• Pn - Pt : 8:00 do 15:30
  • So - Ni : nieczynne

Ból karku

Ból karku 11 wrz

Źródła bólu karku

 

Ludzka głowa waży mniej więcej tyle samo, co kula do gry w kręgle, a podtrzymujące ją krążki ułożone są jeden na drugim. W miarę jak człowiek się starzeje, krążki te tracą dużo płynu, który daje im wytrzymałość i zdolność do niwelowania wstrząsów. Powoduje to, że ludzie po 60. roku życia częściej uskarżają się na sztywność karku. A jeśli dojdzie do tego artretyzm, osteoporoza i wady postawy, to nic dziwnego, że na bóle karku cierpią właśnie starsi ludzie. Jednak mimo wszystko możesz doradzić swojemu bliskiemu w podeszłym wieku, jak ma dbać o swój kark. Poniżej podajemy rady ekspertów, jak to zrobić.

 

Proste sposoby na sztywność i ból karku

 

Nastawić budzik. Bez względu na to, co robi starsza osoba- siedzi przy biurku czy zajmuje się swoim hobby- jeśli przebywa zbyt długo w jednej pozycji, może odczuwać sztywność i ból karku. Aby temu zapobiec, kup budzik. Trzeba nastawiać budzik tak, żeby dzwonił co pół godziny. Dzięki temu starsza osoba będzie pamiętać o tym, że ma zrobić sobie przerwę, wstać i wykonać kilka ćwiczeń rozciągających.

Ćwiczenia rozciągające kark. Jeśli ból w karku jest spowodowany napięciem mięśni, ulgę przyniosą ćwiczenia rozciągające. Bardzo ważne jest to, aby wykonywać ćwiczenia powolnymi i łagodnymi ruchami. Każdy gwałtowny ruch może spowodować naderwanie mięśnia lub więzadła.

Właściwa postawa ciała. Jeśli się nie dba o utrzymanie właściwej postawy ciała, mięśnie muszą ciężko pracować, aby utrzymać prosto głowę. Trzeba doradzić starszej osobie, aby- stojąc lub siedząc- zawsze upewniła się, że jej barki znajdują się na linii bioder, a uszy- w linii barków. Nie wolno chować głowy w ramionach.

Odpowiednie krzesło. Należy siedzieć na krześle z oparciem sięgającym ramion. Głowa, szyja i plecy znajdują się wtedy w pozycji pionowej. Poza tym można od czasu do czasu oprzeć głowę, dając szyi trochę odpoczynku.

Okłady ciepłe lub zimne. Do złagodzenia bólu karku można zastosować termofor lub okłady z lodu w zależności od indywidualnych preferencji. Oba rodzaje okładów działają podobnie- pobudzają krążenie w wybranym miejscu ciała.

Biustonosz sportowy. Sportowy biustonosz lepiej podtrzymuje biust, ma szersze ramiączka i bardziej równomiernie rozkłada ciężar piersi.

Mała torebka. Noszenie na ramieniu ciężkiej torby z długim paskiem może doprowadzić do nadwerężenia mięśni szyi.

Dobra poduszka. Najlepsza poduszka jest taka, która utrzymuje głowę i kręgosłup na jednej linii poprowadzonej od środka głowy wzdłuż tułowia do wygięcia przy pośladkach, kiedy leży się na plecach lub na boku.

Łagodne ruchy. Szybkie, nagłe ruchy mogą spowodować uraz szyi lub karku. Wstając z łóżka, trzeba najpierw obrócić się spokojnie na bok, a nie nagle siadać prosto.

Ból karku i uczucie sztywności to nie jedyne dolegliwości, z którymi muszą zmagać się nasi podopieczni. Więcej informacji na temat chorób takich jak cukrzyca czy demencja starcza znaleźć można na naszym blogu.

Powrót do bloga

Jesteś gotów podjąć pracę?

Zapraszamy do przejrzenia niektórych ofert pracy opiekunki w Niemczech. Chcesz zobaczyć wszystkie oferty?

class opieka od Początek września

Pani mieszka sama w domu jednorodzinnym w Monachium. Seniorka ma Pflegegrad 4. Dotychczas przebywała w domu sama przy wsparciu Pflegedienst. Pani jest po wylewie (grudzień 2018), ma zdiagnozowaną demencję i inkontynencję. Podopieczna jest cukrzykiem. Ma problemy ze słuchem i widzeniem. Podopieczna nie ma smaku, dlatego ważne jest by jedzenie, które zostaje jej podane na talerzu było Pani potrzebuje pomocy przy myciu, ubieraniu i rozbieraiu się. Do Podopiecznej przychodzi Krankengimnastik oraz Pani do sprzątania. Seniorka jest osobą miła i spokojną, chętnie pomaga w gotowaniu, np w obieraniu warzyw.

Zobacz ofertę
class PILNE! opieka od 01.08.2019

Pan mieszka z żoną w domu jednorodzinnym. Żona nie wymaga opieki. Senior ma zdiagnozowaną demencję oraz częściową inkontynencję. Podopieczny potrzebuje pomocy przy codziennych czynnościach tj. ubieranie, rozbieranie się, mycie i przy przyjmowaniu leków.

Zobacz ofertę
class PILNE! opieka od 01.08.2019

Pani mieszka w centrum Monachium we własnym mieszkaniu. Seniorka ma przyznane Pflegegrad 2. Pani ma duże problemy z mobilnością. Porusza się na wózku inwalidzkim. Podopieczna potrzebuje całkowitej pomocy przy wstawaniu i kładzeniu się do łóżka. Pani wymaga pomocy przy codziennych czynnościach tj. mycie, ubieranie i rozbieranie się, przyjmowanie leków. Raz w tygodniu przychodzi Pflegedienst do kąpieli Podopiecznej. Do kontaktu jest dwóch wnuków, którzy są w stałym kontakcie w opiekunką.

Zobacz ofertę