• Pn - Pt : 8:30 do 15:30
  • So - Ni : nieczynne

Dna - lepiej zapobiegać niż leczyć

Dna - lepiej zapobiegać niż leczyć

Dna - lepiej zapobiegać niż leczyć 7 sty

Dna jest odmianą artretyzmu (zapalenia stawów), swoistą reakcją na produkty przemiany materii-kwas moczowy. Normalnie jest on wydalany z moczem, lecz jeśli jest go w organizmie zbyt dużo, to zaczyna się odkładać w stawach w postaci igiełkowatych kryształów, powodując obrzęk i silny ból. Kwas moczowy gromadzi się najczęściej w stawach dużego palca u nogi, czasami również w kolanie, ręce, nadgarstku, a nawet w uchu. Dnie mogą towarzyszyć dreszcze, drżenie i umiarkowana gorączka. Ataki dny mają charakter ostry, co oznacza, że zaczynają się nagle, są silne i równie nagle się kończą. Jeśli ataki zdarzają się często, ból może stać się przewlekły. Mimo że objawy dny są dość charakterystyczne, tylko lekarz jest w stanie postawić trafną diagnozę.

 

Oto kilka sposobów niesienia ulgi osobie, która cierpi z powodu dny.

 

Ibuprofen. Zaleca się podawanie dużych dawek ibuprofenu przez tydzień. Jednak powinno to zostać najpierw skonsultowane z lekarzem.

Inny lek przeciwzapalny. Jeśli ibuprofen nie pomaga, można zastąpić go innym lekiem z tej grupy – naproksenem. On również zmniejsza ból i obrzęk.

Lód. Obolałe stawy można obkładać kostkami lodu zawiniętymi w ręcznik.

Dużo pić. Na dzień powinno wypijać się 8 szklanek wody dziennie, aby przez nerki wypłukać z moczem gromadzący się w organizmie kwas moczowy.

Zadziałać dwoma czynnikami. Bromelina, enzym zawarty w owocu ananasa, oraz kwercytyna, bioflawonoid (barwnik roślinny) to dwa naturalne środki lecznicze dostępne w postaci kapsułek w dobrych sklepach zielarskich. Terapię można uzupełnić o dzienną dawkę kwasu eikozapentaenowego (EPA), będącego kwasem tłuszczowym nienasyconym omega-3, którego źródłem jest żywność.

Colchicum. Colchicum jest homeopatycznym odpowiednikiem kolchicyny, leku na receptę, otrzymanego z zimowita jesiennego. Znosi ból towarzyszący atakowi dny. Homeopatyczne środki przeciwko skazie moczanowej dostępne są w dobrze zaopatrzonych sklepach zielarskich lub aptekach.

Jad pszczeli. Apis, jad pszczeli, wchodzi w skład innego homeopatycznego środka stosowanego w dnie. Jest on również dostępny w sklepach zielarskich i aptekach. Apis jest skuteczny w schorzeniach o objawach przypominających objawy po użądleniu pszczoły, czyli z obrzękiem, kłującym bólem i podwyższoną ciepłotą ciała.

Sok z czarnych czereśni. Pomaga pozbyć się organizmowi nadmiaru puryn – substancji organicznych, które u niektórych osób mogą powodować objawy dny.

Skrzyp polny. Ziele skrzypu polnego, łagodny środek moczopędny, pomaga pozbyć się z organizmu nadmiaru puryn.

Nasiona selera naciowego. Seler naciowy jest kolejną rośliną o właściwościach oczyszczających, czyli wspomagających organizm w pozbywaniu się zbędnych produktów przemiany materii, w tym również kwasu moczowego.

 

Lepiej zapobiegać, niż leczyć

 

Nie jeść zbyt dużo mięsa. Produkty żywnościowe zawierające duże ilości puryn podnoszą stężenie kwasu moczowego w organizmie.

Nie pić alkoholu. Alkohol zmniejsza wydalanie kwasu moczowego z organizmu. Unikanie napojów alkoholowych prawdopodobnie uchroni od zaostrzeń dny na długi czas.

Stopniowo zrzucić kilka kilogramów nadwagi. Przeciążenie stawów może być powodem gromadzenia się kwasu moczowego. Mimo to nie zaleca się drastycznych diet odchudzających. Powolne, lecz systematyczne zrzucanie kilogramów będzie nie tylko skuteczniejsze, ale i korzystniejsze, gdyż chroni przed zaostrzeniami dny.

Nie zażywać aspiryny. Małe nawet dawki aspiryny mogą powodować wzrost stężenia kwasu moczowego we krwi. Związek między aspiryną a dną nie jest bezpośredni, lecz warto takie działanie niepożądane aspiryny mieć na uwadze.

Powrót do bloga

Jesteś gotów podjąć pracę?

Zapraszamy do przejrzenia niektórych ofert pracy opiekunki w Niemczech. Chcesz zobaczyć wszystkie oferty?

class opieka od 12.04.2019

Podopieczna mieszka samaw samodzielnym mieszkaniu na wsi w oklolicach miasta Salzburg. Pani poza problemami związanymi z wiekiem, ma zdiagnozowaną demcję, inkontynencję, problemy z ciśnieniem i problemy z sercem. Przy problemach z sercem mogą wystąpić problemy z oddychaniem, wówczas należy podać tlen. Podopieczna porusza się za pomoca rollatora. Potrzebna jest pomoc przy kładzeniu i wstawaniu z łóżka. Seniorka potrzebuje pomocy przy codziennych czynnościach jak mycie, ubieranie i rozbieranie się, podawanie leków.

Zobacz ofertę
class opieka od 15.04.2019

Podopieczna mieszka sama na wsi w domu jednorodzinnym. Ma problemy związane z wiekiem starczym, rozrusznik serca, zaburzenia rytmu serca, sztuczne stawy biodrowe. Złożony wniosek o Pflegestufe 1. Problemy ze słuchem i z widzeniem (okulary). Porusza się za pomocą rollatora. Potrzebuje pomocy przy chodzeniu po schodach, kładzeniu się do łóżka oraz myciu się. Fryzjer oraz pani do pedicuru przychodzi do domu. Pomoc przy zakładaniu pończoch gumowych. Je i pije samodzielnie. Podopieczna wstaje w nocy jeden raz ale nie trzeba do niej wstawać. Sprawna umysłowo, aczkolwiek zaczynają się problemy z pamięci. Chce nadal decydować o sobie i ma tendencje do dominacji. Nie mniej jednak zwraca uwagę na otoczenie i jest dla nich wyrozumiała.

Zobacz ofertę
class PILNE! opieka od 17.03.2019

Podopieczna mieszka sama w mieszkaniu w małej miejscowości. Pani poza problemami z wiekiem starczym. U seniorki występują problemy ze słyszeniem. Pani porusza się za pomocą rollatora. Potrzebna jest pomoc przy wstawaniu i kładzeniu się do łózka oraz przy myciu, ubieraniu i rozbieraniu się.

Zobacz ofertę