• Pn - Pt : 8:30 do 15:30
  • So - Ni : nieczynne

Stres

Stres 9 paź

Opiekunami rodziców są najczęściej córki. W dzisiejszych czasach taka opiekunka to kobieta w wieku 34-49 lat, która poświęca więcej czasu na opiekę nad starzejącymi się rodzicami lub innymi członkami rodziny, niż poświęciła go na wychowanie własnych dzieci. To wspaniałe czuć się potrzebną innym, opiekować się z miłością swoimi bliskimi i wykonywać jeszcze inne niezbędne domowe zajęcia. Ale opiekunka może w końcu paść ze zmęczenia pod ciężarem bezustannych, całodobowych obowiązków.

Krańcowe wyczerpanie nie jest jedynym problemem. Ktoś, kto opiekuje się starszymi osobami w rodzinie, może w końcu wpaść w depresję, zaczyna mieć kłopoty małżeńskie i zdrowotne, rodzi się w nim poczucie winy, złość, żal. Kobiety opiekujące się starszymi członkami rodziny muszą wziąć pod uwagę również własne potrzeby. Nie powinny podporządkować całego swego życia zaspokajaniu potrzeb osoby, którą się zajmują.

Jako opiekunka potrzebujesz 10 razy więcej energii niż inne kobiety. Oto plan długofalowy, który pomoże Ci nabrać i zwiększyć siły, wytrzymałość fizyczną i psychiczną.

Nie pij kawy. U niektórych kobiet nawet 1 filiżanka kawy wypita z rana może skutecznie utrudniać zaśnięcie wieczorem.

Ostrożnie z alkoholem. Lampka wina lub małe piwo wypite 3 razy w tygodniu do obiadu mogą mieć korzystne skutki dla zdrowia. Natomiast wszystko ponad ten limit obniży twój zasób sił nawet następnego dnia.

Unikaj napojów gazowanych. Cukier, kwa fosforowy i kofeina, stanowiące składniki napojów gazowanych, powodują wypłukiwanie wapnia z organizmu.

Mniej słodyczy. Dla kobiety znajdującej się w długotrwałym stresie nadmierne spożycie ilości cukru może mieć fatalne skutki. Związany z tym wzrost i spadek stężenia cukru we krwi może powodować zmiany nastroju.

Preparaty wielowitaminowe ze składnikami mineralnymi. Codziennie zażywaj dużą dawkę witamin i składników mineralnych.

Dużo magnezu. Przyjmowanie tego pierwiastka w dawkach uzupełniających dietę jest bardzo ważne dla kobiet przebywających w długotrwałym stresie, ponieważ pomaga niwelować drażliwość i brak cierpliwości.

Ćwiczenia fizyczne. Stres towarzyszący opiece nad osobą w podeszłym wieku może być bardzo wyczerpujący. O dziwo, ćwiczenia fizyczne, nawet męczące, pozwalają go przezwyciężyć. Ćwiczenia pobudzają organizm do produkcji endorfin- związków chemicznych wytwarzanych w mózgu, które działają euforyzująco. W rozładowaniu stresu pomagają różne formy aktywności fizycznej: jazda na rowerze, bieganie czy szybkie chodzenie, nawet sprzątanie domu i praca w ogródku, jeśli w ich wyniku krew zaczyna szybciej krążyć, a ty się pocisz.

Powrót do bloga

Jesteś gotów podjąć pracę?

Zapraszamy do przejrzenia niektórych ofert pracy opiekunki w Niemczech. Chcesz zobaczyć wszystkie oferty?

class opieka od 15.11.2018

Podopieczna mieszka sama w domu jednorodzinnym w małym miasteczku. Ma problemy związane z wiekiem, zaburzenia rytmu serca związane z przebytym zawałem, początkowa inkontynencja (wkładki na noc). Złożony wniosek o przyznanie Pflegestufe. Porusza się za pomocą rollatora, w domu jest także wózek inwalidzki. Podopieczna potrzebuje czasami pomocy przy wstawaniu i kładzeniu się do łóżka. Jest również potrzebna pomoc przy myciu się. W nocy budzi się czasami, max. 1 raz. Do niedawna całkowicie samodzielna, nadal jeździ swoim samochodem. W lecie 2015 zdiagnozowano u podopiecznej mastenie (szybkie zmęczenie i osłabienie mięśni szkieletowych).

Zobacz ofertę
class PILNE! opieka od 31.10.2018

Pani mieszka sama w domu jednorodzinnym. Ma zdiagnozowane początki demencji. Podopieczna ma problemy z ciśnieniem i sercem, Ma również zdiagnozowaną cukrzycę. Pani porusza się samodzielnie, czasami potrzebuje wsparca przy chodzeniu. Pani potrzebuje czasami pomocy przy ubieraniu i rozbieraniu się.

Zobacz ofertę
class opieka od 12.11.2018

Pani mieszka sama w domu jednorodzinnym w małej miejscowości. Pdopieczna ma Pflegegrad 3. Niedawno zmarł jej mąż. Seniorka porusza się za pomocą rollatora. Pani potrzebuje pomocy przy myciu, ubieraniu i rozbieraniu się. Podopieczna lubi chodzić na spacery.

Zobacz ofertę