• Pn - Pt : 8:00 do 15:30
  • So - Ni : nieczynne

Chrapanie - sposoby uciszania chrapiących

Chrapanie - sposoby uciszania chrapiących

Chrapanie - sposoby uciszania chrapiących 14 sty

W czasie snu mięśnie gardła się rozluźniają, a język zapada w głąb gardła, utrudniając przepływ powietrza. Zwykle nie stanowi to problemu. Lecz jeśli otwór jest na tyle wąski, że śpiący z wysiłkiem wciąga powietrze,to wtedy podniebienie miękkie wpada w wibracje i rozlega się chrapanie. Swobodny przepływ powietrza może być blokowany również w tylnej części gardła i nosie. Zator może powstać z wielu powodów, między innymi: utraty elastyczności przez mięśnie gardła, podwójnego podbródka i zniekształceń podniebienia miękkiego. Czasem przyczyną chrapania są alergie. Uczulenia pokarmowe oraz oddechowe ( np. katar sienny )mogą powodować przewlekłą nadprodukcję wydzieliny śluzowej, która zalega w zatokach nosowych i jest przyczyną chrapania.

Sygnałem ostrzegawczym, na który trzeba zwrócić uwagę, jest sen niedający odpoczynku (przewracanie się z boku na bok) w nocy oraz senność w ciągu dnia. Osoby, które mocno chrapią, doświadczają tzw. bezdechu nocnego, chwilowego całkowitego zablokowania drożności dróg oddechowych, które powoduje dosłowne duszenie się. Walka o oddech może nawet doprowadzić do przebudzenia się ze snu, chociaż część osób wcale o tym nie wie, że doznała okresowego zatrzymania oddechu. Bezdechy senne stanowią poważny problem zdrowotny, ich wynikiem są schorzenia serca, nadciśnienie tętnicze, zawały oraz wypadki drogowe spowodowane zaśnięciem za kierownicą.

 

Sposoby uciszania chrapiących

 

Pozycja ciała. U osoby leżącej płasko na wznak pod wpływem siły ciążenia język wpada w głąb gardła. Można spróbować dać pod głowę dodatkową poduszkę. Być może uniesienie głowy i całej górnej części tułowia usprawni przepływ powietrza przez drogi oddechowe.

Stop dla palenia i picia mocniejszych trunków przed snem. Nocne imprezy są jedną z przyczyn późniejszego pochrapywania w czasie snu. Dym z papierosów drażni śluzówkę dróg oddechowych i zwęża ich światło. Natomiast alkohol osłabia mięśnie szyi, co powoduje częściowe zapadanie wiotkich tkanek górnych dróg oddechowych w czasie snu.

Skrzydełka na nos. Mają one za zadanie rozszerzać światło nozdrzy w miejscu, w którym normalnie są wąskie. Dzięki temu poprawia się przepływ powietrza w górnych drogach oddechowych, ale nie zapobiega chrapaniu.

Herbatka przeciwalergiczna. Pokrzywa ma szczególnie cenne działanie w stanach zapalnych dróg oddechowych na tle uczuleniowym. Liście pokrzywy można parzyć jak zwykłą herbatę.

Spray do nosa. Wielu spośród chrapiących ma skrzywioną przegrodę nosa, przewlekłą niedrożność kanałów nosowych, polipy oraz nadprodukcję wydzieliny. Wszystko to zmusza do oddychania przez ust. Można spróbować oczyścić i udrożnić nos przy użyciu dostępnych bez recepty sprayów do nosa i leków przeciwalergicznych.

Ziołowa płukanka. Kora dębu ma działanie ściągające, gdyż zawiera rozpuszczalne w wodzie taniny, związki, które chronią podrażnioną błonę śluzową gardła i pomagają osuszyć ją z wydzieliny, mogącą być jedną z przyczyn chrapania. Równie skuteczny jest płyn z korzenia winorośli. Ten, oprócz działania ściągającego, ma także działanie przeciwbakteryjne, szczególnie cenne, gdy w zatokach rozwija się infekcja.

Ćwicz mięśnie oddechowe. Gdy mięśnie górnych dróg oddechowych tracą napięcie bądź z powodu wieku, bądź „lenistwa”, łatwiej będą się zapadać podczas snu. Energiczne ćwiczenia fizyczne i ogólna dobra kondycja pozwolą przywrócić sprawność mięśni górnych dróg oddechowych. Ćwiczenia aerobowe uaktywniają rozszerzające oskrzela, przez co do organizmu dostaje się więcej tlenu, a to jeszcze bardziej je wzmacnia.

Zrzuć zbędne kilogramy. U osób z nadwagą redukcja masy ciała, dzięki usunięciu nadmiaru tkanki tłuszczowej, często znacząco wpływa na chrapanie. Ludzie wysportowani rzadko głośno chrapią i cierpią na bezdech senny.

Powrót do bloga

Jesteś gotów podjąć pracę?

Zapraszamy do przejrzenia niektórych ofert pracy opiekunki w Niemczech. Chcesz zobaczyć wszystkie oferty?

class opieka od 2024-07-15
O31 Pan Niemcy - 81547 Monachium 15.07
Niemcy - 81547 Monachium

Podopieczny mieszka sam w domu jednorodzinnym. Ma zdiagnozowane porażenie kurczowe. Nie chodzi, porusza się tylko na wózku inwalidzkim. Podopieczny ma duże problemy z mówieniem, natomiast dobrze słyszy i widzi, rozumie wszystko. Jest bardzo spokojną i miłą osobą. Potrzebuje całkowitej pomocy przy myciu i ubieraniu/rozbieraniu oraz jedzeniu/piciu. W domu znajduje się wszystkie możliwe udogodnienia, takie jak specjalistyczne łóżko dla chorych z materacem na odleżyny, wyciąg do podnoszenia, wózek inwalidzki. Nie stosuje żądnej diety, nie ma też problemów z połykaniem, ale należy go wolno karmić. Ma zakładane pampersy, cewnik. Pan wstaje ok 9:00 rano, idzie spać ok 20:00. Przesypia całe noce. Pauza 2 godziny dziennie od 14:00-16:00, podopieczny wtedy idzie do łóżka. Sobota, dzień wolny od 9:00-16:00, wówczas przychodzi do Pana rodzina.

Zobacz ofertę
class opieka od 2024-06-30

 Pan 89 lat, 170 cm, 83 kg, mieszka sam w domu z ogrodem. Gr inwalidzka 2, porusza się samodzielnie lub za pomocą rollatora. Pan jest bardzo spokojny, miły, uprzejmy, umie sobie sam zorganizować czas dla siebie. Pan ma założony cewnik. Ma zaburzenia słuchu, problemy z sercem. Potrzebuje pomocy w codziennych czynnościach.

Zobacz ofertę
class opieka od 2024-07-12

Do opieki Pani mieszkająca sama w mieszkaniu w Monachium. Pani ma 97 lat, 160 cm, 80 kg. Podopieczna jest spokojna, nie ma demecji, jadnak zdarzają się stany depresyjne. Podopieczna porusza się za pomocą rollatora. Seniorka ma dolegliwości związane ze swoim wiekiem, poza tym jest osobą inkontynencyjną. Pani potrzebuje pomocy przy codziennych czynnościach jak mycie, ubieranie, rozbieranie się. Do podopiecznej raz w tygodniu przychodzi Pani do sprzątania. Seniorka ma dom we Włoszech, zdarza się, że jedzie tam razem z opiekunką

Zobacz ofertę