• Pn - Pt : 8:30 do 15:30
  • So - Ni : nieczynne

Zaburzenia koncentracji

Zaburzenia koncentracji

Zaburzenia koncentracji 16 kwi

Każdego dnia przez umysł człowieka przewija się ponad 10 000 myśli i obrazów. W większości przypadków są one odsuwane w głąb świadomości, aby nie rozpraszały podczas wykonywania czynności. Lecz z wiekiem coraz trudniej jest się od nich opędzić i skoncentrować wyłącznie na zadaniu do wykonania czy prowadzonej rozmowie. Zaburzenia koncentracji upośledzają również pamięć. To jest naturalny element starzenia się. W miarę upływu lat coraz trudniej jest nam się skupić na skomplikowanych czynnościach, takich jak np. czytanie. Nie oznacza to, że nie jesteśmy w stanie ich wykonywać, lecz musimy opracować dla nich nowe strategie. Oto kilka wskazówek dla starszych osób mających kłopoty z koncentracją.

Pracować krótko. Po każdych 30 minutach pracy zrobić sobie 5-10- minutową przerwę. To pomoże utrzymać skupienie. Z wiekiem długotrwała praca zaczyna stanowić trudności. Po prostu trzeba częściej odpoczywać, aby utrzymać koncentrację

Nie robić wielu rzeczy naraz. Łatwiej się pogubić, gdy robi się kilka rzeczy równocześnie.

Skoncentrować się na tym, co ważne. Nie wolno dopuścić do rozkojarzenia uwagi. Na przykład, kiedy załatwiając sprawę w urzędzie, trzeba udać się do innego pokoju po pieczątkę, należy wrócić od razu do poprzedniego okienka i dokończyć załatwianie sprawy. A jeśli zapomni się, w jakim celu i dokąd miało się wrócić, należy się zatrzymać, wziąć głęboki oddech i zapytać siebie:”Co ja tu mam załatwić?”. To spowoduje ponowne zwrócenie uwagi na wykonywaną czynność.

Żeń-szeń. Jednym z głównych wrogów koncentracji jest zmęczenie. Żeń-szeń od wieków jest stosowany do leczenia właśnie tego rodzaju zaburzeń. Należy podawać wyciąg zawierający 10-15 ginsenozydów 3 razy dziennie. Jeśli zamierzasz podawać preparaty z żeń-szenia [rzez okres dłuższy niż 6-8 tygodni, to po tym czasie powinnaś zrobić około 1-tygodniową przerwę, a potem wznowić dawkowanie na kolejne 8 tygodni.

Medytacja jako sposób wyciszenia. Medytacja jest najprostszym sposobem ćwiczenia koncentracji. Umysł jest pełnym gwaru miejscem, sam mówi do siebie i reaguje na wszystkie bodźce docierające z otaczającego świata. Medytacja wycisza umysł i pomaga filtrować różne natręctwa, które nas rozpraszają.

Ćwiczyć umysł. Wskazane jest granie w szachy, warcaby, gry planszowe (np. scrable) i rozwiązywanie krzyżówek co najmniej 2 razy w tygodniu. Przyjemne z pożytecznym pozwoli utrzymać sprawność umysłową na najwyższym poziomie.

Powrót do bloga

Jesteś gotów podjąć pracę?

Zapraszamy do przejrzenia niektórych ofert pracy opiekunki w Niemczech. Chcesz zobaczyć wszystkie oferty?

class opieka od 10.01.2019

Seniorka mieszka sama w domu w Monachium. Pani ma zdiagnozowane problemy z sercem i ciśnienem. Jest osobą mobilną. Nie potrzebuje pomocy przy codziennych czynnościach typu mycie czy ubieranie. Te czynności wykonuje samodzielnie. Pani jest osobą aktywną, lubi chodzić do teatru, kawiarni, spotykać się z przyjaciółmi, wychodzić na spacery.

Zobacz ofertę
class PILNE! opieka od 04.01.2019

Do opieki jest Pani, która mieszka z mężem w domu jednorodzinnym w małym miasteczku pod Monachium. Seniorka jest od 14 lat osobą niewidomą, ma przyznane pflegegrad 2. Porusza się samodzielnie, tzn. przy wsparciu opiekunki, ale bez rollatora czy wózka inwalidzkiego. Podopieczna potzebuje pomocy w codziennych czynnościach jak mycie, ubieranie i rozbieranie się, pójscie do toalety. Zdarza się, że Pani musi wstać w nocy do toalety. Mąż podopiecznej ma 84 lata, 180 cm, ca. 80 kg. Pan trafił niedawno do szpitala z powodu złamania barku. Po wyjściu ze szpitala zostanie skierowany na rehabilitacje. Senior nie wymagał do tej pory żadnej opieki, mimo zdiagnozowanej cukrzycy i problemów z sercem.

Zobacz ofertę
class PILNE! opieka od 15.01.2019

Podopieczny mieszka z żoną (która nie wymaga opieki) w domu wielorodzinnym w małym mieście. Pan oprócz dolegliwości związnych z wiekiem starczym ma zdiagnozowaną cukrzycę insulinową. Podopieczny 20.06.2016 roku po upadku w domu, przebywał w szpitalu na leczeniu. W szpitalu podopieczny miał lekki wylew do mózgu, utworzył się krwiak, który zniknął po paru dniach.. Podpieczny porusza się na wózku inwlaidzkim bądź za pomocą rollatora. Po schodach nie chdzi. Potrzebuje pomocy przy kładzeniu się do łóżka, ubieraniu rozbieraniu się i myciu.

Zobacz ofertę