• Pn - Pt : 8:30 do 15:30
  • So - Ni : nieczynne

Stres

Stres 9 paź

Opiekunami rodziców są najczęściej córki. W dzisiejszych czasach taka opiekunka to kobieta w wieku 34-49 lat, która poświęca więcej czasu na opiekę nad starzejącymi się rodzicami lub innymi członkami rodziny, niż poświęciła go na wychowanie własnych dzieci. To wspaniałe czuć się potrzebną innym, opiekować się z miłością swoimi bliskimi i wykonywać jeszcze inne niezbędne domowe zajęcia. Ale opiekunka może w końcu paść ze zmęczenia pod ciężarem bezustannych, całodobowych obowiązków.

Krańcowe wyczerpanie nie jest jedynym problemem. Ktoś, kto opiekuje się starszymi osobami w rodzinie, może w końcu wpaść w depresję, zaczyna mieć kłopoty małżeńskie i zdrowotne, rodzi się w nim poczucie winy, złość, żal. Kobiety opiekujące się starszymi członkami rodziny muszą wziąć pod uwagę również własne potrzeby. Nie powinny podporządkować całego swego życia zaspokajaniu potrzeb osoby, którą się zajmują.

Jako opiekunka potrzebujesz 10 razy więcej energii niż inne kobiety. Oto plan długofalowy, który pomoże Ci nabrać i zwiększyć siły, wytrzymałość fizyczną i psychiczną.

Nie pij kawy. U niektórych kobiet nawet 1 filiżanka kawy wypita z rana może skutecznie utrudniać zaśnięcie wieczorem.

Ostrożnie z alkoholem. Lampka wina lub małe piwo wypite 3 razy w tygodniu do obiadu mogą mieć korzystne skutki dla zdrowia. Natomiast wszystko ponad ten limit obniży twój zasób sił nawet następnego dnia.

Unikaj napojów gazowanych. Cukier, kwa fosforowy i kofeina, stanowiące składniki napojów gazowanych, powodują wypłukiwanie wapnia z organizmu.

Mniej słodyczy. Dla kobiety znajdującej się w długotrwałym stresie nadmierne spożycie ilości cukru może mieć fatalne skutki. Związany z tym wzrost i spadek stężenia cukru we krwi może powodować zmiany nastroju.

Preparaty wielowitaminowe ze składnikami mineralnymi. Codziennie zażywaj dużą dawkę witamin i składników mineralnych.

Dużo magnezu. Przyjmowanie tego pierwiastka w dawkach uzupełniających dietę jest bardzo ważne dla kobiet przebywających w długotrwałym stresie, ponieważ pomaga niwelować drażliwość i brak cierpliwości.

Ćwiczenia fizyczne. Stres towarzyszący opiece nad osobą w podeszłym wieku może być bardzo wyczerpujący. O dziwo, ćwiczenia fizyczne, nawet męczące, pozwalają go przezwyciężyć. Ćwiczenia pobudzają organizm do produkcji endorfin- związków chemicznych wytwarzanych w mózgu, które działają euforyzująco. W rozładowaniu stresu pomagają różne formy aktywności fizycznej: jazda na rowerze, bieganie czy szybkie chodzenie, nawet sprzątanie domu i praca w ogródku, jeśli w ich wyniku krew zaczyna szybciej krążyć, a ty się pocisz.

Powrót do bloga

Jesteś gotów podjąć pracę?

Zapraszamy do przejrzenia niektórych ofert pracy opiekunki w Niemczech. Chcesz zobaczyć wszystkie oferty?

class opieka od 16.04.2019

Pani mieszka z meżem w domu jednorodzinnym w małej miejscowości. Mąż nie wymaga opieki. Do kontaktu jest syn, który mieszka w tej samej miejscowości. Podopieczna ma demencję i jest osobą inkontynencyjną. Potrzebna jest pomoc przy myciui. Ubiera się samodzielnie. Seniorka ma przyznane Pflegegrad 3. Porusza się samodzielnie. Panią trzeba mobilizować do wychodzenia na spacery. Nie wymaga opieki w nocy. W domu znajduje się kot, nie trzaba się nim opiekować.

Zobacz ofertę
class opieka od 15.04.2019

Podopieczna mieszka sama na wsi w domu jednorodzinnym. Ma problemy związane z wiekiem starczym, rozrusznik serca, zaburzenia rytmu serca, sztuczne stawy biodrowe. Złożony wniosek o Pflegestufe 1. Problemy ze słuchem i z widzeniem (okulary). Porusza się za pomocą rollatora. Potrzebuje pomocy przy chodzeniu po schodach, kładzeniu się do łóżka oraz myciu się. Fryzjer oraz pani do pedicuru przychodzi do domu. Pomoc przy zakładaniu pończoch gumowych. Je i pije samodzielnie. Podopieczna wstaje w nocy jeden raz ale nie trzeba do niej wstawać. Sprawna umysłowo, aczkolwiek zaczynają się problemy z pamięci. Chce nadal decydować o sobie i ma tendencje do dominacji. Nie mniej jednak zwraca uwagę na otoczenie i jest dla nich wyrozumiała.

Zobacz ofertę
class PILNE! opieka od 10.03.2019

Podopieczna mieszka sama w mieszkaniu w domu wielorodzinnym na obrzeżach dużego miasta. Zdiagnozowane choroby: problemy związane z wiekiem starczym, demencja i alzheimer. Podopieczna ma zakładane wkładki inkontynencyjne. Podopieczna porusza się samodzielnie, nie potrzebuje pomocy przy kładzeniu się do łóżka. Potrzebuje pomocy przy jedzeniu. Podopieczna przesypia całe noce. Pani ma zaburzoną orientację czasowo przestrzenną. Ważne jest by wychodzić z podopieczną na spacery. Co niedzielę podpieczna idzie do kościoła na mszę i rodzina prosi by opiekunka chodziła razem z podopieczną w związku z tym, że podpieczna nie znajdzie sama drogi do Kościoła. Do Podopiecznej przychodzi Pflegedienst.

Zobacz ofertę