• Pn - Pt : 8:30 do 15:30
  • So - Ni : nieczynne

Ból karku

Ból karku 11 wrz

Ludzka głowa waży mniej więcej tyle samo, co kula do gry w kręgle, a podtrzymujące ją krążki ułożone są jeden na drugim. W miarę jak człowiek się starzeje, krążki te tracą dużo płynu, który daje im wytrzymałość i zdolność do niwelowania wstrząsów. Powoduje to, że ludzie po 60. roku życia częściej uskarżają się na sztywność karku. A jeśli dojdzie do tego artretyzm, osteoporoza i wady postawy, to nic dziwnego, że na bóle karku cierpią właśnie starsi ludzie. Jednak mimo wszystko możesz doradzić swojemu bliskiemu w podeszłym wieku, jak ma dbać o swój kark. Poniżej podajemy rady ekspertów, jak to zrobić.

Nastawić budzik. Bez względu na to, co robi starsza osoba- siedzi przy biurku czy zajmuje się swoim hobby- jeśli przebywa zbyt długo w jednej pozycji, może odczuwać sztywność i ból karku. Aby temu zapobiec, kup budzik. Trzeba nastawiać budzik tak, żeby dzwonił co pół godziny. Dzięki temu starsza osoba będzie pamiętać o tym, że ma zrobić sobie przerwę, wstać i wykonać kilka ćwiczeń rozciągających.

Ćwiczenia rozciągające kark. Jeśli ból w karku jest spowodowany napięciem mięśni, ulgę przyniosą ćwiczenia rozciągające. Bardzo ważne jest to, aby wykonywać ćwiczenia powolnymi i łagodnymi ruchami. Każdy gwałtowny ruch może spowodować naderwanie mięśnia lub więzadła.

Właściwa postawa ciała. Jeśli się nie dba o utrzymanie właściwej postawy ciała, mięśnie muszą ciężko pracować, aby utrzymać prosto głowę. Trzeba doradzić starszej osobie, aby- stojąc lub siedząc- zawsze upewniła się, że jej barki znajdują się na linii bioder, a uszy- w linii barków. Nie wolno chować głowy w ramionach.

Odpowiednie krzesło. Należy siedzieć na krześle z oparciem sięgającym ramion. Głowa, szyja i plecy znajdują się wtedy w pozycji pionowej. Poza tym można od czasu do czasu oprzeć głowę, dając szyi trochę odpoczynku.

Okłady ciepłe lub zimne. Do złagodzenia bólu karku można zastosować termofor lub okłady z lodu w zależności od indywidualnych preferencji. Oba rodzaje okładów działają podobnie- pobudzają krążenie w wybranym miejscu ciała.

Biustonosz sportowy. Sportowy biustonosz lepiej podtrzymuje biust, ma szersze ramiączka i bardziej równomiernie rozkłada ciężar piersi.

Mała torebka. Noszenie na ramieniu ciężkiej torby z długim paskiem może doprowadzić do nadwerężenia mięśni szyi.

Dobra poduszka. Najlepsza poduszka jest taka, która utrzymuje głowę i kręgosłup na jednej linii poprowadzonej od środka głowy wzdłuż tułowia do wygięcia przy pośladkach, kiedy leży się na plecach lub na boku.

Łagodne ruchy. Szybkie, nagłe ruchy mogą spowodować uraz szyi lub karku. Wstając z łóżka, trzeba najpierw obrócić się spokojnie na bok, a nie nagle siadać prosto.

Powrót do bloga

Jesteś gotów podjąć pracę?

Zapraszamy do przejrzenia niektórych ofert pracy opiekunki w Niemczech. Chcesz zobaczyć wszystkie oferty?

class PILNE! opieka od 10.03.2019

Podopieczna mieszka sama w mieszkaniu w domu wielorodzinnym na obrzeżach dużego miasta. Zdiagnozowane choroby: problemy związane z wiekiem starczym, demencja i alzheimer. Podopieczna ma zakładane wkładki inkontynencyjne. Podopieczna porusza się samodzielnie, nie potrzebuje pomocy przy kładzeniu się do łóżka. Potrzebuje pomocy przy jedzeniu. Podopieczna przesypia całe noce. Pani ma zaburzoną orientację czasowo przestrzenną. Ważne jest by wychodzić z podopieczną na spacery. Co niedzielę podpieczna idzie do kościoła na mszę i rodzina prosi by opiekunka chodziła razem z podopieczną w związku z tym, że podpieczna nie znajdzie sama drogi do Kościoła. Do Podopiecznej przychodzi Pflegedienst.

Zobacz ofertę
class PILNE! opieka od 17.03.2019

Podopieczna mieszka sama w mieszkaniu w małej miejscowości. Pani poza problemami z wiekiem starczym. U seniorki występują problemy ze słyszeniem. Pani porusza się za pomocą rollatora. Potrzebna jest pomoc przy wstawaniu i kładzeniu się do łózka oraz przy myciu, ubieraniu i rozbieraniu się.

Zobacz ofertę
class opieka od 15.04.2019

Podopieczna mieszka sama na wsi w domu jednorodzinnym. Ma problemy związane z wiekiem starczym, rozrusznik serca, zaburzenia rytmu serca, sztuczne stawy biodrowe. Złożony wniosek o Pflegestufe 1. Problemy ze słuchem i z widzeniem (okulary). Porusza się za pomocą rollatora. Potrzebuje pomocy przy chodzeniu po schodach, kładzeniu się do łóżka oraz myciu się. Fryzjer oraz pani do pedicuru przychodzi do domu. Pomoc przy zakładaniu pończoch gumowych. Je i pije samodzielnie. Podopieczna wstaje w nocy jeden raz ale nie trzeba do niej wstawać. Sprawna umysłowo, aczkolwiek zaczynają się problemy z pamięci. Chce nadal decydować o sobie i ma tendencje do dominacji. Nie mniej jednak zwraca uwagę na otoczenie i jest dla nich wyrozumiała.

Zobacz ofertę