• Pn - Pt : 8:00 do 15:30
  • So - Ni : nieczynne

Stres

Stres 9 paź

Jak radzić sobie ze stresem podczas opieki nad osobą starszą?

Opiekunami rodziców są najczęściej córki. W dzisiejszych czasach taka opiekunka to kobieta w wieku 34-49 lat, która poświęca więcej czasu na opiekę nad starzejącymi się rodzicami lub innymi członkami rodziny, niż poświęciła go na wychowanie własnych dzieci. To wspaniałe czuć się potrzebną innym, opiekować się z miłością swoimi bliskimi i wykonywać jeszcze inne niezbędne domowe zajęcia. Ale opiekunka może w końcu paść ze zmęczenia pod ciężarem bezustannych, całodobowych obowiązków. Stres w pracy opiekuna osób starszych to zjawisko, z którym można sobie poradzić.

Krańcowe wyczerpanie nie jest jedynym problemem. Ktoś, kto opiekuje się starszymi osobami w rodzinie, może w końcu wpaść w depresję, zaczyna mieć kłopoty małżeńskie i zdrowotne, rodzi się w nim poczucie winy, złość, żal. Kobiety opiekujące się starszymi członkami rodziny muszą wziąć pod uwagę również własne potrzeby. Nie powinny podporządkować całego swego życia zaspokajaniu potrzeb osoby, którą się zajmują.

Jak zredukować stres w pracy opiekunki osób starszych?

Jako opiekunka potrzebujesz 10 razy więcej energii niż inne kobiety. Oto plan długofalowy, który pomoże Ci nabrać i zwiększyć siły, wytrzymałość fizyczną i psychiczną.

Nie pij kawy. U niektórych kobiet nawet 1 filiżanka kawy wypita z rana może skutecznie utrudniać zaśnięcie wieczorem.

Ostrożnie z alkoholem. Lampka wina lub małe piwo wypite 3 razy w tygodniu do obiadu mogą mieć korzystne skutki dla zdrowia. Natomiast wszystko ponad ten limit obniży twój zasób sił nawet następnego dnia.

Unikaj napojów gazowanych. Cukier, kwa fosforowy i kofeina, stanowiące składniki napojów gazowanych, powodują wypłukiwanie wapnia z organizmu.

Mniej słodyczy. Dla kobiety znajdującej się w długotrwałym stresie nadmierne spożycie ilości cukru może mieć fatalne skutki. Związany z tym wzrost i spadek stężenia cukru we krwi może powodować zmiany nastroju.

Preparaty wielowitaminowe ze składnikami mineralnymi. Codziennie zażywaj dużą dawkę witamin i składników mineralnych.

Dużo magnezu. Przyjmowanie tego pierwiastka w dawkach uzupełniających dietę jest bardzo ważne dla kobiet przebywających w długotrwałym stresie, ponieważ pomaga niwelować drażliwość i brak cierpliwości.

Ćwiczenia fizyczne. Stres towarzyszący opiece nad osobą w podeszłym wieku może być bardzo wyczerpujący. O dziwo, ćwiczenia fizyczne, nawet męczące, pozwalają go przezwyciężyć. Ćwiczenia pobudzają organizm do produkcji endorfin- związków chemicznych wytwarzanych w mózgu, które działają euforyzująco. W rozładowaniu stresu pomagają różne formy aktywności fizycznej: jazda na rowerze, bieganie czy szybkie chodzenie, nawet sprzątanie domu i praca w ogródku, jeśli w ich wyniku krew zaczyna szybciej krążyć, a ty się pocisz.

Zastanawiasz się nad pracą jako opiekun? Sprawdź, jak wygląda praca opiekunki osób starszych w Niemczech.

Powrót do bloga

Jesteś gotów podjąć pracę?

Zapraszamy do przejrzenia niektórych ofert pracy opiekunki w Niemczech. Chcesz zobaczyć wszystkie oferty?

class opieka od 21.12.2020

Mieszka sama we własnym mieszkaniu. Porusza się samodzielnie, ma zdiagnozowane początki demencji oraz raka piersi jest umysłowo sprawna, lubi wspominać swoje historie, jest bardzo miła. Wstaje o 7 rano, przychodzi Pan któy zakłada jej pończochy kompresyjne, do ubikacji idzie sobie sama, nie ma potrzeby wstawać w nocy, trzeba zrobić śniadanie, zjeść z nią, potem jest toaleta poranna i ona odbywa się w łózku, trzeba pomóc się jej umyć, babcia się sama rozbierze, nosi pieluchomajki, ale one są zabiezpieczające.Potem ogląda sobie telewizję, na 12 trzeba zrobić obiad, po obiedzie Pani sobie śpi do 15 - 16, nie jest wybredna, wszystko zje, nie lubi tylko jogurtów, lubi ciasto i herbatę popołudniu, o 18 je kolację, co drugi dzień jest kąpiel w łazience, która jest przystosowana do potrzeb babci, nie trzeba jej dźwigać, lubi rozmawiać, nie wymaga jednak żeby cały czas przy niej siedzieć, chodzi spać o 22. Do kotaktu jest syn, Musi być osoba z dobrym językiem niemieckim, bo trzeba z babcią isć do lekarza, do apteki, zamówić taksówkę, Nie potrzebne prawo jazdy ponieważ podopieczna nie ma samochodu, zamawiana jest taksówka

Zobacz ofertę
class PILNE! opieka od 15.12.2020

Pan mieszka w domu jednorodzinnym na obrzeżach dużego miasta. Podopieczny jest po wylewie i ma początki demencji. Pan ma częściową inkontynencję, w zwiazku z czym korzysta z butelki do oddawania moczu lub ma zakładane wkładki. Kilka kroków zrobi za pomocą rollatora. Podopieczny spędza czas na wózku inwaldzkim. Senior potrzebuje całkowitej pomocy przy wstawaniu i kładzeniu się do łózka. Potrzebne jest wsparcie przy chodzeniu po schodach. Pan potrzebuje pomocy przy myciu, ubieraniu i rozbieraniu się.

Zobacz ofertę
class PILNE! opieka od 16.12.2020

Seniorka ma przyznane Pflegegrad 3. Porusza się za pomocą rollatora. U Seniorki występują dolegliwości związane z wiekiem starczym, problemy z ciśnieniem i inkontynencja. Pani potrzebuje pomocy przy ubieraniu, rozbieraniu się, myciu i przyjmowaniu leków.

Zobacz ofertę