• Pn - Pt : 8:00 do 15:30
  • So - Ni : nieczynne

Ból pleców - jak się go pozbyć

Ból pleców - jak się go pozbyć

Ból pleców - jak się go pozbyć 21 sty

Przyczyny bólu pleców. Co powoduje taką przypadłość? 

Plecy nie są odrębną jednostką anatomiczną jak ręka czy stopa. Stanowią kompleksowy układ kości, krążków międzykręgowych znajdujących się między dwoma kręgami kręgosłupa (tzw. dysków) i mięśni, który podtrzymuje tułów w pozycji pionowej, dlatego przyczyny bólu pleców są liczne: ucisk nerwów, osłabienie mięśni brzucha, utrata giętkości, napięcie mięśni nóg, duży brzuch, uraz, zbyt długie przebywanie w pozycji siedzącej, słaba kondycja ogólna, wypadnięcie dysku. Ból pleców pojawiający się pierwszy raz w życiu prawdopodobnie ustąpi w ciągu około miesiąca bez względu na podjęte środki. Ale jeśli ból pojawił się raz, to jest 50% prawdopodobieństwa, że pojawi się ponownie. Ból pleców ma charakter nawracający, a drugi i trzeci atak jest zwykle o wiele silniejszy niż pierwszy. Jest to dolegliwość trudna do wyleczenia, więc najlepiej zrobić wszystko, aby do niej nie dopuścić.

 

Domowe sposoby na ból pleców - leczenie i profilaktyka 

 

1. Pozycja leżąca. Należy położyć się na wznak na podłodze, zgiąć nogi w stawach kolanowych pod kątem prostym i oprzeć łydki na krześle. Ta pozycja odciąża grzbiet, dyski i nerwy, co pomaga na ból pleców

2. Jeśli ból pochodzi od nóg, chory może być przekonany, że problem tkwi w plecach, które przecież bolą, tymczasem przyczyna bólu są nogi. Po całym dniu siedzenia czy schylania się mięśnie nóg stają się maksymalnie napięte, wszystkie lub niektóre z nich. Skurcz mięśni nóg prowadzi do napinania mięśni tułowia – mięśni brzucha i grzbietu. Objawia się to bólem pleców.

3. Rozciąganie mięśni nóg. Podobne ćwiczenie można wykonywać w celu rozciągania mięśni tylnej strony ud. Wielogodzinna pozycja siedząca – przekleństwo pracowników biur – skraca długość ścięgien podkolanowych w mięśniach, które następnie ciągną miednicę i zmuszają inne mięśnie do wyrównywania tych obciążeń. Takie obciążenia to popularne przyczyny bólu pleców

4. Zioła,zioła, zioła. Chociaż kozłek lekarski, czyli walerianę najczęściej stosuje się jako łagodny ziołowy środek nasenny w leczeniu bezsenności, właściwości kojące tego zioła mogą również przynieść ulgę w bólu pleców spowodowanym przeciążeniem i skurczem mięśni. Obolałe mięśnie mają tendencje do napinania się. Substancje zawarte w walerianie rozluźniają włókna mięśniowe, a rozluźnione mięśnie szybciej się regenerują. Waleriana wpływa na tę część układu nerwowego, która odpowiada za czucie bólu.

5. Krem z pieprzem cayenne. Kremy i maści zawierające pieprz cayenne stymulują wydzielanie substancji przeciwbólowych w organizmie. Naukowcy twierdzą, że kapsaicyna – substancja czynna zawarta w pieprzu cayenne – hamuje działanie mediatora bólu, tzw. substancji P. Jej stosowanie to więc skuteczny i domowy sposób na ból pleców

6. Ogrzewanie bolących miejsc. Poduszka elektryczna,gorący okład albo ciepła kąpiel w wannie lub pod prysznicem rozluźniają mięśnie i powodują napływ świeżej krwi do bolących części ciała. Bolące miejsce powinno się ogrzewać kilka razy dziennie przez krótki czas.

