• Pn - Pt : 8:00 do 15:30
  • So - Ni : nieczynne

Hemoroidy - jak zmniejszyć nieprzyjemne dolegliwości

Hemoroidy - jak zmniejszyć nieprzyjemne dolegliwości

Hemoroidy - jak zmniejszyć nieprzyjemne dolegliwości 7 lut

Hemoroidy: rodzaje, objawy i przyczyny. Jak rozpoznać hemoroidy? 

Hemoroidy są to żylaki w najniższym odcinku odbytnicy i w odbycie. Żyły stają się rozciągnięte, obrzmiałe i zmienione zapalnie. Ogólnie mówiąc, przypominają żylaki na nogach, ale znajdują się w o wiele bardziej wrażliwym, bo bardziej unerwionym miejscu. Bolesność okolic odbytu jest wyraźną oznaką, że powstały tam hemoroidy. W niektórych przypadkach, kiedy takie zmiany są bardzo duże lub maja charakter przewlekły, może zachodzić potrzeba operacyjnego ich usunięcia.

Są dwa rodzaje guzów krwawniczych: wewnętrzne i zewnętrzne. Wewnętrzne guzy krwawnicze znajdują się wewnątrz odbytu. Typowe objawy hemoroidów to żywoczerwona krew w kale, na papierze toaletowym czy w muszli klozetowej. Nie można ich zobaczyć ani wyczuć dotykiem, chyba że głębokie żylaki powiększają się i wystają przez zwieracz odbytu lub wypadają, a wtedy powodują tępy ból, swędzenie lub krwawienie. Zewnętrzne guzy krwawnicze uwidaczniają się jako bolesne obrzmienie lub twardy guzek w okolicy odbytu, w których czasem tworzy się skrzep krwi. Przy podrażnieniu objawy hemoroidów to także świąd odbytu i krwawienie. Najczęstsze przyczyny powstawania hemoroidów to zaparcia, naprężanie się, zatrzymanie oddechu przy dużym wysiłku fizycznym, energiczne wycieranie skóry wokół odbytu, otyłość, dźwiganie ciężkich przedmiotów. Przebywanie w pozycji stojącej lub siedzącej przez długi czas może powodować nasilenie choroby. Hemoroidy mogą mieć również charakter dziedziczny.

 

Leczenie domowe hemoroidów. Jak zmniejszyć hemoroidy? 

 

1. Ciepłe kąpiele. Ciepłe kąpiele (nasiadówki) trwające 10-15 minut kilka razy dziennie rozluźniają mięśnie zwieracza i sprawiają, że wystające bolesne hemoroidy cofają się w mniej bolesne miejsca.

2. Krem z kortyzonem. Kremy z kortyzonem łagodzą swędzenie, ale można e stosować tylko przez kilka tygodni. Nadmierne używanie tych kremów może spowodować, że skóra stanie się cienka i bardzie podatna na pęknięcia i krwawienia.

3. Więcej błonnika w diecie. Można stosować preparaty uzupełniające niedobór błonnika i zmiękczające stolec. Zapobiegają zaparciom i nadmiernemu naprężaniu się podczas defekacji - to najczęstsza przyczyna hemoroidów. Bardzo ważne jest również wprowadzenie większe ilości błonnika do diety (owoce, warzywa, ziarna zbóż, orzechy, warzywa strączkowe), co ułatwia leczenie hemoroidów. Błonnik należy wprowadzać do codziennej diety powoli, ponieważ nagłe zwiększenie ego spożycia może prowadzić do wzdęcia i skurczów.

4. Odpowiednia ilość płynów. Płyny pomagają przepchnąć przez przewód pokarmowy to, co zjedliśmy, i zmiękczają stolec.

5. Aktywność fizyczna. Systematyczne ćwiczenia fizyczne sprzyjają regularnemu wypróżnianiu się. Pomagają również wyrobić mięśnie brzucha.

6. Żywokost. Żywokost lekarski zawiera dużo alantoiny – substancji przeciwzapalnej, która przyśpiesz gojenie. Żywokost zawiera również śluzy, które łagodzą podrażnienia, powodowane przez hemoroidy.

7. Żel z aloesu. Stosowanie żelu z aloesem przynosi ulgę w hemoroidach. Najlepszy jest czysty żel bez żadnych dodatkowych substancji.

8. Pobyt w toalecie. Jeśli ktoś lubi przebywać w toalecie, czytając, powinien pozbyć się tego nawyku. Pozycja siedząca z rozstawionymi szeroko nogami i kolanami to popularna przyczyna hemoroidów

9. Uwaga na nabiał. Produkty mleczne, takie jak ser żółty, czekolada, lody i mleko, mogą powodować zaparcia i, co za tym idzie, trudności z wypróżnianiem, co pogarsza stan hemoroidów.

 

Leczenie hemoroidów. Co robić, kiedy domowe sposoby zawiodą?

 

Jeśli domowe leczenie hemoroidów nie działa albo stan hemoroidów pogarsza się w ciągu kilku tygodni, trzeba zgłosić się do lekarza. Istnieją sposoby ambulatoryjne, dzięki którym można pozbyć się najbardziej dokuczliwych hemoroidów.

Powrót do bloga

Jesteś gotów podjąć pracę?

Zapraszamy do przejrzenia niektórych ofert pracy opiekunki w Niemczech. Chcesz zobaczyć wszystkie oferty?

class opieka od 24.04.2020

Pan mieszka z żoną w domu jednorodzinnym. Porusza się za pomocą rollatora lub na wózku inwalidzkim. Zdarzy się, że Pan przejdzie parę kroków samodzielnie. Podopieczny ma zdiagnozowane problemy z ciśnieniem, cukrzycę, depresję i problemy z sercem. Pan potrzebuje pomocy w codziennych czynnościach typu mycie, ubieranie i rozbieranie się.

Zobacz ofertę
class opieka od 01.05.2020

Podopieczna mieszka sama w domu jednorodzinnym, na obrzeżach dużego miasta. Zdiagnozowane choroby: problemy związane z wiekiem starczym, zaawansowana demencja, inkontynencja (nosi pampersy). Podopieczna ma duże problemy z widzeniem. Porusza się za pomocą rollatora. Potrzebuje pomocy przy chodzeniu po schodach, myciu, ubieraniu i rozbieraniu się. Pani potrzebuje pomocy przy wstawaniu i kładzeniu się do łózka. Podopieczna przesypia całe noce, w razie potrzebnej pomocy podopieczna woła przez Babyfon. Pani jest osobą z natury spokojną,miłego usposobienia, małomówna.

Zobacz ofertę
class opieka od 30.04.2020

Pan mieszka sam w domu jednorodzinym. Senior ma zdiagnozowaną demencję i cukrzycę. Porusza się samodzielnie lub za pomoca rollatora. Senior jest osobą inkontynencyjną, nosi pampersy. Pan potrzebuje pomocy w codziennych czynnościach, tj. mycie, ubieranie i rozbieranie się. Podopieczny lubi wychodzić na spacery.

Zobacz ofertę