• Pn - Pt : 8:00 do 15:30
  • So - Ni : nieczynne

Żylaki

Żylaki 11 maj

Żylaki występują dwa razy częściej u kobiet niż u mężczyzn; mogą powstawać w wyniku ciąży, otyłości, długotrwałego przebywania w pozycji stojącej albo po prostu zawiniły tu pechowe geny. Bez względu na to, co je wywołuje, podstawowa przyczyna zawsze jest ta sama- złe funkcjonowanie żył i ich zastawek.

Żylaki rozwijają się wtedy, gdy zastawki żylne w nodze źle funkcjonują lub ściany żyły są za słabe, by podtrzymywać krew, tłoczoną z powrotem w górę, do serca. Gdy zastawki się nie zamykają, tak jak powinny, w żyłach gromadzi się część krwi i cofa na skutek siły ciążenia. W miarę wzrostu ciśnienia krwi w żyłach zaczynają się one rozciągać i skręcać.

Żylaki przeważnie nie stanowią poważnego problemu zdrowotnego. Chociaż pod koniec dnia może dokuczać ból nóg, objawy choroby żył są zwykle łagodne, a czasem w ogóle nie występują. Jednak w miarę upływu czasu żylaki stają się coraz bardziej widoczne, dlatego im szybciej podejmiesz kroki w celu zahamowania ich rozwoju, tym lepiej.

Jeśli już masz żylaki, to poniższe środki pomogą złagodzić ich objawy i poprawić wygląd nogi.

Kasztanowiec. Kasztanowiec biały zawiera escynę, uszczelniającą żyły. Jest to substancja ziołowa, która zwiększa napięcie włókien sprężystych w ścianach żył.

Oczar wirginijski. Jest środkiem ściągającym, który pomaga uszczelnić ściany żyły.

Myszopłoch. Myszopłoch kolczasty jet stosowany powszechnie w zaburzeniach krążenia żylnego, takich jak żylaki i hemoroidy. Ziele to zawiera substancję czynną- ruskogeninę, która ma właściwości przeciwzapalne i zwężające światła żył.

Czarna jagoda. Pomaga ustabilizować tkankę łączną otaczającą żyłę, dzięki czemu nie jest ona tak rozluźniona, co zapobiega gromadzeniu się krwi w żyle.

Bioflawonoidy. Można wzmocnić żyły, przyjmując bioflawonoidy- związki, które znajdują się w owocach i warzywach i nadają im kolor. Bioflawonoidy, zwłaszcza zawarte w pestkach grejpfruta i piknogenol, mogą chronić ściany naczyń.

Nogi do góry. Unieś nogi na wysokość lub powyżej poziomu serca i trzymaj w tej pozycji co najmniej 20 minut 3-4 razy dziennie. Możesz używać do tego celu poduszek. Pomaga to uwolnić żyły od nagromadzonej w nich krwi, która spłynie do serca.

Unikaj noszenia podkolanówek. Zwykle mają one ciasną gumkę, która je utrzymuje na nodze. Jeśli masz żylaki, to ciasne podkolanówki spowodują obrzęk żył i nasilenie objawów.

Noś adidasy lub obuwie na niskim obcasie. Szpilki pogarszają stan żylaków. Gdy idziesz w butach na obcasie, mięśnie łydki w ogóle nie pracują. A to one tłoczą krew z powrotem w górę, do serca.

Bierz krótkie, lekko ciepłe lub chłodne prysznice. Półgodzinny gorący prysznic na rozpoczęcie dnia jeszcze bardziej pogorszy stan już i tak nadwątlonych żył. Gromadzi się w nich wtedy krew, a gorąca woda spowoduje rozszerzenie żył.

Bez względu na to, czy jesteś obciążona czynnikami ryzyka, czy nie, możesz zapobiec rozwijaniu się żylaków. Lekarze zalecają następujące metody:

  • utrzymuj prawidłową masę ciała,

  • ćwicz co najmniej 30 minut dziennie,

  • gdy siedzisz przez dłuższy czas, rozciągaj mięśnie łydek,

  • gdy jesteś w ciąży, noś pas ciążowy,

  • w czasie długich podróży samochodem poruszaj jak najczęściej nogami,

  • jedz codziennie przynajmniej 25g błonnika,

  • zażywaj 500mg witaminy C raz dziennie,

  • stosuj ziele gotu kola.

Powrót do bloga

Jesteś gotów podjąć pracę?

Zapraszamy do przejrzenia niektórych ofert pracy opiekunki w Niemczech. Chcesz zobaczyć wszystkie oferty?

class opieka od 2024-05-10

Pani 95 lat, 170 cm, 90 kg. Mieszka sama we własnym mieszkaniu. Seniorka porusza się za pomocą rolltora, ma zdiagnozowane początki demencji, ale jest bardzo mało wyczuwalna, jest po operacji piersi, miała raka, na obecną chwilę jest wyleczona, jest czysto. Seniorka jest spokojną i miłą osobą. Bardzo dużo czynności wykonuje samodzielnie, nie chce pomocy. Sama się myje, ubiera, chodzi do toalety. Ma zakładane pieluchomajtki, które również sama sobie zakłada. W mieszkaniu jest jedna łazienka i dwie toalety.

Zobacz ofertę
class opieka od 2024-06-01
O213 Pani Niemcy - 82284 Grafrath 01.06
Niemcy - 82284 Grafrath

Do opieki Pani 90 lat, 168 cm, 80 kg wagi. Mieszka sama w domu jednorodzinnym w miejscowości Grafrath (82284). Seniorka jest bardzo miłą i przyjazną osobą. Lubi rozmawiać, oglądać telewizję, spacery. Podopieczna ma przyznane Pflegegrad 2. Seniorka ma zdiagnozowane problemy z ciśnieniem i sercem, jest osobą inkontynencyjną, ma zakładane pieluchomajtki i wkładki. Porusza się przy pomocy rollatora. Na obecną chwilę sama wstaje, sama się myje, sama się ubiera.

Zobacz ofertę
class opieka od 2024-05-31
O61 Pan - Niemcy - 85622 Feldkirchen 31.05
Niemcy - 85622 Feldkirchen

Podopieczny mieszka sam w domu jednorodzinnym. Porusza się samodzielnie lub z pomocą rollatora. Ma zdiagnozowaną cukrzycę insulinową, początki demencji. Pan ma założony woreczek na mocz. Raz w tygodniu przychodzi lekarz na wizytę domową. Podopieczny jest bardzo spokojną i wesołą osobą. Potrzebuje pomocy w codziennych czynnościach typu mycie, ubieranie, rozbieranie. Na zakupy jeździ się raz w tygodniu z córką, ponieważ sklepy są dość daleko ( 3 km, ale w domu jest rower, zależy od opiekunki czy chce sama jechać na zakupy czy z córką). Do Pana 4 razy dziennie przychodzi Pflegedienst do mierzenie cukru, oraz podawania insuliny. Podopieczny przesypia całe noce.

Zobacz ofertę