• Pn - Pt : 8:00 do 15:30
  • So - Ni : nieczynne

Przeziębienie i grypa

Przeziębienie i grypa

Przeziębienie i grypa 23 paź

 

Przeziębienie i grypa są typowymi chorobami sezonowymi – zbierają żniwo w zimie. Podczas zimowych miesięcy ludzie gromadzą się w zamkniętych pomieszczeniach: chore dziecko w przedszkolu czy zainfekowany dorosły w pracy jest w stanie zarazić wiele kolejnych osób.

 

Najskuteczniejszą metodą zapobiegania chorobom jest wzmacnianie układu odpornościowego i unikanie ognisk zakaźnych – miejsc, gdzie zarazki występują. To pomoże również uniknąć grypy, której towarzyszy wysoka gorączka, bóle mięśni i ogólne uczucie rozbicia.

Oto sposoby minimalizowania dyskomfortu towarzyszącego przeziębieniu i grypie oraz zmniejszenia ryzyka zarażania innych.

Herbata, rosół z kury, gorąca woda z sokiem i inne gorące napoje. Gdy masz grypę lub przeziębienie, potrzebujesz większej ilości płynów dla utrzymania błon śluzowych w stanie nawilżenia i do zwalczania stanu zapalnego. Cienka i sucha błona śluzowa ułatwia wnikanie bakterii i wtórne zakażenie, prowadzące np. do zapalenia płuc. Poty wywołane gorączką mogą cię odwodnić, a wtedy temperatura ciała jeszcze się podnosi. Zatem zaleca się przyjmowanie dużej ilości płynów. Gorące napoje dodatkowo ułatwiają odkrztuszanie wydzieliny.

Przyprawy. Imbir, znany i szeroko stosowany jako środek łagodzący podrażnienia żołądka i przeciwbólowy, jest doskonałym remedium na przeziębienie i grypę, której towarzyszą nudności.

Zestaw ziół. Połączenie jeżówki z gorzknikiem kanadyjskim może okazać się bardzo korzystne. Jeżówka pobudza w organizmie produkcję krwinek białych, zwalczających zakażenia wirusowe. Gorzknik kanadyjski stymuluje aktywność krwinek białych i zawiera substancje o działaniu przeciwwirusowym i przeciwbakteryjnym, głównie berberynę. Dobrze współdziała z jeżówką, ponieważ hamuje rozwój stanu zapalnego i zmniejsza produkcję śluzu.

Szałwia. Ma działanie antyseptyczne i ściągające. To znaczy, że pomaga zwalczać stan zapalny i równocześnie hamuje wyciek płynnej wydzieliny z nosa.

Gorący prysznic. Wilgoć pomaga usuwać wydzielinę z dróg oddechowych. Włącz nawilżacz powietrza w sypialni, gdy masz grypę lub jesteś przeziębiona. Będziesz miała lepsze samopoczucie i łatwiej będzie ci oddychać.

Śpij z głową wysoko. Kichanie, kaszel i wydzielina nasilają się w nocy. Podłóż dodatkową poduszkę pod głowę lub śpij w pozycji półsiedzącej, zwłaszcza gdy masz katar. Ułatwi ci to oddychanie.

Dwukrotnie większa dawka witaminy C. W przeprowadzonym badaniu klinicznym zaobserwowano, że pacjenci zażywający dwukrotnie większą dawkę witaminy C mieli mniejszy katar, rzadziej kichali, a przeziębienie trwało u nich krócej niż u tych, którzy nie zażywali dodatkowych dawek.

Witamina A. Witaminę A nazywa się witaminą zdrowia. Zwalcza wirusy i bakterie przez utrzymywanie sprawności komórek w obrębie całego układu oddechowego oraz wzmacnianie przeciwciał i limfocytów niszczących chorobotwórcze mikroorganizmy.

Więcej cynku. Naukowcy uważają, że cynk zapobiega namnażaniu się wirusa oraz chroni przed jego wnikaniem do komórek organizmu.

