• Pn - Pt : 8:00 do 15:30
  • So - Ni : nieczynne

Cukrzyca

Cukrzyca 30 mar

Cukrzyca - podstawowe informacje o chorobie

 

Istnieją dwa podstawowe typy cukrzycy: cukrzyca typu 1 (insulinozależna) i cukrzyca typu 2 (insulinoniezależna). Objawy cukrzycy typu 1 to: wzmożone pragnienie i oddawanie moczu, ciągłe uczucie głodu, utrata wagi, niewyraźne widzenie i skrajne zmęczenie. Objawy cukrzycy typu 2 przypominają objawy cukrzycy typu 1, ale rozwijają się stopniowo i są mniej zauważalne. Zwykle dotyka ludzi po 40. roku życia a najczęściej zapadają na nią osoby powyżej 55 lat. Do tego czasu przypisuje się te objawy innym dolegliwościom.

Cukrzyca pojawia się, ponieważ trzustka nie produkuje insuliny lub organizm nie reaguje na insulinę, która jest produkowana. Jest poważną chorobą. U osób chorych na cukrzycę istnieje 2-4 krotnie większe prawdopodobieństwo wystąpienia choroby serca i udaru mózgu. Cukrzyca jest również główna przyczyną utraty wzroku u osób w wieku 20-74 lat. Może także powodować schorzenia nerek oraz schorzenia układu nerwowego, a także być przyczyną amputacji kończyn.

Skutki cukrzycy można samemu zminimalizować. Ćwiczenia fizyczne i zwykła aktywność fizyczna w rodzaju spacerów i uprawiania ogrodu mają korzystny wpływ na poziom cukru we krwi. Aktywność fizyczna pomaga schudnąć osobom chorym na cukrzycę typu 2, z których większość ma nadwagę. Ruch jest korzystny także dla pacjentów z cukrzycą typu 1, którzy są zwykle szczupli, a nawet chudzi. W im lepszej kondycji fizycznej jest osoba z cukrzycą, tym mniej insuliny musi produkować trzustka lub mniejsza jej ilość musi być dostarczana w zastrzykach.

                                                                                                              Pomiar poziomu cukru we krwi a cukrzyca

 

Dieta a poziom cukru

Chorzy na cukrzycę powinni odżywiać się regularnie i racjonalnie, aby utrzymać masę ciała na stałym poziomie. Powinni spożywać codziennie urozmaicone posiłki, zawierające produkty z pięciu grup spożywczych: produkty zbożowe, warzywa, owoce, produkty mleczne i produkty bogate w białko.

W uregulowaniu poziomu cukru we krwi może pomóc chrom, zwłaszcza gdy ktoś cierpi na jego niedobór. Jednak przed rozpoczęciem podawania jakichkolwiek witamin czy pierwiastków należy skonsultować się z lekarzem, ponieważ mogą one reagować z zażywanymi lekami.

Zioła nie zastąpią radykalnych zmian diety i stylu życia, które trzeba wprowadzić, aby opanować cukrzycę, można jednak je stosować jako środek pomocniczy w regulacji poziomu cukru we krwi. Jednak lepiej wcześniej zasięgnąć porady lekarza, który ustali indywidualny plan leczenia.

Poznaj również potrzeby żywieniowe osób starszych i dowiedz się, czego nie może zabraknąć w ich codziennej diecie.

Powrót do bloga

Jesteś gotów podjąć pracę?

Zapraszamy do przejrzenia niektórych ofert pracy opiekunki w Niemczech. Chcesz zobaczyć wszystkie oferty?

class opieka od 2024-05-31
O61 Pan - Niemcy - 85622 Feldkirchen 31.05
Niemcy - 85622 Feldkirchen

Podopieczny mieszka sam w domu jednorodzinnym. Porusza się samodzielnie lub z pomocą rollatora. Ma zdiagnozowaną cukrzycę insulinową, początki demencji. Pan ma założony woreczek na mocz. Raz w tygodniu przychodzi lekarz na wizytę domową. Podopieczny jest bardzo spokojną i wesołą osobą. Potrzebuje pomocy w codziennych czynnościach typu mycie, ubieranie, rozbieranie. Na zakupy jeździ się raz w tygodniu z córką, ponieważ sklepy są dość daleko ( 3 km, ale w domu jest rower, zależy od opiekunki czy chce sama jechać na zakupy czy z córką). Do Pana 4 razy dziennie przychodzi Pflegedienst do mierzenie cukru, oraz podawania insuliny. Podopieczny przesypia całe noce.

Zobacz ofertę
class opieka od 2024-06-01
O213 Pani Niemcy - 82284 Grafrath 01.06
Niemcy - 82284 Grafrath

Do opieki Pani 90 lat, 168 cm, 80 kg wagi. Mieszka sama w domu jednorodzinnym w miejscowości Grafrath (82284). Seniorka jest bardzo miłą i przyjazną osobą. Lubi rozmawiać, oglądać telewizję, spacery. Podopieczna ma przyznane Pflegegrad 2. Seniorka ma zdiagnozowane problemy z ciśnieniem i sercem, jest osobą inkontynencyjną, ma zakładane pieluchomajtki i wkładki. Porusza się przy pomocy rollatora. Na obecną chwilę sama wstaje, sama się myje, sama się ubiera.

Zobacz ofertę
class opieka od 2024-05-10

Pani 95 lat, 170 cm, 90 kg. Mieszka sama we własnym mieszkaniu. Seniorka porusza się za pomocą rolltora, ma zdiagnozowane początki demencji, ale jest bardzo mało wyczuwalna, jest po operacji piersi, miała raka, na obecną chwilę jest wyleczona, jest czysto. Seniorka jest spokojną i miłą osobą. Bardzo dużo czynności wykonuje samodzielnie, nie chce pomocy. Sama się myje, ubiera, chodzi do toalety. Ma zakładane pieluchomajtki, które również sama sobie zakłada. W mieszkaniu jest jedna łazienka i dwie toalety.

Zobacz ofertę