• Pn - Pt : 8:00 do 15:30
  • So - Ni : nieczynne

Ból karku

Ból karku 11 wrz

Źródła bólu karku

 

Ludzka głowa waży mniej więcej tyle samo, co kula do gry w kręgle, a podtrzymujące ją krążki ułożone są jeden na drugim. W miarę jak człowiek się starzeje, krążki te tracą dużo płynu, który daje im wytrzymałość i zdolność do niwelowania wstrząsów. Powoduje to, że ludzie po 60. roku życia częściej uskarżają się na sztywność karku. A jeśli dojdzie do tego artretyzm, osteoporoza i wady postawy, to nic dziwnego, że na bóle karku cierpią właśnie starsi ludzie. Jednak mimo wszystko możesz doradzić swojemu bliskiemu w podeszłym wieku, jak ma dbać o swój kark. Poniżej podajemy rady ekspertów, jak to zrobić.

 

Proste sposoby na sztywność i ból karku

 

Nastawić budzik. Bez względu na to, co robi starsza osoba- siedzi przy biurku czy zajmuje się swoim hobby- jeśli przebywa zbyt długo w jednej pozycji, może odczuwać sztywność i ból karku. Aby temu zapobiec, kup budzik. Trzeba nastawiać budzik tak, żeby dzwonił co pół godziny. Dzięki temu starsza osoba będzie pamiętać o tym, że ma zrobić sobie przerwę, wstać i wykonać kilka ćwiczeń rozciągających.

Ćwiczenia rozciągające kark. Jeśli ból w karku jest spowodowany napięciem mięśni, ulgę przyniosą ćwiczenia rozciągające. Bardzo ważne jest to, aby wykonywać ćwiczenia powolnymi i łagodnymi ruchami. Każdy gwałtowny ruch może spowodować naderwanie mięśnia lub więzadła.

Właściwa postawa ciała. Jeśli się nie dba o utrzymanie właściwej postawy ciała, mięśnie muszą ciężko pracować, aby utrzymać prosto głowę. Trzeba doradzić starszej osobie, aby- stojąc lub siedząc- zawsze upewniła się, że jej barki znajdują się na linii bioder, a uszy- w linii barków. Nie wolno chować głowy w ramionach.

Odpowiednie krzesło. Należy siedzieć na krześle z oparciem sięgającym ramion. Głowa, szyja i plecy znajdują się wtedy w pozycji pionowej. Poza tym można od czasu do czasu oprzeć głowę, dając szyi trochę odpoczynku.

Okłady ciepłe lub zimne. Do złagodzenia bólu karku można zastosować termofor lub okłady z lodu w zależności od indywidualnych preferencji. Oba rodzaje okładów działają podobnie- pobudzają krążenie w wybranym miejscu ciała.

Biustonosz sportowy. Sportowy biustonosz lepiej podtrzymuje biust, ma szersze ramiączka i bardziej równomiernie rozkłada ciężar piersi.

Mała torebka. Noszenie na ramieniu ciężkiej torby z długim paskiem może doprowadzić do nadwerężenia mięśni szyi.

Dobra poduszka. Najlepsza poduszka jest taka, która utrzymuje głowę i kręgosłup na jednej linii poprowadzonej od środka głowy wzdłuż tułowia do wygięcia przy pośladkach, kiedy leży się na plecach lub na boku.

Łagodne ruchy. Szybkie, nagłe ruchy mogą spowodować uraz szyi lub karku. Wstając z łóżka, trzeba najpierw obrócić się spokojnie na bok, a nie nagle siadać prosto.

Ból karku i uczucie sztywności to nie jedyne dolegliwości, z którymi muszą zmagać się nasi podopieczni. Więcej informacji na temat chorób takich jak cukrzyca czy demencja starcza znaleźć można na naszym blogu.

Powrót do bloga

Jesteś gotów podjąć pracę?

Zapraszamy do przejrzenia niektórych ofert pracy opiekunki w Niemczech. Chcesz zobaczyć wszystkie oferty?

class PILNE! opieka od 07.12.2020

Seniorka mieszka sama w domu jednorodzinnym w miejscowości pod Monachium. Pani jest po operacji guza mózgu. Jest osobą inkontynencyjną i stuhlinkontynencjną. Seniorka jest osobą bardzo spokojną, przyjacielską i uśmiechnięta. Pani ma zaburzenia mowy po przebytej operacji. Noce przesypia od 8 do 10 godzin. Zdarza się, że podopieczna spi popołudniami. Pani nosi pampersy, ale pomimo tego, sama udaje się na toaletę. Potrzebuje jednak pomocy przy utrzymaniu czystości. Podopiecznej potrzebna jest pomoc przy codziennych czynnościach tj. mycie, ubieranie i rozbieranie

Zobacz ofertę
class opieka od 15.12.2020

Seniorka mieszka sama w domu jednordzinnym w Miesbach. Pani porusza się samodzielnie. Nie potrzebuje pomocy przy wstawaniu i kładzeniu się do łóżka. Seniorka ma zdiagnozowane początki demencji i problemy z sercem. Ma zdiagnozowaną allergię (Kontrastmittel). Pani potrzebuje pomocy przy myciu, ubieraniu i rozbieraniu się. Trzeba kontrolować przyjmowanie leków (przypominanie). Ważne jest by jak możliwie najwięcej czynności Podopieczna wykonywała samodzielnie. Podopieczna lubi wychodzić na spacery.

Zobacz ofertę
class PILNE! opieka od 16.12.2020

Seniorka ma przyznane Pflegegrad 3. Porusza się za pomocą rollatora. U Seniorki występują dolegliwości związane z wiekiem starczym, problemy z ciśnieniem i inkontynencja. Pani potrzebuje pomocy przy ubieraniu, rozbieraniu się, myciu i przyjmowaniu leków.

Zobacz ofertę