• Pn - Pt : 8:00 do 15:30
  • So - Ni : nieczynne

Światowy Dzień Chorych na Osteoporozę

Światowy Dzień Chorych na Osteoporozę

Światowy Dzień Chorych na Osteoporozę 25 cze

24 czerwca obchodzony był Światowy Dzień Chorych na Osteoporozę.

Osteoporoza, czyli zrzeszotnienie kości, a więc rozrzedzenie ich struktury, pojawia się, gdy utrata tkanki kostnej przeważa nad uzupełnianiem jej ubytków, a zaczyna się u ludzi po trzydziestce. Choroba ta w ciągu wielu lat podstępnie osłabia kości, bez żadnych objawów ani bólu, dopóki nie dojdzie do złamania kości. A wtedy kości mogą być tak kruche, że nawet najzwyklejsze czynności w rodzaju kichnięcia lub podnoszenia torby z zakupami mogą spowodować złamanie.

U kobiet prawdopodobieństwo zachorowania na osteoporozę jest 4 razy większe niż u mężczyzn. Kobiety bardzo szybko tracą masę kostną w okresie menopauzy, ponieważ organizm produkuje wtedy mniej estrogenu. Jednak w wieku 65-70 lat utrata masy kostnej następuje w tym samym tempie zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn, a także zmniejsza się zdolność przyswajania wapnia.

Miejscem złamań będących wynikiem osteoporozy zwykle są biodra, kręgosłup i nadgarstki, i często prowadzi to do utraty samodzielności chorego. Chociaż choroba ta dotyka prawie połowę populacji powyżej 75. roku życia, lekarze utrzymują, że nie jest ona nieuchronnym towarzyszem starości. W ciągu naszego życia tkanka kostna ulega odnowieniu, dlatego przestrzegając odpowiedniej diety i wprowadzając zmiany w stylu życia, można opóźnić postęp choroby, a nawet ją zatrzymać. Chorobę można zwalczyć, zanim kości zaczną się łamać.

 

Powrót do bloga

Jesteś gotów podjąć pracę?

Zapraszamy do przejrzenia niektórych ofert pracy opiekunki w Niemczech. Chcesz zobaczyć wszystkie oferty?

class PILNE! opieka od 19.08.2022
3/J Pan Niemcy - Bad Tölz 83646 19.08
Niemcy - Bad Tölz 83646

Do opieki Pan mieszkający sam w mieszkaniu w miejscowości Bad Tölz (83646). Pan 84 lata, 184 cm, 75 kg. Pflegegrad 3. Do tej pory Panem opiekowała się Rodzina przy wsparciu Pflegedienst. Pan porusza się na wózku inwalidzkim. Pan choruje na parkinsona, ma problemy z sercem, z ciśnieniem. Jest osobą inkontynencyjną. Senior po złamaniu kości udowej (operacja i założona proteza) upadł i złamał biodro (kolejna operacja). Obecnie znajduje się w centrum rehabilitacyjnym. Podopieczny potrzebuje pomocy przy codziennych czynnościach jak mycie, ubieranie i rozbieranie się i przyjmowaniu leków. Pan wraca do 09.06 -porusza się na wózku, ale sam sobie wstaje i przechodzi np na łózko, do stołu, toalety,  Na noc ma zakładane pielucho majtki Może być Pani lub Pan. Język niemiecki komunikatywny.

Zobacz ofertę
class opieka od 19.07.2022
7/J Pani Niemcy - Pullach 82049
Niemcy - Pullach 82049

Pani 97 lat, 160 cm, 80 kg . Pflegegrad 3.  Mieszka w domu jednorodzinnym w Pullach 82049.  Porusza sie za pomocą rollatora. Ma inkontynencje (wkładki zakładane). Zaburzenia słuchu, nosi aparat. Demencja, spokojna, Podopieczna większość czynności wykonunije samodzielnie.   Raz w tygodniu kapiel. Do podopiecznej codziennie rano i wieczorem przychodzi Pflegedins do podawania tabletek, zakładania rajstop uciskowych i zakrapiania oczu.

Zobacz ofertę
class opieka od 01.08.2022

Pani 85 lat, 160 cm, 53 kg Pani mieszka sama w mieszkaniu w małym miasteczku pod Monachium, na parterze z wyjściem na ogród. To jest jej prywatna kamienica. Są 3 balkony, 2 łazienki. U Podopiecznej została zdiagnozowana demencja, bardzo spokojna i dolegliwości związane z wiekiem starczym. Pani jest osobą bardzo przyjazną, miłą, uśmiechniętą, nie jest agresywna, lubi śpiewać, opowiadać o starych czasach. Porusza się samodzielnie lub za pomocą rolltora. Zdarzają się u podopiecznej zawroty głowy, dlatego teraz Pani wychodzi albo do ogrodu, albo na krótki spacer. Dwa razy w tygodniu jest kąpiel, podopieczna lubi się kąpać.  Seniorka potrzebuje pomocy przy myciu, ubieraniu oraz trzeba uważać by przyjmowała regulalnie lekarstwa. Raz w tygodniu przychodzi sprzątaczka . 

Zobacz ofertę