• Pn - Pt : 8:30 do 15:30
  • So - Ni : nieczynne

Zapalenie stawów

Zapalenie stawów

Zapalenie stawów 4 wrz

Zapalenie kostno-stawowe, czyli artretyzm, jest ogólną nazwą procesu zapalnego obejmującego równocześnie jamę stawową i końce stawowe kości. Bardzo często jest po prostu wynikiem starzenia się. Znajdująca się w stawie warstwa chrząstki z wiekiem staje się coraz cieńsza, a nawet zanika. Nie zawsze można temu zapobiec. Przyczyną może być nadmierna eksploatacja stawów w przeszłości- całe lata pracy i zużywania stawów. Dodatkowy czynnik ryzyka stanowi otyłość.

Reumatoidalne zapalenie stawów, czyli gościec przewlekły postępujący, jest znacznie mniej powszechne, bardziej tajemnicze, za to równie dokuczliwe. Jest to choroba na tle zapalnym, która ujawnia się zwykle między 40. a 60. rokiem życia, chociaż czasem już u osób 30- letnich. Z przyczyn, które nie zostały dotąd wyjaśnione, układ odpornościowy organizmu zaczyna atakować własne stawy, a one stają się źródłem bólu i cierpienia.

W leczeniu zapalenia kostno- stawowego stosuje się wiele sposobów zwalczania bólu i utrzymania sprawności ruchowej. Niektóre z nich mogą pomóc również chorym z reumatoidalnym zapaleniem stawów. Wszystko sprowadza się do utrzymania aktywności fizycznej.

Ruszać się. Aby utrzymać ból w ryzach, należy rozpocząć ćwiczenia. Pacjenci z zapaleniem kostno- stawowym muszą za wszelką cenę utrzymać aktywność fizyczną, w przeciwnym wypadku zaatakowane stawy staną się jeszcze słabsze, a ogólna sprawność spadnie. Każdy rodzaj podejmowanej aktywności powinien być dostosowany do ogólnej sprawności fizycznej pacjenta.

Smarować bolące miejsca maścią z kapsaicyną. Badania naukowe dowodzą, że regularne stosowanie maści z kapsaicyną, substancją zawartą w owocu papryki rocznej i pieprzu cayenne, zmniejsza ból. Maść jest dostępna bez recepty w aptekach. Należy ją stosować zgodnie z przepisem na opakowaniu, a po nałożeniu bardzo dokładnie umyć ręce. Trzeba uważać, aby maść nie dostała się do oczu ani błon śluzowych, bo wtedy będą one bardzo piekły. Oczywiście preparat należy trzymać w miejscu niedostępnym dla dzieci.

Zrzucić kilka kilogramów. Zapalenie stawów ma gorszy przebieg u osób z nadwagą. Utrata 3-5 kilogramów już znacznie zmniejsza obciążenie stawów nośnych: biodrowych, kolanowych, skokowych (kostek) i stóp.

Zmieniać trasy spacerów. Spacerowanie jest wskazane zawsze, niemniej nie powinno się popadać przy tym w rutynę. Codzienne pokonywanie tego samego odcinka może stać się nużące, a poza tym stopy, kolana i biodra przez cały czas pracują wtedy w ten sam sposób. W celu utrzymania zainteresowania spacerami oraz wzmożenia wysiłku fizycznego należy zmieniać trasę – oprócz płaskich miejskich szos i chodników znajdować nowe trasy w parkach lub okolicznych łąkach.

Jeść więcej ryb. Takie ryby jak: łosoś, śledź czy sardynka, są bogatym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3, które korzystnie wpływają na chore stawy. Jeśli ktoś nie przepada za rybami, to można kupić np. olej z wiesiołka lub olej lniany. Są one bogate w kwasy tłuszczowe omega-3.

Glukozamina. Niektóre badania wskazują, że suplement pokarmowy o nazwie siarczan glukozaminy może odbudowywać chrząstkę i spowalniać postęp choroby.

Drzewo, które leczy. Preparaty z wyciągiem z drzewa kadzidłowca mogą okazać się skutecznym i pozbawionym niepożądanych działań sposobem na uśmierzenie bólu stawów zaatakowanych artretyzmem. Poprawiają ukrwienie stawów i zapobiegają uszkodzeniu tkanek spowodowanemu przez wszystkie rodzaje zapalenia stawów.

Kurkumina. Zawarta w kurkumie kurkumina nie jest lekiem, ale ma lecznicze właściwości. Wykazuje silne działanie przeciwzapalne.

Imbir. W odróżnieniu od leków przeciwzapalnych, które czynią spustoszenie w układzie trawiennym, imbir działa łagodząco. Od dawna stosowany był w leczeniu nudności, obecnie badania rozszerzają wskazania do jego stosowania o leczenie bólu towarzyszącego zapaleniu stawów.

Okłady z lodu. Miejscowe okłady z lodu przynoszą ulgę w obrzękach stawów, występujących zwłaszcza po wysiłku fizycznym.

Powrót do bloga

Jesteś gotów podjąć pracę?

Zapraszamy do przejrzenia niektórych ofert pracy opiekunki w Niemczech. Chcesz zobaczyć wszystkie oferty?