• Pn - Pt : 8:00 do 15:30
  • So - Ni : nieczynne

Zła agencja czy zła opiekunka?

Zła agencja czy zła opiekunka?
Trudny, nieznośny podopieczny, czy brak doświadczenia?

Pytań takich jest mnóstwo, ale może spróbujmy odpowiedzieć na te dwa powyższe.

Zła agencja czy zła opiekunka? 14 wrz

Kto jest winny: agencja czy opiekunka?

Częstym kryterium przy wyborze agencji jest ile płaci agencja? Takie postawienie sprawy bardzo ogranicza Nasze możliwości wyboru, przez co staje się on nieobiektywny. A warto przecież przy podejmowaniu tak ważnej decyzji zastanowić się co jeszcze poza wysoką płacą agencja może nam zaoferować – warto wiedzieć jakie są warunki ubezpieczeń, czy jest możliwość kontaktu z agencją w trakcie wykonywania zlecenia, czy oferta pracy została rzetelnie przedstawiona (warto w przypadku wątpliwości zadać dodatkowe pytania), jak i kiedy wypłacane jest wynagrodzenie i ile właściwie netto otrzyma opiekun. Warto się również zastanowić czy do oferty, która wzbudziła nasze zainteresowanie, będziemy mieć wystarczające doświadczenie i odpowiedni poziom znajomości języka.

Udzielenie odpowiedzi na kilka powyższych pytań pozwoli uniknąć części rozczarowań.

Wina podopiecznego czy moja?

Kolejny temat: Trudny podopieczny, czy też zbyt pochopnie podjęta decyzja o wyborze oferty, bo agencja podkolorowała lub Rodzina nie do końca przedstawiła prawdziwy stan faktyczny, a potrzebowałam pracy na już. Co zrobić gdy już się tak stało?

Osoby z dużym doświadczeniem odwołają się właśnie do niego. W pamięci na pewno tkwi niejedna taka sytuacja. A gdy tego doświadczenia nam brak – spróbujmy zachować spokój i zastanowić się czy damy radę, czy problemem jest tylko brak doświadczenia, czy też może różnica charakterów i zachowania. Jeżeli to drugie, to lepiej wypowiedzieć umowę; trudno w sytuacji głębokich różnic znaleźć kompromis. Jednak wypowiadając umowę pamiętać należy o okresie jej wypowiedzenia, ale również o odpowiedzialności, jaką ponosimy za Podopiecznego i tak zwyczajnie po ludzku nie możemy go z dnia na dzień zostawić samego, bo mój autobus jutro odjeżdża.

Jeżeli problemem jest brak doświadczenia to może warto dać sobie kilka dni na znalezienie rozwiązania i zdobycie wiedzy w temacie. Warto w takich sytuacjach zwrócić też uwagę na stres, który towarzyszy obu stronom. Wyobrażenia Opiekunki co do Podopiecznego mogą być diametralnie różne od stanu faktycznego, tak samo działa to w drugą stronę.

Podopieczny wyobrażał sobie kogoś innego, a rzeczywistość okazała się inna. Opiekunka przyjeżdża do obcego domu, do obcych ludzi,  ale trzeba pamiętać, że dla Podopiecznego również jesteśmy obcą osobą, którą wpuszcza do swojego domu. To kolejny powód do stresu.

Pamiętajmy również w takich sytuacjach o różnicach kulturowych, o różnicach w codziennych zwyczajach i osobistych przyzwyczajeniach.

Powrót do bloga

Jesteś gotów podjąć pracę?

Zapraszamy do przejrzenia niektórych ofert pracy opiekunki w Niemczech. Chcesz zobaczyć wszystkie oferty?

class PILNE! opieka od 16.12.2020

Seniorka ma przyznane Pflegegrad 3. Porusza się za pomocą rollatora. U Seniorki występują dolegliwości związane z wiekiem starczym, problemy z ciśnieniem i inkontynencja. Pani potrzebuje pomocy przy ubieraniu, rozbieraniu się, myciu i przyjmowaniu leków.

Zobacz ofertę
class PILNE! opieka od 07.12.2020

Seniorka mieszka sama w domu jednorodzinnym w miejscowości pod Monachium. Pani jest po operacji guza mózgu. Jest osobą inkontynencyjną i stuhlinkontynencjną. Seniorka jest osobą bardzo spokojną, przyjacielską i uśmiechnięta. Pani ma zaburzenia mowy po przebytej operacji. Noce przesypia od 8 do 10 godzin. Zdarza się, że podopieczna spi popołudniami. Pani nosi pampersy, ale pomimo tego, sama udaje się na toaletę. Potrzebuje jednak pomocy przy utrzymaniu czystości. Podopiecznej potrzebna jest pomoc przy codziennych czynnościach tj. mycie, ubieranie i rozbieranie

Zobacz ofertę
class opieka od 21.12.2020

Mieszka sama we własnym mieszkaniu. Porusza się samodzielnie, ma zdiagnozowane początki demencji oraz raka piersi jest umysłowo sprawna, lubi wspominać swoje historie, jest bardzo miła. Wstaje o 7 rano, przychodzi Pan któy zakłada jej pończochy kompresyjne, do ubikacji idzie sobie sama, nie ma potrzeby wstawać w nocy, trzeba zrobić śniadanie, zjeść z nią, potem jest toaleta poranna i ona odbywa się w łózku, trzeba pomóc się jej umyć, babcia się sama rozbierze, nosi pieluchomajki, ale one są zabiezpieczające.Potem ogląda sobie telewizję, na 12 trzeba zrobić obiad, po obiedzie Pani sobie śpi do 15 - 16, nie jest wybredna, wszystko zje, nie lubi tylko jogurtów, lubi ciasto i herbatę popołudniu, o 18 je kolację, co drugi dzień jest kąpiel w łazience, która jest przystosowana do potrzeb babci, nie trzeba jej dźwigać, lubi rozmawiać, nie wymaga jednak żeby cały czas przy niej siedzieć, chodzi spać o 22. Do kotaktu jest syn, Musi być osoba z dobrym językiem niemieckim, bo trzeba z babcią isć do lekarza, do apteki, zamówić taksówkę, Nie potrzebne prawo jazdy ponieważ podopieczna nie ma samochodu, zamawiana jest taksówka

Zobacz ofertę