• Pn - Pt : 8:00 do 15:30
  • So - Ni : nieczynne

Problemy z poruszaniem się

Problemy z poruszaniem się

Problemy z poruszaniem się 19 wrz

Możliwość poruszania się oznacza wolność. Brak mobilności w znacznym stopniu obniża jakość życia. Jednak sztywne stawy wcale nie muszą być równoznaczne z uwięzieniem starszego człowieka w czterech ścianach pokoju i rezygnację z czynnego życia. Choć wykonywanie pewnych czynności będzie wymagało większego nakładu energii, nie wolno się poddawać. W przeciwnym wypadku można naprawdę zostać unieruchomionym i utracić niezależność.

Źródła problemów z poruszaniem się u osób starszych

Przyczyną problemów z poruszaniem się osoby starszej, które normalnie przypisuje się starości, jest rezygnacja. Uniknięciu tego typu problemów pozwala utrzymanie aktywności fizycznej. Oto kilka rad, w jaki sposób ją utrzymać.

Aktywność. Szukać sposobów spożytkowania energii, na przykład przez wykonywanie codziennych czynności trochę szybciej lub – przeciwnie – nieco dłużej.

Samodzielność. Zbyt często staramy się uchronić starszych ludzi od kłopotliwych sytuacji. Dobór dla nich odpowiednich obowiązków zależy w głównej mierze od ich kondycji fizycznej i możliwości. Najlepiej, aby ona sama zdecydował, jakie czynności chce samodzielnie wykonywać. Powierzanie pewnych czynności ma na celu zapobieganie osłabieniu spowodowanemu bezczynnością i problemami z poruszaniem się u osób starszych.

Przechadzki i spacery. Chodzenie jest najlepszą formą ruchu. Wzmacnia wszystkie mięśnie i kości. Im więcej się chodzi, tym lepiej. Nawet jeśli jest się w stanie spacerować tylko przez 2-3 minuty i tak jest to bardziej aktywny tryb życia niż leżenie czy siedzenie. Wpierw należy się jednak upewnić u lekarza prowadzącego, czy nie ma przeciwwskazań do zwiększania wysiłku. Jeśli nie ma, to aktywność trzeba zwiększać stopniowo.

Problemy z poruszaniem się - interwencja lekarza

Każdy problem z poruszaniem się, należy zgłosić lekarzowi, ponieważ może to być objawem rozwijania się jakiegoś poważniejszego schorzenia. Niezwłoczna konsultacja lekarska jest konieczna, jeżeli bliska ci osoba w starszym wieku:

  • potyka się i pada,

  • ma problemy z siadaniem i wstawaniem z fotela,

  • przytrzymuje się foteli oraz innych mebli, żeby nie stracić równowagi i nie upaść,

  • niechętnie wychodzi z domu bez kogoś, na kim w razie potrzeby może się oprzeć.

Na blogu firmy WORKNOW - praca dla opiekunek w Niemczech, znaleźć można więcej opisów schorzeń podopiecznych. Serdecznie zapraszamy do lektury.

Powrót do bloga

Jesteś gotów podjąć pracę?

Zapraszamy do przejrzenia niektórych ofert pracy opiekunki w Niemczech. Chcesz zobaczyć wszystkie oferty?

class opieka od 2024-06-01
O213 Pani Niemcy - 82284 Grafrath 01.06
Niemcy - 82284 Grafrath

Do opieki Pani 90 lat, 168 cm, 80 kg wagi. Mieszka sama w domu jednorodzinnym w miejscowości Grafrath (82284). Seniorka jest bardzo miłą i przyjazną osobą. Lubi rozmawiać, oglądać telewizję, spacery. Podopieczna ma przyznane Pflegegrad 2. Seniorka ma zdiagnozowane problemy z ciśnieniem i sercem, jest osobą inkontynencyjną, ma zakładane pieluchomajtki i wkładki. Porusza się przy pomocy rollatora. Na obecną chwilę sama wstaje, sama się myje, sama się ubiera.

Zobacz ofertę
class opieka od 2024-05-10

Pani 95 lat, 170 cm, 90 kg. Mieszka sama we własnym mieszkaniu. Seniorka porusza się za pomocą rolltora, ma zdiagnozowane początki demencji, ale jest bardzo mało wyczuwalna, jest po operacji piersi, miała raka, na obecną chwilę jest wyleczona, jest czysto. Seniorka jest spokojną i miłą osobą. Bardzo dużo czynności wykonuje samodzielnie, nie chce pomocy. Sama się myje, ubiera, chodzi do toalety. Ma zakładane pieluchomajtki, które również sama sobie zakłada. W mieszkaniu jest jedna łazienka i dwie toalety.

Zobacz ofertę
class opieka od 2024-05-31
O61 Pan - Niemcy - 85622 Feldkirchen 31.05
Niemcy - 85622 Feldkirchen

Podopieczny mieszka sam w domu jednorodzinnym. Porusza się samodzielnie lub z pomocą rollatora. Ma zdiagnozowaną cukrzycę insulinową, początki demencji. Pan ma założony woreczek na mocz. Raz w tygodniu przychodzi lekarz na wizytę domową. Podopieczny jest bardzo spokojną i wesołą osobą. Potrzebuje pomocy w codziennych czynnościach typu mycie, ubieranie, rozbieranie. Na zakupy jeździ się raz w tygodniu z córką, ponieważ sklepy są dość daleko ( 3 km, ale w domu jest rower, zależy od opiekunki czy chce sama jechać na zakupy czy z córką). Do Pana 4 razy dziennie przychodzi Pflegedienst do mierzenie cukru, oraz podawania insuliny. Podopieczny przesypia całe noce.

Zobacz ofertę