• Pn - Pt : 8:30 do 15:30
  • So - Ni : nieczynne

Przeziębienie i grypa

Przeziębienie i grypa

Przeziębienie i grypa 23 paź

 

Przeziębienie i grypa są typowymi chorobami sezonowymi – zbierają żniwo w zimie. Podczas zimowych miesięcy ludzie gromadzą się w zamkniętych pomieszczeniach: chore dziecko w przedszkolu czy zainfekowany dorosły w pracy jest w stanie zarazić wiele kolejnych osób.

 

Najskuteczniejszą metodą zapobiegania chorobom jest wzmacnianie układu odpornościowego i unikanie ognisk zakaźnych – miejsc, gdzie zarazki występują. To pomoże również uniknąć grypy, której towarzyszy wysoka gorączka, bóle mięśni i ogólne uczucie rozbicia.

Oto sposoby minimalizowania dyskomfortu towarzyszącego przeziębieniu i grypie oraz zmniejszenia ryzyka zarażania innych.

Herbata, rosół z kury, gorąca woda z sokiem i inne gorące napoje. Gdy masz grypę lub przeziębienie, potrzebujesz większej ilości płynów dla utrzymania błon śluzowych w stanie nawilżenia i do zwalczania stanu zapalnego. Cienka i sucha błona śluzowa ułatwia wnikanie bakterii i wtórne zakażenie, prowadzące np. do zapalenia płuc. Poty wywołane gorączką mogą cię odwodnić, a wtedy temperatura ciała jeszcze się podnosi. Zatem zaleca się przyjmowanie dużej ilości płynów. Gorące napoje dodatkowo ułatwiają odkrztuszanie wydzieliny.

Przyprawy. Imbir, znany i szeroko stosowany jako środek łagodzący podrażnienia żołądka i przeciwbólowy, jest doskonałym remedium na przeziębienie i grypę, której towarzyszą nudności.

Zestaw ziół. Połączenie jeżówki z gorzknikiem kanadyjskim może okazać się bardzo korzystne. Jeżówka pobudza w organizmie produkcję krwinek białych, zwalczających zakażenia wirusowe. Gorzknik kanadyjski stymuluje aktywność krwinek białych i zawiera substancje o działaniu przeciwwirusowym i przeciwbakteryjnym, głównie berberynę. Dobrze współdziała z jeżówką, ponieważ hamuje rozwój stanu zapalnego i zmniejsza produkcję śluzu.

Szałwia. Ma działanie antyseptyczne i ściągające. To znaczy, że pomaga zwalczać stan zapalny i równocześnie hamuje wyciek płynnej wydzieliny z nosa.

Gorący prysznic. Wilgoć pomaga usuwać wydzielinę z dróg oddechowych. Włącz nawilżacz powietrza w sypialni, gdy masz grypę lub jesteś przeziębiona. Będziesz miała lepsze samopoczucie i łatwiej będzie ci oddychać.

Śpij z głową wysoko. Kichanie, kaszel i wydzielina nasilają się w nocy. Podłóż dodatkową poduszkę pod głowę lub śpij w pozycji półsiedzącej, zwłaszcza gdy masz katar. Ułatwi ci to oddychanie.

Dwukrotnie większa dawka witaminy C. W przeprowadzonym badaniu klinicznym zaobserwowano, że pacjenci zażywający dwukrotnie większą dawkę witaminy C mieli mniejszy katar, rzadziej kichali, a przeziębienie trwało u nich krócej niż u tych, którzy nie zażywali dodatkowych dawek.

Witamina A. Witaminę A nazywa się witaminą zdrowia. Zwalcza wirusy i bakterie przez utrzymywanie sprawności komórek w obrębie całego układu oddechowego oraz wzmacnianie przeciwciał i limfocytów niszczących chorobotwórcze mikroorganizmy.

Więcej cynku. Naukowcy uważają, że cynk zapobiega namnażaniu się wirusa oraz chroni przed jego wnikaniem do komórek organizmu.

 

Jeśli chcesz uniknąć przeziębień i grypy, musisz unikać zarazków i walczyć z nimi w sytuacji, gdy już je złapałaś.

Myj często ręce. Jest to szczególnie ważne, gdy opiekujesz się chorymi dziećmi. Wtedy jest niezwykle łatwo przenieść wirusy z rąk na twarz, do oczu, ust czy nosa.

Zdezynfekuj mieszkanie. To zapobiegnie rozprzestrzenianiu się zakażenia. Spryskaj środkiem dezynfekcyjnym klamki, słuchawki telefoniczne i krany. Pamiętaj, że środek działa dopiero po pewnym czasie.

Kichając, zasłaniaj usta i nos. Jest to nie tylko grzeczne, ale i uzasadnione względami sanitarnymi postępowanie, ponieważ intensywne kichnięcie przez chorego rozpyla zarazki w promieniu 3m.

Unikaj dymu. Nie pal ani nie przebywaj w zadymionym samochodzie, restauracji i innych pomieszczeniach. Dym papierosowy ujemnie wpływa na wiele mechanizmów chroniących cię przed zakażeniem wirusem grypy.

Powrót do bloga

Jesteś gotów podjąć pracę?

Zapraszamy do przejrzenia niektórych ofert pracy opiekunki w Niemczech. Chcesz zobaczyć wszystkie oferty?

class PILNE! opieka od 17.03.2019

Podopieczna mieszka sama w mieszkaniu w małej miejscowości. Pani poza problemami z wiekiem starczym. U seniorki występują problemy ze słyszeniem. Pani porusza się za pomocą rollatora. Potrzebna jest pomoc przy wstawaniu i kładzeniu się do łózka oraz przy myciu, ubieraniu i rozbieraniu się.

Zobacz ofertę
class PILNE! opieka od 10.03.2019

Podopieczna mieszka sama w mieszkaniu w domu wielorodzinnym na obrzeżach dużego miasta. Zdiagnozowane choroby: problemy związane z wiekiem starczym, demencja i alzheimer. Podopieczna ma zakładane wkładki inkontynencyjne. Podopieczna porusza się samodzielnie, nie potrzebuje pomocy przy kładzeniu się do łóżka. Potrzebuje pomocy przy jedzeniu. Podopieczna przesypia całe noce. Pani ma zaburzoną orientację czasowo przestrzenną. Ważne jest by wychodzić z podopieczną na spacery. Co niedzielę podpieczna idzie do kościoła na mszę i rodzina prosi by opiekunka chodziła razem z podopieczną w związku z tym, że podpieczna nie znajdzie sama drogi do Kościoła. Do Podopiecznej przychodzi Pflegedienst.

Zobacz ofertę
class opieka od 16.04.2019

Pani mieszka z meżem w domu jednorodzinnym w małej miejscowości. Mąż nie wymaga opieki. Do kontaktu jest syn, który mieszka w tej samej miejscowości. Podopieczna ma demencję i jest osobą inkontynencyjną. Potrzebna jest pomoc przy myciui. Ubiera się samodzielnie. Seniorka ma przyznane Pflegegrad 3. Porusza się samodzielnie. Panią trzeba mobilizować do wychodzenia na spacery. Nie wymaga opieki w nocy. W domu znajduje się kot, nie trzaba się nim opiekować.

Zobacz ofertę