 

Jeśli chcesz uniknąć przeziębień i grypy, musisz unikać zarazków i walczyć z nimi w sytuacji, gdy już je złapałaś.

Myj często ręce. Jest to szczególnie ważne, gdy opiekujesz się chorymi dziećmi. Wtedy jest niezwykle łatwo przenieść wirusy z rąk na twarz, do oczu, ust czy nosa.

Zdezynfekuj mieszkanie. To zapobiegnie rozprzestrzenianiu się zakażenia. Spryskaj środkiem dezynfekcyjnym klamki, słuchawki telefoniczne i krany. Pamiętaj, że środek działa dopiero po pewnym czasie.

Kichając, zasłaniaj usta i nos. Jest to nie tylko grzeczne, ale i uzasadnione względami sanitarnymi postępowanie, ponieważ intensywne kichnięcie przez chorego rozpyla zarazki w promieniu 3m.

Unikaj dymu. Nie pal ani nie przebywaj w zadymionym samochodzie, restauracji i innych pomieszczeniach. Dym papierosowy ujemnie wpływa na wiele mechanizmów chroniących cię przed zakażeniem wirusem grypy.

Powrót do bloga

Jesteś gotów podjąć pracę?

Zapraszamy do przejrzenia niektórych ofert pracy opiekunki w Niemczech. Chcesz zobaczyć wszystkie oferty?

class opieka od 2024-05-31
O61 Pan - Niemcy - 85622 Feldkirchen 31.05
Niemcy - 85622 Feldkirchen

Podopieczny mieszka sam w domu jednorodzinnym. Porusza się samodzielnie lub z pomocą rollatora. Ma zdiagnozowaną cukrzycę insulinową, początki demencji. Pan ma założony woreczek na mocz. Raz w tygodniu przychodzi lekarz na wizytę domową. Podopieczny jest bardzo spokojną i wesołą osobą. Potrzebuje pomocy w codziennych czynnościach typu mycie, ubieranie, rozbieranie. Na zakupy jeździ się raz w tygodniu z córką, ponieważ sklepy są dość daleko ( 3 km, ale w domu jest rower, zależy od opiekunki czy chce sama jechać na zakupy czy z córką). Do Pana 4 razy dziennie przychodzi Pflegedienst do mierzenie cukru, oraz podawania insuliny. Podopieczny przesypia całe noce.

Zobacz ofertę
class opieka od 2024-05-10

Pani 95 lat, 170 cm, 90 kg. Mieszka sama we własnym mieszkaniu. Seniorka porusza się za pomocą rolltora, ma zdiagnozowane początki demencji, ale jest bardzo mało wyczuwalna, jest po operacji piersi, miała raka, na obecną chwilę jest wyleczona, jest czysto. Seniorka jest spokojną i miłą osobą. Bardzo dużo czynności wykonuje samodzielnie, nie chce pomocy. Sama się myje, ubiera, chodzi do toalety. Ma zakładane pieluchomajtki, które również sama sobie zakłada. W mieszkaniu jest jedna łazienka i dwie toalety.

Zobacz ofertę
class opieka od 2024-06-01
O213 Pani Niemcy - 82284 Grafrath 01.06
Niemcy - 82284 Grafrath

Do opieki Pani 90 lat, 168 cm, 80 kg wagi. Mieszka sama w domu jednorodzinnym w miejscowości Grafrath (82284). Seniorka jest bardzo miłą i przyjazną osobą. Lubi rozmawiać, oglądać telewizję, spacery. Podopieczna ma przyznane Pflegegrad 2. Seniorka ma zdiagnozowane problemy z ciśnieniem i sercem, jest osobą inkontynencyjną, ma zakładane pieluchomajtki i wkładki. Porusza się przy pomocy rollatora. Na obecną chwilę sama wstaje, sama się myje, sama się ubiera.

Zobacz ofertę