• Pn - Pt : 8:00 do 15:30
  • So - Ni : nieczynne

Cukrzyca

Cukrzyca 30 mar

Cukrzyca - podstawowe informacje o chorobie

 

Istnieją dwa podstawowe typy cukrzycy: cukrzyca typu 1 (insulinozależna) i cukrzyca typu 2 (insulinoniezależna). Objawy cukrzycy typu 1 to: wzmożone pragnienie i oddawanie moczu, ciągłe uczucie głodu, utrata wagi, niewyraźne widzenie i skrajne zmęczenie. Objawy cukrzycy typu 2 przypominają objawy cukrzycy typu 1, ale rozwijają się stopniowo i są mniej zauważalne. Zwykle dotyka ludzi po 40. roku życia a najczęściej zapadają na nią osoby powyżej 55 lat. Do tego czasu przypisuje się te objawy innym dolegliwościom.

Cukrzyca pojawia się, ponieważ trzustka nie produkuje insuliny lub organizm nie reaguje na insulinę, która jest produkowana. Jest poważną chorobą. U osób chorych na cukrzycę istnieje 2-4 krotnie większe prawdopodobieństwo wystąpienia choroby serca i udaru mózgu. Cukrzyca jest również główna przyczyną utraty wzroku u osób w wieku 20-74 lat. Może także powodować schorzenia nerek oraz schorzenia układu nerwowego, a także być przyczyną amputacji kończyn.

Skutki cukrzycy można samemu zminimalizować. Ćwiczenia fizyczne i zwykła aktywność fizyczna w rodzaju spacerów i uprawiania ogrodu mają korzystny wpływ na poziom cukru we krwi. Aktywność fizyczna pomaga schudnąć osobom chorym na cukrzycę typu 2, z których większość ma nadwagę. Ruch jest korzystny także dla pacjentów z cukrzycą typu 1, którzy są zwykle szczupli, a nawet chudzi. W im lepszej kondycji fizycznej jest osoba z cukrzycą, tym mniej insuliny musi produkować trzustka lub mniejsza jej ilość musi być dostarczana w zastrzykach.

                                                                                                              Pomiar poziomu cukru we krwi a cukrzyca

 

Dieta a poziom cukru

Chorzy na cukrzycę powinni odżywiać się regularnie i racjonalnie, aby utrzymać masę ciała na stałym poziomie. Powinni spożywać codziennie urozmaicone posiłki, zawierające produkty z pięciu grup spożywczych: produkty zbożowe, warzywa, owoce, produkty mleczne i produkty bogate w białko.

W uregulowaniu poziomu cukru we krwi może pomóc chrom, zwłaszcza gdy ktoś cierpi na jego niedobór. Jednak przed rozpoczęciem podawania jakichkolwiek witamin czy pierwiastków należy skonsultować się z lekarzem, ponieważ mogą one reagować z zażywanymi lekami.

Zioła nie zastąpią radykalnych zmian diety i stylu życia, które trzeba wprowadzić, aby opanować cukrzycę, można jednak je stosować jako środek pomocniczy w regulacji poziomu cukru we krwi. Jednak lepiej wcześniej zasięgnąć porady lekarza, który ustali indywidualny plan leczenia.

Poznaj również potrzeby żywieniowe osób starszych i dowiedz się, czego nie może zabraknąć w ich codziennej diecie.

Powrót do bloga

Jesteś gotów podjąć pracę?

Zapraszamy do przejrzenia niektórych ofert pracy opiekunki w Niemczech. Chcesz zobaczyć wszystkie oferty?

class PILNE! opieka od 16.12.2020

Seniorka ma przyznane Pflegegrad 3. Porusza się za pomocą rollatora. U Seniorki występują dolegliwości związane z wiekiem starczym, problemy z ciśnieniem i inkontynencja. Pani potrzebuje pomocy przy ubieraniu, rozbieraniu się, myciu i przyjmowaniu leków.

Zobacz ofertę
class opieka od 21.12.2020

Mieszka sama we własnym mieszkaniu. Porusza się samodzielnie, ma zdiagnozowane początki demencji oraz raka piersi jest umysłowo sprawna, lubi wspominać swoje historie, jest bardzo miła. Wstaje o 7 rano, przychodzi Pan któy zakłada jej pończochy kompresyjne, do ubikacji idzie sobie sama, nie ma potrzeby wstawać w nocy, trzeba zrobić śniadanie, zjeść z nią, potem jest toaleta poranna i ona odbywa się w łózku, trzeba pomóc się jej umyć, babcia się sama rozbierze, nosi pieluchomajki, ale one są zabiezpieczające.Potem ogląda sobie telewizję, na 12 trzeba zrobić obiad, po obiedzie Pani sobie śpi do 15 - 16, nie jest wybredna, wszystko zje, nie lubi tylko jogurtów, lubi ciasto i herbatę popołudniu, o 18 je kolację, co drugi dzień jest kąpiel w łazience, która jest przystosowana do potrzeb babci, nie trzeba jej dźwigać, lubi rozmawiać, nie wymaga jednak żeby cały czas przy niej siedzieć, chodzi spać o 22. Do kotaktu jest syn, Musi być osoba z dobrym językiem niemieckim, bo trzeba z babcią isć do lekarza, do apteki, zamówić taksówkę, Nie potrzebne prawo jazdy ponieważ podopieczna nie ma samochodu, zamawiana jest taksówka

Zobacz ofertę
class PILNE! opieka od 15.12.2020

Pan mieszka w domu jednorodzinnym na obrzeżach dużego miasta. Podopieczny jest po wylewie i ma początki demencji. Pan ma częściową inkontynencję, w zwiazku z czym korzysta z butelki do oddawania moczu lub ma zakładane wkładki. Kilka kroków zrobi za pomocą rollatora. Podopieczny spędza czas na wózku inwaldzkim. Senior potrzebuje całkowitej pomocy przy wstawaniu i kładzeniu się do łózka. Potrzebne jest wsparcie przy chodzeniu po schodach. Pan potrzebuje pomocy przy myciu, ubieraniu i rozbieraniu się.

Zobacz ofertę