• Pn - Pt : 8:00 do 15:30
  • So - Ni : nieczynne

Jak sobie radzić ze stresem?

Jak sobie radzić ze stresem?

Zawód opiekuna osoby starszej bardzo często kojarzy się ze stresem, jaki odczuwa się poprzez nieprawidłowe podejście do samego podopiecznego.

Jak sobie radzić ze stresem? 14 wrz

Niestety efektem tego może być źle sprawowana opieka, co w najgorszym wypadku może powodować utratę pracy. Co robić by temu zapobiec, a praca dawała upragnioną satysfakcję?

Emocje

Praca opiekuna jest bardzo wymagająca, ponieważ to jaki ma się charakter, jakim jest się na co dzień człowiekiem, przekłada się w dużej mierze na osobę starszą, którą się opiekujemy. Opiekunowi, któremu trudno jest zapanować nad własnymi nerwami, może być też ciężko poradzić sobie ze swoim podopiecznym, który niekiedy będzie także trudny we współżyciu. Osoba nadwrażliwa także może napotkać się na problemy w opiece nad seniorem - często chorej. Dlatego tak ważne jest by kandydat do takiej pracy w Niemczech posiadał takie cechy jak cierpliwość, opanowanie, odporność na stres, ale również empatia i zrozumienie. Należy liczyć się z tym, że zachowanie podopiecznego jest często wywołane chorobą, na którą niestety nie może zapanować.

Rozmowa

Dobry kontakt z rodziną podopiecznego lub z kimś bliskim może bardzo dużo pomóc. Jeśli osoba, którą się opiekujesz nie chce współpracować z Tobą, dobrym sposobem jest powiadomienie o tym jego rodzinę. Powinni wiedzieć o takich sytuacjach, gdyż cały stres spada na Ciebie, a to przekłada się na wykonywaną pracę. Nieporozumienie między Tobą, seniorem, i jego bliskimi może się źle skończyć. Nie bój się rozmowy na każdy temat; czy dotyczy on zachowania, stanu psychicznego chorego, kwestii jedzenia, a nawet spraw związanych z Twoimi obowiązkami czy pensją. Nawet krótka rozmowa pozwala wiele zdziałać. Pamiętaj, że jesteś z dala od swoich bliskich, więc powinnaś czuć się tu bezpieczna i niczym się nie stresować!

Czas wolny

Zarówno w czasie krótkich przerw w Niemczech jak i w Polsce, gdy wrócisz do bliskich by zrobić sobie dłuższą przerwę od pracy należy jak najbardziej się zregenerować by mieć siły do ponownej opieki nad swoim podopiecznym. Podczas wolnego czasu w Niemczech najlepiej jest wyjść z domu, pooddychać świeżym powietrzem, poczytać ulubioną książkę, czy jeśli jest taka możliwość spotkać się z innym opiekunem. Nie ma to jak odpoczynek przy kawie z osobą, która robi to co Ty! Należy się w pełni zrelaksować przed pracą, a pomoże to nie tylko nam, ale także osobom, którymi się opiekujemy. 

Świadomość

Większość opiekunów już wie, że niestety ich zawód jest związany nierzadko z negatywnymi emocjami. Oczywiście można nad nimi zapanować, jednak kiedy już jesteśmy tylko sami ze sobą często dopada nas przygnębienie i zniechęcenie. Dlatego tak ważne jest by uświadomić sobie, po co wykonujesz ten zawód. Twoja praca jest ogromnie potrzebna, Ty jesteś potrzebny osobom starszym by ułatwić im codzienne życie.

Pomimo trudnych dni, które zapewne będą się pojawiać podczas wykonywanej pracy opiekuna osoby starszej nie można się poddawać. Trzeba mieć swój cel i pamiętać, że można polegać nie tylko na swoich bliskich, ale także na rodzinie osoby, którą się opiekujemy. Gdy jest się z dala od rodzinnego domu, należy mieć świadomość, że nie jesteśmy sami i mieć pozytywne myślenie. Jest to potrzebne nie tylko opiekunom, ale także samym podopiecznym. 

Powrót do bloga

Jesteś gotów podjąć pracę?

Zapraszamy do przejrzenia niektórych ofert pracy opiekunki w Niemczech. Chcesz zobaczyć wszystkie oferty?

class PILNE! opieka od 01.12.2020

Pan mieszka z żoną (która nie wymaga opieki) w centrum Monachium w dużym mieszkaniu. Podopieczny ma zdiagnozowanego parkinsona, demencję (zaburzenia orientacji czasowo przestrzennej i problemy z rozróżnianiem osób) i początki inkontynencji (wkładki lub urinflasche). Porusza się za pomocą rollatora lub na wózku inwalidzkim, po schodach nie chodzi. Pan ma problemy z mówieniem. Przesypia noce. Pflegegrad 3. Pan potrzebuje pomocy przy myciu, ubieraniu i rozbieraniu. Posiłki spożywa samodzielnie. Trzy razy dziennie przychodzi Pflegedienst.

Zobacz ofertę
class opieka od 21.12.2020

Mieszka sama we własnym mieszkaniu. Porusza się samodzielnie, ma zdiagnozowane początki demencji oraz raka piersi jest umysłowo sprawna, lubi wspominać swoje historie, jest bardzo miła. Wstaje o 7 rano, przychodzi Pan któy zakłada jej pończochy kompresyjne, do ubikacji idzie sobie sama, nie ma potrzeby wstawać w nocy, trzeba zrobić śniadanie, zjeść z nią, potem jest toaleta poranna i ona odbywa się w łózku, trzeba pomóc się jej umyć, babcia się sama rozbierze, nosi pieluchomajki, ale one są zabiezpieczające.Potem ogląda sobie telewizję, na 12 trzeba zrobić obiad, po obiedzie Pani sobie śpi do 15 - 16, nie jest wybredna, wszystko zje, nie lubi tylko jogurtów, lubi ciasto i herbatę popołudniu, o 18 je kolację, co drugi dzień jest kąpiel w łazience, która jest przystosowana do potrzeb babci, nie trzeba jej dźwigać, lubi rozmawiać, nie wymaga jednak żeby cały czas przy niej siedzieć, chodzi spać o 22. Do kotaktu jest syn, Musi być osoba z dobrym językiem niemieckim, bo trzeba z babcią isć do lekarza, do apteki, zamówić taksówkę, Nie potrzebne prawo jazdy ponieważ podopieczna nie ma samochodu, zamawiana jest taksówka

Zobacz ofertę
class PILNE! opieka od 15.12.2020

Pani mieszka sama z mężem w domu jednorodzinym w miejscowości pod Monachium. Ma przyznane Pflegegrad 3. Seniorka porusza się za pomocą rollatora. Podopieczna ma problemy z sercem, jest osobą inkontynencyjną, ma poblemy z widzeniem. Potrzebuje pomocy w codziennych czynnościach tj. mycie, ubieranie i rozbieranie się. i jedzeniu.

Zobacz ofertę