• Pn - Pt : 8:00 do 15:30
  • So - Ni : nieczynne

Czym jest Pflegegrad i co oznaczają poszczególne stopnie?

Pflegegrad 30 mar

Opiekun osób starszych – oferty pracy na to stanowisko nierzadko zawierają sformułowania nieznane potencjalnym kandydatom. Zwłaszcza osoby dopiero zastanawiające się nad rozpoczęciem pracy w zawodzie opiekuna, mogą mieć problem ze zrozumieniem niektórych z nich. Co to jest Pflegegrad i co oznaczają liczby obok tego słowa? Tłumaczymy.

Pflegegrad, czyli stopień samodzielności podopiecznego

Pflegegrad to sposób klasyfikowania poziomu niepełnosprawności i stopnia opieki wymaganej przez podopiecznych. Jego wprowadzenie zostało niejako wymuszone przez przepisy ubezpieczenia opiekuńczego, które musiały precyzować o jaki poziom dodatkowych profitów mogą ubiegać się osoby starsze/niepełnosprawne. Co oznacza to w praktyce? Im wyższy poziom Pflegegrad, tym bardziej podopieczny jest zależny od opiekuna i należy poświęcić mu więcej czasu w ramach podstawowej opieki. Przypisanie do konkretnego stopnia przebiega na podstawie wywiadu środowiskowego. 

Co oznaczają poszczególne stopnie niepełnosprawności w Niemczech?

Od 1 stycznia 2017 roku obowiązuje nowa, 5-cio stopniowa klasyfikacja, która zastąpiła starą, 4-stopniową.

Pflegegrad 1

Senior, który otrzymał stopień Pflegegrad 1 to osoba samodzielna, wymagająca głównie okazjonalnego wsparcia. W dużej mierze chodzi o kontrolę nad przyjmowanymi lekami, adekwatnym do pogody ubiorem czy pomoc w orientacji w terenie i czasie. Pflegegrad 1 jest bardzo rzadko przyznawany i najczęściej dotyczy osób dotkniętych demencją lub chorobą Alzheimera.

Pflegegrad 2

Osoba, która otrzymała Pflegegrad 2 wymaga codziennej opieki przez średnio 90 minut, a na 3 podstawowe elementy opieki – odżywienia, higiena osobista, mobilność – wymaga wsparcia w co najmniej dwóch, przynajmniej raz na dobę. Podopieczny z przyznanym Pflegegrad 2 potrzebuje też pomocy w pracach domowych – kilka razy w tygodniu. W praktyce, osoby z przyznanym 2 stopniem opieki wymagają najczęściej wparcia w zachowaniu higieny lub poruszaniu.

Pflegegrad 3

Ten stopień niepełnosprawności oznacza, że podopieczny wymaga pomocy przynajmniej trzykrotnie w ciągu doby. Osoba starsza, która ma przyznane Pflegegrad 3 może mieć problem z poruszaniem się, ubieraniem, zachowaniem higieny. Do tej grupy często przynależą również osoby korzystające z pieluch. Senior z 3 stopniem opieki potrzebuje pomocy w czynnościach domowych kilkukrotnie w ciągu tygodnia. Chociaż opieka jest potrzebna całą dobę, pacjenci z tej grupy wymagają jej głównie w ciągu dnia.

Pflegegrad 4

Do tej grupy zaliczane są osoby wymagające ciągłej opieki. Z uwagi na bardzo ograniczoną sprawność potrzebują pomocy w podstawowych czynnościach, zarówno w ciągu dnia jak i w nocy. Pflegegrad 4 otrzymują głównie osoby obłożnie chore o mocno ograniczonej samodzielności.

Pflegegrad 5

Podopieczni z przyznanym stopniem Pflegegrad 5 to osoby posiadające najcięższe zaburzenia samodzielności, wymagające dodatkowo szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych. Przy tym stopniu niepełnosprawności istnieje spora szansa na dodatkową, wykwalifikowaną pomoc medyczną.

Powrót do bloga

Jesteś gotów podjąć pracę?

Zapraszamy do przejrzenia niektórych ofert pracy opiekunki w Niemczech. Chcesz zobaczyć wszystkie oferty?

class opieka od 2024-03-26
O217. Pani 81545 Monachium 26.03
Niemcy - 81545 Monachium

Do opieki Pani mieszkająca sama w Monachium w mieszkaniu. Pani ma 87 lat, 155 cm, 42 kg. Pflegegrad / złożone dokumenty o przyznanie stopnia niepełnosprawności. Pacjentka porusza się za pomocą rollatora. Zdiagnozowane początki demencji. Do pacjentki przychodzi Pflegedienst. Seniorka potrzebuje pomocy przy codziennych czynnościach jak mycie, ubieranie, rozbieranie, spożywanie posiłków i przyjmowanie leków.

Zobacz ofertę
class opieka od 2024-04-03
O195. Pani, Niemcy 85417 Marzling 03.04
Niemcy - 85417 Marzling

Do opieki Pani 70 lat, 168 cm, 79 kg. Mieszka w domu jednorodzinnym. Dom jest bardzo ładny, zadbany, pokój dla opiekunki jest na górze, jest tam również duża łazienka, tam raz w tygodniu pomaga się przy kąpieli Pani, jest wanna, jest krzesełko do wanny. Babcia ma pokój na dole, tam jest też druga toaleta, jest, internet. Porusza się samodzielnie Ma zdiagnozowanego parkinsona (leki ustawione), na obecną chwilę lekkie objawy, lekka demencja, czasami się Pani po prostu zapomina, nic więcej. Pani jest spokojną i miłą osobą, ale jest troszeczkę indywidualistką, lubi spędzać czas sama, ale nie zawsze. Głowę ma sprawną, więc zawsze wszystko powie. Plan dnia: o 8:00 idzie się do Pani podaje się tabletkę, i ona sobie jeszcze leży do 9:00 o 9:00 śniadanie, potem pomoc przy myciu ubieraniu, następnie do 12:00 jest tak naprawdę wolne, bo Pani siedzi, czyta, ogląda, jak coś chce to powie. o 12:00 tabletka, obiad, i po obiedzie do godziny 15:30 jest pauza, o 15:30 tabletka, później kolacja i o 21:00 podaje się tabletką na spanie. Pani przesypia całe noce, do toalety chodzi sama. Potrzebna osoba z dobrym niemieckim oraz prawem jazdy, ponieważ sklep jest ok 5 km.

Zobacz ofertę
class opieka od 2024-04-15

Podopieczny mieszka sam w domu jednorodzinnym. Ma zdiagnozowane porażenie kurczowe. Nie chodzi, porusza się tylko na wózku inwalidzkim. Podopieczny ma duże problemy z mówieniem, natomiast dobrze słyszy i widzi, rozumie wszystko. Jest bardzo spokojną i miłą osobą. Potrzebuje całkowitej pomocy przy myciu i ubieraniu/rozbieraniu oraz jedzeniu/piciu. W domu znajduje się wszystkie możliwe udogodnienia, takie jak specjalistyczne łóżko dla chorych z materacem na odleżyny, wyciąg do podnoszenia, wózek inwalidzki. Nie stosuje żądnej diety, nie ma też problemów z połykaniem, ale należy go wolno karmić. Ma zakładane pampersy, cewnik. Pan wstaje ok 9:00 rano, idzie spać ok 20:00. Przesypia całe noce. Pauza 2 godziny dziennie od 14:00-16:00, podopieczny wtedy idzie do łóżka. Sobota, dzień wolny od 9:00-16:00, wówczas przychodzi do Pana rodzina.

Zobacz ofertę