7. Poprawienie krążenia krwi. Kolejnym sposobem poprawienia krążenia krwi jest zastosowanie liści miłorzębu dwuklapowego, które rozszerzają naczynia krwionośne i mogą zwiększyć przepływ krwi do bolących miejsc, co pomaga na ból pleców.

8. Ruch. Dawniej na ból pleców zalecano kilkudniowy pobyt w łóżku. Z czasem lekarze przestali stosować ten rodzaj terapii i zaczęli zachęcać chorego do lekkich ćwiczeń rozciągających, co spowodowało szybszy powrót do zdrowia.

 

 

 

 

Powrót do bloga

Jesteś gotów podjąć pracę?

Zapraszamy do przejrzenia niektórych ofert pracy opiekunki w Niemczech. Chcesz zobaczyć wszystkie oferty?

class opieka od 2024-06-01
O213 Pani Niemcy - 82284 Grafrath 01.06
Niemcy - 82284 Grafrath

Do opieki Pani 90 lat, 168 cm, 80 kg wagi. Mieszka sama w domu jednorodzinnym w miejscowości Grafrath (82284). Seniorka jest bardzo miłą i przyjazną osobą. Lubi rozmawiać, oglądać telewizję, spacery. Podopieczna ma przyznane Pflegegrad 2. Seniorka ma zdiagnozowane problemy z ciśnieniem i sercem, jest osobą inkontynencyjną, ma zakładane pieluchomajtki i wkładki. Porusza się przy pomocy rollatora. Na obecną chwilę sama wstaje, sama się myje, sama się ubiera.

Zobacz ofertę
class opieka od 2024-05-31
O61 Pan - Niemcy - 85622 Feldkirchen 31.05
Niemcy - 85622 Feldkirchen

Podopieczny mieszka sam w domu jednorodzinnym. Porusza się samodzielnie lub z pomocą rollatora. Ma zdiagnozowaną cukrzycę insulinową, początki demencji. Pan ma założony woreczek na mocz. Raz w tygodniu przychodzi lekarz na wizytę domową. Podopieczny jest bardzo spokojną i wesołą osobą. Potrzebuje pomocy w codziennych czynnościach typu mycie, ubieranie, rozbieranie. Na zakupy jeździ się raz w tygodniu z córką, ponieważ sklepy są dość daleko ( 3 km, ale w domu jest rower, zależy od opiekunki czy chce sama jechać na zakupy czy z córką). Do Pana 4 razy dziennie przychodzi Pflegedienst do mierzenie cukru, oraz podawania insuliny. Podopieczny przesypia całe noce.

Zobacz ofertę
class opieka od 2024-06-05
0187 Pani - Niemcy 85658 Egmating 05.06
Niemcy - 85658 Egmating

Do opieki jest Pani, mieszkająca w domu. Seniorka ma 83 lata, 164 cm, 52 kg. Pflegegrad 3. Porusza się samodzielnie. Ma zdiagnozowaną zaawansowaną demencję.  Pani jest miłą, spokojną, serdeczną osobą. Lubi dużo rozmawiać. Pani wstaje o 8:00. Idzie spać ok 19:00. Przesypia całe noce, do toalety chodzi samodzielnie. 3 razy w tygodniu Podopieczna jeździ do Tagespflege ( poniedziałki, środy, piątki od 8:30-16:00). Podopieczna je wszystko bez problemu.  Potrzebuje pomocy przy ubieraniu, myciu i przyjmowaniu leków.   Razy w tygodniu jedzie się z córką na zakupy. Rodzina jest pomocna i sympatyczna. Do dyspozycji opiekunki jest piękny, jasny pokój, telewizor, internet. Są dwie toalety, jedna łazienka. W domu u babci na górze, jeden pokój zajmuje wnuk. Sympatyczny, młody chłopak.

Zobacz ofertę