• Pn - Pt : 8:00 do 15:30
  • So - Ni : nieczynne

Jak podtrzymywać sprawność umysłową u osób starszych

Co zrobić by jak najdłużej cieszyć się sprawnością umysłu? Jak wspomagać pamięć osób starszych?

Jak podtrzymywać sprawność umysłową u osób starszych 15 lis

Ludzie żyją coraz dłużej dzięki postępowi, jaki się dokonał w medycynie oraz zmianie stylu życia na zdrowszy, niepaleniem tytoniu i prawidłowym odżywianiem się. Niektórzy specjaliści uważają, że mózg człowieka nie jest przystosowany do tak długiego bezawaryjnego funkcjonowania. Istnieją jednak badania naukowe, które wskazują, że można podtrzymywać sprawność umysłową.

 

Przeciwutleniacze

Tlen daje życie. Organizm, w wyniku naturalnych przemian, przekształca jednak pewną część tego cennego pierwiastka w szkodliwe cząsteczki, nazywane wolnymi rodnikami. Wolne rodniki uszkadzają tkanki całego organizmu, także naczyń krwionośnych mózgu. Naukowcy dochodzą do wniosku, że stanowią one kluczowy czynnik rozwoju choroby Alzheimera i innych rodzajów demencji.

Badania naukowe potwierdzają hipotezę, że dostarczanie z pożywieniem substancji przeciwutleniających (zapobiegających powstawaniu wolnych rodników) chroni tkanki organizmu przed uszkodzeniem. Bogatym źródłem przeciwutleniaczy są m.in. owoce i warzywa. Mogą one jednak nie wystarczyć do pełnej ochrony komórek mózgu. Właściwy poziom przeciwutleniaczy zapewnia jednak stosowanie preparatów uzupełniających dietę. Najważniejsze substancje o właściwościach przeciwutleniających to:

  • Witamina E. Lekarze zalecają, aby pacjenci z grupy narażonej na wystąpienie choroby Alzheimera zażywali 800 j.m. witaminy E dziennie. Osoby z grupy ryzyka to takie, których wzrost zmniejszył się o ponad 5 cm, które wykazują objawy depresji, nie gimnastykują się regularnie i nie zażywają estrogenów w okresie menopauzy.
  • Witamina C. Rekomenduje się przyjmowanie dziennej dawki 500 mg witaminy C, która ma działanie przeciwutleniające oraz potęguje także działanie witaminy E.

 

Optymalna dawka witaminy D

Witamina D jest niezbędna organizmowi do produkcji acetylocholiny, która ma kluczowe znaczenie dla przekazywania impulsów w nerwach (witamina D reguluje gospodarkę wapniowo-fosforanową w organizmie, ułatwia przyswajanie wapnia i jego wbudowywanie do kości, poziom zaś wolnego wapnia warunkuje uwalnianie acetylocholiny – substancji będącej neuroprzekaźnikiem). Witamina D odgrywa niebagatelną rolę w zapobieganiu stanom depresyjnym z powodu braku światła słonecznego, zwanym w medycynie sezonową chorobą afektywną. Obie mogą prowadzić do objawów demencji.

Dzienna dawka witaminy D zalecana dla osób starszych wynosi 600 j.m., czyli mniej więcej tyle, ile znajduje się w 5 szklankach mleka. Osoby w podeszłym wieku często powinny zwiększyć tę dawkę, ponieważ są mniej wrażliwe na działanie witaminy D. Optymalnym sposobem zwiększania podaży jest picie kilku szklanek mleka dziennie oraz zażywanie preparatu wielowitaminowego dostarczającego dalszych 400 j.m. witaminy.

Niedobór witaminy D w organizmie łatwo wykryć, przyglądając się paznokciom. Jeżeli są cienkie, miękkie i łatwo się łamią, jest to oznaka jej niedostatecznej podaży lub trudności z przyswajaniem.

Cynk

Ośrodkowy układ nerwowy do prawidłowego działania potrzebuje również cynku. Wiele osób cierpi na niedobór tego pierwiastka, ponieważ przez wzgląd na serce ogranicza spożycie czerwonego mięsa. Tymczasem mięso jest dla człowieka podstawowym źródłem cynku. Spożywanie potraw mięsnych kilka razy w tygodniu połączone z zażywaniem preparatów wielowitaminowych zawierających cynk zwykle wystarcza do zaopatrzenia organizmu w potrzebną ilość tego pierwiastka.

