• Pn - Pt : 8:30 do 15:30
  • So - Ni : nieczynne

Zaburzenia koncentracji

Zaburzenia koncentracji

Zaburzenia koncentracji 16 kwi

Każdego dnia przez umysł człowieka przewija się ponad 10 000 myśli i obrazów. W większości przypadków są one odsuwane w głąb świadomości, aby nie rozpraszały podczas wykonywania czynności. Lecz z wiekiem coraz trudniej jest się od nich opędzić i skoncentrować wyłącznie na zadaniu do wykonania czy prowadzonej rozmowie. Zaburzenia koncentracji upośledzają również pamięć. To jest naturalny element starzenia się. W miarę upływu lat coraz trudniej jest nam się skupić na skomplikowanych czynnościach, takich jak np. czytanie. Nie oznacza to, że nie jesteśmy w stanie ich wykonywać, lecz musimy opracować dla nich nowe strategie. Oto kilka wskazówek dla starszych osób mających kłopoty z koncentracją.

Pracować krótko. Po każdych 30 minutach pracy zrobić sobie 5-10- minutową przerwę. To pomoże utrzymać skupienie. Z wiekiem długotrwała praca zaczyna stanowić trudności. Po prostu trzeba częściej odpoczywać, aby utrzymać koncentrację

Nie robić wielu rzeczy naraz. Łatwiej się pogubić, gdy robi się kilka rzeczy równocześnie.

Skoncentrować się na tym, co ważne. Nie wolno dopuścić do rozkojarzenia uwagi. Na przykład, kiedy załatwiając sprawę w urzędzie, trzeba udać się do innego pokoju po pieczątkę, należy wrócić od razu do poprzedniego okienka i dokończyć załatwianie sprawy. A jeśli zapomni się, w jakim celu i dokąd miało się wrócić, należy się zatrzymać, wziąć głęboki oddech i zapytać siebie:”Co ja tu mam załatwić?”. To spowoduje ponowne zwrócenie uwagi na wykonywaną czynność.

Żeń-szeń. Jednym z głównych wrogów koncentracji jest zmęczenie. Żeń-szeń od wieków jest stosowany do leczenia właśnie tego rodzaju zaburzeń. Należy podawać wyciąg zawierający 10-15 ginsenozydów 3 razy dziennie. Jeśli zamierzasz podawać preparaty z żeń-szenia [rzez okres dłuższy niż 6-8 tygodni, to po tym czasie powinnaś zrobić około 1-tygodniową przerwę, a potem wznowić dawkowanie na kolejne 8 tygodni.

Medytacja jako sposób wyciszenia. Medytacja jest najprostszym sposobem ćwiczenia koncentracji. Umysł jest pełnym gwaru miejscem, sam mówi do siebie i reaguje na wszystkie bodźce docierające z otaczającego świata. Medytacja wycisza umysł i pomaga filtrować różne natręctwa, które nas rozpraszają.

Ćwiczyć umysł. Wskazane jest granie w szachy, warcaby, gry planszowe (np. scrable) i rozwiązywanie krzyżówek co najmniej 2 razy w tygodniu. Przyjemne z pożytecznym pozwoli utrzymać sprawność umysłową na najwyższym poziomie.

Powrót do bloga

Jesteś gotów podjąć pracę?

Zapraszamy do przejrzenia niektórych ofert pracy opiekunki w Niemczech. Chcesz zobaczyć wszystkie oferty?

class opieka od 01.04.2019

Podopieczna mieszka sama w domu jednorodzinnym, na obrzeżach dużego miasta. Zdiagnozowane choroby: problemy związane z wiekiem starczym, zaawansowana demencja, inkontynencja (nosi pampersy). Podopieczna ma duże problemy z widzeniem. Porusza się za pomocą rollatora. Potrzebuje pomocy przy chodzeniu po schodach, myciu, ubieraniu i rozbieraniu się. Pani potrzebuje pomocy przy wstawaniu i kładzeniu się do łózka. Podopieczna przesypia całe noce, w razie potrzebnej pomocy podopieczna woła przez Babyfon. Pani jest osobą z natury spokojną,miłego usposobienia, małomówna.

Zobacz ofertę
class opieka od 31.10.2018

Pan mieszka sam w domu jednorodzinym. Senior ma zdiagnozowaną demencję i cukrzycę. Porusza się samodzielnie lub za pomoca rollatora. Senior jest osobą inkontynencyjną, nosi pampersy. Pan potrzebuje pomocy w codziennych czynnościach, tj. mycie, ubieranie i rozbieranie się. Podopieczny lubi wychodzić na spacery.

Zobacz ofertę
class opieka od 12.04.2019

Podopieczna mieszka samaw samodzielnym mieszkaniu na wsi w oklolicach miasta Salzburg. Pani poza problemami związanymi z wiekiem, ma zdiagnozowaną demcję, inkontynencję, problemy z ciśnieniem i problemy z sercem. Przy problemach z sercem mogą wystąpić problemy z oddychaniem, wówczas należy podać tlen. Podopieczna porusza się za pomoca rollatora. Potrzebna jest pomoc przy kładzeniu i wstawaniu z łóżka. Seniorka potrzebuje pomocy przy codziennych czynnościach jak mycie, ubieranie i rozbieranie się, podawanie leków.

Zobacz ofertę