• Pn - Pt : 8:00 do 15:30
  • So - Ni : nieczynne

Zapobieganie nowotworom- strategia unikania oraz odpowiednia dieta

Zapobieganie nowotworom- strategia unikania oraz odpowiednia dieta

Zapobieganie nowotworom- strategia unikania oraz odpowiednia dieta 28 sty

Zapobieganie nowotworom - czy jest na to sposób?

Prawdopodobnie każdy odsuwa od siebie myśl o nowotworach. A jednak co jakiś czas z trwogą myślimy o nich, zwłaszcza wtedy, gdy ktoś bliski zachoruje na raka. Ale czy strach przed tą chorobą jest aż tak zły, skoro zmusza do podjęcia działań, mających na celu uniknięcie tej choroby albo nawet zapobieżenie jej nawrotowi. W rzeczywistości nowotworom w dużym stopniu można zapobiec, podobnie jak chorobom serca. Dlatego poniżej omówimy proste sposoby na profilaktykę raka, których skuteczność została udowodniona.

 

Jak chronić się przed rakiem? Strategia unikania 

 

1. Rzuć palenie. Palenie papierosów stanowi przyczynę prawie wszystkich przypadków zachorowań na raka płuc, który obecnie jest najczęściej występującym rodzajem raka u kobiet. Palenie jest również bezpośrednią przyczyną 1/3 przypadków zachorowań na inne rodzaje raka. Rzucenie palenia powoduje, że ryzyko zachorowania u palaczy znacznie spada, dzięki czemu zapobieganie nowotworom jest dużo łatwiejsze.

2. Ogranicz spożywanie alkoholu. Picie więcej niż 1 drinka dziennie zwiększa ryzyko zachorowania na raka przełyku, a być może również raka piersi.

3. Utrzymuj właściwą masę ciała. Przekroczenie należnej masy ciała o 35% i więcej zwiększa ryzyko zachorowania na raka piersi, szyjki macicy, śluzówki macicy, macicy i jajników.

4. Ćwicz codziennie co najmniej przez 30 minut. Nawet umiarkowana aktywność ruchowa w rodzaju szybkiego spaceru łącznie przez 3 godziny tygodniowo sprawia, że zapobieganie nowotworom jest znacznie bardziej efektywne. Ruch skraca czas przebywania w jelitach niestrawionych resztek pokarmowych, dzięki czemu czynniki rakotwórcze znajdujące się w stolcu krócej kontaktują się z jelitami. Ćwiczenia fizyczne obniżają także poziom insuliny, a istnieją dowody na to, że nadmiar insuliny w organizmie sprzyja rozwojowi nowotworów. Mogą również zmieniać poziom hormonów, np. estrogenu, na taki, który oddala groźbę zachorowania na raka piersi.

5. Zidentyfikuj wroga. Zidentyfikuj wszystkie niebezpieczne substancje, z którymi masz kontakt w pracy, i naucz się, jak się z nimi bezpiecznie obchodzić. Profilaktyka raka nie kończy się bowiem wyłącznie na dbaniu o siebie w domu! 

 

Odpowiednia dieta a zapobieganie nowotworom

 

Właściwe odżywianie się ma kluczowe znaczenie w zapobieganiu nowotworom. Pewne produkty zawierają składniki odżywcze, które wydają się zmniejszać ryzyko zachorowania na raka.

 

