• Pn - Pt : 8:30 do 15:30
  • So - Ni : nieczynne

Przeziębienie i grypa

Przeziębienie i grypa

Przeziębienie i grypa 23 paź

 

Przeziębienie i grypa są typowymi chorobami sezonowymi – zbierają żniwo w zimie. Podczas zimowych miesięcy ludzie gromadzą się w zamkniętych pomieszczeniach: chore dziecko w przedszkolu czy zainfekowany dorosły w pracy jest w stanie zarazić wiele kolejnych osób.

 

Najskuteczniejszą metodą zapobiegania chorobom jest wzmacnianie układu odpornościowego i unikanie ognisk zakaźnych – miejsc, gdzie zarazki występują. To pomoże również uniknąć grypy, której towarzyszy wysoka gorączka, bóle mięśni i ogólne uczucie rozbicia.

Oto sposoby minimalizowania dyskomfortu towarzyszącego przeziębieniu i grypie oraz zmniejszenia ryzyka zarażania innych.

Herbata, rosół z kury, gorąca woda z sokiem i inne gorące napoje. Gdy masz grypę lub przeziębienie, potrzebujesz większej ilości płynów dla utrzymania błon śluzowych w stanie nawilżenia i do zwalczania stanu zapalnego. Cienka i sucha błona śluzowa ułatwia wnikanie bakterii i wtórne zakażenie, prowadzące np. do zapalenia płuc. Poty wywołane gorączką mogą cię odwodnić, a wtedy temperatura ciała jeszcze się podnosi. Zatem zaleca się przyjmowanie dużej ilości płynów. Gorące napoje dodatkowo ułatwiają odkrztuszanie wydzieliny.

Przyprawy. Imbir, znany i szeroko stosowany jako środek łagodzący podrażnienia żołądka i przeciwbólowy, jest doskonałym remedium na przeziębienie i grypę, której towarzyszą nudności.

Zestaw ziół. Połączenie jeżówki z gorzknikiem kanadyjskim może okazać się bardzo korzystne. Jeżówka pobudza w organizmie produkcję krwinek białych, zwalczających zakażenia wirusowe. Gorzknik kanadyjski stymuluje aktywność krwinek białych i zawiera substancje o działaniu przeciwwirusowym i przeciwbakteryjnym, głównie berberynę. Dobrze współdziała z jeżówką, ponieważ hamuje rozwój stanu zapalnego i zmniejsza produkcję śluzu.

Szałwia. Ma działanie antyseptyczne i ściągające. To znaczy, że pomaga zwalczać stan zapalny i równocześnie hamuje wyciek płynnej wydzieliny z nosa.

Gorący prysznic. Wilgoć pomaga usuwać wydzielinę z dróg oddechowych. Włącz nawilżacz powietrza w sypialni, gdy masz grypę lub jesteś przeziębiona. Będziesz miała lepsze samopoczucie i łatwiej będzie ci oddychać.

Śpij z głową wysoko. Kichanie, kaszel i wydzielina nasilają się w nocy. Podłóż dodatkową poduszkę pod głowę lub śpij w pozycji półsiedzącej, zwłaszcza gdy masz katar. Ułatwi ci to oddychanie.

Dwukrotnie większa dawka witaminy C. W przeprowadzonym badaniu klinicznym zaobserwowano, że pacjenci zażywający dwukrotnie większą dawkę witaminy C mieli mniejszy katar, rzadziej kichali, a przeziębienie trwało u nich krócej niż u tych, którzy nie zażywali dodatkowych dawek.

Witamina A. Witaminę A nazywa się witaminą zdrowia. Zwalcza wirusy i bakterie przez utrzymywanie sprawności komórek w obrębie całego układu oddechowego oraz wzmacnianie przeciwciał i limfocytów niszczących chorobotwórcze mikroorganizmy.

Więcej cynku. Naukowcy uważają, że cynk zapobiega namnażaniu się wirusa oraz chroni przed jego wnikaniem do komórek organizmu.

 

Jeśli chcesz uniknąć przeziębień i grypy, musisz unikać zarazków i walczyć z nimi w sytuacji, gdy już je złapałaś.

Myj często ręce. Jest to szczególnie ważne, gdy opiekujesz się chorymi dziećmi. Wtedy jest niezwykle łatwo przenieść wirusy z rąk na twarz, do oczu, ust czy nosa.

Zdezynfekuj mieszkanie. To zapobiegnie rozprzestrzenianiu się zakażenia. Spryskaj środkiem dezynfekcyjnym klamki, słuchawki telefoniczne i krany. Pamiętaj, że środek działa dopiero po pewnym czasie.

Kichając, zasłaniaj usta i nos. Jest to nie tylko grzeczne, ale i uzasadnione względami sanitarnymi postępowanie, ponieważ intensywne kichnięcie przez chorego rozpyla zarazki w promieniu 3m.

Unikaj dymu. Nie pal ani nie przebywaj w zadymionym samochodzie, restauracji i innych pomieszczeniach. Dym papierosowy ujemnie wpływa na wiele mechanizmów chroniących cię przed zakażeniem wirusem grypy.

Powrót do bloga

Jesteś gotów podjąć pracę?

Zapraszamy do przejrzenia niektórych ofert pracy opiekunki w Niemczech. Chcesz zobaczyć wszystkie oferty?

class opieka od 15.11.2018

Podopieczna mieszka sama w domu jednorodzinnym w małym miasteczku. Ma problemy związane z wiekiem, zaburzenia rytmu serca związane z przebytym zawałem, początkowa inkontynencja (wkładki na noc). Złożony wniosek o przyznanie Pflegestufe. Porusza się za pomocą rollatora, w domu jest także wózek inwalidzki. Podopieczna potrzebuje czasami pomocy przy wstawaniu i kładzeniu się do łóżka. Jest również potrzebna pomoc przy myciu się. W nocy budzi się czasami, max. 1 raz. Do niedawna całkowicie samodzielna, nadal jeździ swoim samochodem. W lecie 2015 zdiagnozowano u podopiecznej mastenie (szybkie zmęczenie i osłabienie mięśni szkieletowych).

Zobacz ofertę
class PILNE! opieka od 06.11.2018

Pani mieszka sama w jednorodzinnym domu w Monachium. Seniorka po ugryzieniu przez szerszenia w szyję przebywała dłuższy czas w szpitalu. Obecnie ma wstawioną w szyję rurkę do oddychania. Jest osoba mobilną, nie ma demencji, brak inkontynenncji. Potrzebny jest ktoś, kto będzie z Panią spędzał wolny czas.

Zobacz ofertę
class opieka od 30.11.2018

Pani przebywa obecnie w Wohnheim w Unterhaching. Rodzina podopiecznej podjęła decyzję o zabraniu Podopiecznej do siebie do domu. Pani będzie mieszkać u swojego syna w domu. U Seniorki wystepują dolegliwości związane z wiekiem starczym, inkontynencja. Podopieczna porusza się na wózku inwalidzkim. Czasami potrzebuje wsparcia przy wstawaniu z wózka. Seniorka potrzebuje pomocy przy myciu i ubieraniu. Opiekunka ma do dyspozycji swój pokój. Opiekunka ma gotować i sprzątać tylko dla siebie i Podopiecznej.

Zobacz ofertę