• Pn - Pt : 8:30 do 15:30
  • So - Ni : nieczynne

Nadwaga - jak z nią walczyć

Nadwaga - jak z nią walczyć

Nadwaga - jak z nią walczyć 30 paź

 

Jeśli masz nadwagę i chcesz coś dobrego dla siebie uczynić, to musisz postarać się o uzyskanie tzw. należnej masy ciała, czyli takiej, która jest odpowiednia dla twojego wieku i budowy ciała. Aby dowiedzieć się, ile powinnaś ważyć, zastosuj następujący przelicznik. Należna masa ciała równa się wysokości w cm minus 100. Do otrzymanego wyniku dolicz 10%, jeśli masz mocną budowę ciała, albo odejmij 10%, jeśli masz drobną budowę.

Jeśli chcesz chudnąć powoli, za to skutecznie, jest na to tylko jeden sekretny sposób – musisz spalać więcej kalorii, niż przyjmujesz w pożywieniu. Uzyskasz to, odżywiając się zdrowo i regularnie ćwicząc. Wyznacz sobie cele, które są możliwe do osiągnięcia. Sensowniej jest założyć sobie zrzucenie nie więcej niż 1 kg w ciągu tygodnia. Również skuteczniejsze jest rozpoczynanie odchudzania wiosną i latem. Jesienią i zimą, kiedy robi się zimno, organizm potrzebuje więcej energii. Twoje szanse maleją. Poza tym ładna pogoda zachęca do wyjścia z domu i uprawiania jakiegoś sportu. Jeśli używasz wagi do kontrolowania postępu swoich starań, to waż się zawsze o tej samej porze dnia. Masa ciała zmienia się w ciągu doby. Zważenie się rano jednego dnia i wieczorem następnego może dać przekłamane wyniki i to cię zniechęci.

Poniższe podstawowe rady ułatwią ci „wyszczuplające” odżywianie się.

Wielkość porcji. Wiele kobiet wyeliminowało ze swojej diety tłuszcze, ale rekompensuje to sobie zwiększeniem liczby zjadanych produktów odtłuszczonych i nisko tłuszczowych. Tymczasem mogą one być całkiem bogate w kalorie.

Więcej błonnika. Większość dietetyków zgodnie przyznaje – jeśli chcesz schudnąć, jedz dużo produktów bogatych w błonnik, czyli owoców, warzyw, fasoli, ziemniaków i zbóż. Pożywienie bogate w błonnik zajmuje w żołądku znacznie więcej miejsca niż żywność zawierająca tłuszcze, a przy tym zwykle jest znacznie mniej kaloryczne. Błonnik nie tylko zapycha nienasyconą czeluść żołądka. Pomoże także ograniczyć dzienną podaż kalorii. Poza tym stabilizuje poziom glukozy we krwi- podstawowego paliwa organizmu.

Dziel i jedz. Podziel swoje zwyczajowe 3 posiłki dziennie na 5-6 mini posiłków. Jedząc więcej mniejszych porcji, nie dopuszczasz do pojawienia się uczucia silnego głodu i do przejadania się.

Codziennie zjadaj śniadanie. Śniadanie pobudza metabolizm i sprawia, że organizm w ciągu dnia skutecznie spala kalorie, zamiast je gromadzić. Poza tym po dobrym śniadaniu nie będziesz taka głodna w czasie lunchu i obiadu. Na śniadanie wybieraj zdrowe produkty, takie jak tost z dżemem wieloowocowym, nisko tłuszczowy lub odtłuszczony jogurt czy twarożek z owocami.

Kolację czy późny obiad jedz co najmniej na 3 godziny przed snem. Osobom, które większość dziennej porcji kalorii przyjmują wieczorem, znacznie trudniej pozbyć się nadmiaru kilogramów. Winny jest metabolizm. W nocy znacznie się spowalnia, a organizm łatwiej magazynuje nadmiar energii.

