• Pn - Pt : 8:00 do 15:30
  • So - Ni : nieczynne

Światowy Dzień Chorych na Osteoporozę

Światowy Dzień Chorych na Osteoporozę

Światowy Dzień Chorych na Osteoporozę 25 cze

24 czerwca obchodzony był Światowy Dzień Chorych na Osteoporozę.

Osteoporoza, czyli zrzeszotnienie kości, a więc rozrzedzenie ich struktury, pojawia się, gdy utrata tkanki kostnej przeważa nad uzupełnianiem jej ubytków, a zaczyna się u ludzi po trzydziestce. Choroba ta w ciągu wielu lat podstępnie osłabia kości, bez żadnych objawów ani bólu, dopóki nie dojdzie do złamania kości. A wtedy kości mogą być tak kruche, że nawet najzwyklejsze czynności w rodzaju kichnięcia lub podnoszenia torby z zakupami mogą spowodować złamanie.

U kobiet prawdopodobieństwo zachorowania na osteoporozę jest 4 razy większe niż u mężczyzn. Kobiety bardzo szybko tracą masę kostną w okresie menopauzy, ponieważ organizm produkuje wtedy mniej estrogenu. Jednak w wieku 65-70 lat utrata masy kostnej następuje w tym samym tempie zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn, a także zmniejsza się zdolność przyswajania wapnia.

Miejscem złamań będących wynikiem osteoporozy zwykle są biodra, kręgosłup i nadgarstki, i często prowadzi to do utraty samodzielności chorego. Chociaż choroba ta dotyka prawie połowę populacji powyżej 75. roku życia, lekarze utrzymują, że nie jest ona nieuchronnym towarzyszem starości. W ciągu naszego życia tkanka kostna ulega odnowieniu, dlatego przestrzegając odpowiedniej diety i wprowadzając zmiany w stylu życia, można opóźnić postęp choroby, a nawet ją zatrzymać. Chorobę można zwalczyć, zanim kości zaczną się łamać.

 

Powrót do bloga

Jesteś gotów podjąć pracę?

Zapraszamy do przejrzenia niektórych ofert pracy opiekunki w Niemczech. Chcesz zobaczyć wszystkie oferty?