• Pn - Pt : 8:00 do 15:30
  • So - Ni : nieczynne

Opieka nad osobą z alzheimerem

Opieka nad osobą z alzheimerem

Każdy opiekun osoby starszej, która jest chora na alzheimera, powinien poznać diagnozę schorzenia i wskazówki jak się zachować w tak ciężkiej chorobie, przygnębiającą całą rodzinę. Co robić by choć trochę ulżyć sobie i przede wszystkim choremu?

Opieka nad osobą z alzheimerem 14 wrz

Choroba alzheimera - co to jest?

Choroba alzheimera jest to zanik neuronów w mózgu. Każdy z nas doświadcza tego z wiekiem, jednak w tym przypadku proces ten przebiega bardzo szybko. Komórki nerwowe zanikają, a w ich miejsca pojawiają się złogi białka, które początkowo utrudniają i w bardzo szybkim czasie, całkowicie uniemożliwiają dostęp jakichkolwiek informacji między komórkami. Niestety nie ma skutecznego lekarstwa, które wyleczą chorego, istnieją tylko środki, które nieco mogą spowolnić postęp choroby.

Brak zatajania problemu

Kiedy dochodzi do nas informacja, że najbliższa nam osoba cierpi na alzheimera, zaczynamy panikować, izolować się od świata i zamykamy chorego w czterech ścianach „ dla jego bezpieczeństwa”, ale i być może dla własnej wygody. Nie chcemy się „chwalić” przed innymi, że w naszej rodzinie borykamy się z tak wstydliwą chorobą. Tymczasem, osoby odpowiedzialne za seniora, wręcz powinny poinformować  o zaistniałej sytuacji pozostałą rodzinę, sąsiadów, a nawet panią sprzedającą w najbliższym warzywniaku, gdzie chory często robił zakupy. Wtedy takie osoby wiedzą, że mają do czynienia z osobą chorą i mają już wtedy inne podejście. Chory podopieczny powinien mieć przy sobie najważniejsze dane osobowe, adres i nr telefonu, gdyż w przypadku, kiedy się zagubi, łatwo można pomóc wtedy wskazać drogę powrotną do domu. 

Opieka nad chorym na alzheimera - bezpieczeństwo w domu

Oczywiście opiekun chorego na alzheimera, powinien stawiać na wyjścia z domu pod jego opieką; krótkie spacery i kontakt z innymi ludźmi sprawi, że chory na alzheimera nie będzie czuł się odrzucony, a nauczy się przebywać wśród obcych. Jednak przede wszystkim należy zadbać o bezpieczeństwo i spokój we własnym mieszkaniu. Należy wyeliminować małe, ślizgające się dywaniki lub przymocować je do podłoża, odkładać rzeczy na miejsce, pozbywać się drobnych przeszkód takie jak kable czy stołki. Niebezpieczny dla zdrowia podopiecznego jest także łatwy dostęp do ostrych elementów, leków, środków czystości, zapałek, robotów kuchennych czy innych sprzętów. Zaleca się trzymać je z dala od chorego, najlepiej w zamknięciu. Pozwólmy jednocześnie zajmować się drobnymi czynnościami, nie wyłączajmy go całkowicie z życia towarzyskiego rodziny. Osoba, nad którą sprawuje się opiekę, poczuje się potrzebna, da jej to wiele radości i uśmiechu. Nie wolno zapominać niestety o tym, by drzwi wejściowe były jak najczęściej zamykane na klucz, by uniemożliwić możliwe ucieczki z domu, ale jednocześnie sprawić, by podopieczny nie czuł się jak w klatce..

Wewnętrzny spokój podczas opieki nad osobą z alzheimerem

Należy pamiętać, że zadowolony i spokojny opiekun lepiej wypełni swoje obowiązki. Zaleca się korzystać jak najwięcej z wolnego czasu, by wrócić w pełni gotowości, do ponownego opiekowania się chorym. Ważne jest wsparcie najbliższych chorego, stowarzyszenia, jak i swoich przyjaciół oraz rodziny. Nie trzeba się stresować, jeśli stracimy opanowanie i cierpliwość, gdyż ta choroba wymaga bardzo dużo zrozumienia. W chwili zwątpienia, należy zrobić cos dla siebie i na spokojnie wrócić do swoich obowiązków.

Jeśli zaakceptujesz chorobę alzheimera i zrozumiesz jaki jest cel Twojej opieki, będzie Ci dużo łatwiej sprawować piecze na chorym, a nawet zdobędziesz satysfakcje, że w tak wymagającej chorobie, potrafisz cieszyć się z wykonywanego zawodu. Sam podopieczny będzie Ci wdzięczny za okazaną pomoc!

Nasi podopieczni cierpią na różne schorzenia. Warto bliżej je poznać, by zaoferować im lepszą opiekę. O wielu z nich przeczytasz na naszym blogu - dowiedz się jak wygląda opieka nad osobą z demencją starczą, i jak w domowy sposób obniżyć zbyt wysokie ciśnienie.

Powrót do bloga

Jesteś gotów podjąć pracę?

Zapraszamy do przejrzenia niektórych ofert pracy opiekunki w Niemczech. Chcesz zobaczyć wszystkie oferty?

class opieka od 2024-05-31
O61 Pan - Niemcy - 85622 Feldkirchen 31.05
Niemcy - 85622 Feldkirchen

Podopieczny mieszka sam w domu jednorodzinnym. Porusza się samodzielnie lub z pomocą rollatora. Ma zdiagnozowaną cukrzycę insulinową, początki demencji. Pan ma założony woreczek na mocz. Raz w tygodniu przychodzi lekarz na wizytę domową. Podopieczny jest bardzo spokojną i wesołą osobą. Potrzebuje pomocy w codziennych czynnościach typu mycie, ubieranie, rozbieranie. Na zakupy jeździ się raz w tygodniu z córką, ponieważ sklepy są dość daleko ( 3 km, ale w domu jest rower, zależy od opiekunki czy chce sama jechać na zakupy czy z córką). Do Pana 4 razy dziennie przychodzi Pflegedienst do mierzenie cukru, oraz podawania insuliny. Podopieczny przesypia całe noce.

Zobacz ofertę
class opieka od 2024-05-10

Pani 95 lat, 170 cm, 90 kg. Mieszka sama we własnym mieszkaniu. Seniorka porusza się za pomocą rolltora, ma zdiagnozowane początki demencji, ale jest bardzo mało wyczuwalna, jest po operacji piersi, miała raka, na obecną chwilę jest wyleczona, jest czysto. Seniorka jest spokojną i miłą osobą. Bardzo dużo czynności wykonuje samodzielnie, nie chce pomocy. Sama się myje, ubiera, chodzi do toalety. Ma zakładane pieluchomajtki, które również sama sobie zakłada. W mieszkaniu jest jedna łazienka i dwie toalety.

Zobacz ofertę
class opieka od 2024-06-01
O213 Pani Niemcy - 82284 Grafrath 01.06
Niemcy - 82284 Grafrath

Do opieki Pani 90 lat, 168 cm, 80 kg wagi. Mieszka sama w domu jednorodzinnym w miejscowości Grafrath (82284). Seniorka jest bardzo miłą i przyjazną osobą. Lubi rozmawiać, oglądać telewizję, spacery. Podopieczna ma przyznane Pflegegrad 2. Seniorka ma zdiagnozowane problemy z ciśnieniem i sercem, jest osobą inkontynencyjną, ma zakładane pieluchomajtki i wkładki. Porusza się przy pomocy rollatora. Na obecną chwilę sama wstaje, sama się myje, sama się ubiera.

Zobacz ofertę