Zjedz wieprza z pieprzem. Do posiłków dodawaj odrobinkę pieprzu cayenne, będącego składnikiem m.in. sosu tabasco. Zawarta w nim substancja czynna – kapsaicyna - stymuluje wydzielanie śliny, amylazy ślinowej ( enzymu zawartego w ślinie, biorącego udział w trawieniu skrobi ) oraz kwasu solnego w żołądku, od którego zależy sprawne trawienie. Ludzie, którzy trawią pomału, częściej przybierają na wadze, natomiast ci, którzy trawią sprawniej, nie tyją.

Zaparz herbatę. Pij filiżankę zielonej herbaty do posiłków 2-3 razy dziennie. Zielona herbata zawiera kofeinę, która pobudza metabolizm, oraz teobrominę, która działa podobnie. Zielona herbata zawiera coś, czego nie ma kawa – jest to witamina C i flawonoidy, substancje będące silnymi przeciwutleniaczami. Wspomagają odchudzanie, gdyż działają pobudzająco na metabolizm.

Spal nadmiar tłuszczu. Ćwiczenia fizyczne są nieodłącznym elementem odchudzania. Pamiętaj, aby schudnąć, musisz spalać więcej kalorii, niż dostarczasz organizmowi w pożywieniu. Najlepszym sposobem spalania kalorii jest systematyczny wysiłek fizyczny. Zatem, aby zwiększyć aktywność fizyczną, spróbuj następujących sposobów: zapisz się na aerobik, chwyć w ręce hantle, szukaj okazji do ruchu.

 

Jeśli twoja masa ciała przekracza zalecaną o 20%, grozi ci ryzyko zachorowania na serce, cukrzycę i niektóre nowotwory, powinnaś zgłosić się do lekarza w celu przebadania i ustalenia strategii zdrowego pozbywania się zbędnych kilogramów.

Powrót do bloga

Jesteś gotów podjąć pracę?

Zapraszamy do przejrzenia niektórych ofert pracy opiekunki w Niemczech. Chcesz zobaczyć wszystkie oferty?

class PILNE! opieka od 10.03.2019

Podopieczna mieszka sama w mieszkaniu w domu wielorodzinnym na obrzeżach dużego miasta. Zdiagnozowane choroby: problemy związane z wiekiem starczym, demencja i alzheimer. Podopieczna ma zakładane wkładki inkontynencyjne. Podopieczna porusza się samodzielnie, nie potrzebuje pomocy przy kładzeniu się do łóżka. Potrzebuje pomocy przy jedzeniu. Podopieczna przesypia całe noce. Pani ma zaburzoną orientację czasowo przestrzenną. Ważne jest by wychodzić z podopieczną na spacery. Co niedzielę podpieczna idzie do kościoła na mszę i rodzina prosi by opiekunka chodziła razem z podopieczną w związku z tym, że podpieczna nie znajdzie sama drogi do Kościoła. Do Podopiecznej przychodzi Pflegedienst.

Zobacz ofertę
class opieka od 01.04.2019

Podopieczna mieszka sama w domu jednorodzinnym, na obrzeżach dużego miasta. Zdiagnozowane choroby: problemy związane z wiekiem starczym, zaawansowana demencja, inkontynencja (nosi pampersy). Podopieczna ma duże problemy z widzeniem. Porusza się za pomocą rollatora. Potrzebuje pomocy przy chodzeniu po schodach, myciu, ubieraniu i rozbieraniu się. Pani potrzebuje pomocy przy wstawaniu i kładzeniu się do łózka. Podopieczna przesypia całe noce, w razie potrzebnej pomocy podopieczna woła przez Babyfon. Pani jest osobą z natury spokojną,miłego usposobienia, małomówna.

Zobacz ofertę
class PILNE! opieka od 17.03.2019

Podopieczna mieszka sama w mieszkaniu w małej miejscowości. Pani poza problemami z wiekiem starczym. U seniorki występują problemy ze słyszeniem. Pani porusza się za pomocą rollatora. Potrzebna jest pomoc przy wstawaniu i kładzeniu się do łózka oraz przy myciu, ubieraniu i rozbieraniu się.

Zobacz ofertę