• Pn - Pt : 8:00 do 15:30
  • So - Ni : nieczynne

Formy aktywizacji osób starszych

Formy aktywizacji osób starszych

Aktywność fizyczna i umysłowa pomagają seniorom dłużej utrzymać sprawność, zdrowie oraz dobre samopoczucie. Rola życia społecznego, pasji i poczucia misji są nieocenione. Sprawdź, jakie możliwości stoją przed osobami starszymi.

Formy aktywizacji osób starszych 13 mar

Znaczenie aktywizacji seniorów

Mieszkańcy zachodnich krajów Europejskich po przejściu na emeryturę zaczynają spełniać marzenia, podróżować, udzielać się towarzysko i czerpać z życia pełną garścią. Robią nareszcie to, na co zawsze brakowało im czasu. Niestety polscy emeryci mocno zderzają się z rzeczywistością i wielu z nich ma ograniczone możliwości. Przyczyną są często finanse, ale także schorzenia, które wnoszą do życia ograniczenia fizyczne. Do tego należy doliczyć utratę osób bliskich, problemy natury psychicznej, wynikające z wieku, ale też samotności. Wiele osób starszych zamyka się w domach, unika kontaktu z ludźmi, co w konsekwencji może prowadzić do depresji i pogłębiać objawy chorób związanych z układem ruchu, utrudniających poruszanie się. Wielu seniorów wpada w błędne koło, z którego trudno się wydostać samodzielnie. Dlatego wsparcie i aktywizacja mają ogromne znaczenie.

Formy aktywizacji osób starszych

Uniwersytet Trzeciego Wieku

Na naukę nigdy nie jest za późno! Osoby starsze dzięki tego typu organizacjom mają szansę zdobyć nową wiedzę, ale przede wszystkim, rozwijać swój umysł. Daje to niesamowitą wiarę w siebie i własne możliwości, ale także poprawia pamięć oraz wspiera nawiązywanie kontaktów towarzyskich. Uczestnicy zajęć tworzą grupki, zawierają przyjaźnie, a przede wszystkim czekają na kolejny dzień zajęć.

Kluby Seniora

To miejsca, które zrzeszają osoby starsze, szukające sposobów na ciekawe spędzenie wolnego czasu. Kluby organizują liczne zajęcia ruchowe, plastyczne, wycieczki, wyjścia na basen, występy teatralne, imprezy, bale i wiele innych. W ramach Klubu Seniora można poznać nowych ludzi, poruszać się, popisać kreatywnością, znaleźć nowe hobby, rozwijać pasję, a także za niewielkie pieniądze pozwiedzać nieznane miejsca z paczką znajomych.

Wolontariat

Dobro nie ma wieku. Seniorzy, którzy chcą pomagać znajdą mnóstwo miejsc, w których mogą dzielić się swoją empatią. Wolontariat dla osób starszych jest dwustronną korzyścią. Możliwość regularnego wychodzenia z domu, a również poczucie robienia czegoś, co ma sens, czegoś, na co czeka ktoś inny, jest nieocenioną wartością dla uzyskania komfortu psychicznego. Działalność charytatywna na rzecz dzieci, młodzieży, samotnych kobiet, bezdomnych zwierząt to najczęściej wybierane formy wolontariatu.

Społeczny Bank Czasu

To nieoficjalna sieć wymiany usług, które niezależnie od swojej wartości rynkowej, podlegają wymianie 1:1 i odbywają się bezgotówkowo. Jak to działa? Seniorzy wzajemnie oferują sobie pomoc i wsparcie w określonych dziedzinach życia. Może to być pieczenie ciast, prace ogrodowe, remontowe, robienie zakupów, sprzątanie, wyprowadzanie psa itp. Inicjatywa w postaci Banku Czasu nie dotyczy wyłącznie osób starszych, lecz na pewno jest dla nich atrakcyjną propozycją.

Projekty Międzypokoleniowe

Mają one na celu przełamywanie barier stojących między osobami młodymi a starszymi. Zachęcają do obalania stereotypów i podejmowania wspólnych działań, których efekty bywają bardzo zaskakujące. Prace ręczne, artystyczne, zajęcia teatralne, gry miejskie, imprezy dla lokalnej społeczności przygotowane przez reprezentantów różnych grup wiekowych to szansa na stworzenie czegoś zupełnie nowego. Osoby z innymi wartościami, światopoglądem i doświadczeniem życiowym mogą się wzajemnie uzupełniać, inspirować i uczyć się od siebie.

Organizacje samopomocowe

Zrzeszają osoby z jednej grupy społecznej, działające niegdyś w jednej branży, mające wspólną pasję lub cierpiące na to samo schorzenie. Może to być np. stowarzyszenie emerytowanych żołnierzy, pielęgniarek, miłośników nordic walking lub chorych na choroby reumatyczne. Samopomoc w obrębie grupy ma na celu pobudzenie empatii, niesienie wsparcia w trudnych momentach, wymianę doświadczeń, szerzenie poczucia bezpieczeństwa oraz spełnienia.

