• Pn - Pt : 8:00 do 15:30
  • So - Ni : nieczynne

Kamica nerkowa - jak uniknąć kamieni nerkowych?

Kamica nerkowa - jak uniknąć kamieni nerkowych?

Kamica nerkowa - jak uniknąć kamieni nerkowych? 18 gru

Kamień nerkowy to złogi minerałów i skrystalizowanych soli, które wytrącają się z moczu i odkładają na wewnętrznej wyściółce nerek. Jeśli złogi są małe, to wędrują przez układ moczowy, a następnie są wydalane z moczem, a człowiek nie zdaje sobie sprawy z tego, że w ogóle istnieją. Siedemdziesiąt-osiemdziesiąt procent kamieni jest złożonych głównie ze szczawianu wapnia. Kwas szczawiowy jest kwasem produkowanym przez organizm człowieka, ale można go również znaleźć w roślinach. Kamienie nerkowe mogą osiągać wielkość od mikroskopijnego ziarnka piasku do kulki średnicy monety jednogroszowej. Jeśli kamień jest mniejszy od ziarnka grochu – a 80% kamieni ma właśnie taką wielkość – lekarz prawdopodobnie zaczeka, aż organizm sam go wydali. Natomiast kamienie średnicy większej od 8-10 mm są zbyt duże, żeby zostały wydalone, dlatego często pozostają w nerkach, gdzie mogą wywołać infekcję. Kamień nerkowy powoduje bardzo intensywny ból. W dodatku może wywołać infekcję i krwawienie. Nieleczona kamica nerkowa może spowodować nieodwracalne uszkodzenie nerek. Na szczęście nie trzeba godzić się na potencjalne męczarnie, ponieważ można zrobić bardzo dużo, aby zapobiec atakom. Jednak najpierw trzeba zapytać lekarza, na jaki rodzaj kamicy cierpisz, gdyż każdy typ kamieni leczy się inaczej. Środki zapobiegawcze i sposoby leczenia, które podajemy poniżej, odnoszą się głównie do najczęściej spotykanych typów kamieni nerkowych, złożonych z fosforanu wapnia lub szczawianu wapnia.

 

Jak uniknąć kamieni nerkowych?

 

Pić dużo wody. Trzeba wypijać co najmniej 8 szklanek wody dziennie, nie od razu, ale równomiernie przez cały dzień, a nie dopiero wtedy, gdy następuje atak. Woda rozpuszcza substancje chemiczne w moczu, tak że wapń i kwas szczawiowy – dwa główne składniki większości kamieni nerkowych – nie mogą się ze sobą połączyć. To naprawdę działa.

Spożywać odpowiednią ilość wapnia. Jeszcze niedawno lekarze mówili pacjentom chorym na kamicę nerkową, żeby ograniczyli spożycie wapnia. Później odkryli, że wapń zapobiega tworzeniu się kamieni nerkowych. Dlatego obecnie zaleca się produkty bogate w wapń, np. wypicie szklanki mleka czy zjedzenie plasterka sera codziennie i do każdego posiłku.

Pić soki owocowe. Napoje o dużej zawartości kwasu cytrynowego, np. sok pomarańczowy czy lemoniada, hamują proces tworzenia się kamieni nerkowych z wapnia.

Herbatka z mniszka lekarskiego. Mniszek lekarski i inne zioła o działaniu moczopędnym zwiększają ilość wydalanego moczu przez pobudzanie przepływu krwi przez nerki. Pozwala to szybciej wypłukać kamień z układu moczowego.

Palma sabalowa. Roślina dobrze znana ze skuteczności w leczeniu przerostu gruczołu krokowego, jednocześnie działa rozkurczowo na moczowody i przez to zarówno kobietom, jak i mężczyznom pomaga pozbyć się kamieni nerkowych. Przypuszcza się również, że redukuje ciśnienie na szyjkę pęcherza moczowego i wywiera ogólne działanie tonizujące na cały układ moczowy.

 

Niektóre produkty spożywcze sprzyjają formowaniu się kamieni nerkowych, zwłaszcza u ludzi, którzy mają ku temu wrodzoną podatność. Powinno unikać się następujących produktów spożywczych, bogatych w szczawiany: czarna herbata, szpinak, rabarbar, buraki, czekolada, otręby pszenne, orzechy, orzeszki ziemne, owoce – truskawki, maliny i agrest. Nie powinno się również nadużywać kofeiny oraz soli. Osoby z podatnością do tworzenia kamieni nerkowych powinny szczególnie dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu.

 

Kiedy zgłosić się do lekarza?

 

Zgłosić się trzeba wtedy, gdy pojawią się objawy kamicy nerkowej: ból promieniujący od górnej części pleców do dolnej części brzucha i pachwiny, częste oddawanie moczu, krew i ropa w moczu, czasami również dreszcze i gorączka.

Powrót do bloga

Jesteś gotów podjąć pracę?

Zapraszamy do przejrzenia niektórych ofert pracy opiekunki w Niemczech. Chcesz zobaczyć wszystkie oferty?

class PILNE! OD ZARAZ

Pani mieszka w domu jednorodzinnym w Mainz. W tym samym domu mieszka wnuk Podopiecznej. Seniorka porusza się samodzielnie bądź przy pomocy rollatora. Ma zdiagnozowane problemy z sercem, ciśnieniem i inkontynencję (zakładane wkładki). W domu jest mały piesek pudelek. Przychodzi Pani do sprzątania.

Zobacz ofertę
class PILNE! opieka od 03.07.2019

Pani mieszka sama w domu jednorodzinnym w Monachium. Seniorka ma Pflegegrad 4. Dotychczas przebywała w domu sama przy wsparciu Pflegediesnt. Pani jest po wylewie (grudzień 2018), ma zdiagnozowaną demencję i inkontynencję. Podopieczna jest cukrzykiem. Ma problemy ze słuchem i widzeniem. Pani potrzebuje pomocy przy myciu, ubieraniu i rozbieraiu się. Do Podopiecznej przychodzi Krankengimnastik oraz Pani do sprzątania. Seniorka jest osobą miła i spokojną, chętnie pomaga w gotowaniu, np w obieraniu warzyw.

Zobacz ofertę
class PILNE! opieka od 01.07.2019

Podopieczny mieszka w domu jednorodzinnym z żoną, która nie wymaga opieki. Pan ma przyznane Pflegegrad 3. Ma zdiagnozowaną demencję, lekkie stany depresyjne, problemy z ciśnieniem i inkontynencję (pampersy). Pacjent ze względu na wiek ma też problemy ze słuchem. Podopieczny potrzebuje pomocy przy myciu, ubieraniu i rozbieraniu się. Porusza się samodzielnie, Potrzebna jest pomoc przy kładzeniu i wstawaniu z łóżka.

Zobacz ofertę