• Pn - Pt : 8:00 do 15:30
  • So - Ni : nieczynne

Zapobieganie nowotworom- strategia unikania oraz odpowiednia dieta

Zapobieganie nowotworom- strategia unikania oraz odpowiednia dieta

Zapobieganie nowotworom- strategia unikania oraz odpowiednia dieta 28 sty

Prawdopodobnie każdy odsuwa od siebie myśl o nowotworach. A jednak co jakiś czas z trwogą myślimy o nich, zwłaszcza wtedy, gdy ktoś bliski zachoruje na raka. Ale czy strach przed tą chorobą jest aż tak zły, skoro zmusza do podjęcia działań, mających na celu uniknięcie tej choroby albo nawet zapobieżenie jej nawrotowi. W rzeczywistości nowotworom w dużym stopniu można zapobiec, podobnie jak chorobom serca. Dlatego poniżej omówimy proste sposoby zmniejszenia ryzyka zachorowania na raka, których skuteczność została udowodniona.

 

Strategia unikania

 

Rzuć palenie. Palenie papierosów stanowi przyczynę prawie wszystkich przypadków zachorowań na raka płuc, który obecnie jest najczęściej występującym rodzajem raka u kobiet. Palenie jest również bezpośrednią przyczyną 1/3 przypadków zachorowań na inne rodzaje raka. Rzucenie palenia powoduje, że ryzyko zachorowania u osób, które nigdy nie paliły papierosów.

Ogranicz spożywanie alkoholu. Picie więcej niż 1 drinka dziennie zwiększa ryzyko zachorowania na raka przełyku, a być może również raka piersi.

Utrzymuj właściwą masę ciała. Przekroczenie należnej masy ciała o 35% i więcej zwiększa ryzyko zachorowania na raka piersi, szyjki macicy, śluzówki macicy, macicy i jajników.

Ćwicz codziennie co najmniej przez 30 minut. Nawet umiarkowana aktywność ruchowa w rodzaju szybkiego spaceru łącznie przez 3 godziny tygodniowo może znacznie obniżyć ryzyko zachorowania na raka. Ruch skraca czas przebywania w jelitach niestrawionych resztek pokarmowych, dzięki czemu czynniki rakotwórcze znajdujące się w stolcu krócej kontaktują się z jelitami. Ćwiczenia fizyczne obniżają także poziom insuliny, a istnieją dowody na to, że nadmiar insuliny w organizmie sprzyja rozwojowi nowotworów. Mogą również zmieniać poziom hormonów, np. estrogenu, na taki, który oddala groźbę zachorowania na raka piersi.

Zidentyfikuj wroga. Zidentyfikuj wszystkie niebezpieczne substancje, z którymi masz kontakt w pracy, i naucz się, jak się z nimi bezpiecznie obchodzić.

 

Odpowiednia dieta

 

Właściwe odżywianie się ma kluczowe znaczenie w zapobieganiu nowotworom. Pewne produkty zawierają składniki odżywcze, które wydają się zmniejszać ryzyko zachorowania na raka.

Zaleca się spożywanie 1-2 filiżanek ciemnozielonych warzyw liściastych dziennie (np. jarmuż, szpinak, ). Są one najlepszym źródłem folanu – witaminy z grupy B, pomagającej chronić komórki przed szkodliwymi substancjami chemicznymi i wirusami, które powodują uszkodzenia genetyczne wywołujące raka. Zjadaj również codziennie co najmniej 1/2 filiżanki warzyw zawierających karotenoidy (np. marchew, dynia), które również zapobiegają powstawaniu nowotworów. Zalecane są również takie warzywa jak: brokuły, brukselka, kapusta i kalafior, ponieważ zawierają związki stymulujące produkcję enzymów blokujących rozwój choroby. Działanie przeciwnowotworowe mają również pomidory. Jeśli ich nie lubisz to możesz w zamian zjeść np. czerwonego grejpfruta lub czerwoną paprykę. One tak jak i pomidor zawierają likopen – związek należący do karotenoidów, który ma działanie przeciwnowotworowe. Również czosnek i inne blisko spokrewnione z nim warzywa (cebula, por, szczypiorek) zmniejszają ryzyko zachorowania.

Ograniczenie spożycia czerwonego mięsa może zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka okrężnicy o połowę w stosunku do osób, które codziennie jedzą wołowinę, wieprzowinę i jagnięcinę. Lepiej go zastąpić większą ilością owoców morza i warzyw. Wiadomo także, że oliwa z oliwek, która zawiera tłuszcze jednonienasycone, jest zdrowsza od masła czy smalcu (tłuszcze nasycone). Zażywaj codziennie preparaty wielowitaminowe, które zawierają witaminę C, E i kwas foliowy, a także inne niezbędne składniki odżywcze.

Powrót do bloga

Jesteś gotów podjąć pracę?

Zapraszamy do przejrzenia niektórych ofert pracy opiekunki w Niemczech. Chcesz zobaczyć wszystkie oferty?

class PILNE! od zaraz

Pani mieszka z mężem w domu jednorodzinnym w małej miejscowości pod Monachium. Mąż podopiecznej nie wymaga opieki. Seniorka ma przyznane Pflegegrad 3. Podopieczna jest po wylewie i porusza się tylko na wózku inwalidzkim. Pani ma zdiagnozowaną inkontynencję i problemy z mówieniem. Pani potrzebuje pomocy przy myciu, ubieraniu i rozbieraniu się. Podopieczna mimo problemów z mową jest osobą bardzo towarzyską, wesołą i pogodną. Lubi dobre jedzenie, muzykę. Często miała gości z zagranicy, którzy nie znali języka niemieckiego, mimo wszysto zawsze znalazła sposób na porozumienie się z tą osobą. Jest możliwość korzystania z roweru, niedaleko jest stacja Sbahn i do Monachium jest 20 min. Rodzina chętnie pomaga w zakupach.

Zobacz ofertę
class PILNE! opieka od 01.05.2019

Pani mieszka sama w mieszkaniu w Monachium. Seniorka ma problemy z sercem, ciśnieniem, ma zdoagnozowaną inkontynencję. Ma również problemy ze słyszeniem i widzeniem. Podopieczna wstaje czasem w nocy do toalety. Potrzebuje pomocy przy myciu, ubieraniu i rozbieraniu się oraz przy przyjmowaniu leków. Seniorka jest pochodzenia żydowskiego i mówi w języku polskim, niemmniej jednak jest wymagana komunikatywna znajomość języka niemieckiego.

Zobacz ofertę