• Pn - Pt : 8:00 do 15:30
  • So - Ni : nieczynne

Światowy Dzień Wirusowego Zapalenia Wątroby

Światowy Dzień Wirusowego Zapalenia Wątroby

Światowy Dzień Wirusowego Zapalenia Wątroby 26 lip

28 lipca obchodzony jest Światowy Dzień Wirusowego Zapalenia Wątroby.

 

Szacuje się, iż na całym świecie Wirusowe Zapalenie Wątroby zarówno typu B, jak i C dotyczy aż pół miliona osób. Wiele z nich nie zdaje sobie sprawy, iż ma w sobie wirusa, co stwarza poważne zagrożenie, ponieważ konsekwencją nie podejmowania leczenia może być marskość wątroby i śmierć.
W związku z tak dużym problemem został ustanowiony Światowy Dzień Wirusowego Zapalenia Wątroby. Odbywa się on 28 lipca każdego roku. Data ta nie jest przypadkowa. Związana jest z urodzinami profesora Barucha Samuela Blumberga, który jest laureatem Nagrody Nobla. Jego największym sukcesem jest odkrycie wirusowego Zapalenia Wątroby typu B oraz opracowanie specjalistycznej szczepionki. Głównym celem tej inicjatywy jest poszerzanie wiedzy społeczeństwa na temat WZW oraz nakłanianie do uczestnictwa w badaniach profilaktycznych. Każdego roku obchodom towarzyszą inne hasła przewodnie. Odbywają się one pod głównym patronatem World Heppatitis Alliance, czyli pozarządowego organizacji. Symbolem Światowego Dnia WZW są małpki. Ich celem jest ukazanie reakcji społeczeństwa względem WZW. Pierwsza z nich to Mizary, która zakrywa oczy. Kolejna Kikazaru, która zatyka uszy, a ostatnia Iwazaru zasłania usta. Jest to dobitna aluzja do tego, jak zachowują się ludzie wobec WZW.

 

Wspominając o Światowym Dniu WZW warto pokrótce zobrazować, czym jest Wirusowe Zapalenie Wątroby. WZW jest to nic innego, jak wirus który przenoszony jest poprzez krew, kontakty płciowe, niewysterylizowany sprzęt itd. Do zakażenia może dojść zarówno przez różnego rodzaju zabiegi, używanie zakażonych szczoteczek, golarek, studio tatuaży itp. Wyróżnia się następujące rodzaje WZW:
- Wirusowe Zapalenie Wątroby typu A, do którego dochodzi głównie poprzez drogę pokarmową, nie utrzymywanie higieny. Zdarza się także, że przyczyną są kontakty seksualne. Ten rodzaj wirusa jest zwykle łatwy w leczeniu. Stosuje się leki farmakologiczne oraz dietę. Nie wywołuje on raka.
- Zapalenie typu B i D. Przyczyną jest kontakt z zakażoną krwią, kontakty seksualne. Można zarazić się również w trakcie porodu. Wirus może prowadzić do kłębuszkowego zapalenie nerek, guzkowego zapalenia tętni czy też Zespołu Guillaina-Barrego. Zakażenie WZW typu B może doprowadzić do bardzo poważnego zapalenia wątroby, które zakończy się zgonem.
- WZW typu C. Najczęściej dochodzi do niego poprzez kontakt z zakażoną krwią, kontakty płciowe, niewysterylizowany sprzęt itp. Leczenie jest objawowe. Często nie daje żadnych poważnych sygnałów. Może pojawi się powiększenie wątroby , ale nie jest to regułą.
- WZW E dotyczy przede wszystkim Azji. Przenoszone jest drogą pokarmową. Wirus ten raczej nie jest groźny.

Światowy Dzień WZW tworzony jest głównie z myślą o tym, aby poszerzać wiedzę oraz ukazywać, w jaki sposób należy wystrzegać się zarażenia wirusem. Warto w tym dniu uczestniczyć w happeningach oraz wykładach, które są organizowane w naszym kraju.

Powrót do bloga

Jesteś gotów podjąć pracę?

Zapraszamy do przejrzenia niektórych ofert pracy opiekunki w Niemczech. Chcesz zobaczyć wszystkie oferty?

class opieka od 01.08.2022

Pani 85 lat, 160 cm, 53 kg Pani mieszka sama w mieszkaniu w małym miasteczku pod Monachium, na parterze z wyjściem na ogród. To jest jej prywatna kamienica. Są 3 balkony, 2 łazienki. U Podopiecznej została zdiagnozowana demencja, bardzo spokojna i dolegliwości związane z wiekiem starczym. Pani jest osobą bardzo przyjazną, miłą, uśmiechniętą, nie jest agresywna, lubi śpiewać, opowiadać o starych czasach. Porusza się samodzielnie lub za pomocą rolltora. Zdarzają się u podopiecznej zawroty głowy, dlatego teraz Pani wychodzi albo do ogrodu, albo na krótki spacer. Dwa razy w tygodniu jest kąpiel, podopieczna lubi się kąpać.  Seniorka potrzebuje pomocy przy myciu, ubieraniu oraz trzeba uważać by przyjmowała regulalnie lekarstwa. Raz w tygodniu przychodzi sprzątaczka . 

Zobacz ofertę
class opieka od 05.08.2022

Podopieczna mieszka z mężem w domu jednorodzinnym w miejscowości Hohenbrunn (85662). Ma przyznane Pflegegrad 3. W domu porusza sie za pomocą rollatora. Po schodach za pomocą krzeselka (Treppenlift). Podopieczna ma zdiagnozowaną demencje i depresje. U Podopiecznej wystepują problemy ze sluchem i mowieniem. Seniorka potrzebuje pomocy przy myciu, ubieraniu i rozbieraniu sie. Przy wstawaniu z kanapy bądź lozka jest potrzebna pomoc (wsparcie). Do dyspozycji jest umeblowany pokój z Internetem. Mąż Podopiecznej jest kompletnie samodzielny.

Zobacz ofertę
class opieka od 01.08.2022
8/J Pani Niemcy - 82194 Gröbenzell 01.08
Niemcy - 82194 Gröbenzell

Do opieki Pani mieszkająca sama w domu jednorodzinnym w miejscowości Groebenzell (82194). Pani 90 lat, 157 cm, 53 kg. Pflegegrad 2. Ma zdiagnozowaną inkontynencję, oraz chorobę reumatologiczną, ma pokrzywione nogi, pousza się za pomocą rollatora. Pani dużo czynności wykonuje samodzielnie, sama się ubiera, sama się myje, jeżeli potrzebuje pomocy to sama poprosi.

Zobacz ofertę