• Pn - Pt : 8:00 do 15:30
  • So - Ni : nieczynne

Zaburzenia koncentracji

Zaburzenia koncentracji

Zaburzenia koncentracji 16 kwi

Każdego dnia przez umysł człowieka przewija się ponad 10 000 myśli i obrazów. W większości przypadków są one odsuwane w głąb świadomości, aby nie rozpraszały podczas wykonywania czynności. Lecz z wiekiem coraz trudniej jest się od nich opędzić i skoncentrować wyłącznie na zadaniu do wykonania czy prowadzonej rozmowie. Zaburzenia koncentracji upośledzają również pamięć. To jest naturalny element starzenia się. W miarę upływu lat coraz trudniej jest nam się skupić na skomplikowanych czynnościach, takich jak np. czytanie. Nie oznacza to, że nie jesteśmy w stanie ich wykonywać, lecz musimy opracować dla nich nowe strategie. Oto kilka wskazówek dla starszych osób mających kłopoty z koncentracją.

Pracować krótko. Po każdych 30 minutach pracy zrobić sobie 5-10- minutową przerwę. To pomoże utrzymać skupienie. Z wiekiem długotrwała praca zaczyna stanowić trudności. Po prostu trzeba częściej odpoczywać, aby utrzymać koncentrację

Nie robić wielu rzeczy naraz. Łatwiej się pogubić, gdy robi się kilka rzeczy równocześnie.

Skoncentrować się na tym, co ważne. Nie wolno dopuścić do rozkojarzenia uwagi. Na przykład, kiedy załatwiając sprawę w urzędzie, trzeba udać się do innego pokoju po pieczątkę, należy wrócić od razu do poprzedniego okienka i dokończyć załatwianie sprawy. A jeśli zapomni się, w jakim celu i dokąd miało się wrócić, należy się zatrzymać, wziąć głęboki oddech i zapytać siebie:”Co ja tu mam załatwić?”. To spowoduje ponowne zwrócenie uwagi na wykonywaną czynność.

Żeń-szeń. Jednym z głównych wrogów koncentracji jest zmęczenie. Żeń-szeń od wieków jest stosowany do leczenia właśnie tego rodzaju zaburzeń. Należy podawać wyciąg zawierający 10-15 ginsenozydów 3 razy dziennie. Jeśli zamierzasz podawać preparaty z żeń-szenia [rzez okres dłuższy niż 6-8 tygodni, to po tym czasie powinnaś zrobić około 1-tygodniową przerwę, a potem wznowić dawkowanie na kolejne 8 tygodni.

Medytacja jako sposób wyciszenia. Medytacja jest najprostszym sposobem ćwiczenia koncentracji. Umysł jest pełnym gwaru miejscem, sam mówi do siebie i reaguje na wszystkie bodźce docierające z otaczającego świata. Medytacja wycisza umysł i pomaga filtrować różne natręctwa, które nas rozpraszają.

Ćwiczyć umysł. Wskazane jest granie w szachy, warcaby, gry planszowe (np. scrable) i rozwiązywanie krzyżówek co najmniej 2 razy w tygodniu. Przyjemne z pożytecznym pozwoli utrzymać sprawność umysłową na najwyższym poziomie.

Powrót do bloga

Jesteś gotów podjąć pracę?

Zapraszamy do przejrzenia niektórych ofert pracy opiekunki w Niemczech. Chcesz zobaczyć wszystkie oferty?

class PILNE! opieka od 31.01.2021

Pani Maria mieszka sama w domu jednorodzinnym na wsi. Obok w domu mieszka syn z rodziną. Pani jest po wylewie i ma inkontynencję. Podopieczna porusza się na wózku inwalidzkim. Potrzebna jest pomoc przy wstawaniu z łóżka na wózek i odwrotnie. W domu znajduje się specjalistyczne łóżko dla chorych, wózek inwalidzki. Podopieczna nie porusza się po schodach. Pani przesypia całe noce. Do pomocy codziennie rano przychodzi Pflegedienst. Podopieczna potrzebuje pomocy przy myciu, ubieraniu i rozbieraniu się. Nie ma demencji, jest osobą ogólnie pogodną i wesołą.

Zobacz ofertę
class PILNE! opieka od 31.01.2021

Do opieki jest Pani mieszkająca w domu jednorodzinnym w 94253 Bischofsmais. Podopieczna jest po lekkim wylewie, który wypłynął na mowę (nie mówi, lecz wydaje z siebie dźwięki). Porusza się samodzielnie, myje się i ubiera samodzielnie (czasem trzeba skontrolowac czy wszystko ok). Pani sama codziennie rano idzie do piekarni po pieczywo. Dom jest dostosowany do Podopiecznej. Znajduje się tam cały potrzebny sprzęt: 1) Specjalistyczne łóżko 2) Krzesełko elektyczne do kąpieli 3) Łazienka dostosowana dla niepełnosprawnych 4) Mieszkanie dosostowane dla niepełnosprawnych 5) Automatyczne otwieranie drzwi 6) Rollator dla Podopiecznej W tym samym domu, w osobnym mieszkaniu, mieszka syn podpopiecznych, który na codzień pracuje. Syn zabiera opiekunkę na cotygodniowe zakupy.

Zobacz ofertę
class PILNE! opieka od 20.01.2021

Pani mieszka w Monachium we własnym mieszkaniu. Seniorka ma przyznane Pflegegrad 2. Pani porusza się za pomocą rollatora lub samodzielnie. Lubi rozmawiać. Potrzebuje wsparcia przy codziennych czynnościach.

Zobacz ofertę