• Pn - Pt : 8:00 do 15:30
  • So - Ni : nieczynne

Aktywizacja osób w starszym wieku

Aktywizacja osób w starszym wieku

Aktywizacja osób w starszym wieku 5 mar

Metody aktywizacji osób starszych - jak mogą spędzać czas wolny

Osoby starsze mają do dyspozycji dużo wolnego czasu. Mogą one w miarę potrzeb i możliwości być aktywne dla samych siebie, bądź pomagać innym ludziom. Mogą zaangażować się w działalność różnych organizacji, stowarzyszeń bądź fundacji. Mogą również spełniać się w roli babci i dziadka. Czas wolny często też przeznaczają na swoje przyjemności typu: uprawa działki, czytanie książek, oglądanie telewizji czy słuchanie radia.

Formy aktywizacji seniorów

Jest wiele ofert aktywizacji osób starszych, z których największą popularnością cieszą się:

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku prowadzące działalność edukacyjną, kulturalną, społeczną i opiekuńczą, które sprawiają, że ludzie starsi chcą się ze sobą spotykać i przebywać, chcą sobie wzajemnie pomagać, służyć bogatym doświadczeniem zawodowym i życiowym,

  • wolontariat, czyli działanie na rzecz ludzi potrzebujących, które daje poczucie użyteczności i satysfakcji z wykonywania nawet drobnych czynności, np. robinie zakupów, czytanie książek, chodzenie na spacery, wystawy, do teatru,

  • kluby seniora, w ramach których starsze osoby mogą aktywnie i ciekawie spędzać czas, organizując wyjścia/wyjazdy do teatru czy opery oraz różnego typu wycieczki.

Interesującą formą aktywizacji seniorów jest uczestnictwo w zajęciach muzycznych. Muzyka może działać uspokajająco i aktywizująco. Godne polecenia są również zajęcia reminiscencyjne, których istotą jest wspominanie najbardziej znaczących doświadczeń osobistych.

Elementem pomyślnego starzenia się jest również aktywność fizyczna. Ćwiczenia powinny obejmować formy łatwe lub o umiarkowanym stopniu trudności: spacer, taniec, pływanie, jazda na rowerze, gimnastyka. Ćwiczenia powinny sprawiać radość, powodować odprężenie oraz powinny być wykonywane codziennie.

Aktywność osób w starszym wieku zapobiega samotności i izolacji społecznej, a także umożliwia utrzymanie niezależności do późnych lat.

Na blogu firmy WORKNOW - praca dla opiekunek w Niemczech, znaleźć można więcej informacji na temat obowiązków i wyzwań czekających na opiekunów osób starszych.

Powrót do bloga

Jesteś gotów podjąć pracę?

Zapraszamy do przejrzenia niektórych ofert pracy opiekunki w Niemczech. Chcesz zobaczyć wszystkie oferty?

class opieka od 2024-09-01

Dziadek 90 lat, 176 cm, 73 kg, Mieszka sam w domu z dużym ogrodem. Podopieczny jest osobą spokojną, miłą, uśmiechniętą. Ma problemu z mową, ale wszystko rozumie. Dzidek porusza się tylko na wózku inwalidzkim, wymagany pełen transfer, jest w stanie chwycić się rękami, niestety nogi ma niesprawne. Przychodzi do dziadka raz w tygodniu rehabilitant. Jest osobą podójnie inkontynencyjną, ma zakładane pampersy. Na noc ma zakłądanego pajacyka, aby nie ściągną pampersa. W domu jest specjalistyczne łózko, wózek inwalidzki, krzesełko kąpielowe, krzesełko toaletowe, deska (śliz) do przesuwania po łóżku. Podopieczny je wszystko, nie grymasi, lubi kawę, W domu dla opiekunów są dwa pokoje, internet, TV w jednym pokoju. W domu są 3 łazienki. Do dyspozycji jest samochód, zakupy robi się samemu. Raz w tygodniu przychodzi Pani do sprzątania domu.

Zobacz ofertę
class opieka od 2024-09-08

Do opieki Pani mieszkająca sama w Monachium w mieszkaniu. Pani ma 87 lat, 155 cm, 42 kg. Pflegegrad / złożone dokumenty o przyznanie stopnia niepełnosprawności. Pacjentka porusza się za pomocą rollatora. Zdiagnozowane początki demencji. Do pacjentki przychodzi Pflegedienst. Seniorka potrzebuje pomocy przy codziennych czynnościach jak mycie, ubieranie, rozbieranie, spożywanie posiłków i przyjmowanie leków.

Zobacz ofertę
class opieka od 2024-09-01

Do opieki Pani mieszkająca sama w mieszkaniu (z tarasem i ogrodem na parterze) w Monachium (81477). Seniorka ma 79 lat, 156 cm, 53 kg. Przyznane ma Pflegegrad 3. Podopieczna ma zdiagnozowaną demecję, inkontynencję (ma zakładane wkładki), depresję i alergię. Pani potrzebuje niewielkiej pomocy przy codziennych czynnościach życiowych jak mycie, ubieranie, rozbieranie się, przyjmowanie leków. Podopieczna chodzi sobie po obiedzie sama na spacer, niedaleko domu jest plac zabaw, i ogródek, więc najczęściej tam sobie idzie. Seniorka lubi słuchać muzykę, grać w różnego rodzaju gry, oglądać albumy, chodzić na spacery, rozwiązywać krzyżówki, układa puzzle.

Zobacz ofertę