• Pn - Pt : 8:00 do 15:30
  • So - Ni : nieczynne

Kamica nerkowa - jak uniknąć kamieni nerkowych?

Kamica nerkowa - jak uniknąć kamieni nerkowych?

Kamica nerkowa - jak uniknąć kamieni nerkowych? 18 gru

Kamica nerkowa - objawy i leczenie

 

Kamienie nerkowe to złogi minerałów i skrystalizowanych soli, które wytrącają się z moczu i odkładają na wewnętrznej wyściółce nerek. Jeśli złogi są małe, to wędrują przez układ moczowy, a następnie są wydalane z moczem, a człowiek nie zdaje sobie sprawy z tego, że w ogóle istnieją. Siedemdziesiąt-osiemdziesiąt procent kamieni jest złożonych głównie ze szczawianu wapnia. Kwas szczawiowy jest kwasem produkowanym przez organizm człowieka, ale można go również znaleźć w roślinach. Kamienie nerkowe mogą osiągać wielkość od mikroskopijnego ziarnka piasku do kulki średnicy monety jednogroszowej. Jeśli kamień jest mniejszy od ziarnka grochu – a 80% kamieni ma właśnie taką wielkość – lekarz prawdopodobnie zaczeka, aż organizm sam go wydali. Natomiast kamienie średnicy większej od 8-10 mm są zbyt duże, żeby zostały wydalone, dlatego często pozostają w nerkach, gdzie mogą wywołać infekcję. Objawy karmienia nerkowego to między innymi intensywny ból. W dodatku choroba ta może wywołać infekcję i krwawienie. Nieleczona kamica nerkowa może spowodować nieodwracalne uszkodzenie nerek. Na szczęście nie trzeba godzić się na potencjalne męczarnie, ponieważ profilaktyka kamicy nerkowej nie jest trudna. Jednak najpierw trzeba zapytać lekarza, na jaki rodzaj kamicy cierpisz, gdyż każdy typ kamieni leczy się inaczej. Środki zapobiegawcze i sposoby leczenia, które podajemy poniżej, odnoszą się głównie do najczęściej spotykanych typów kamieni nerkowych, złożonych z fosforanu wapnia lub szczawianu wapnia.

 

>Kamica nerkowa a profilaktyka. Jak zapobiegać powstawaniu złogów?

 

1. Pić dużo wody. Trzeba wypijać co najmniej 8 szklanek wody dziennie, nie od razu, ale równomiernie przez cały dzień, a nie dopiero wtedy, gdy następuje atak. Woda rozpuszcza substancje chemiczne w moczu, także wapń i kwas szczawiowy – dwa główne składniki większości kamieni nerkowych – nie mogą się ze sobą połączyć. To naprawdę działa i skutecznie niweluje objawy kamicy nerkowej.

2. Spożywać odpowiednią ilość wapnia. Jeszcze niedawno lekarze mówili pacjentom chorym na kamicę nerkową, żeby ograniczyli spożycie wapnia. Później odkryli, że wapń zapobiega tworzeniu się kamieni nerkowych. Dlatego obecnie zaleca się produkty bogate w wapń, np. wypicie szklanki mleka czy zjedzenie plasterka sera codziennie i do każdego posiłku.

3. Pić soki owocowe. Napoje o dużej zawartości kwasu cytrynowego, np. sok pomarańczowy czy lemoniada, hamują proces tworzenia się kamieni nerkowych z wapnia.

4. Herbatka z mniszka lekarskiego. Mniszek lekarski i inne zioła o działaniu moczopędnym zwiększają ilość wydalanego moczu przez pobudzanie przepływu krwi przez nerki. Pozwala to szybciej wypłukać kamień z układu moczowego i jest ważną częścią profilaktyki kamicy nerkowej.

5. Palma sabalowa. Roślina dobrze znana ze skuteczności w leczeniu przerostu gruczołu krokowego, jednocześnie działa rozkurczowo na moczowody i przez to zarówno kobietom, jak i mężczyznom pomaga pozbyć się kamieni nerkowych. Przypuszcza się również, że redukuje ciśnienie na szyjkę pęcherza moczowego i wywiera ogólne działanie tonizujące na cały układ moczowy.

 

Jak uniknąć kamieni nerkowych? Te produkty trzeba omijać

 

Niektóre produkty spożywcze sprzyjają formowaniu się kamieni nerkowych, zwłaszcza u ludzi, którzy mają ku temu wrodzoną podatność. Powinno unikać się następujących produktów spożywczych, bogatych w szczawiany: czarna herbata, szpinak, rabarbar, buraki, czekolada, otręby pszenne, orzechy, orzeszki ziemne, owoce – truskawki, maliny i agrest. Nie powinno się również nadużywać kofeiny oraz soli. Osoby z podatnością do tworzenia kamieni nerkowych powinny szczególnie dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu.

 

Kiedy leczenie kamicy nerkowej jest konieczne?

