• Pn - Pt : 8:00 do 15:30
  • So - Ni : nieczynne

Ból w stawie biodrowym

Ból w stawie biodrowym

Ból w stawie biodrowym 13 kwi

Skąd bierze się ból w stawie biodrowym?

Zdecydowana większość społeczeństwa powadzi "kanapowy" tryb życia, za co w przyszłości zapłaci osłabieniem kości i zwiększeniem ryzyka złamania szyjki kości udowej.

Nigdy nie jest za późno na zmianę trybu życia, zwłaszcza na podjęcie regularnych ćwiczeń fizycznych mających na celu złagodzenie bólu, wzmocnienie kości i zmniejszenie ryzyka złamania kości biodrowych. Ból w stawie biodrowym z przyczyn takich jak zapalenie kostno-stawowe, zapalenie kaletki miazgowej czy zapalenie ścięgna, można uniknąć, stosując domowe środki.

Domowe sposoby na złagodzenie bólu biodra

Ogrzewanie

Ciepło jest jednym z największych sprzymierzeńców w walce z bólem stawu biodrowego. Zalecane jest owijanie bioder kocem elektrycznym na 20 minut 3-4 razy dziennie. Może go zastąpić zmoczony w gorącej wodzie i wykręcony ręcznik.

Ochładzanie

Jeśli ciepło nie pomaga, można zastosować zimne okłady. Obłożenie bolącego miejsca lodem zmniejsza obrzęk i ból. Aby chronić skórę, lód należy zawinąć w ręcznik. Okład można przykładać w ciągu dnia przez 15-20 minut co 2-3 godziny.

Leki przeciwzapalne

Silne leki przeciwzapalne, takie jak ibuprofen, które w aptekach są dostępne bez recepty, mogą zmniejszać obrzęk i uśmierzać ból biodra związany z zapaleniem kości i stawów lub kaletki miazgowej, a także inne rodzaje bólu na tle urazów mięśni i stawów. Jeśli podana na opakowaniu lub w ulotce dawka ni zmniejsza dolegliwości, skonsultuj się z lekarzem. Może się bowiem okazać, że doszło do złamania lub innego poważnego urazu, który wymaga diagnozy lekarskiej.

Pomoc w poruszaniu się

Kule, laska lub balkonik mogą okazać się pomocne w samodzielnym poruszaniu się. Jeśli tego typu sprzęt medyczny jest wskazany, należy upewnić się, że jego rozmiar jest dostosowany do wzrostu chorego. W przeciwnym wypadku może powodować nasilenie dolegliwości.

Zrzucenie nadwagi

Pozbycie się nadmiaru tkanki tłuszczowej zmniejsza obciążenie stawów biodrowych. Każde pół kilograma masy ciała mniej to o 1-2 kg mniejszy nacisk na te stawy. Z wiekiem mięśniom coraz trudniej dźwigać nadmiar masy ciała. W rezultacie stawy zaczynają odczuwać go coraz dotkliwiej i przedwcześnie się zużywają. Sprawność fizyczna i prawidłowa waga to dwa najważniejsze czynniki zapewniające ochronę stawów biodrowych.

Rozciąganie mięśni

Ćwiczenia rozciągające wzmacniają i uelastyczniają mięśnie, co pomaga w zwalczaniu bólu bioder i pleców. Z czasem rozluźnienie stawów biodrowych owocuje bardziej płynnym i bezbolesnym poruszaniem się. Aby skłonić mięśnie do łagodnego i powolnego rozciągnięcia się, należy ćwiczyć raz dziennie. Jeśli jednak wystąpi ból, należy przestać. Jeśli chory cierpi na wypadnięcie jądra miażdżystego (potocznie nazywane wypadnięciem dysku), to wpierw należy skonsultować się z lekarzem lub rehabilitantem.

 

Przygotowaliśmy również domowe sposoby na ból w plecach.

Powrót do bloga

Jesteś gotów podjąć pracę?

Zapraszamy do przejrzenia niektórych ofert pracy opiekunki w Niemczech. Chcesz zobaczyć wszystkie oferty?

class PILNE! opieka od 20.01.2021

Pani mieszka w Monachium we własnym mieszkaniu. Seniorka ma przyznane Pflegegrad 2. Pani porusza się za pomocą rollatora lub samodzielnie. Lubi rozmawiać. Potrzebuje wsparcia przy codziennych czynnościach.

Zobacz ofertę
class PILNE! opieka od 31.01.2021

Pani mieszka sama w domu jednorodzinnym w miejscowści pod Monachium. Seniorka jest po wylewie, ma problemy z sercem. Porusza się samodzielnie lub za pomocą rollatora. Seniorka potrzebuje pomocy przy myciu, ubieraniu i rozbieraniu się oraz przyjmowaniu leków.

Zobacz ofertę
class PILNE! opieka od 31.01.2021

Do opieki jest Pani mieszkająca w domu jednorodzinnym w 94253 Bischofsmais. Podopieczna jest po lekkim wylewie, który wypłynął na mowę (nie mówi, lecz wydaje z siebie dźwięki). Porusza się samodzielnie, myje się i ubiera samodzielnie (czasem trzeba skontrolowac czy wszystko ok). Pani sama codziennie rano idzie do piekarni po pieczywo. Dom jest dostosowany do Podopiecznej. Znajduje się tam cały potrzebny sprzęt: 1) Specjalistyczne łóżko 2) Krzesełko elektyczne do kąpieli 3) Łazienka dostosowana dla niepełnosprawnych 4) Mieszkanie dosostowane dla niepełnosprawnych 5) Automatyczne otwieranie drzwi 6) Rollator dla Podopiecznej W tym samym domu, w osobnym mieszkaniu, mieszka syn podpopiecznych, który na codzień pracuje. Syn zabiera opiekunkę na cotygodniowe zakupy.

Zobacz ofertę