• Pn - Pt : 8:00 do 15:30
  • So - Ni : nieczynne

Opieka nad osobą z alzheimerem

Opieka nad osobą z alzheimerem

Każdy opiekun osoby starszej, która jest chora na alzheimera, powinien poznać diagnozę schorzenia i wskazówki jak się zachować w tak ciężkiej chorobie, przygnębiającą całą rodzinę. Co robić by choć trochę ulżyć sobie i przede wszystkim choremu?

Opieka nad osobą z alzheimerem 14 wrz

Choroba alzheimera - co to jest?

Choroba alzheimera jest to zanik neuronów w mózgu. Każdy z nas doświadcza tego z wiekiem, jednak w tym przypadku proces ten przebiega bardzo szybko. Komórki nerwowe zanikają, a w ich miejsca pojawiają się złogi białka, które początkowo utrudniają i w bardzo szybkim czasie, całkowicie uniemożliwiają dostęp jakichkolwiek informacji między komórkami. Niestety nie ma skutecznego lekarstwa, które wyleczą chorego, istnieją tylko środki, które nieco mogą spowolnić postęp choroby.

Brak zatajania problemu

Kiedy dochodzi do nas informacja, że najbliższa nam osoba cierpi na alzheimera, zaczynamy panikować, izolować się od świata i zamykamy chorego w czterech ścianach „ dla jego bezpieczeństwa”, ale i być może dla własnej wygody. Nie chcemy się „chwalić” przed innymi, że w naszej rodzinie borykamy się z tak wstydliwą chorobą. Tymczasem, osoby odpowiedzialne za seniora, wręcz powinny poinformować  o zaistniałej sytuacji pozostałą rodzinę, sąsiadów, a nawet panią sprzedającą w najbliższym warzywniaku, gdzie chory często robił zakupy. Wtedy takie osoby wiedzą, że mają do czynienia z osobą chorą i mają już wtedy inne podejście. Chory podopieczny powinien mieć przy sobie najważniejsze dane osobowe, adres i nr telefonu, gdyż w przypadku, kiedy się zagubi, łatwo można pomóc wtedy wskazać drogę powrotną do domu. 

Opieka nad chorym na alzheimera - bezpieczeństwo w domu

Oczywiście opiekun chorego na alzheimera, powinien stawiać na wyjścia z domu pod jego opieką; krótkie spacery i kontakt z innymi ludźmi sprawi, że chory na alzheimera nie będzie czuł się odrzucony, a nauczy się przebywać wśród obcych. Jednak przede wszystkim należy zadbać o bezpieczeństwo i spokój we własnym mieszkaniu. Należy wyeliminować małe, ślizgające się dywaniki lub przymocować je do podłoża, odkładać rzeczy na miejsce, pozbywać się drobnych przeszkód takie jak kable czy stołki. Niebezpieczny dla zdrowia podopiecznego jest także łatwy dostęp do ostrych elementów, leków, środków czystości, zapałek, robotów kuchennych czy innych sprzętów. Zaleca się trzymać je z dala od chorego, najlepiej w zamknięciu. Pozwólmy jednocześnie zajmować się drobnymi czynnościami, nie wyłączajmy go całkowicie z życia towarzyskiego rodziny. Osoba, nad którą sprawuje się opiekę, poczuje się potrzebna, da jej to wiele radości i uśmiechu. Nie wolno zapominać niestety o tym, by drzwi wejściowe były jak najczęściej zamykane na klucz, by uniemożliwić możliwe ucieczki z domu, ale jednocześnie sprawić, by podopieczny nie czuł się jak w klatce..

Wewnętrzny spokój podczas opieki nad osobą z alzheimerem

Należy pamiętać, że zadowolony i spokojny opiekun lepiej wypełni swoje obowiązki. Zaleca się korzystać jak najwięcej z wolnego czasu, by wrócić w pełni gotowości, do ponownego opiekowania się chorym. Ważne jest wsparcie najbliższych chorego, stowarzyszenia, jak i swoich przyjaciół oraz rodziny. Nie trzeba się stresować, jeśli stracimy opanowanie i cierpliwość, gdyż ta choroba wymaga bardzo dużo zrozumienia. W chwili zwątpienia, należy zrobić cos dla siebie i na spokojnie wrócić do swoich obowiązków.

Jeśli zaakceptujesz chorobę alzheimera i zrozumiesz jaki jest cel Twojej opieki, będzie Ci dużo łatwiej sprawować piecze na chorym, a nawet zdobędziesz satysfakcje, że w tak wymagającej chorobie, potrafisz cieszyć się z wykonywanego zawodu. Sam podopieczny będzie Ci wdzięczny za okazaną pomoc!

Nasi podopieczni cierpią na różne schorzenia. Warto bliżej je poznać, by zaoferować im lepszą opiekę. O wielu z nich przeczytasz na naszym blogu - dowiedz się jak wygląda opieka nad osobą z demencją starczą, i jak w domowy sposób obniżyć zbyt wysokie ciśnienie.

Powrót do bloga

Jesteś gotów podjąć pracę?

Zapraszamy do przejrzenia niektórych ofert pracy opiekunki w Niemczech. Chcesz zobaczyć wszystkie oferty?

class PILNE! opieka od 18.12.2020

Podopieczny mieszka sam w domu wielorodzinnym w małym mieście. Pan oprócz dolegliwości związnych z wiekiem starczym ma zdiagnozowaną cukrzycę insulinową. Podopieczny 20.06.2016 roku po upadku w domu, przebywał w szpitalu na leczeniu. W szpitalu podopieczny miał lekki wylew do mózgu, utworzył się krwiak, który zniknął po paru dniach.. Podpieczny porusza się na wózku inwlaidzkim bądź za pomocą rollatora. Po schodach nie chdzi. Potrzebuje pomocy przy kładzeniu się do łóżka, ubieraniu rozbieraniu się i myciu.

Zobacz ofertę
class PILNE! opieka od 15.12.2020

Pan mieszka w domu jednorodzinnym na obrzeżach dużego miasta. Podopieczny jest po wylewie i ma początki demencji. Pan ma częściową inkontynencję, w zwiazku z czym korzysta z butelki do oddawania moczu lub ma zakładane wkładki. Kilka kroków zrobi za pomocą rollatora. Podopieczny spędza czas na wózku inwaldzkim. Senior potrzebuje całkowitej pomocy przy wstawaniu i kładzeniu się do łózka. Potrzebne jest wsparcie przy chodzeniu po schodach. Pan potrzebuje pomocy przy myciu, ubieraniu i rozbieraniu się.

Zobacz ofertę
class PILNE! opieka od 01.12.2020

Pan mieszka z żoną (która nie wymaga opieki) w centrum Monachium w dużym mieszkaniu. Podopieczny ma zdiagnozowanego parkinsona, demencję (zaburzenia orientacji czasowo przestrzennej i problemy z rozróżnianiem osób) i początki inkontynencji (wkładki lub urinflasche). Porusza się za pomocą rollatora lub na wózku inwalidzkim, po schodach nie chodzi. Pan ma problemy z mówieniem. Przesypia noce. Pflegegrad 3. Pan potrzebuje pomocy przy myciu, ubieraniu i rozbieraniu. Posiłki spożywa samodzielnie. Trzy razy dziennie przychodzi Pflegedienst.

Zobacz ofertę