• Pn - Pt : 8:00 do 15:30
  • So - Ni : nieczynne

Zła agencja czy zła opiekunka?

Zła agencja czy zła opiekunka?
Trudny, nieznośny podopieczny, czy brak doświadczenia?

Pytań takich jest mnóstwo, ale może spróbujmy odpowiedzieć na te dwa powyższe.

Zła agencja czy zła opiekunka? 14 wrz

Kto jest winny: agencja czy opiekunka?

Częstym kryterium przy wyborze agencji jest ile płaci agencja? Takie postawienie sprawy bardzo ogranicza Nasze możliwości wyboru, przez co staje się on nieobiektywny. A warto przecież przy podejmowaniu tak ważnej decyzji zastanowić się co jeszcze poza wysoką płacą agencja może nam zaoferować – warto wiedzieć jakie są warunki ubezpieczeń, czy jest możliwość kontaktu z agencją w trakcie wykonywania zlecenia, czy oferta pracy została rzetelnie przedstawiona (warto w przypadku wątpliwości zadać dodatkowe pytania), jak i kiedy wypłacane jest wynagrodzenie i ile właściwie netto otrzyma opiekun. Warto się również zastanowić czy do oferty, która wzbudziła nasze zainteresowanie, będziemy mieć wystarczające doświadczenie i odpowiedni poziom znajomości języka.

Udzielenie odpowiedzi na kilka powyższych pytań pozwoli uniknąć części rozczarowań.

Wina podopiecznego czy moja?

Kolejny temat: Trudny podopieczny, czy też zbyt pochopnie podjęta decyzja o wyborze oferty, bo agencja podkolorowała lub Rodzina nie do końca przedstawiła prawdziwy stan faktyczny, a potrzebowałam pracy na już. Co zrobić gdy już się tak stało?

Osoby z dużym doświadczeniem odwołają się właśnie do niego. W pamięci na pewno tkwi niejedna taka sytuacja. A gdy tego doświadczenia nam brak – spróbujmy zachować spokój i zastanowić się czy damy radę, czy problemem jest tylko brak doświadczenia, czy też może różnica charakterów i zachowania. Jeżeli to drugie, to lepiej wypowiedzieć umowę; trudno w sytuacji głębokich różnic znaleźć kompromis. Jednak wypowiadając umowę pamiętać należy o okresie jej wypowiedzenia, ale również o odpowiedzialności, jaką ponosimy za Podopiecznego i tak zwyczajnie po ludzku nie możemy go z dnia na dzień zostawić samego, bo mój autobus jutro odjeżdża.

Jeżeli problemem jest brak doświadczenia to może warto dać sobie kilka dni na znalezienie rozwiązania i zdobycie wiedzy w temacie. Warto w takich sytuacjach zwrócić też uwagę na stres, który towarzyszy obu stronom. Wyobrażenia Opiekunki co do Podopiecznego mogą być diametralnie różne od stanu faktycznego, tak samo działa to w drugą stronę.

Podopieczny wyobrażał sobie kogoś innego, a rzeczywistość okazała się inna. Opiekunka przyjeżdża do obcego domu, do obcych ludzi,  ale trzeba pamiętać, że dla Podopiecznego również jesteśmy obcą osobą, którą wpuszcza do swojego domu. To kolejny powód do stresu.

Pamiętajmy również w takich sytuacjach o różnicach kulturowych, o różnicach w codziennych zwyczajach i osobistych przyzwyczajeniach.

Powrót do bloga

Jesteś gotów podjąć pracę?

Zapraszamy do przejrzenia niektórych ofert pracy opiekunki w Niemczech. Chcesz zobaczyć wszystkie oferty?

class opieka od 2024-04-15

Podopieczny mieszka sam w domu jednorodzinnym. Ma zdiagnozowane porażenie kurczowe. Nie chodzi, porusza się tylko na wózku inwalidzkim. Podopieczny ma duże problemy z mówieniem, natomiast dobrze słyszy i widzi, rozumie wszystko. Jest bardzo spokojną i miłą osobą. Potrzebuje całkowitej pomocy przy myciu i ubieraniu/rozbieraniu oraz jedzeniu/piciu. W domu znajduje się wszystkie możliwe udogodnienia, takie jak specjalistyczne łóżko dla chorych z materacem na odleżyny, wyciąg do podnoszenia, wózek inwalidzki. Nie stosuje żądnej diety, nie ma też problemów z połykaniem, ale należy go wolno karmić. Ma zakładane pampersy, cewnik. Pan wstaje ok 9:00 rano, idzie spać ok 20:00. Przesypia całe noce. Pauza 2 godziny dziennie od 14:00-16:00, podopieczny wtedy idzie do łóżka. Sobota, dzień wolny od 9:00-16:00, wówczas przychodzi do Pana rodzina.

Zobacz ofertę