• Pn - Pt : 8:00 do 15:30
  • So - Ni : nieczynne

Jak opiekować się chorym na Parkinsona?

Jak opiekować się chorym na Parkinsona?

Choroba Parkinsona dotyka przede wszystkim osoby po 55. roku życia. Wraz z upływem czasu ryzyko zachorowania jest coraz większe, dlatego tak ważne jest, aby obserwować osobę starszą i kontrolować jej stan zdrowia, co może zapobiec wystąpieniu schorzenia lub złagodzić występujące objawy. Wielu opiekunów obawia się współpracy z takim seniorem. Opieka nad chorym na Parkinsona wydaje się dla nich bardzo trudna, są przekonani, że nie będą potrafili mu pomóc. Dowiedz się, jak opiekować się chorym na Parkinsona i zyskaj większą pewność siebie.

Jak opiekować się chorym na Parkinsona? 10 wrz

Odpowiednia opieka – Parkinson nie takim trudnym przeciwnikiem

Leczenie Parkinsona bazuje przede wszystkim na farmakologii. Chory otrzymuje lekarstwa, które musi regularnie przyjmować. Obowiązkiem opiekuna jest więc zadbanie o to, aby chory nie zapominał o przyjmowaniu leków o właściwej porze. Nie może jednak mu ich podawać. Opieka nad chorym na Parkinsona wygląda podobnie, jak przy seniorach, którzy mają mniejsze problemy zdrowotne. Powinieneś zorganizować mu czas. Dom musi być przystosowany do stanu zdrowia, ograniczeń i możliwości osoby starszej. Pamiętaj jednak, że dla Twojego podopiecznego równie ważna, jak wsparcie w codziennych czynnościach, jest po prostu Twoja obecność. Starszemu człowiekowi nierzadko brakuje rozmowy. Został on nieco wykluczony z życia społecznego, do czego w znaczącym stopniu przyczyniła się choroba Parkinsona.

Opieka nad osobą chorą na Parkinsona to nieustanne ćwiczenia, o których również nie powinien zapominać. Ma to na celu pozbycie się objawu drżenia lub jego złagodzenie. To, jakie będą do ćwiczenia, ustala lekarz lub rehabilitant, dostosowując je do możliwości oraz stopnia zaawansowania choroby pacjenta. Tutaj rolą opiekuna jest po raz kolejny zadbanie, by żadna z zaplanowanych czynności nie umknęła uwadze podopiecznego. Nie może on natomiast wykonywać ćwiczeń z osobami starszymi, gdyż nie posiada stosownych kwalifikacji.

Chory na Parkinsona ma ograniczone możliwości spędzania czasu wolnego, nie oznacza to jednak, że jest całkowicie pozbawiony rozrywek. Na pracę jego układu nerwowego bardzo dobrze wpłyną zabawy logiczne. Wspólnie możecie czytać książki i czasopisma, a także grać w różnego rodzaju gry. Pozwól swojemu podopiecznemu uczestniczyć w niektórych Twoich obowiązkach, np. robieniu zakupów. Nie musisz we wszystkim go wyręczać. Wszystko jednak zależy od jego samodzielności.

Dieta i żywienie osoby chorej na Parkinsona

Twoim obowiązkiem jako opiekuna jest również zapewnienie swojemu podopiecznemu odpowiednich warunków żywieniowych i przygotowywanie codziennych posiłków. Przy chorobie Parkinsona może dojść do zaburzeń w odżywianiu, co wynika m.in. z gorszego samopoczucia, utraty chęci do jedzenia, trudności w samodzielnym przygotowaniu posiłków, ale też większego zapotrzebowania na energię. Opieka nad chorym na Parkinsona musi zatem uwzględniać specyficzny niekiedy rodzaj diety.

