• Pn - Pt : 8:00 do 15:30
  • So - Ni : nieczynne

Nadwaga - jak z nią walczyć

Nadwaga - jak z nią walczyć

Nadwaga - jak z nią walczyć 30 paź

 

Jeśli masz nadwagę i chcesz coś dobrego dla siebie uczynić, to musisz postarać się o uzyskanie tzw. należnej masy ciała, czyli takiej, która jest odpowiednia dla twojego wieku i budowy ciała. Aby dowiedzieć się, ile powinnaś ważyć, zastosuj następujący przelicznik. Należna masa ciała równa się wysokości w cm minus 100. Do otrzymanego wyniku dolicz 10%, jeśli masz mocną budowę ciała, albo odejmij 10%, jeśli masz drobną budowę.

Jeśli chcesz chudnąć powoli, za to skutecznie, jest na to tylko jeden sekretny sposób – musisz spalać więcej kalorii, niż przyjmujesz w pożywieniu. Uzyskasz to, odżywiając się zdrowo i regularnie ćwicząc. Wyznacz sobie cele, które są możliwe do osiągnięcia. Sensowniej jest założyć sobie zrzucenie nie więcej niż 1 kg w ciągu tygodnia. Również skuteczniejsze jest rozpoczynanie odchudzania wiosną i latem. Jesienią i zimą, kiedy robi się zimno, organizm potrzebuje więcej energii. Twoje szanse maleją. Poza tym ładna pogoda zachęca do wyjścia z domu i uprawiania jakiegoś sportu. Jeśli używasz wagi do kontrolowania postępu swoich starań, to waż się zawsze o tej samej porze dnia. Masa ciała zmienia się w ciągu doby. Zważenie się rano jednego dnia i wieczorem następnego może dać przekłamane wyniki i to cię zniechęci.

Poniższe podstawowe rady ułatwią ci „wyszczuplające” odżywianie się.

Wielkość porcji. Wiele kobiet wyeliminowało ze swojej diety tłuszcze, ale rekompensuje to sobie zwiększeniem liczby zjadanych produktów odtłuszczonych i nisko tłuszczowych. Tymczasem mogą one być całkiem bogate w kalorie.

Więcej błonnika. Większość dietetyków zgodnie przyznaje – jeśli chcesz schudnąć, jedz dużo produktów bogatych w błonnik, czyli owoców, warzyw, fasoli, ziemniaków i zbóż. Pożywienie bogate w błonnik zajmuje w żołądku znacznie więcej miejsca niż żywność zawierająca tłuszcze, a przy tym zwykle jest znacznie mniej kaloryczne. Błonnik nie tylko zapycha nienasyconą czeluść żołądka. Pomoże także ograniczyć dzienną podaż kalorii. Poza tym stabilizuje poziom glukozy we krwi- podstawowego paliwa organizmu.

Dziel i jedz. Podziel swoje zwyczajowe 3 posiłki dziennie na 5-6 mini posiłków. Jedząc więcej mniejszych porcji, nie dopuszczasz do pojawienia się uczucia silnego głodu i do przejadania się.

Codziennie zjadaj śniadanie. Śniadanie pobudza metabolizm i sprawia, że organizm w ciągu dnia skutecznie spala kalorie, zamiast je gromadzić. Poza tym po dobrym śniadaniu nie będziesz taka głodna w czasie lunchu i obiadu. Na śniadanie wybieraj zdrowe produkty, takie jak tost z dżemem wieloowocowym, nisko tłuszczowy lub odtłuszczony jogurt czy twarożek z owocami.

Kolację czy późny obiad jedz co najmniej na 3 godziny przed snem. Osobom, które większość dziennej porcji kalorii przyjmują wieczorem, znacznie trudniej pozbyć się nadmiaru kilogramów. Winny jest metabolizm. W nocy znacznie się spowalnia, a organizm łatwiej magazynuje nadmiar energii.

