• Pn - Pt : 8:30 do 15:30
  • So - Ni : nieczynne

Stres

Stres 9 paź

Opiekunami rodziców są najczęściej córki. W dzisiejszych czasach taka opiekunka to kobieta w wieku 34-49 lat, która poświęca więcej czasu na opiekę nad starzejącymi się rodzicami lub innymi członkami rodziny, niż poświęciła go na wychowanie własnych dzieci. To wspaniałe czuć się potrzebną innym, opiekować się z miłością swoimi bliskimi i wykonywać jeszcze inne niezbędne domowe zajęcia. Ale opiekunka może w końcu paść ze zmęczenia pod ciężarem bezustannych, całodobowych obowiązków.

Krańcowe wyczerpanie nie jest jedynym problemem. Ktoś, kto opiekuje się starszymi osobami w rodzinie, może w końcu wpaść w depresję, zaczyna mieć kłopoty małżeńskie i zdrowotne, rodzi się w nim poczucie winy, złość, żal. Kobiety opiekujące się starszymi członkami rodziny muszą wziąć pod uwagę również własne potrzeby. Nie powinny podporządkować całego swego życia zaspokajaniu potrzeb osoby, którą się zajmują.

Jako opiekunka potrzebujesz 10 razy więcej energii niż inne kobiety. Oto plan długofalowy, który pomoże Ci nabrać i zwiększyć siły, wytrzymałość fizyczną i psychiczną.

Nie pij kawy. U niektórych kobiet nawet 1 filiżanka kawy wypita z rana może skutecznie utrudniać zaśnięcie wieczorem.

Ostrożnie z alkoholem. Lampka wina lub małe piwo wypite 3 razy w tygodniu do obiadu mogą mieć korzystne skutki dla zdrowia. Natomiast wszystko ponad ten limit obniży twój zasób sił nawet następnego dnia.

Unikaj napojów gazowanych. Cukier, kwa fosforowy i kofeina, stanowiące składniki napojów gazowanych, powodują wypłukiwanie wapnia z organizmu.

Mniej słodyczy. Dla kobiety znajdującej się w długotrwałym stresie nadmierne spożycie ilości cukru może mieć fatalne skutki. Związany z tym wzrost i spadek stężenia cukru we krwi może powodować zmiany nastroju.

Preparaty wielowitaminowe ze składnikami mineralnymi. Codziennie zażywaj dużą dawkę witamin i składników mineralnych.

Dużo magnezu. Przyjmowanie tego pierwiastka w dawkach uzupełniających dietę jest bardzo ważne dla kobiet przebywających w długotrwałym stresie, ponieważ pomaga niwelować drażliwość i brak cierpliwości.

Ćwiczenia fizyczne. Stres towarzyszący opiece nad osobą w podeszłym wieku może być bardzo wyczerpujący. O dziwo, ćwiczenia fizyczne, nawet męczące, pozwalają go przezwyciężyć. Ćwiczenia pobudzają organizm do produkcji endorfin- związków chemicznych wytwarzanych w mózgu, które działają euforyzująco. W rozładowaniu stresu pomagają różne formy aktywności fizycznej: jazda na rowerze, bieganie czy szybkie chodzenie, nawet sprzątanie domu i praca w ogródku, jeśli w ich wyniku krew zaczyna szybciej krążyć, a ty się pocisz.

Powrót do bloga

Jesteś gotów podjąć pracę?

Zapraszamy do przejrzenia niektórych ofert pracy opiekunki w Niemczech. Chcesz zobaczyć wszystkie oferty?