Rola wsparcia bliskich w aktywizacji osób starszych

Ogromnie ważną rolę w życiu każdego człowieka odgrywa kontakt z innymi ludźmi. Świadomość przynależności, bycia częścią jakiejś grupy pomaga podnieść samoocenę, otworzyć się, zyskać wsparcie i przede wszystkim świadomość bycia potrzebnym, a w razie czego odwagę, by prosić o pomoc. Seniorzy bardzo często zmagają się z samotnością, tracą znajomych, a członkowie rodziny, dzieci, wnuki oddalają się, wpadając w wir własnego życia. W efekcie emeryci czują się zbędni, nie chcą już niczego od życia, latami zdają się czekać na koniec. Jeżeli opiekujesz się osobą starszą lub masz taką w rodzinie, postaraj się zachęcić ją do opuszczania domu, doświadczania życia towarzyskiego i kulturalnego. Nawet wyjście do teatru, kina, czy galerii sztuki niesie ze sobą korzyści i może stanowić krok ku szerszej aktywizacji.

Pamiętajmy, że niezależnie od wieku, człowiek do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje aktywności umysłowej, aktywności fizycznej i świeżego powietrza. Idealnie byłoby wesprzeć seniorów w uzyskaniu wszystkich z tych elementów. Niekiedy może się okazać niezbędna pomoc psychologa, lecz warto po nią sięgać. Nikt z nas nie zna czasu, który mu pozostał do końca, dlatego powinniśmy nieustannie wykorzystywać go, czerpiąc z życia garściami. 

Więcej ciekawostek na temat opieki nad seniorami znajdziesz na blogu Worknow https://www.worknow.com.pl/blog.

Powrót do bloga

Jesteś gotów podjąć pracę?

Zapraszamy do przejrzenia niektórych ofert pracy opiekunki w Niemczech. Chcesz zobaczyć wszystkie oferty?

class PILNE! opieka od 2023-12-15
O178 Pan -Niemcy 81247 Monachium 15.12
Niemcy- 81247 Monachium

Do opieki Pan 95 lat, 170 cm, 65 kg. Mieszka sam w domu jednorodzinnym w Monachium (81247). Jest piękny ogór, okolica spokojna, sklepy blisko. Jest samochód, mały mercedes w automacie, rower, Porusza się samodzielnie. Pan ma dolegliwości związanymi z wiekiem starczym, demencja, podopieczny jest bardzo miły. Pan sam się myje, sam ubiera, nie potrzebuje pomocy i tan moment. Trzeba go tylko pokierować, przyszykować mu tylko ubrania. Śniadanie robi się na 8:00, dziadek różnie wstaje, ale to z niczym nie koliduje. Pan przesypia całe noce. Są dni gdzie lepiej przyswaja

Zobacz ofertę
class opieka od 2024-01-03

Podopieczny mieszka sam w domu jednorodzinnym. Ma zdiagnozowane porażenie kurczowe. Nie chodzi, porusza się tylko na wózku inwalidzkim. Podopieczny ma duże problemy z mówieniem, natomiast dobrze słyszy i widzi, rozumie wszystko. Jest bardzo spokojną i miłą osobą. Potrzebuje całkowitej pomocy przy myciu i ubieraniu/rozbieraniu oraz jedzeniu/piciu. W domu znajduje się wszystkie możliwe udogodnienia, takie jak specjalistyczne łóżko dla chorych z materacem na odleżyny, wyciąg do podnoszenia, wózek inwalidzki. Nie stosuje żądnej diety, nie ma też problemów z połykaniem, ale należy go wolno karmić. Ma zakładane pampersy, cewnik. Pan wstaje ok 9:00 rano, idzie spać ok 20:00. Przesypia całe noce. Pauza 2 godziny dziennie od 14:00-16:00, podopieczny wtedy idzie do łóżka. Sobota, dzień wolny od 9:00-16:00, wówczas przychodzi do Pana rodzina.

Zobacz ofertę
class opieka od 2023-12-20
0187 Pani - Niemcy 85658 Egmating 20.12
Niemcy - 85658 Egmating

Do opieki jest Pani, mieszkająca samotnie w domu. Seniorka ma 83 lata, 164 cm, 52 kg. Pflegegrad 3. Porusza się samodzielnie. Ma zdiagnozowaną demencję.  Pani jest bardzo miłą, spokojną, bezproblemową i serdeczną osobą. Lubi rozmawiać. Pani wstaje o 8:00. Idzie spać ok 19:00. Przesypia całe noce, do toalety chodzi samodzielnie. 3 razy w tygodniu Podopieczna jeździ do Tagespflege ( poniedziałki, środy, piątki od 8:30-16:00). Podopieczna je wszystko bez problemu.  Potrzebuje pomocy przy ubieraniu, myciu i przyjmowaniu leków.   Razy w tygodniu jedzie się z córką na zakupy. Rodzina jest pomocna i sympatyczna. Do dyspozycji opiekunki jest piękny, jasny pokój, telewizor, internet. Są dwie toalety, jedna łazienka. W domu u babci na górze, jeden pokój zajmuje wnuk. Sympatyczny, młody chłopak.

Zobacz ofertę