Zjedz wieprza z pieprzem. Do posiłków dodawaj odrobinkę pieprzu cayenne, będącego składnikiem m.in. sosu tabasco. Zawarta w nim substancja czynna – kapsaicyna - stymuluje wydzielanie śliny, amylazy ślinowej ( enzymu zawartego w ślinie, biorącego udział w trawieniu skrobi ) oraz kwasu solnego w żołądku, od którego zależy sprawne trawienie. Ludzie, którzy trawią pomału, częściej przybierają na wadze, natomiast ci, którzy trawią sprawniej, nie tyją.

Zaparz herbatę. Pij filiżankę zielonej herbaty do posiłków 2-3 razy dziennie. Zielona herbata zawiera kofeinę, która pobudza metabolizm, oraz teobrominę, która działa podobnie. Zielona herbata zawiera coś, czego nie ma kawa – jest to witamina C i flawonoidy, substancje będące silnymi przeciwutleniaczami. Wspomagają odchudzanie, gdyż działają pobudzająco na metabolizm.

Spal nadmiar tłuszczu. Ćwiczenia fizyczne są nieodłącznym elementem odchudzania. Pamiętaj, aby schudnąć, musisz spalać więcej kalorii, niż dostarczasz organizmowi w pożywieniu. Najlepszym sposobem spalania kalorii jest systematyczny wysiłek fizyczny. Zatem, aby zwiększyć aktywność fizyczną, spróbuj następujących sposobów: zapisz się na aerobik, chwyć w ręce hantle, szukaj okazji do ruchu.

 

Jeśli twoja masa ciała przekracza zalecaną o 20%, grozi ci ryzyko zachorowania na serce, cukrzycę i niektóre nowotwory, powinnaś zgłosić się do lekarza w celu przebadania i ustalenia strategii zdrowego pozbywania się zbędnych kilogramów.

Powrót do bloga

Jesteś gotów podjąć pracę?

Zapraszamy do przejrzenia niektórych ofert pracy opiekunki w Niemczech. Chcesz zobaczyć wszystkie oferty?

class PILNE! OD ZARAZ

Pani mieszka w domu jednorodzinnym w Mainz. W tym samym domu mieszka wnuk Podopiecznej. Seniorka porusza się samodzielnie bądź przy pomocy rollatora. Ma zdiagnozowane problemy z sercem, ciśnieniem i inkontynencję (zakładane wkładki). W domu jest mały piesek pudelek. Przychodzi Pani do sprzątania.

Zobacz ofertę
class PILNE! opieka od 01.07.2019

Podopieczny mieszka w domu jednorodzinnym z żoną, która nie wymaga opieki. Pan ma przyznane Pflegegrad 3. Ma zdiagnozowaną demencję, lekkie stany depresyjne, problemy z ciśnieniem i inkontynencję (pampersy). Pacjent ze względu na wiek ma też problemy ze słuchem. Podopieczny potrzebuje pomocy przy myciu, ubieraniu i rozbieraniu się. Porusza się samodzielnie, Potrzebna jest pomoc przy kładzeniu i wstawaniu z łóżka.

Zobacz ofertę
class PILNE! opieka od 03.07.2019

Pani mieszka sama w domu jednorodzinnym w Monachium. Seniorka ma Pflegegrad 4. Dotychczas przebywała w domu sama przy wsparciu Pflegediesnt. Pani jest po wylewie (grudzień 2018), ma zdiagnozowaną demencję i inkontynencję. Podopieczna jest cukrzykiem. Ma problemy ze słuchem i widzeniem. Pani potrzebuje pomocy przy myciu, ubieraniu i rozbieraiu się. Do Podopiecznej przychodzi Krankengimnastik oraz Pani do sprzątania. Seniorka jest osobą miła i spokojną, chętnie pomaga w gotowaniu, np w obieraniu warzyw.

Zobacz ofertę