 

Estrogen

Hormonalna terapia zastępcza przeznaczona dla kobiet w wieku menopauzalnym stanowi skuteczną chorobę przed rozwojem demencji. Udowodniono, że podawanie estrogenu poprawia krążenie mózgowe oraz stymuluje rozwój komórek nerwowych.

Badania naukowe wskazują, że kobiety niestosujące hormonalnej terapii zastępczej są narażone na rozwój choroby Alzheimera w takim samym stopniu, jak mężczyźni. Podawanie estrogenu kobietom w menopauzie zmniejsz ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera o 50-70 %. Niestety, u pacjentek, u których choroba już wystąpiła, stosowanie hormonu nie wpływa na spowolnienie jej przebiegu.

Ze stosowaniem estrogenu łączy się wzrost ryzyka wystąpienia raka piersi u niektórych kobiet. Trzeba porozmawiać z lekarzem, czy aby na pewno korzyści wynikające z podawania hormonu przewyższają możliwości zagrożenia.

Kontrola ciśnienia tętniczego krwi

Podwyższone ciśnienie tętnicze krwi jest jedną z podstawowych przyczyn udaru mózgu oraz innych schorzeń naczyń krwionośnych, które prowadzą do wystąpienia objawów demencji. U osób starszych należy badać ciśnienie tętnicze co najmniej raz w roku, a jeśli stwierdzono u nich nadciśnienie, to częściej.

 

Zrób listę wszystkich leków i skonsultuj ją z lekarzem

Często osoby po 65 roku życia zażywają pięć i więcej leków jednocześnie. Leki te mogą wzajemnie ze sobą reagować i mieć rozmaite działania niepożądane. Zjawisko to jest przez lekarzy uznawane za jedną z przyczyn powstawania demencji.

Wśród leków zwiększających ryzyko zapadnięcia na demencję są leki nasercowe oraz stosowane w nietrzymaniu moczu. W niektórych przypadkach demencja ujawnia się po zmianie leku lub nawet jego dawki.

Powrót do bloga

Jesteś gotów podjąć pracę?

Zapraszamy do przejrzenia niektórych ofert pracy opiekunki w Niemczech. Chcesz zobaczyć wszystkie oferty?

class opieka od 2024-03-10
O215. Pani - 85579 Neubiberg 10.03
Niemcy- 85579 Neubiberg

Do opieki jest Pani 91 lat, 158 cm, 48 kg, Przyznane Pflegegrad 2. Podopieczna poza dolegliwościami związanymi z wiekiem była do tej pory samodzielna i mieszkała sama w domu jednorodzinnym. Przy wsparciu Rodziny i Pflegedienst dawała sobie radę. Seniorka będzie potrzebowała wsparcia przy codziennych czynnościach jak mycie, ubieranie i rozbieranie się, kąpiel, przygotowywanie posiłków i przypominanie o przyjmowaniu leków. Podopieczna na obecną chwilę jest samodzielna, sama robi sobie śniadanie, (bo jeszcze chce coś robić) sama się myje, ubiera, czasami zdarzają się jej zawroty głowy. Jest bardzo miłą i spokojną osobą.

Zobacz ofertę
class opieka od 2024-03-26
O217. Pani 81545 Monachium 26.03
Niemcy - 81545 Monachium

Do opieki Pani mieszkająca sama w Monachium w mieszkaniu. Pani ma 87 lat, 155 cm, 42 kg. Pflegegrad / złożone dokumenty o przyznanie stopnia niepełnosprawności. Pacjentka porusza się za pomocą rollatora. Zdiagnozowane początki demencji. Do pacjentki przychodzi Pflegedienst. Seniorka potrzebuje pomocy przy codziennych czynnościach jak mycie, ubieranie, rozbieranie, spożywanie posiłków i przyjmowanie leków.

Zobacz ofertę
class opieka od 2024-03-15

Do opieki Pani mieszkająca sama w mieszkaniu w Monachium. Pani ma 97 lat, 160 cm, 80 kg. Podopieczna jest spokojna, nie ma demecji, jadnak zdarzają się stany depresyjne. Podopieczna porusza się za pomocą rollatora. Seniorka ma dolegliwości związane ze swoim wiekiem, poza tym jest osobą inkontynencyjną. Pani potrzebuje pomocy przy codziennych czynnościach jak mycie, ubieranie, rozbieranie się. Do podopiecznej raz w tygodniu przychodzi Pani do sprzątania. Seniorka ma dom we Włoszech, zdarza się, że jedzie tam razem z opiekunką

Zobacz ofertę