• Pn - Pt : 8:00 do 15:30
  • So - Ni : nieczynne

Zapobieganie nowotworom- strategia unikania oraz odpowiednia dieta

Zapobieganie nowotworom- strategia unikania oraz odpowiednia dieta

Zapobieganie nowotworom- strategia unikania oraz odpowiednia dieta 28 sty

Prawdopodobnie każdy odsuwa od siebie myśl o nowotworach. A jednak co jakiś czas z trwogą myślimy o nich, zwłaszcza wtedy, gdy ktoś bliski zachoruje na raka. Ale czy strach przed tą chorobą jest aż tak zły, skoro zmusza do podjęcia działań, mających na celu uniknięcie tej choroby albo nawet zapobieżenie jej nawrotowi. W rzeczywistości nowotworom w dużym stopniu można zapobiec, podobnie jak chorobom serca. Dlatego poniżej omówimy proste sposoby zmniejszenia ryzyka zachorowania na raka, których skuteczność została udowodniona.

 

Strategia unikania

 

Rzuć palenie. Palenie papierosów stanowi przyczynę prawie wszystkich przypadków zachorowań na raka płuc, który obecnie jest najczęściej występującym rodzajem raka u kobiet. Palenie jest również bezpośrednią przyczyną 1/3 przypadków zachorowań na inne rodzaje raka. Rzucenie palenia powoduje, że ryzyko zachorowania u osób, które nigdy nie paliły papierosów.

Ogranicz spożywanie alkoholu. Picie więcej niż 1 drinka dziennie zwiększa ryzyko zachorowania na raka przełyku, a być może również raka piersi.

Utrzymuj właściwą masę ciała. Przekroczenie należnej masy ciała o 35% i więcej zwiększa ryzyko zachorowania na raka piersi, szyjki macicy, śluzówki macicy, macicy i jajników.

Ćwicz codziennie co najmniej przez 30 minut. Nawet umiarkowana aktywność ruchowa w rodzaju szybkiego spaceru łącznie przez 3 godziny tygodniowo może znacznie obniżyć ryzyko zachorowania na raka. Ruch skraca czas przebywania w jelitach niestrawionych resztek pokarmowych, dzięki czemu czynniki rakotwórcze znajdujące się w stolcu krócej kontaktują się z jelitami. Ćwiczenia fizyczne obniżają także poziom insuliny, a istnieją dowody na to, że nadmiar insuliny w organizmie sprzyja rozwojowi nowotworów. Mogą również zmieniać poziom hormonów, np. estrogenu, na taki, który oddala groźbę zachorowania na raka piersi.

Zidentyfikuj wroga. Zidentyfikuj wszystkie niebezpieczne substancje, z którymi masz kontakt w pracy, i naucz się, jak się z nimi bezpiecznie obchodzić.

 

Odpowiednia dieta

 

Właściwe odżywianie się ma kluczowe znaczenie w zapobieganiu nowotworom. Pewne produkty zawierają składniki odżywcze, które wydają się zmniejszać ryzyko zachorowania na raka.

Zaleca się spożywanie 1-2 filiżanek ciemnozielonych warzyw liściastych dziennie (np. jarmuż, szpinak, ). Są one najlepszym źródłem folanu – witaminy z grupy B, pomagającej chronić komórki przed szkodliwymi substancjami chemicznymi i wirusami, które powodują uszkodzenia genetyczne wywołujące raka. Zjadaj również codziennie co najmniej 1/2 filiżanki warzyw zawierających karotenoidy (np. marchew, dynia), które również zapobiegają powstawaniu nowotworów. Zalecane są również takie warzywa jak: brokuły, brukselka, kapusta i kalafior, ponieważ zawierają związki stymulujące produkcję enzymów blokujących rozwój choroby. Działanie przeciwnowotworowe mają również pomidory. Jeśli ich nie lubisz to możesz w zamian zjeść np. czerwonego grejpfruta lub czerwoną paprykę. One tak jak i pomidor zawierają likopen – związek należący do karotenoidów, który ma działanie przeciwnowotworowe. Również czosnek i inne blisko spokrewnione z nim warzywa (cebula, por, szczypiorek) zmniejszają ryzyko zachorowania.

Ograniczenie spożycia czerwonego mięsa może zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka okrężnicy o połowę w stosunku do osób, które codziennie jedzą wołowinę, wieprzowinę i jagnięcinę. Lepiej go zastąpić większą ilością owoców morza i warzyw. Wiadomo także, że oliwa z oliwek, która zawiera tłuszcze jednonienasycone, jest zdrowsza od masła czy smalcu (tłuszcze nasycone). Zażywaj codziennie preparaty wielowitaminowe, które zawierają witaminę C, E i kwas foliowy, a także inne niezbędne składniki odżywcze.

Powrót do bloga

Jesteś gotów podjąć pracę?

Zapraszamy do przejrzenia niektórych ofert pracy opiekunki w Niemczech. Chcesz zobaczyć wszystkie oferty?

class opieka od Początek września

Pani mieszka sama w domu jednorodzinnym w Monachium. Seniorka ma Pflegegrad 4. Dotychczas przebywała w domu sama przy wsparciu Pflegedienst. Pani jest po wylewie (grudzień 2018), ma zdiagnozowaną demencję i inkontynencję. Podopieczna jest cukrzykiem. Ma problemy ze słuchem i widzeniem. Podopieczna nie ma smaku, dlatego ważne jest by jedzenie, które zostaje jej podane na talerzu było Pani potrzebuje pomocy przy myciu, ubieraniu i rozbieraiu się. Do Podopiecznej przychodzi Krankengimnastik oraz Pani do sprzątania. Seniorka jest osobą miła i spokojną, chętnie pomaga w gotowaniu, np w obieraniu warzyw.

Zobacz ofertę
class PILNE! opieka od 01.08.2019

Pani mieszka w centrum Monachium we własnym mieszkaniu. Seniorka ma przyznane Pflegegrad 2. Pani ma duże problemy z mobilnością. Porusza się na wózku inwalidzkim. Podopieczna potrzebuje całkowitej pomocy przy wstawaniu i kładzeniu się do łóżka. Pani wymaga pomocy przy codziennych czynnościach tj. mycie, ubieranie i rozbieranie się, przyjmowanie leków. Raz w tygodniu przychodzi Pflegedienst do kąpieli Podopiecznej. Do kontaktu jest dwóch wnuków, którzy są w stałym kontakcie w opiekunką.

Zobacz ofertę
class PILNE! opieka od 01.08.2019

Pan mieszka z żoną w domu jednorodzinnym. Żona nie wymaga opieki. Senior ma zdiagnozowaną demencję oraz częściową inkontynencję. Podopieczny potrzebuje pomocy przy codziennych czynnościach tj. ubieranie, rozbieranie się, mycie i przy przyjmowaniu leków.

Zobacz ofertę