienka i dwie toalety.

Zobacz ofertę
class opieka od 2024-05-31
O61 Pan - Niemcy - 85622 Feldkirchen 31.05
Niemcy - 85622 Feldkirchen

Podopieczny mieszka sam w domu jednorodzinnym. Porusza się samodzielnie lub z pomocą rollatora. Ma zdiagnozowaną cukrzycę insulinową, początki demencji. Pan ma założony woreczek na mocz. Raz w tygodniu przychodzi lekarz na wizytę domową. Podopieczny jest bardzo spokojną i wesołą osobą. Potrzebuje pomocy w codziennych czynnościach typu mycie, ubieranie, rozbieranie. Na zakupy jeździ się raz w tygodniu z córką, ponieważ sklepy są dość daleko ( 3 km, ale w domu jest rower, zależy od opiekunki czy chce sama jechać na zakupy czy z córką). Do Pana 4 razy dziennie przychodzi Pflegedienst do mierzenie cukru, oraz podawania insuliny. Podopieczny przesypia całe noce.

Zobacz ofertę
class opieka od 2024-06-01
O213 Pani Niemcy - 82284 Grafrath 01.06
Niemcy - 82284 Grafrath

Do opieki Pani 90 lat, 168 cm, 80 kg wagi. Mieszka sama w domu jednorodzinnym w miejscowości Grafrath (82284). Seniorka jest bardzo miłą i przyjazną osobą. Lubi rozmawiać, oglądać telewizję, spacery. Podopieczna ma przyznane Pflegegrad 2. Seniorka ma zdiagnozowane problemy z ciśnieniem i sercem, jest osobą inkontynencyjną, ma zakładane pieluchomajtki i wkładki. Porusza się przy pomocy rollatora. Na obecną chwilę sama wstaje, sama się myje, sama się ubiera.

Zobacz ofertę