• Pn - Pt : 8:00 do 15:30
  • So - Ni : nieczynne

Formy aktywizacji osób starszych

Formy aktywizacji osób starszych

Aktywność fizyczna i umysłowa pomagają seniorom dłużej utrzymać sprawność, zdrowie oraz dobre samopoczucie. Rola życia społecznego, pasji i poczucia misji są nieocenione. Sprawdź, jakie możliwości stoją przed osobami starszymi.

Formy aktywizacji osób starszych 13 mar

Znaczenie aktywizacji seniorów

Mieszkańcy zachodnich krajów Europejskich po przejściu na emeryturę zaczynają spełniać marzenia, podróżować, udzielać się towarzysko i czerpać z życia pełną garścią. Robią nareszcie to, na co zawsze brakowało im czasu. Niestety polscy emeryci mocno zderzają się z rzeczywistością i wielu z nich ma ograniczone możliwości. Przyczyną są często finanse, ale także schorzenia, które wnoszą do życia ograniczenia fizyczne. Do tego należy doliczyć utratę osób bliskich, problemy natury psychicznej, wynikające z wieku, ale też samotności. Wiele osób starszych zamyka się w domach, unika kontaktu z ludźmi, co w konsekwencji może prowadzić do depresji i pogłębiać objawy chorób związanych z układem ruchu, utrudniających poruszanie się. Wielu seniorów wpada w błędne koło, z którego trudno się wydostać samodzielnie. Dlatego wsparcie i aktywizacja mają ogromne znaczenie.

Formy aktywizacji osób starszych

Uniwersytet Trzeciego Wieku

Na naukę nigdy nie jest za późno! Osoby starsze dzięki tego typu organizacjom mają szansę zdobyć nową wiedzę, ale przede wszystkim, rozwijać swój umysł. Daje to niesamowitą wiarę w siebie i własne możliwości, ale także poprawia pamięć oraz wspiera nawiązywanie kontaktów towarzyskich. Uczestnicy zajęć tworzą grupki, zawierają przyjaźnie, a przede wszystkim czekają na kolejny dzień zajęć.

Kluby Seniora

To miejsca, które zrzeszają osoby starsze, szukające sposobów na ciekawe spędzenie wolnego czasu. Kluby organizują liczne zajęcia ruchowe, plastyczne, wycieczki, wyjścia na basen, występy teatralne, imprezy, bale i wiele innych. W ramach Klubu Seniora można poznać nowych ludzi, poruszać się, popisać kreatywnością, znaleźć nowe hobby, rozwijać pasję, a także za niewielkie pieniądze pozwiedzać nieznane miejsca z paczką znajomych.

Wolontariat

Dobro nie ma wieku. Seniorzy, którzy chcą pomagać znajdą mnóstwo miejsc, w których mogą dzielić się swoją empatią. Wolontariat dla osób starszych jest dwustronną korzyścią. Możliwość regularnego wychodzenia z domu, a również poczucie robienia czegoś, co ma sens, czegoś, na co czeka ktoś inny, jest nieocenioną wartością dla uzyskania komfortu psychicznego. Działalność charytatywna na rzecz dzieci, młodzieży, samotnych kobiet, bezdomnych zwierząt to najczęściej wybierane formy wolontariatu.

Społeczny Bank Czasu

To nieoficjalna sieć wymiany usług, które niezależnie od swojej wartości rynkowej, podlegają wymianie 1:1 i odbywają się bezgotówkowo. Jak to działa? Seniorzy wzajemnie oferują sobie pomoc i wsparcie w określonych dziedzinach życia. Może to być pieczenie ciast, prace ogrodowe, remontowe, robienie zakupów, sprzątanie, wyprowadzanie psa itp. Inicjatywa w postaci Banku Czasu nie dotyczy wyłącznie osób starszych, lecz na pewno jest dla nich atrakcyjną propozycją.

Projekty Międzypokoleniowe

Mają one na celu przełamywanie barier stojących między osobami młodymi a starszymi. Zachęcają do obalania stereotypów i podejmowania wspólnych działań, których efekty bywają bardzo zaskakujące. Prace ręczne, artystyczne, zajęcia teatralne, gry miejskie, imprezy dla lokalnej społeczności przygotowane przez reprezentantów różnych grup wiekowych to szansa na stworzenie czegoś zupełnie nowego. Osoby z innymi wartościami, światopoglądem i doświadczeniem życiowym mogą się wzajemnie uzupełniać, inspirować i uczyć się od siebie.

