• Pn - Pt : 8:00 do 15:30
  • So - Ni : nieczynne

Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem

Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem

Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem 25 kwi

Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem po raz pierwszy obchodzony był w 1995 roku. Przypadało ono zazwyczaj w ostatnią środę kwietnia, ale w 2006 roku ustalono stałą datę, czyli 25 kwietnia. Dzień ten powołany do życia został przez Ligę Niesłyszących (League for the Hard of Hearing) właśnie po to, aby zwrócić uwagę ludzi na jego wpływ i zwiększać świadomość występowania tego szkodliwego zjawiska. Często mylnie nazywany jest Dniem Hałasu lub Dniem Walki z Hałasem.

Dzień ten został powołany do życia, aby zwrócić uwagę społeczeństwa na powszechność występowania hałasu. Okazuje się, że jego nadmiar powoduje nie tylko uszczerbki słuchu, ale wpływa też na nasz układ nerwowy, może powodować nerwicę, a w skrajnych przypadkach prowadzić do śmierci.
W Polsce święto to zapoczątkowało Towarzystwo Higieny Akustycznej w 2000 roku. Okazuje się, że dźwięki łagodne dla naszego ucha i nieszkodzące nam powinny mieścić się w granicach 40-60 decybeli, tymczasem na każdym kroku norma ta jest zdecydowanie przekraczana. Przykładowo: rozmowy w restauracji to ok. 70 dB, dźwięk motocykla 90 dB, a muzyka w słuchawkach, którą słyszą również osoby dookoła nas to aż 100 dB.
Z badań przeprowadzonych w Niemczech, Anglii i Szwecji wynika, że hałas uliczny może powodować choroby układu krążenia. Średnie natężenie dźwięków negatywnie wpływa na skurczowe ciśnienie krwi, jej czas krzepnięcia, a także obniża poziom kortyzolu. Szwedzkie badania wskazały, natomiast, że z powodu nadmiernego hałasu u mężczyzn mogą występować częstsze ataki mięśnia sercowego.
Jak dbać o słuch? Specjaliści radzą, aby korzystać z przenośnych odtwarzaczy nie dłużej niż godzinę dziennie, wybierać sprzęty, które pracują cicho, nie zasypiać przy włączonym telewizorze albo radiu oraz nie lekceważyć stanów zapalnych górnych dróg oddechowych czy kataru. Bardzo często powikłaniem po tych infekcjach jest właśnie zapalenie ucha.

 

Powrót do bloga

Jesteś gotów podjąć pracę?

Zapraszamy do przejrzenia niektórych ofert pracy opiekunki w Niemczech. Chcesz zobaczyć wszystkie oferty?

class opieka od 19.07.2022
4/J Pani Niemcy - Monachium 80796 19.07
Niemcy - Monachium 80796

Do opieki jest Pani mieszkająca sama w mieszkaniu Monachium (80796). Pani 88 lat, 150 cm, 52 kg. Nie ma Pflegestufe. Porusza się za pomocą rollatora. Seniorka ma problemy z sercem/ciśnieniem. Pani jest osobą miła, spokojną. Bardzo dużo czynności wykonuje samodzielnie. Lubi gotować z opiekunką obiad, Potrzebuje pomocy przy codziennych czynnościach życiowych, spacery, aktywność. Seniorka urodziła się we Lwowie. Mówi po ukraińsku i trochę po polsku.

Zobacz ofertę
class opieka od 01.08.2022

Pani 85 lat, 160 cm, 53 kg Pani mieszka sama w mieszkaniu w małym miasteczku pod Monachium, na parterze z wyjściem na ogród. To jest jej prywatna kamienica. Są 3 balkony, 2 łazienki. U Podopiecznej została zdiagnozowana demencja, bardzo spokojna i dolegliwości związane z wiekiem starczym. Pani jest osobą bardzo przyjazną, miłą, uśmiechniętą, nie jest agresywna, lubi śpiewać, opowiadać o starych czasach. Porusza się samodzielnie lub za pomocą rolltora. Zdarzają się u podopiecznej zawroty głowy, dlatego teraz Pani wychodzi albo do ogrodu, albo na krótki spacer. Dwa razy w tygodniu jest kąpiel, podopieczna lubi się kąpać.  Seniorka potrzebuje pomocy przy myciu, ubieraniu oraz trzeba uważać by przyjmowała regulalnie lekarstwa. Raz w tygodniu przychodzi sprzątaczka . 

Zobacz ofertę
class opieka od 19.07.2022
7/J Pani Niemcy - Pullach 82049
Niemcy - Pullach 82049

Pani 97 lat, 160 cm, 80 kg . Pflegegrad 3.  Mieszka w domu jednorodzinnym w Pullach 82049.  Porusza sie za pomocą rollatora. Ma inkontynencje (wkładki zakładane). Zaburzenia słuchu, nosi aparat. Demencja, spokojna, Podopieczna większość czynności wykonunije samodzielnie.   Raz w tygodniu kapiel. Do podopiecznej codziennie rano i wieczorem przychodzi Pflegedins do podawania tabletek, zakładania rajstop uciskowych i zakrapiania oczu.

Zobacz ofertę