• Pn - Pt : 8:00 do 15:30
  • So - Ni : nieczynne

Ból karku

Ból karku 11 wrz

Źródła bólu karku

 

Ludzka głowa waży mniej więcej tyle samo, co kula do gry w kręgle, a podtrzymujące ją krążki ułożone są jeden na drugim. W miarę jak człowiek się starzeje, krążki te tracą dużo płynu, który daje im wytrzymałość i zdolność do niwelowania wstrząsów. Powoduje to, że ludzie po 60. roku życia częściej uskarżają się na sztywność karku. A jeśli dojdzie do tego artretyzm, osteoporoza i wady postawy, to nic dziwnego, że na bóle karku cierpią właśnie starsi ludzie. Jednak mimo wszystko możesz doradzić swojemu bliskiemu w podeszłym wieku, jak ma dbać o swój kark. Poniżej podajemy rady ekspertów, jak to zrobić.

 

Proste sposoby na sztywność i ból karku

 

Nastawić budzik. Bez względu na to, co robi starsza osoba- siedzi przy biurku czy zajmuje się swoim hobby- jeśli przebywa zbyt długo w jednej pozycji, może odczuwać sztywność i ból karku. Aby temu zapobiec, kup budzik. Trzeba nastawiać budzik tak, żeby dzwonił co pół godziny. Dzięki temu starsza osoba będzie pamiętać o tym, że ma zrobić sobie przerwę, wstać i wykonać kilka ćwiczeń rozciągających.

Ćwiczenia rozciągające kark. Jeśli ból w karku jest spowodowany napięciem mięśni, ulgę przyniosą ćwiczenia rozciągające. Bardzo ważne jest to, aby wykonywać ćwiczenia powolnymi i łagodnymi ruchami. Każdy gwałtowny ruch może spowodować naderwanie mięśnia lub więzadła.

Właściwa postawa ciała. Jeśli się nie dba o utrzymanie właściwej postawy ciała, mięśnie muszą ciężko pracować, aby utrzymać prosto głowę. Trzeba doradzić starszej osobie, aby- stojąc lub siedząc- zawsze upewniła się, że jej barki znajdują się na linii bioder, a uszy- w linii barków. Nie wolno chować głowy w ramionach.

Odpowiednie krzesło. Należy siedzieć na krześle z oparciem sięgającym ramion. Głowa, szyja i plecy znajdują się wtedy w pozycji pionowej. Poza tym można od czasu do czasu oprzeć głowę, dając szyi trochę odpoczynku.

Okłady ciepłe lub zimne. Do złagodzenia bólu karku można zastosować termofor lub okłady z lodu w zależności od indywidualnych preferencji. Oba rodzaje okładów działają podobnie- pobudzają krążenie w wybranym miejscu ciała.

Biustonosz sportowy. Sportowy biustonosz lepiej podtrzymuje biust, ma szersze ramiączka i bardziej równomiernie rozkłada ciężar piersi.

Mała torebka. Noszenie na ramieniu ciężkiej torby z długim paskiem może doprowadzić do nadwerężenia mięśni szyi.

Dobra poduszka. Najlepsza poduszka jest taka, która utrzymuje głowę i kręgosłup na jednej linii poprowadzonej od środka głowy wzdłuż tułowia do wygięcia przy pośladkach, kiedy leży się na plecach lub na boku.

Łagodne ruchy. Szybkie, nagłe ruchy mogą spowodować uraz szyi lub karku. Wstając z łóżka, trzeba najpierw obrócić się spokojnie na bok, a nie nagle siadać prosto.

Ból karku i uczucie sztywności to nie jedyne dolegliwości, z którymi muszą zmagać się nasi podopieczni. Więcej informacji na temat chorób takich jak cukrzyca czy demencja starcza znaleźć można na naszym blogu.

Powrót do bloga

Jesteś gotów podjąć pracę?

Zapraszamy do przejrzenia niektórych ofert pracy opiekunki w Niemczech. Chcesz zobaczyć wszystkie oferty?

class opieka od 2024-06-01
O213 Pani Niemcy - 82284 Grafrath 01.06
Niemcy - 82284 Grafrath

Do opieki Pani 90 lat, 168 cm, 80 kg wagi. Mieszka sama w domu jednorodzinnym w miejscowości Grafrath (82284). Seniorka jest bardzo miłą i przyjazną osobą. Lubi rozmawiać, oglądać telewizję, spacery. Podopieczna ma przyznane Pflegegrad 2. Seniorka ma zdiagnozowane problemy z ciśnieniem i sercem, jest osobą inkontynencyjną, ma zakładane pieluchomajtki i wkładki. Porusza się przy pomocy rollatora. Na obecną chwilę sama wstaje, sama się myje, sama się ubiera.

Zobacz ofertę
class opieka od 2024-05-10

Pani 95 lat, 170 cm, 90 kg. Mieszka sama we własnym mieszkaniu. Seniorka porusza się za pomocą rolltora, ma zdiagnozowane początki demencji, ale jest bardzo mało wyczuwalna, jest po operacji piersi, miała raka, na obecną chwilę jest wyleczona, jest czysto. Seniorka jest spokojną i miłą osobą. Bardzo dużo czynności wykonuje samodzielnie, nie chce pomocy. Sama się myje, ubiera, chodzi do toalety. Ma zakładane pieluchomajtki, które również sama sobie zakłada. W mieszkaniu jest jedna łazienka i dwie toalety.

Zobacz ofertę
class opieka od 2024-05-31
O61 Pan - Niemcy - 85622 Feldkirchen 31.05
Niemcy - 85622 Feldkirchen

Podopieczny mieszka sam w domu jednorodzinnym. Porusza się samodzielnie lub z pomocą rollatora. Ma zdiagnozowaną cukrzycę insulinową, początki demencji. Pan ma założony woreczek na mocz. Raz w tygodniu przychodzi lekarz na wizytę domową. Podopieczny jest bardzo spokojną i wesołą osobą. Potrzebuje pomocy w codziennych czynnościach typu mycie, ubieranie, rozbieranie. Na zakupy jeździ się raz w tygodniu z córką, ponieważ sklepy są dość daleko ( 3 km, ale w domu jest rower, zależy od opiekunki czy chce sama jechać na zakupy czy z córką). Do Pana 4 razy dziennie przychodzi Pflegedienst do mierzenie cukru, oraz podawania insuliny. Podopieczny przesypia całe noce.

Zobacz ofertę