• Pn - Pt : 8:00 do 15:30
  • So - Ni : nieczynne

Aktywizacja osób w starszym wieku

Aktywizacja osób w starszym wieku

Aktywizacja osób w starszym wieku 5 mar

Metody aktywizacji osób starszych - jak mogą spędzać czas wolny

Osoby starsze mają do dyspozycji dużo wolnego czasu. Mogą one w miarę potrzeb i możliwości być aktywne dla samych siebie, bądź pomagać innym ludziom. Mogą zaangażować się w działalność różnych organizacji, stowarzyszeń bądź fundacji. Mogą również spełniać się w roli babci i dziadka. Czas wolny często też przeznaczają na swoje przyjemności typu: uprawa działki, czytanie książek, oglądanie telewizji czy słuchanie radia.

Formy aktywizacji seniorów

Jest wiele ofert aktywizacji osób starszych, z których największą popularnością cieszą się:

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku prowadzące działalność edukacyjną, kulturalną, społeczną i opiekuńczą, które sprawiają, że ludzie starsi chcą się ze sobą spotykać i przebywać, chcą sobie wzajemnie pomagać, służyć bogatym doświadczeniem zawodowym i życiowym,

  • wolontariat, czyli działanie na rzecz ludzi potrzebujących, które daje poczucie użyteczności i satysfakcji z wykonywania nawet drobnych czynności, np. robinie zakupów, czytanie książek, chodzenie na spacery, wystawy, do teatru,

  • kluby seniora, w ramach których starsze osoby mogą aktywnie i ciekawie spędzać czas, organizując wyjścia/wyjazdy do teatru czy opery oraz różnego typu wycieczki.

Interesującą formą aktywizacji seniorów jest uczestnictwo w zajęciach muzycznych. Muzyka może działać uspokajająco i aktywizująco. Godne polecenia są również zajęcia reminiscencyjne, których istotą jest wspominanie najbardziej znaczących doświadczeń osobistych.

Elementem pomyślnego starzenia się jest również aktywność fizyczna. Ćwiczenia powinny obejmować formy łatwe lub o umiarkowanym stopniu trudności: spacer, taniec, pływanie, jazda na rowerze, gimnastyka. Ćwiczenia powinny sprawiać radość, powodować odprężenie oraz powinny być wykonywane codziennie.

Aktywność osób w starszym wieku zapobiega samotności i izolacji społecznej, a także umożliwia utrzymanie niezależności do późnych lat.

Na blogu firmy WORKNOW - praca dla opiekunek w Niemczech, znaleźć można więcej informacji na temat obowiązków i wyzwań czekających na opiekunów osób starszych.

Powrót do bloga

Jesteś gotów podjąć pracę?

Zapraszamy do przejrzenia niektórych ofert pracy opiekunki w Niemczech. Chcesz zobaczyć wszystkie oferty?

class PILNE! opieka od 2025-05-01

Do opieki Pan mieszkający z żoną w domu jednorodzinnym w Monachium. Pan ma 92 lata, 175 cm, 70 kg. Pflegegrad 4. Pani ma 91 lat, 150 cm, 45 kg. Nie ma Pflegegrad. Pan choruje na Parkinsona. Wymaga pomocy przy transferze. W domu jest podnośnik. Porusza się na wózku inwalidzkim. W związku z chorobą u Pana występują problemy z mową. Pan ma też problemy ze słuchem. Jest osobą podwójnie inkontynencyjną. Ma zakładane pieluchomajtki. Potrzebuje pomocy przy myciu, ubieraniu, rozbieraniu się oraz przyjmowaniu posiłków. Przychodzi Pani do sprzątania raz w tygodniu, ale jeśli jest coś do zrobienia w trakcie to należy to zrobić. Pan był w domu do tej pory przy wsparciu żony i Pflegedienst, które przychodziło na 2/3 h dziennie. Potrzebna osoba z dobrym niemieckim , spokojna.

Zobacz ofertę
class opieka od 2025-05-15
O220 Pani - Niemcy 81927 Monachium 15.05
Niemcy - 81927 Monachium

Do opieki Pani mieszkająca w Monachium (81927). Seniorka ma 93 lata, 158 cm, 58 kg. Pflegegrad 2. Porusza się za pomocą rollatora lub kul. Pani ma problemy z sercem, jest po operacji jelita grubego i od tego czasu spożywa jedzenie wegetariańskie Potrzebna osoba , która będzie gotować dla Podopiecznej wegetariańskie jedzenie. Seniorka ma przy łóżku krzesełko toaletowe, z którego korzysta w nocy. Sklepy są oddalone o 10 min drogi, możliwość dojazdu rowerem. Osobna łazienka do dyspozycji dla opiekunki na przeciwko pokoju opiekunki. Potrzebna osoba z dobrym niemieckim, niepaląca.

Zobacz ofertę
class opieka od 2025-05-16

Do opieki jest małżeństwo, mieszkają w domu jednorodzinnym w miejscowości 78354 Sippligen. Oboje Seniorów mają inkontynecję, Seniorka - 5 grupa inwalidzka, zdiagnozowana: demencja/alzheimer, porusza się samodzielnie. Pani ma problemy ze słuchem. Senior: 3 grupa inwalidzka, Pan porusza się na wózku inwalidzkim, potrzebny transfer z łózka na wózek oraz na toaletę, Pan pomaga. Podopieczny ma dolegliwości związane z wiekiem starczym, problemy z ciśnieniem i sercem.

Zobacz ofertę