• Pn - Pt : 8:00 do 15:30
  • So - Ni : nieczynne

Problemy z poruszaniem się

Problemy z poruszaniem się

Problemy z poruszaniem się 19 wrz

Możliwość poruszania się oznacza wolność. Brak mobilności w znacznym stopniu obniża jakość życia. Jednak sztywne stawy wcale nie muszą być równoznaczne z uwięzieniem starszego człowieka w czterech ścianach pokoju i rezygnację z czynnego życia. Choć wykonywanie pewnych czynności będzie wymagało większego nakładu energii, nie wolno się poddawać. W przeciwnym wypadku można naprawdę zostać unieruchomionym i utracić niezależność.

Przyczyną znacznej utraty sprawności, którą normalnie przypisuje się starości, jest rezygnacja. Uniknięciu tego typu problemów pozwala utrzymanie aktywności fizycznej. Oto kilka rad, w jaki sposób ją utrzymać.

Aktywność. Szukać sposobów spożytkowania energii, na przykład przez wykonywanie codziennych czynności trochę szybciej lub – przeciwnie – nieco dłużej.

Samodzielność. Zbyt często staramy się uchronić starszych ludzi od kłopotliwych sytuacji. Dobór dla nich odpowiednich obowiązków zależy w głównej mierze od ich kondycji fizycznej i możliwości. Najlepiej, aby ona sama zdecydował, jakie czynności chce samodzielnie wykonywać. Powierzanie pewnych czynności ma na celu zapobieganie osłabieniu spowodowanemu bezczynnością.

Przechadzki i spacery. Chodzenie jest najlepszą formą ruchu. Wzmacnia wszystkie mięśnie i kości. Im więcej się chodzi, tym lepiej. Nawet jeśli jest się w stanie spacerować tylko przez 2-3 minuty i tak jest to bardziej aktywny tryb życia niż leżenie czy siedzenie. Wpierw należy się jednak upewnić u lekarza prowadzącego, czy nie ma przeciwwskazań do zwiększania wysiłku. Jeśli nie ma, to aktywność trzeba zwiększać stopniowo.

 

Każdy problem z poruszaniem się, należy zgłosić lekarzowi, ponieważ może to być objawem rozwijania się jakiegoś poważniejszego schorzenia. Niezwłoczna konsultacja lekarska jest konieczna, jeżeli bliska ci osoba w starszym wieku:

  • potyka się i pada,

  • ma problemy z siadaniem i wstawaniem z fotela,

  • przytrzymuje się foteli oraz innych mebli, żeby nie stracić równowagi i nie upaść,

  • niechętnie wychodzi z domu bez kogoś, na kim w razie potrzeby może się oprzeć.

 

Powrót do bloga

Jesteś gotów podjąć pracę?

Zapraszamy do przejrzenia niektórych ofert pracy opiekunki w Niemczech. Chcesz zobaczyć wszystkie oferty?

class PILNE! opieka od 01.08.2019

Pan mieszka z żoną w domu jednorodzinnym. Żona nie wymaga opieki. Senior ma zdiagnozowaną demencję oraz częściową inkontynencję. Podopieczny potrzebuje pomocy przy codziennych czynnościach tj. ubieranie, rozbieranie się, mycie i przy przyjmowaniu leków.

Zobacz ofertę
class opieka od Początek września

Pani mieszka sama w domu jednorodzinnym w Monachium. Seniorka ma Pflegegrad 4. Dotychczas przebywała w domu sama przy wsparciu Pflegedienst. Pani jest po wylewie (grudzień 2018), ma zdiagnozowaną demencję i inkontynencję. Podopieczna jest cukrzykiem. Ma problemy ze słuchem i widzeniem. Podopieczna nie ma smaku, dlatego ważne jest by jedzenie, które zostaje jej podane na talerzu było Pani potrzebuje pomocy przy myciu, ubieraniu i rozbieraiu się. Do Podopiecznej przychodzi Krankengimnastik oraz Pani do sprzątania. Seniorka jest osobą miła i spokojną, chętnie pomaga w gotowaniu, np w obieraniu warzyw.

Zobacz ofertę
class PILNE! opieka od 01.08.2019

Pani mieszka w centrum Monachium we własnym mieszkaniu. Seniorka ma przyznane Pflegegrad 2. Pani ma duże problemy z mobilnością. Porusza się na wózku inwalidzkim. Podopieczna potrzebuje całkowitej pomocy przy wstawaniu i kładzeniu się do łóżka. Pani wymaga pomocy przy codziennych czynnościach tj. mycie, ubieranie i rozbieranie się, przyjmowanie leków. Raz w tygodniu przychodzi Pflegedienst do kąpieli Podopiecznej. Do kontaktu jest dwóch wnuków, którzy są w stałym kontakcie w opiekunką.

Zobacz ofertę