 

Należy udać się do lekarza wtedy, gdy pojawią się objawy kamicy nerkowej: ból promieniujący od górnej części pleców do dolnej części brzucha i pachwiny, częste oddawanie moczu, krew i ropa w moczu, czasami również dreszcze i gorączka.

Powrót do bloga

Jesteś gotów podjąć pracę?

Zapraszamy do przejrzenia niektórych ofert pracy opiekunki w Niemczech. Chcesz zobaczyć wszystkie oferty?

class PILNE! opieka od 2025-05-01

Do opieki Pani mieszkająca w miejscowości Berg (82235) w domu jednorodzinnym. Seniorka ma 85 lat, 155 cm, 45 kg. Pflegegrad 2. Złożony wniosek o 3. Pani choruje na Parkinsona, w związku z chorobą dużo czasu spędza w łóżku z uwagi na osłabienie związane z chorobą. Ostatnio przeszła zapalenie pęcherza w związku z czym zdarzało się jej częściej wstawać w nocy. Pacjentka potrzebuje pomocy przy wstawaniu i kładzeniu się do łóżka. Potrzebna pomoc w codziennych czynnościach jak mycie, ubieranie, rozbieranie się, przygotowywanie posiłków. Pflegedienst przychodzi rano i wieczorem od poniedziałku do piątku. W weekendy tylko wieczorem. Dzieci i wnuki odwiedzają podopieczną. Jedzenie jest dostarczane przez dostawcę. Do dyspozycji opiekunki osobny pokój. Internet. Do opieki Pan mieszkający w miejscowości Berg (82235) w domu jednorodzinnym. Senior ma 85 lat, 182 cm, 70 kg. Pflegegrad 3. Złożony wniosek o 4. Pan jest osobą chorujacą na demencję, jest podwójnie inkontynencyjny, ma zakładane pieluchomajtki. Jeśli Pacjent wstanie przed przyjściem Pflegedienst należy zmienić mu pieluchomajtki, umyć i ubrać. Pacjent potrzebuje pomocy przy wstawaniu i kładzeniu się do łóżka. Potrzebna pomoc w codziennych czynnościach jak mycie, ubieranie, rozbieranie się, przygotowywanie posiłków. Pflegedienst przychodzi rano i wieczorem od poniedziałku do piątku. W weekendy tylko wieczorem. Dzieci i wnuki odwiedzają podopiecznego. Jedzenie jest dostarczane przez dostawcę. Pacjent lubi słodkie rzeczy, na spacerze chętnie wstępuje na kawę i ciasto do kawiarni. Podopieczny chętnie opowiada historie ze swojego życia, lubi spędzać czas w ogrodzie, grać w gry planszowe, czytać książki. Do dyspozycji opiekunki osobny pokój. Internet. Rodzina dla dwóch opiekunek! Jest to małżeństwo do opieki mieszkające w dwóch różnych domach na tej samej działce.

Zobacz ofertę
class PILNE! opieka od 2025-05-01

Do opieki Pan mieszkający z żoną w domu jednorodzinnym w Monachium. Pan ma 92 lata, 175 cm, 70 kg. Pflegegrad 4. Pani ma 91 lat, 150 cm, 45 kg. Nie ma Pflegegrad. Pan choruje na Parkinsona. Wymaga pomocy przy transferze. W domu jest podnośnik. Porusza się na wózku inwalidzkim. W związku z chorobą u Pana występują problemy z mową. Pan ma też problemy ze słuchem. Jest osobą podwójnie inkontynencyjną. Ma zakładane pieluchomajtki. Potrzebuje pomocy przy myciu, ubieraniu, rozbieraniu się oraz przyjmowaniu posiłków. Przychodzi Pani do sprzątania raz w tygodniu, ale jeśli jest coś do zrobienia w trakcie to należy to zrobić. Pan był w domu do tej pory przy wsparciu żony i Pflegedienst, które przychodziło na 2/3 h dziennie. Potrzebna osoba z dobrym niemieckim , spokojna.

Zobacz ofertę
class opieka od 2025-05-15
O220 Pani - Niemcy 81927 Monachium 15.05
Niemcy - 81927 Monachium

Do opieki Pani mieszkająca w Monachium (81927). Seniorka ma 93 lata, 158 cm, 58 kg. Pflegegrad 2. Porusza się za pomocą rollatora lub kul. Pani ma problemy z sercem, jest po operacji jelita grubego i od tego czasu spożywa jedzenie wegetariańskie Potrzebna osoba , która będzie gotować dla Podopiecznej wegetariańskie jedzenie. Seniorka ma przy łóżku krzesełko toaletowe, z którego korzysta w nocy. Sklepy są oddalone o 10 min drogi, możliwość dojazdu rowerem. Osobna łazienka do dyspozycji dla opiekunki na przeciwko pokoju opiekunki. Potrzebna osoba z dobrym niemieckim, niepaląca.

Zobacz ofertę