• Pn - Pt : 8:00 do 15:30
  • So - Ni : nieczynne

Hemoroidy - jak zmniejszyć nieprzyjemne dolegliwości

Hemoroidy - jak zmniejszyć nieprzyjemne dolegliwości

Hemoroidy - jak zmniejszyć nieprzyjemne dolegliwości 7 lut

Hemoroidy są to żylaki w najniższym odcinku odbytnicy i w odbycie. Żyły stają się rozciągnięte, obrzmiałe i zmienione zapalnie. Ogólnie mówiąc, hemoroidy przypominają żylaki na nogach, ale znajdują się w o wiele bardziej wrażliwym, bo bardziej unerwionym miejscu. Bolesność okolic odbytu jest wyraźną oznaką, że powstały tam hemoroidy. W niektórych przypadkach, kiedy hemoroidy są bardzo duże lub maja charakter przewlekły, może zachodzić potrzeba operacyjnego ich usunięcia.

Są dwa rodzaje guzów krwawniczych: wewnętrzne i zewnętrzne. Wewnętrzne guzy krwawnicze znajdują się wewnątrz odbytu. Typowymi ich objawami są żywoczerwona krew w kale, na papierze toaletowym czy w muszli klozetowej. Nie można ich zobaczyć ani wyczuć dotykiem, chyba że głębokie żylaki powiększają się i wystają przez zwieracz odbytu lub wypadają, a wtedy powodują tępy ból, swędzenie lub krwawienie. Zewnętrzne guzy krwawnicze uwidaczniają się jako bolesne obrzmienie lub twardy guzek w okolicy odbytu, w których czasem tworzy się skrzep krwi. Przy podrażnieniu hemoroidy powodują świąd odbytu i krwawienie. Najczęstsze przyczyny powstawania hemoroidów to zaparcia, naprężanie się, zatrzymanie oddechu przy dużym wysiłku fizycznym, energiczne wycieranie skóry wokół odbytu, otyłość, dźwiganie ciężkich przedmiotów. Przebywanie w pozycji stojącej lub siedzącej przez długi czas może powodować nasilenie choroby. Hemoroidy mogą mieć również charakter dziedziczny.

 

Jak zmniejszyć nieprzyjemne dolegliwości ?

 

Ciepłe kąpiele. Ciepłe kąpiele ( nasiadówki ) trwające 10-15 minut kilka razy dziennie rozluźniają mięśnie zwieracza i sprawiają, że wystające hemoroidy cofają się w mniej bolesne miejsca.

Krem z kortyzonem. Kremy z kortyzonem łagodzą swędzenie, ale można e stosować tylko przez kilka tygodni. Nadmierne używanie tych kremów może spowodować, że skóra stanie się cienka i bardzie podatna na pęknięcia i krwawienia.

Więcej błonnika w diecie. Można stosować preparaty uzupełniające niedobór błonnika i zmiękczające stolec. Zapobiegają zaparciom i nadmiernemu naprężaniu się podczas defekacji, które prowadzą do hemoroidów. Bardzo ważne jest również wprowadzenie większe ilości błonnika do diety ( owoce, warzywa, ziarna zbóż, orzechy, warzywa strączkowe ). Błonnik należy wprowadzać do codziennej diety powoli, ponieważ nagłe zwiększenie ego spożycia może prowadzić do wzdęcia i skurczów.

Odpowiednia ilość płynów. Płyny pomagają przepchnąć przez przewód pokarmowy to, co zjedliśmy, i zmiękczają stolec.

Aktywność fizyczna. Systematyczne ćwiczenia fizyczne sprzyjają regularnemu wypróżnianiu się. Pomagają również wyrobić mięśnie brzucha.

Żywokost. Żywokost lekarski zawiera dużo alantoiny – substancji przeciwzapalnej, która przyśpiesz gojenie. Żywokost zawiera również śluzy, które łagodzą podrażnienia, powodowane przez hemoroidy.

Żel z aloesu. Stosowanie żelu z aloesem przynosi ulgę w hemoroidach. Najlepszy jest czysty żel bez żadnych dodatkowych substancji.

Pobyt w toalecie. Jeśli ktoś lubi przebywać w toalecie, czytając, powinien pozbyć się tego nawyku. Pozycja siedząca z rozstawionymi szeroko nogami i kolanami w górze może przyczynić się do wypadania hemoroidów.

Uwaga na nabiał. Produkty mleczne, takie jak ser żółty, czekolada, lody i mleko, mogą powodować zaparcia i, co za tym idzie, trudności z wypróżnianiem, co pogarsza stan hemoroidów.

 

Kiedy zgłosić się do lekarza?

 

Jeśli domowe środki nie działają albo stan hemoroidów pogarsza się w ciągu kilku tygodni, trzeba zgłosić się do lekarza. Istnieją sposoby ambulatoryjne, dzięki którym można pozbyć się najbardziej dokuczliwych hemoroidów.

Powrót do bloga

Jesteś gotów podjąć pracę?

Zapraszamy do przejrzenia niektórych ofert pracy opiekunki w Niemczech. Chcesz zobaczyć wszystkie oferty?

class PILNE! opieka od 01.05.2019

Pani mieszka sama w mieszkaniu w Monachium. Seniorka ma problemy z sercem, ciśnieniem, ma zdoagnozowaną inkontynencję. Ma również problemy ze słyszeniem i widzeniem. Podopieczna wstaje czasem w nocy do toalety. Potrzebuje pomocy przy myciu, ubieraniu i rozbieraniu się oraz przy przyjmowaniu leków. Seniorka jest pochodzenia żydowskiego i mówi w języku polskim, niemmniej jednak jest wymagana komunikatywna znajomość języka niemieckiego.

Zobacz ofertę
class PILNE! od zaraz

Pani mieszka z mężem w domu jednorodzinnym w małej miejscowości pod Monachium. Mąż podopiecznej nie wymaga opieki. Seniorka ma przyznane Pflegegrad 3. Podopieczna jest po wylewie i porusza się tylko na wózku inwalidzkim. Pani ma zdiagnozowaną inkontynencję i problemy z mówieniem. Pani potrzebuje pomocy przy myciu, ubieraniu i rozbieraniu się. Podopieczna mimo problemów z mową jest osobą bardzo towarzyską, wesołą i pogodną. Lubi dobre jedzenie, muzykę. Często miała gości z zagranicy, którzy nie znali języka niemieckiego, mimo wszysto zawsze znalazła sposób na porozumienie się z tą osobą. Jest możliwość korzystania z roweru, niedaleko jest stacja Sbahn i do Monachium jest 20 min. Rodzina chętnie pomaga w zakupach.

Zobacz ofertę