Ważne, aby posiłki dostarczały choremu odpowiednią porcję energii. Muszą być smaczne, w przeciwnym razie senior nie będzie wykazywał chęci do jedzenia, jadłospis możecie ustalić wspólnie, uwzględniając preferencje podopiecznego. Porcje powinny być małe, ale podawane częściej. Najlepiej sprawdzi się pokarm o konsystencji półpłynnej, jak np. zupy krem, jogurty, twarożki i przeciery warzywne. Podawaj je np. z kaszą, pieczywem i makaronem, ponieważ dieta chorego, jak każdego człowieka, powinna być odpowiednio zbilansowana. Jeżeli zastanawiasz się, jak zwiększyć kaloryczność dań bez zwiększania ich objętości, dodawaj do nich tłuszcze w postaci olejów roślinnych.

Osoby chore na Parkinsona mają zwiększone zapotrzebowanie na magnez, wapń i witaminę C. Przyda się też dodatkowa porcja antyoksydantów, które znajdziesz w owocach, warzywach i herbacie.

Opieka nad osobą z chorobą Parkinsona nie musi kojarzyć się tylko z trudnościami. Jeżeli odpowiednio zaplanujesz swoją pracę i będziesz wykazywać pozytywne nastawienie do swojego podopiecznego, to z pewnością poradzisz sobie z tym nieco bardziej wymagającym zadaniem.

Z naszych artykułów dowiesz się również jak opiekować się chorym na Alzheimera. Jeśli uważasz, że opieka nad osobami starszymi to praca dla Ciebie, sprawdź nasze oferty pracy w Niemczech.

Powrót do bloga

Jesteś gotów podjąć pracę?

Zapraszamy do przejrzenia niektórych ofert pracy opiekunki w Niemczech. Chcesz zobaczyć wszystkie oferty?

class opieka od 2024-05-10

Pani 95 lat, 170 cm, 90 kg. Mieszka sama we własnym mieszkaniu. Seniorka porusza się za pomocą rolltora, ma zdiagnozowane początki demencji, ale jest bardzo mało wyczuwalna, jest po operacji piersi, miała raka, na obecną chwilę jest wyleczona, jest czysto. Seniorka jest spokojną i miłą osobą. Bardzo dużo czynności wykonuje samodzielnie, nie chce pomocy. Sama się myje, ubiera, chodzi do toalety. Ma zakładane pieluchomajtki, które również sama sobie zakłada. W mieszkaniu jest jedna łazienka i dwie toalety.

Zobacz ofertę
class opieka od 2024-06-01
O213 Pani Niemcy - 82284 Grafrath 01.06
Niemcy - 82284 Grafrath

Do opieki Pani 90 lat, 168 cm, 80 kg wagi. Mieszka sama w domu jednorodzinnym w miejscowości Grafrath (82284). Seniorka jest bardzo miłą i przyjazną osobą. Lubi rozmawiać, oglądać telewizję, spacery. Podopieczna ma przyznane Pflegegrad 2. Seniorka ma zdiagnozowane problemy z ciśnieniem i sercem, jest osobą inkontynencyjną, ma zakładane pieluchomajtki i wkładki. Porusza się przy pomocy rollatora. Na obecną chwilę sama wstaje, sama się myje, sama się ubiera.

Zobacz ofertę
class opieka od 2024-05-31
O61 Pan - Niemcy - 85622 Feldkirchen 31.05
Niemcy - 85622 Feldkirchen

Podopieczny mieszka sam w domu jednorodzinnym. Porusza się samodzielnie lub z pomocą rollatora. Ma zdiagnozowaną cukrzycę insulinową, początki demencji. Pan ma założony woreczek na mocz. Raz w tygodniu przychodzi lekarz na wizytę domową. Podopieczny jest bardzo spokojną i wesołą osobą. Potrzebuje pomocy w codziennych czynnościach typu mycie, ubieranie, rozbieranie. Na zakupy jeździ się raz w tygodniu z córką, ponieważ sklepy są dość daleko ( 3 km, ale w domu jest rower, zależy od opiekunki czy chce sama jechać na zakupy czy z córką). Do Pana 4 razy dziennie przychodzi Pflegedienst do mierzenie cukru, oraz podawania insuliny. Podopieczny przesypia całe noce.

Zobacz ofertę