• Pn - Pt : 8:30 do 15:30
  • So - Ni : nieczynne

Zapalenia kaletki maziowej i zapalenie ścięgna - środki przynoszące ulgę

Zapalenia kaletki maziowej i zapalenie ścięgna - środki przynoszące ulgę

Zapalenia kaletki maziowej i zapalenie ścięgna - środki przynoszące ulgę 13 lut

Pierwszym znakiem rozpoznawczym gromadzenia się płynu w kaletce lub uszkodzenia ścięgna jest rodzaj bólu. Czy jest to ból ostry, czy tępy? Pomimo, że obydwie jednostki chorobowe są często wrzucane do jednego worka, w rzeczywistości stanowią dwa różne typy stanu zapalnego. Tępy, długotrwały dokuczliwy ból stawu wskazuje na zapalenie kaletki maziowej ( małej wypełnionej płynem torebki otaczającej staw, która umożliwia przesuwanie się względem siebie ścięgien i mięśni podczas wykonywania ruchów, nie dopuszczając jednocześnie do uszkodzenia ich przez kość ). Jeśli ból jest ostry i pojawia się w momencie wykonywania ruchu, może to być zapalenie ścięgna ( mocnej, a zarazem elastycznej tkanki, która stanowi przyczep mięśnia do kości ). Podobnie jak kaletki, ścięgna ulegają urazom na skutek wykonywania stale tych samych ruchów.

W obydwu przypadkach przede wszystkim jest zalecany odpoczynek. Należy też skonsultować się z lekarzem, który stwierdzi, jaki to typ stanu zapalnego. Zapalenie kaletki leczy się ciepłymi okładami, natomiast zapalenie ścięgna – lodem. Obydwa schorzenia goją się samoistnie, z upływem czasu. Co zrozumiałe, nie należy wtedy wykonywać czynności, które stały się ich przyczyną, bo inaczej chory nabawi się zapalenia nie tylko ścięgna, ale także pochewki, w której się ono znajduje.

 

Środki przynoszące ulgę cierpiącemu

 

Masaż lodem. Masuj obolałe miejsca lodem przez 8-10 minut, aż skóra lekko się zaczerwieni i stanie niewrażliwa na dotyk.

Powstrzymywanie stanu zapalnego. Środki przeciwzapalne dostępne bez recepty, jak np. Ibuprom, uśmierzają ból i likwidują stan zapalny.

Preparaty z kadzidłowca. Preparaty zawierające wyciąg z kadzidłowca przynoszą ulgę w bólu towarzyszącym przewlekłym stanom zapalnym, takim jak zapalenie kaletki maziowej czy ścięgna, i nie maja przy tym niepożądanych działań ubocznych.

Opatrunek uciskowy. Dobrym pomysłem jest wzmocnienie bolesnego ścięgna elastycznym bandażem, który powstrzymuje obrzęk i poprawia samopoczucie chorego.

Arnika. Najskuteczniej leczy się zapalenie kaletki maziowej ogrzewaniem bolącego miejsca poduszką elektryczną lub termoforem po uprzednim zastosowaniu maści z arniką. Arnika zawiera związki przeciwzapalne.

Ćwiczenia rozciągające. Zapalenie ścięgna zazwyczaj jest wynikiem napięcia połączonych z nim mięśni, aby więc uśmierzyć ból ścięgna, należy zlikwidować napięcie mięśni. Okładanie lodem chorego i napiętego ścięgna złagodzi objawy, ale trzeba regularnie wykonywać ćwiczenia rozciągające, aby zlikwidować właściwą przyczynę schorzenia.

 

Co robić w stanach przewlekłych

 

Oto kilka metod zwalczania długotrwałego bólu.

Herbatka ziołowa. Do zwalczania przewlekłego stanu zapalnego zalecana jest herbatka z kłącza imbiru i korzenia kolcorośli. Obydwie rośliny mają ogólnoustrojowe działanie przeciwzapalne. Ich połączenie daje dobre efekty terapeutyczne.

Olejki do wcierania. Jeśli masz skłonności do urazów ścięgna oraz zapalenia kaletki, miej pod ręką mieszankę następujących olejków: z dziurawca, rozmarynowego, jałowcowego, eukaliptusowego i rumiankowego.

Kurkumina. Jest to substancja o silnym działaniu przeciwzapalnym, która znajduje się w kłączach indyjskiego ostryżu długiego, czyli kurkumy. Co prawda nie jest lekiem, ale ma działanie lecznicze.

Zioła wzmacniające tkanki. Wyciągi roślinne z pestek grejpfruta lub z kory sosny stosowane codziennie pomagają wzmocnić i zregenerować tkankę łączną między stawami, dlatego są bardzo pomocne w leczeniu zapalenia ścięgna. Właściwości przeciwutleniające wyciągów z pestek z grejpfruta i z kory sosny są 20 razy silniejsze niż działanie witaminy C i 50 razy silniejsze niż działanie witaminy E.

 

 

Powrót do bloga

Jesteś gotów podjąć pracę?

Zapraszamy do przejrzenia niektórych ofert pracy opiekunki w Niemczech. Chcesz zobaczyć wszystkie oferty?

class PILNE! opieka od 17.03.2019

Podopieczna mieszka sama w mieszkaniu w małej miejscowości. Pani poza problemami z wiekiem starczym. U seniorki występują problemy ze słyszeniem. Pani porusza się za pomocą rollatora. Potrzebna jest pomoc przy wstawaniu i kładzeniu się do łózka oraz przy myciu, ubieraniu i rozbieraniu się.

Zobacz ofertę
class opieka od 01.04.2019

Podopieczna mieszka sama w domu jednorodzinnym, na obrzeżach dużego miasta. Zdiagnozowane choroby: problemy związane z wiekiem starczym, zaawansowana demencja, inkontynencja (nosi pampersy). Podopieczna ma duże problemy z widzeniem. Porusza się za pomocą rollatora. Potrzebuje pomocy przy chodzeniu po schodach, myciu, ubieraniu i rozbieraniu się. Pani potrzebuje pomocy przy wstawaniu i kładzeniu się do łózka. Podopieczna przesypia całe noce, w razie potrzebnej pomocy podopieczna woła przez Babyfon. Pani jest osobą z natury spokojną,miłego usposobienia, małomówna.

Zobacz ofertę
class opieka od 16.04.2019

Pani mieszka z meżem w domu jednorodzinnym w małej miejscowości. Mąż nie wymaga opieki. Do kontaktu jest syn, który mieszka w tej samej miejscowości. Podopieczna ma demencję i jest osobą inkontynencyjną. Potrzebna jest pomoc przy myciui. Ubiera się samodzielnie. Seniorka ma przyznane Pflegegrad 3. Porusza się samodzielnie. Panią trzeba mobilizować do wychodzenia na spacery. Nie wymaga opieki w nocy. W domu znajduje się kot, nie trzaba się nim opiekować.

Zobacz ofertę