• Pn - Pt : 8:00 do 15:30
  • So - Ni : nieczynne

Czym jest Pflegegrad i co oznaczają poszczególne stopnie?

Pflegegrad 30 mar

Opiekun osób starszych – oferty pracy na to stanowisko nierzadko zawierają sformułowania nieznane potencjalnym kandydatom. Zwłaszcza osoby dopiero zastanawiające się nad rozpoczęciem pracy w zawodzie opiekuna, mogą mieć problem ze zrozumieniem niektórych z nich. Co to jest Pflegegrad i co oznaczają liczby obok tego słowa? Tłumaczymy.

Pflegegrad, czyli stopień samodzielności podopiecznego

Pflegegrad to sposób klasyfikowania poziomu niepełnosprawności i stopnia opieki wymaganej przez podopiecznych. Jego wprowadzenie zostało niejako wymuszone przez przepisy ubezpieczenia opiekuńczego, które musiały precyzować o jaki poziom dodatkowych profitów mogą ubiegać się osoby starsze/niepełnosprawne. Co oznacza to w praktyce? Im wyższy poziom Pflegegrad, tym bardziej podopieczny jest zależny od opiekuna i należy poświęcić mu więcej czasu w ramach podstawowej opieki. Przypisanie do konkretnego stopnia przebiega na podstawie wywiadu środowiskowego. 

Co oznaczają poszczególne stopnie niepełnosprawności w Niemczech?

Od 1 stycznia 2017 roku obowiązuje nowa, 5-cio stopniowa klasyfikacja, która zastąpiła starą, 4-stopniową.

Pflegegrad 1

Senior, który otrzymał stopień Pflegegrad 1 to osoba samodzielna, wymagająca głównie okazjonalnego wsparcia. W dużej mierze chodzi o kontrolę nad przyjmowanymi lekami, adekwatnym do pogody ubiorem czy pomoc w orientacji w terenie i czasie. Pflegegrad 1 jest bardzo rzadko przyznawany i najczęściej dotyczy osób dotkniętych demencją lub chorobą Alzheimera.

Pflegegrad 2

Osoba, która otrzymała Pflegegrad 2 wymaga codziennej opieki przez średnio 90 minut, a na 3 podstawowe elementy opieki – odżywienia, higiena osobista, mobilność – wymaga wsparcia w co najmniej dwóch, przynajmniej raz na dobę. Podopieczny z przyznanym Pflegegrad 2 potrzebuje też pomocy w pracach domowych – kilka razy w tygodniu. W praktyce, osoby z przyznanym 2 stopniem opieki wymagają najczęściej wparcia w zachowaniu higieny lub poruszaniu.

Pflegegrad 3

Ten stopień niepełnosprawności oznacza, że podopieczny wymaga pomocy przynajmniej trzykrotnie w ciągu doby. Osoba starsza, która ma przyznane Pflegegrad 3 może mieć problem z poruszaniem się, ubieraniem, zachowaniem higieny. Do tej grupy często przynależą również osoby korzystające z pieluch. Senior z 3 stopniem opieki potrzebuje pomocy w czynnościach domowych kilkukrotnie w ciągu tygodnia. Chociaż opieka jest potrzebna całą dobę, pacjenci z tej grupy wymagają jej głównie w ciągu dnia.

Pflegegrad 4

Do tej grupy zaliczane są osoby wymagające ciągłej opieki. Z uwagi na bardzo ograniczoną sprawność potrzebują pomocy w podstawowych czynnościach, zarówno w ciągu dnia jak i w nocy. Pflegegrad 4 otrzymują głównie osoby obłożnie chore o mocno ograniczonej samodzielności.

Pflegegrad 5

Podopieczni z przyznanym stopniem Pflegegrad 5 to osoby posiadające najcięższe zaburzenia samodzielności, wymagające dodatkowo szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych. Przy tym stopniu niepełnosprawności istnieje spora szansa na dodatkową, wykwalifikowaną pomoc medyczną.

Powrót do bloga

Jesteś gotów podjąć pracę?

Zapraszamy do przejrzenia niektórych ofert pracy opiekunki w Niemczech. Chcesz zobaczyć wszystkie oferty?