• Pn - Pt : 8:00 do 15:30
  • So - Ni : nieczynne

Hemoroidy - jak zmniejszyć nieprzyjemne dolegliwości

Hemoroidy - jak zmniejszyć nieprzyjemne dolegliwości

Hemoroidy - jak zmniejszyć nieprzyjemne dolegliwości 7 lut

Hemoroidy są to żylaki w najniższym odcinku odbytnicy i w odbycie. Żyły stają się rozciągnięte, obrzmiałe i zmienione zapalnie. Ogólnie mówiąc, hemoroidy przypominają żylaki na nogach, ale znajdują się w o wiele bardziej wrażliwym, bo bardziej unerwionym miejscu. Bolesność okolic odbytu jest wyraźną oznaką, że powstały tam hemoroidy. W niektórych przypadkach, kiedy hemoroidy są bardzo duże lub maja charakter przewlekły, może zachodzić potrzeba operacyjnego ich usunięcia.

Są dwa rodzaje guzów krwawniczych: wewnętrzne i zewnętrzne. Wewnętrzne guzy krwawnicze znajdują się wewnątrz odbytu. Typowymi ich objawami są żywoczerwona krew w kale, na papierze toaletowym czy w muszli klozetowej. Nie można ich zobaczyć ani wyczuć dotykiem, chyba że głębokie żylaki powiększają się i wystają przez zwieracz odbytu lub wypadają, a wtedy powodują tępy ból, swędzenie lub krwawienie. Zewnętrzne guzy krwawnicze uwidaczniają się jako bolesne obrzmienie lub twardy guzek w okolicy odbytu, w których czasem tworzy się skrzep krwi. Przy podrażnieniu hemoroidy powodują świąd odbytu i krwawienie. Najczęstsze przyczyny powstawania hemoroidów to zaparcia, naprężanie się, zatrzymanie oddechu przy dużym wysiłku fizycznym, energiczne wycieranie skóry wokół odbytu, otyłość, dźwiganie ciężkich przedmiotów. Przebywanie w pozycji stojącej lub siedzącej przez długi czas może powodować nasilenie choroby. Hemoroidy mogą mieć również charakter dziedziczny.

 

Jak zmniejszyć nieprzyjemne dolegliwości ?

 

Ciepłe kąpiele. Ciepłe kąpiele ( nasiadówki ) trwające 10-15 minut kilka razy dziennie rozluźniają mięśnie zwieracza i sprawiają, że wystające hemoroidy cofają się w mniej bolesne miejsca.

Krem z kortyzonem. Kremy z kortyzonem łagodzą swędzenie, ale można e stosować tylko przez kilka tygodni. Nadmierne używanie tych kremów może spowodować, że skóra stanie się cienka i bardzie podatna na pęknięcia i krwawienia.

Więcej błonnika w diecie. Można stosować preparaty uzupełniające niedobór błonnika i zmiękczające stolec. Zapobiegają zaparciom i nadmiernemu naprężaniu się podczas defekacji, które prowadzą do hemoroidów. Bardzo ważne jest również wprowadzenie większe ilości błonnika do diety ( owoce, warzywa, ziarna zbóż, orzechy, warzywa strączkowe ). Błonnik należy wprowadzać do codziennej diety powoli, ponieważ nagłe zwiększenie ego spożycia może prowadzić do wzdęcia i skurczów.

Odpowiednia ilość płynów. Płyny pomagają przepchnąć przez przewód pokarmowy to, co zjedliśmy, i zmiękczają stolec.

Aktywność fizyczna. Systematyczne ćwiczenia fizyczne sprzyjają regularnemu wypróżnianiu się. Pomagają również wyrobić mięśnie brzucha.

Żywokost. Żywokost lekarski zawiera dużo alantoiny – substancji przeciwzapalnej, która przyśpiesz gojenie. Żywokost zawiera również śluzy, które łagodzą podrażnienia, powodowane przez hemoroidy.

Żel z aloesu. Stosowanie żelu z aloesem przynosi ulgę w hemoroidach. Najlepszy jest czysty żel bez żadnych dodatkowych substancji.

Pobyt w toalecie. Jeśli ktoś lubi przebywać w toalecie, czytając, powinien pozbyć się tego nawyku. Pozycja siedząca z rozstawionymi szeroko nogami i kolanami w górze może przyczynić się do wypadania hemoroidów.

Uwaga na nabiał. Produkty mleczne, takie jak ser żółty, czekolada, lody i mleko, mogą powodować zaparcia i, co za tym idzie, trudności z wypróżnianiem, co pogarsza stan hemoroidów.

 

Kiedy zgłosić się do lekarza?

 

Jeśli domowe środki nie działają albo stan hemoroidów pogarsza się w ciągu kilku tygodni, trzeba zgłosić się do lekarza. Istnieją sposoby ambulatoryjne, dzięki którym można pozbyć się najbardziej dokuczliwych hemoroidów.

Powrót do bloga

Jesteś gotów podjąć pracę?

Zapraszamy do przejrzenia niektórych ofert pracy opiekunki w Niemczech. Chcesz zobaczyć wszystkie oferty?

class PILNE! opieka od 01.08.2019

Pani mieszka w centrum Monachium we własnym mieszkaniu. Seniorka ma przyznane Pflegegrad 2. Pani ma duże problemy z mobilnością. Porusza się na wózku inwalidzkim. Podopieczna potrzebuje całkowitej pomocy przy wstawaniu i kładzeniu się do łóżka. Pani wymaga pomocy przy codziennych czynnościach tj. mycie, ubieranie i rozbieranie się, przyjmowanie leków. Raz w tygodniu przychodzi Pflegedienst do kąpieli Podopiecznej. Do kontaktu jest dwóch wnuków, którzy są w stałym kontakcie w opiekunką.

Zobacz ofertę
class PILNE! opieka od 01.08.2019

Pan mieszka z żoną w domu jednorodzinnym. Żona nie wymaga opieki. Senior ma zdiagnozowaną demencję oraz częściową inkontynencję. Podopieczny potrzebuje pomocy przy codziennych czynnościach tj. ubieranie, rozbieranie się, mycie i przy przyjmowaniu leków.

Zobacz ofertę
class opieka od Początek września

Pani mieszka sama w domu jednorodzinnym w Monachium. Seniorka ma Pflegegrad 4. Dotychczas przebywała w domu sama przy wsparciu Pflegedienst. Pani jest po wylewie (grudzień 2018), ma zdiagnozowaną demencję i inkontynencję. Podopieczna jest cukrzykiem. Ma problemy ze słuchem i widzeniem. Podopieczna nie ma smaku, dlatego ważne jest by jedzenie, które zostaje jej podane na talerzu było Pani potrzebuje pomocy przy myciu, ubieraniu i rozbieraiu się. Do Podopiecznej przychodzi Krankengimnastik oraz Pani do sprzątania. Seniorka jest osobą miła i spokojną, chętnie pomaga w gotowaniu, np w obieraniu warzyw.

Zobacz ofertę