Organizacje samopomocowe

Zrzeszają osoby z jednej grupy społecznej, działające niegdyś w jednej branży, mające wspólną pasję lub cierpiące na to samo schorzenie. Może to być np. stowarzyszenie emerytowanych żołnierzy, pielęgniarek, miłośników nordic walking lub chorych na choroby reumatyczne. Samopomoc w obrębie grupy ma na celu pobudzenie empatii, niesienie wsparcia w trudnych momentach, wymianę doświadczeń, szerzenie poczucia bezpieczeństwa oraz spełnienia.

Rola wsparcia bliskich w aktywizacji osób starszych

Ogromnie ważną rolę w życiu każdego człowieka odgrywa kontakt z innymi ludźmi. Świadomość przynależności, bycia częścią jakiejś grupy pomaga podnieść samoocenę, otworzyć się, zyskać wsparcie i przede wszystkim świadomość bycia potrzebnym, a w razie czego odwagę, by prosić o pomoc. Seniorzy bardzo często zmagają się z samotnością, tracą znajomych, a członkowie rodziny, dzieci, wnuki oddalają się, wpadając w wir własnego życia. W efekcie emeryci czują się zbędni, nie chcą już niczego od życia, latami zdają się czekać na koniec. Jeżeli opiekujesz się osobą starszą lub masz taką w rodzinie, postaraj się zachęcić ją do opuszczania domu, doświadczania życia towarzyskiego i kulturalnego. Nawet wyjście do teatru, kina, czy galerii sztuki niesie ze sobą korzyści i może stanowić krok ku szerszej aktywizacji.

Pamiętajmy, że niezależnie od wieku, człowiek do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje aktywności umysłowej, aktywności fizycznej i świeżego powietrza. Idealnie byłoby wesprzeć seniorów w uzyskaniu wszystkich z tych elementów. Niekiedy może się okazać niezbędna pomoc psychologa, lecz warto po nią sięgać. Nikt z nas nie zna czasu, który mu pozostał do końca, dlatego powinniśmy nieustannie wykorzystywać go, czerpiąc z życia garściami. 

Więcej ciekawostek na temat opieki nad seniorami znajdziesz na blogu Worknow https://www.worknow.com.pl/blog.

Powrót do bloga

Jesteś gotów podjąć pracę?

Zapraszamy do przejrzenia niektórych ofert pracy opiekunki w Niemczech. Chcesz zobaczyć wszystkie oferty?

class opieka od 2024-05-10

Pani 95 lat, 170 cm, 90 kg. Mieszka sama we własnym mieszkaniu. Seniorka porusza się za pomocą rolltora, ma zdiagnozowane początki demencji, ale jest bardzo mało wyczuwalna, jest po operacji piersi, miała raka, na obecną chwilę jest wyleczona, jest czysto. Seniorka jest spokojną i miłą osobą. Bardzo dużo czynności wykonuje samodzielnie, nie chce pomocy. Sama się myje, ubiera, chodzi do toalety. Ma zakładane pieluchomajtki, które również sama sobie zakłada. W mieszkaniu jest jedna łazienka i dwie toalety.

Zobacz ofertę
class opieka od 2024-05-31
O61 Pan - Niemcy - 85622 Feldkirchen 31.05
Niemcy - 85622 Feldkirchen

Podopieczny mieszka sam w domu jednorodzinnym. Porusza się samodzielnie lub z pomocą rollatora. Ma zdiagnozowaną cukrzycę insulinową, początki demencji. Pan ma założony woreczek na mocz. Raz w tygodniu przychodzi lekarz na wizytę domową. Podopieczny jest bardzo spokojną i wesołą osobą. Potrzebuje pomocy w codziennych czynnościach typu mycie, ubieranie, rozbieranie. Na zakupy jeździ się raz w tygodniu z córką, ponieważ sklepy są dość daleko ( 3 km, ale w domu jest rower, zależy od opiekunki czy chce sama jechać na zakupy czy z córką). Do Pana 4 razy dziennie przychodzi Pflegedienst do mierzenie cukru, oraz podawania insuliny. Podopieczny przesypia całe noce.

Zobacz ofertę
class opieka od 2024-06-01
O213 Pani Niemcy - 82284 Grafrath 01.06
Niemcy - 82284 Grafrath

Do opieki Pani 90 lat, 168 cm, 80 kg wagi. Mieszka sama w domu jednorodzinnym w miejscowości Grafrath (82284). Seniorka jest bardzo miłą i przyjazną osobą. Lubi rozmawiać, oglądać telewizję, spacery. Podopieczna ma przyznane Pflegegrad 2. Seniorka ma zdiagnozowane problemy z ciśnieniem i sercem, jest osobą inkontynencyjną, ma zakładane pieluchomajtki i wkładki. Porusza się przy pomocy rollatora. Na obecną chwilę sama wstaje, sama się myje, sama się ubiera.

Zobacz ofertę