• Pn - Pt : 8:30 do 15:30
  • So - Ni : nieczynne

Światowy Dzień Chorych na Osteoporozę

Światowy Dzień Chorych na Osteoporozę

Światowy Dzień Chorych na Osteoporozę 25 cze

24 czerwca obchodzony był Światowy Dzień Chorych na Osteoporozę.

Osteoporoza, czyli zrzeszotnienie kości, a więc rozrzedzenie ich struktury, pojawia się, gdy utrata tkanki kostnej przeważa nad uzupełnianiem jej ubytków, a zaczyna się u ludzi po trzydziestce. Choroba ta w ciągu wielu lat podstępnie osłabia kości, bez żadnych objawów ani bólu, dopóki nie dojdzie do złamania kości. A wtedy kości mogą być tak kruche, że nawet najzwyklejsze czynności w rodzaju kichnięcia lub podnoszenia torby z zakupami mogą spowodować złamanie.

U kobiet prawdopodobieństwo zachorowania na osteoporozę jest 4 razy większe niż u mężczyzn. Kobiety bardzo szybko tracą masę kostną w okresie menopauzy, ponieważ organizm produkuje wtedy mniej estrogenu. Jednak w wieku 65-70 lat utrata masy kostnej następuje w tym samym tempie zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn, a także zmniejsza się zdolność przyswajania wapnia.

Miejscem złamań będących wynikiem osteoporozy zwykle są biodra, kręgosłup i nadgarstki, i często prowadzi to do utraty samodzielności chorego. Chociaż choroba ta dotyka prawie połowę populacji powyżej 75. roku życia, lekarze utrzymują, że nie jest ona nieuchronnym towarzyszem starości. W ciągu naszego życia tkanka kostna ulega odnowieniu, dlatego przestrzegając odpowiedniej diety i wprowadzając zmiany w stylu życia, można opóźnić postęp choroby, a nawet ją zatrzymać. Chorobę można zwalczyć, zanim kości zaczną się łamać.

 

Powrót do bloga

Jesteś gotów podjąć pracę?

Zapraszamy do przejrzenia niektórych ofert pracy opiekunki w Niemczech. Chcesz zobaczyć wszystkie oferty?

class opieka od 15.04.2019

Podopieczna mieszka sama na wsi w domu jednorodzinnym. Ma problemy związane z wiekiem starczym, rozrusznik serca, zaburzenia rytmu serca, sztuczne stawy biodrowe. Złożony wniosek o Pflegestufe 1. Problemy ze słuchem i z widzeniem (okulary). Porusza się za pomocą rollatora. Potrzebuje pomocy przy chodzeniu po schodach, kładzeniu się do łóżka oraz myciu się. Fryzjer oraz pani do pedicuru przychodzi do domu. Pomoc przy zakładaniu pończoch gumowych. Je i pije samodzielnie. Podopieczna wstaje w nocy jeden raz ale nie trzeba do niej wstawać. Sprawna umysłowo, aczkolwiek zaczynają się problemy z pamięci. Chce nadal decydować o sobie i ma tendencje do dominacji. Nie mniej jednak zwraca uwagę na otoczenie i jest dla nich wyrozumiała.

Zobacz ofertę
class PILNE! opieka od 17.03.2019

Podopieczna mieszka sama w mieszkaniu w małej miejscowości. Pani poza problemami z wiekiem starczym. U seniorki występują problemy ze słyszeniem. Pani porusza się za pomocą rollatora. Potrzebna jest pomoc przy wstawaniu i kładzeniu się do łózka oraz przy myciu, ubieraniu i rozbieraniu się.

Zobacz ofertę
class opieka od 16.04.2019

Pani mieszka z meżem w domu jednorodzinnym w małej miejscowości. Mąż nie wymaga opieki. Do kontaktu jest syn, który mieszka w tej samej miejscowości. Podopieczna ma demencję i jest osobą inkontynencyjną. Potrzebna jest pomoc przy myciui. Ubiera się samodzielnie. Seniorka ma przyznane Pflegegrad 3. Porusza się samodzielnie. Panią trzeba mobilizować do wychodzenia na spacery. Nie wymaga opieki w nocy. W domu znajduje się kot, nie trzaba się nim opiekować.

Zobacz ofertę