• Pn - Pt : 8:00 do 15:30
  • So - Ni : nieczynne

Trudności z widzeniem w nocy

Trudności z widzeniem w nocy

Trudności z widzeniem w nocy 14 lis

W miarę jak się starzejemy, nasze oczy potrzebują więcej światła, aby dobrze funkcjonować. U 60-latka soczewki w oku nie są już tak przeźroczyste jak u 20-latka,a źrenice nie rozszerzają się już tak jak dawniej. Z tych wszystkich powodów w miarę starzenia się mamy coraz większe kłopoty z akomodacją, czyli z przystosowaniem się oka do wyraźnego widzenia z różnych odległości i w nocy. Poniżej podajemy sposoby na poprawienie nocnego widzenia u osób w wieku 60, 70 a nawet 80 lat.

Więcej światła. Aby dobrze widzieć w nocy, przeciętny 60-latek potrzebuje 7 razy więcej światła niż 20-latek. Specjaliści radzą, aby oświetlać mieszkanie żarówkami z neodymem o mocy 60 lub 100 watów, które zapewniają większy kontrast i nie dają takich odblasków, jak zwykłe żarówki, co umożliwia lepsze widzenie w nocy.

Lampy regulowane. Regulowane lampy podłogowe lub biurkowe, które można obracać i zginać odpowiednio do indywidualnych potrzeb, z pewnością pomogą starszym osobom pokonać problemy związane z widzeniem w nocy.

Czarne jagody. Według niektórych lekarzy problemy z widzeniem w nocy są spowodowane niedoborem barwnika (rodopsyny wzrokowej), związku chemicznego, produkowanego w pręcikach oka. Osoba mająca problemy z widzeniem w nocy powinna wypróbować działanie czarnych jagód i wyjść z domu po zmroku. Skutki zażywania powinny uwidocznić się w ciągu 20 minut. Jeśli tak się stanie, trzeba zażywać dawkę 100 mg przed wyjściem z domu po zmroku.

Prowadzenie samochodu nocą. Jadąc nocą należy jechać wolniej i stosownie do pogody. Należy zadbać o to, aby reflektory w samochodzie były czyste. Kiedy z przeciwka nadjeżdża samochód, lepiej odwrócić wzrok, póki samochód nas nie minie. Nie będzie się wtedy narażonym na oślepiający blask reflektorów samochodu z naprzeciwka.

Specjalne okulary na noc. Nocne kłopoty ze wzrokiem czasami są objawem coraz silniejszej krótkowzroczności. Trzeba zapytać okulistę, czy pomogą specjalne okulary przeznaczone do noszenia po zmroku.

 

 

Problemy z widzeniem w nocy mogą być objawem poważnej, ukrytej choroby, np. cukrzycy, zwyrodnienia plamki żółtej, zaćmy lub genetycznie uwarunkowanej choroby nazywanej zwyrodnieniem barwnikowym siatkówki. Dlatego należy zgłosić się do lekarza, jeśli starsza osoba:

  • nagle ma trudności z widzeniem w przyćmionym świetle lub zaburzenia te przybierają na sile,

  • w nocy nie widzi gwiazd na niebie, widocznych dla innych,

  • ogranicza swoją aktywność, ponieważ obawia się wychodzić z domu po zmroku,

  • ma trudności z prowadzeniem samochodu w nocy z powodu odblasków światła.

Powrót do bloga

Jesteś gotów podjąć pracę?

Zapraszamy do przejrzenia niektórych ofert pracy opiekunki w Niemczech. Chcesz zobaczyć wszystkie oferty?

class PILNE! opieka od 01.07.2019

Podopieczny mieszka w domu jednorodzinnym z żoną, która nie wymaga opieki. Pan ma przyznane Pflegegrad 3. Ma zdiagnozowaną demencję, lekkie stany depresyjne, problemy z ciśnieniem i inkontynencję (pampersy). Pacjent ze względu na wiek ma też problemy ze słuchem. Podopieczny potrzebuje pomocy przy myciu, ubieraniu i rozbieraniu się. Porusza się samodzielnie, Potrzebna jest pomoc przy kładzeniu i wstawaniu z łóżka.

Zobacz ofertę
class PILNE! opieka od 03.07.2019

Pani mieszka sama w domu jednorodzinnym w Monachium. Seniorka ma Pflegegrad 4. Dotychczas przebywała w domu sama przy wsparciu Pflegediesnt. Pani jest po wylewie (grudzień 2018), ma zdiagnozowaną demencję i inkontynencję. Podopieczna jest cukrzykiem. Ma problemy ze słuchem i widzeniem. Pani potrzebuje pomocy przy myciu, ubieraniu i rozbieraiu się. Do Podopiecznej przychodzi Krankengimnastik oraz Pani do sprzątania. Seniorka jest osobą miła i spokojną, chętnie pomaga w gotowaniu, np w obieraniu warzyw.

Zobacz ofertę
class PILNE! OD ZARAZ

Pani mieszka w domu jednorodzinnym w Mainz. W tym samym domu mieszka wnuk Podopiecznej. Seniorka porusza się samodzielnie bądź przy pomocy rollatora. Ma zdiagnozowane problemy z sercem, ciśnieniem i inkontynencję (zakładane wkładki). W domu jest mały piesek pudelek. Przychodzi Pani do sprzątania.

Zobacz ofertę