• Pn - Pt : 8:00 do 15:30
  • So - Ni : nieczynne

Jak podtrzymywać sprawność umysłową u osób starszych

Co zrobić by jak najdłużej cieszyć się sprawnością umysłu? Jak wspomagać pamięć osób starszych?

Jak podtrzymywać sprawność umysłową u osób starszych 15 lis

Ludzie żyją coraz dłużej dzięki postępowi, jaki się dokonał w medycynie oraz zmianie stylu życia na zdrowszy, niepaleniem tytoniu i prawidłowym odżywianiem się. Niektórzy specjaliści uważają, że mózg człowieka nie jest przystosowany do tak długiego bezawaryjnego funkcjonowania. Istnieją jednak badania naukowe, które wskazują, że można podtrzymywać sprawność umysłową.

 

Przeciwutleniacze

Tlen daje życie. Organizm, w wyniku naturalnych przemian, przekształca jednak pewną część tego cennego pierwiastka w szkodliwe cząsteczki, nazywane wolnymi rodnikami. Wolne rodniki uszkadzają tkanki całego organizmu, także naczyń krwionośnych mózgu. Naukowcy dochodzą do wniosku, że stanowią one kluczowy czynnik rozwoju choroby Alzheimera i innych rodzajów demencji.

Badania naukowe potwierdzają hipotezę, że dostarczanie z pożywieniem substancji przeciwutleniających (zapobiegających powstawaniu wolnych rodników) chroni tkanki organizmu przed uszkodzeniem. Bogatym źródłem przeciwutleniaczy są m.in. owoce i warzywa. Mogą one jednak nie wystarczyć do pełnej ochrony komórek mózgu. Właściwy poziom przeciwutleniaczy zapewnia jednak stosowanie preparatów uzupełniających dietę. Najważniejsze substancje o właściwościach przeciwutleniających to:

  • Witamina E. Lekarze zalecają, aby pacjenci z grupy narażonej na wystąpienie choroby Alzheimera zażywali 800 j.m. witaminy E dziennie. Osoby z grupy ryzyka to takie, których wzrost zmniejszył się o ponad 5 cm, które wykazują objawy depresji, nie gimnastykują się regularnie i nie zażywają estrogenów w okresie menopauzy.
  • Witamina C. Rekomenduje się przyjmowanie dziennej dawki 500 mg witaminy C, która ma działanie przeciwutleniające oraz potęguje także działanie witaminy E.

 

Optymalna dawka witaminy D

Witamina D jest niezbędna organizmowi do produkcji acetylocholiny, która ma kluczowe znaczenie dla przekazywania impulsów w nerwach (witamina D reguluje gospodarkę wapniowo-fosforanową w organizmie, ułatwia przyswajanie wapnia i jego wbudowywanie do kości, poziom zaś wolnego wapnia warunkuje uwalnianie acetylocholiny – substancji będącej neuroprzekaźnikiem). Witamina D odgrywa niebagatelną rolę w zapobieganiu stanom depresyjnym z powodu braku światła słonecznego, zwanym w medycynie sezonową chorobą afektywną. Obie mogą prowadzić do objawów demencji.

Dzienna dawka witaminy D zalecana dla osób starszych wynosi 600 j.m., czyli mniej więcej tyle, ile znajduje się w 5 szklankach mleka. Osoby w podeszłym wieku często powinny zwiększyć tę dawkę, ponieważ są mniej wrażliwe na działanie witaminy D. Optymalnym sposobem zwiększania podaży jest picie kilku szklanek mleka dziennie oraz zażywanie preparatu wielowitaminowego dostarczającego dalszych 400 j.m. witaminy.

Niedobór witaminy D w organizmie łatwo wykryć, przyglądając się paznokciom. Jeżeli są cienkie, miękkie i łatwo się łamią, jest to oznaka jej niedostatecznej podaży lub trudności z przyswajaniem.

Cynk

Ośrodkowy układ nerwowy do prawidłowego działania potrzebuje również cynku. Wiele osób cierpi na niedobór tego pierwiastka, ponieważ przez wzgląd na serce ogranicza spożycie czerwonego mięsa. Tymczasem mięso jest dla człowieka podstawowym źródłem cynku. Spożywanie potraw mięsnych kilka razy w tygodniu połączone z zażywaniem preparatów wielowitaminowych zawierających cynk zwykle wystarcza do zaopatrzenia organizmu w potrzebną ilość tego pierwiastka.

 

Estrogen

Hormonalna terapia zastępcza przeznaczona dla kobiet w wieku menopauzalnym stanowi skuteczną chorobę przed rozwojem demencji. Udowodniono, że podawanie estrogenu poprawia krążenie mózgowe oraz stymuluje rozwój komórek nerwowych.