Zaleca się spożywanie 1-2 filiżanek ciemnozielonych warzyw liściastych dziennie (np. jarmuż, szpinak, ). Są one najlepszym źródłem folanu – witaminy z grupy B, pomagającej chronić komórki przed szkodliwymi substancjami chemicznymi i wirusami, które powodują uszkodzenia genetyczne wywołujące raka. Zjadaj również codziennie co najmniej 1/2 filiżanki warzyw zawierających karotenoidy (np. marchew, dynia), które również są istotnym elementem profilaktyki raka. Zalecane są również takie warzywa jak: brokuły, brukselka, kapusta i kalafior, ponieważ zawierają związki stymulujące produkcję enzymów blokujących rozwój choroby. Działanie przeciwnowotworowe mają również pomidory. Jeśli ich nie lubisz to możesz w zamian zjeść np. czerwonego grejpfruta lub czerwoną paprykę. One tak jak i pomidor zawierają likopen – związek należący do karotenoidów, który ma działanie przeciwnowotworowe. Również czosnek i inne blisko spokrewnione z nim warzywa (cebula, por, szczypiorek) sprawiają, że zapobieganie rakowi jest dużo łatwiejsze. 

 

Ograniczenie spożycia czerwonego mięsa może zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka okrężnicy o połowę w stosunku do osób, które codziennie jedzą wołowinę, wieprzowinę i jagnięcinę. Lepiej go zastąpić większą ilością owoców morza i warzyw. Wiadomo także, że oliwa z oliwek, która zawiera tłuszcze jednonienasycone, jest zdrowsza od masła czy smalcu (tłuszcze nasycone). Zażywaj codziennie preparaty wielowitaminowe, które zawierają witaminę C, E i kwas foliowy, a także inne niezbędne składniki odżywcze, by efektywnie chronić się przed rakiem.

Powrót do bloga

Jesteś gotów podjąć pracę?

Zapraszamy do przejrzenia niektórych ofert pracy opiekunki w Niemczech. Chcesz zobaczyć wszystkie oferty?

class opieka od 2024-06-01
O213 Pani Niemcy - 82284 Grafrath 01.06
Niemcy - 82284 Grafrath

Do opieki Pani 90 lat, 168 cm, 80 kg wagi. Mieszka sama w domu jednorodzinnym w miejscowości Grafrath (82284). Seniorka jest bardzo miłą i przyjazną osobą. Lubi rozmawiać, oglądać telewizję, spacery. Podopieczna ma przyznane Pflegegrad 2. Seniorka ma zdiagnozowane problemy z ciśnieniem i sercem, jest osobą inkontynencyjną, ma zakładane pieluchomajtki i wkładki. Porusza się przy pomocy rollatora. Na obecną chwilę sama wstaje, sama się myje, sama się ubiera.

Zobacz ofertę
class opieka od 2024-05-10

Pani 95 lat, 170 cm, 90 kg. Mieszka sama we własnym mieszkaniu. Seniorka porusza się za pomocą rolltora, ma zdiagnozowane początki demencji, ale jest bardzo mało wyczuwalna, jest po operacji piersi, miała raka, na obecną chwilę jest wyleczona, jest czysto. Seniorka jest spokojną i miłą osobą. Bardzo dużo czynności wykonuje samodzielnie, nie chce pomocy. Sama się myje, ubiera, chodzi do toalety. Ma zakładane pieluchomajtki, które również sama sobie zakłada. W mieszkaniu jest jedna łazienka i dwie toalety.

Zobacz ofertę
class opieka od 2024-05-31
O61 Pan - Niemcy - 85622 Feldkirchen 31.05
Niemcy - 85622 Feldkirchen

Podopieczny mieszka sam w domu jednorodzinnym. Porusza się samodzielnie lub z pomocą rollatora. Ma zdiagnozowaną cukrzycę insulinową, początki demencji. Pan ma założony woreczek na mocz. Raz w tygodniu przychodzi lekarz na wizytę domową. Podopieczny jest bardzo spokojną i wesołą osobą. Potrzebuje pomocy w codziennych czynnościach typu mycie, ubieranie, rozbieranie. Na zakupy jeździ się raz w tygodniu z córką, ponieważ sklepy są dość daleko ( 3 km, ale w domu jest rower, zależy od opiekunki czy chce sama jechać na zakupy czy z córką). Do Pana 4 razy dziennie przychodzi Pflegedienst do mierzenie cukru, oraz podawania insuliny. Podopieczny przesypia całe noce.

Zobacz ofertę