• Pn - Pt : 8:30 do 15:30
  • So - Ni : nieczynne

Problemy z poruszaniem się

Problemy z poruszaniem się

Problemy z poruszaniem się 19 wrz

Możliwość poruszania się oznacza wolność. Brak mobilności w znacznym stopniu obniża jakość życia. Jednak sztywne stawy wcale nie muszą być równoznaczne z uwięzieniem starszego człowieka w czterech ścianach pokoju i rezygnację z czynnego życia. Choć wykonywanie pewnych czynności będzie wymagało większego nakładu energii, nie wolno się poddawać. W przeciwnym wypadku można naprawdę zostać unieruchomionym i utracić niezależność.

Przyczyną znacznej utraty sprawności, którą normalnie przypisuje się starości, jest rezygnacja. Uniknięciu tego typu problemów pozwala utrzymanie aktywności fizycznej. Oto kilka rad, w jaki sposób ją utrzymać.

Aktywność. Szukać sposobów spożytkowania energii, na przykład przez wykonywanie codziennych czynności trochę szybciej lub – przeciwnie – nieco dłużej.

Samodzielność. Zbyt często staramy się uchronić starszych ludzi od kłopotliwych sytuacji. Dobór dla nich odpowiednich obowiązków zależy w głównej mierze od ich kondycji fizycznej i możliwości. Najlepiej, aby ona sama zdecydował, jakie czynności chce samodzielnie wykonywać. Powierzanie pewnych czynności ma na celu zapobieganie osłabieniu spowodowanemu bezczynnością.

Przechadzki i spacery. Chodzenie jest najlepszą formą ruchu. Wzmacnia wszystkie mięśnie i kości. Im więcej się chodzi, tym lepiej. Nawet jeśli jest się w stanie spacerować tylko przez 2-3 minuty i tak jest to bardziej aktywny tryb życia niż leżenie czy siedzenie. Wpierw należy się jednak upewnić u lekarza prowadzącego, czy nie ma przeciwwskazań do zwiększania wysiłku. Jeśli nie ma, to aktywność trzeba zwiększać stopniowo.

 

Każdy problem z poruszaniem się, należy zgłosić lekarzowi, ponieważ może to być objawem rozwijania się jakiegoś poważniejszego schorzenia. Niezwłoczna konsultacja lekarska jest konieczna, jeżeli bliska ci osoba w starszym wieku:

  • potyka się i pada,

  • ma problemy z siadaniem i wstawaniem z fotela,

  • przytrzymuje się foteli oraz innych mebli, żeby nie stracić równowagi i nie upaść,

  • niechętnie wychodzi z domu bez kogoś, na kim w razie potrzeby może się oprzeć.

 

Powrót do bloga

Jesteś gotów podjąć pracę?

Zapraszamy do przejrzenia niektórych ofert pracy opiekunki w Niemczech. Chcesz zobaczyć wszystkie oferty?