Badania naukowe wskazują, że kobiety niestosujące hormonalnej terapii zastępczej są narażone na rozwój choroby Alzheimera w takim samym stopniu, jak mężczyźni. Podawanie estrogenu kobietom w menopauzie zmniejsz ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera o 50-70 %. Niestety, u pacjentek, u których choroba już wystąpiła, stosowanie hormonu nie wpływa na spowolnienie jej przebiegu.

Ze stosowaniem estrogenu łączy się wzrost ryzyka wystąpienia raka piersi u niektórych kobiet. Trzeba porozmawiać z lekarzem, czy aby na pewno korzyści wynikające z podawania hormonu przewyższają możliwości zagrożenia.

Kontrola ciśnienia tętniczego krwi

Podwyższone ciśnienie tętnicze krwi jest jedną z podstawowych przyczyn udaru mózgu oraz innych schorzeń naczyń krwionośnych, które prowadzą do wystąpienia objawów demencji. U osób starszych należy badać ciśnienie tętnicze co najmniej raz w roku, a jeśli stwierdzono u nich nadciśnienie, to częściej.

 

Zrób listę wszystkich leków i skonsultuj ją z lekarzem

Często osoby po 65 roku życia zażywają pięć i więcej leków jednocześnie. Leki te mogą wzajemnie ze sobą reagować i mieć rozmaite działania niepożądane. Zjawisko to jest przez lekarzy uznawane za jedną z przyczyn powstawania demencji.

Wśród leków zwiększających ryzyko zapadnięcia na demencję są leki nasercowe oraz stosowane w nietrzymaniu moczu. W niektórych przypadkach demencja ujawnia się po zmianie leku lub nawet jego dawki.

Powrót do bloga

Jesteś gotów podjąć pracę?

Zapraszamy do przejrzenia niektórych ofert pracy opiekunki w Niemczech. Chcesz zobaczyć wszystkie oferty?

class opieka od 2024-06-30

 Pan 89 lat, 170 cm, 83 kg, mieszka sam w domu z ogrodem. Gr inwalidzka 2, porusza się samodzielnie lub za pomocą rollatora. Pan jest bardzo spokojny, miły, uprzejmy, umie sobie sam zorganizować czas dla siebie. Pan ma założony cewnik. Ma zaburzenia słuchu, problemy z sercem. Potrzebuje pomocy w codziennych czynnościach.

Zobacz ofertę
class opieka od 2024-07-15
O31 Pan Niemcy - 81547 Monachium 15.07
Niemcy - 81547 Monachium

Podopieczny mieszka sam w domu jednorodzinnym. Ma zdiagnozowane porażenie kurczowe. Nie chodzi, porusza się tylko na wózku inwalidzkim. Podopieczny ma duże problemy z mówieniem, natomiast dobrze słyszy i widzi, rozumie wszystko. Jest bardzo spokojną i miłą osobą. Potrzebuje całkowitej pomocy przy myciu i ubieraniu/rozbieraniu oraz jedzeniu/piciu. W domu znajduje się wszystkie możliwe udogodnienia, takie jak specjalistyczne łóżko dla chorych z materacem na odleżyny, wyciąg do podnoszenia, wózek inwalidzki. Nie stosuje żądnej diety, nie ma też problemów z połykaniem, ale należy go wolno karmić. Ma zakładane pampersy, cewnik. Pan wstaje ok 9:00 rano, idzie spać ok 20:00. Przesypia całe noce. Pauza 2 godziny dziennie od 14:00-16:00, podopieczny wtedy idzie do łóżka. Sobota, dzień wolny od 9:00-16:00, wówczas przychodzi do Pana rodzina.

Zobacz ofertę
class PILNE! opieka od 2024-06-26
O213 Pani Niemcy - 82284 Grafrath 26.01
Niemcy - 82284 Grafrath

Do opieki Pani 90 lat, 168 cm, 80 kg wagi. Mieszka sama w domu jednorodzinnym w miejscowości Grafrath (82284). Seniorka jest bardzo miłą i przyjazną osobą. Lubi rozmawiać, oglądać telewizję, spacery. Podopieczna ma przyznane Pflegegrad 2. Seniorka ma zdiagnozowane problemy z ciśnieniem i sercem, jest osobą inkontynencyjną, ma zakładane pieluchomajtki i wkładki. Porusza się przy pomocy rollatora. Na obecną chwilę sama wstaje, sama się myje, sama się ubiera.

Zobacz ofertę