• Pn - Pt : 8:00 do 15:30
  • So - Ni : nieczynne

Jak opiekować się chorym na demencję starczą?

Jak opiekować się chorym na demencję starczą?

Opieka nad osobą borykającą się z demencją starczą bywa wyjątkowo trudna. To ogromne wyzwanie dla bliskich, którzy kochają swoich członków rodziny i chcą zadbać o to, by niczego im nie brakowało.

Jak opiekować się chorym na demencję starczą? 7 paź

Demencja starcza kojarzy się większości osób z zanikami pamięci, lecz wiąże się ona również z zaburzeniem funkcji poznawczych. Oznacza to, że chory także nie rozpoznaje otoczenia i ludzi. Może więc okazać się, że opieka będzie znacznie utrudniona, gdyż podopieczny będzie humorzasty i odmówi współpracy. Jak powinna wyglądać opieka nad chorym na demencję starczą i o czym należy pamiętać? W tym materiale skupimy się na kilku najczęściej pojawiających się pytaniach i problemach.

Opieka nad chorym z demencją starczą - co zrobić, gdy chory nie chce jeść i pić?

Osoby cierpiące na demencję starczą często odmawiają posiłków, zapominają o głodzie lub nawet pragnieniu. Warto w takich sytuacjach spokojnie porozmawiać i dać im dowody na to, że mogą wam zaufać. Przydatne mogą okazać się m.in. wspólne zdjęcia.

Problem pojawia się w momencie, gdy choroba zacznie niszczyć część mózgu odpowiedzialną za funkcje przeżuwania. W takich sytuacjach koniecznie należy zacząć karmić seniora, podając mu głównie żywność prostą w przełykaniu. Warto skontaktować się z profesjonalnym dietetykiem, który nie tylko pomoże w odpowiednim ułożeniu jadłospisu, ale również przedstawi sposoby na przygotowanie pełnowartościowych posiłków.

Co zrobić, gdy chory nie chce spać lub myć się?

Mycie to często największy kłopot. Higiena jest bardzo ważna dla zdrowia i komfortu życia każdego z nas. Nie można więc zaniedbywać tego aspektu i jeśli osoba chora odmawia kąpieli, koniecznie należy z nią rozmawiać oraz wspólnie szukać rozwiązania. Po kilku minutach senior się uspokoi i dojdziecie do wspólnego porozumienia.

Dlaczego prysznic lub kąpiel stanowi tak duży problem? Ponieważ kontakt z wodą kojarzy się raczej z zimnem, które w starszym wieku odczuwalne jest znacznie mocniej. Dodatkowo należy zaznaczyć, że próba pomocy w rozbieraniu może zostać odebrana jako akt agresji.

Co więc należy zrobić? Przede wszystkim spokojnie rozmawiać, tłumaczyć co, jak i dlaczego oraz zachęcić osobę starszą, np. wspólnym oglądaniem ulubionego filmu, serialu lub obietnicą przygotowania deseru.

Wprowadzając regularne pory mycia, kąpiel stanie się dla seniora formą rutyny i normalną częścią dnia. Warto więc ustawić przypomnienie już na początku postępowania choroby, by wypracowane nawyki szybko znalazły swoje miejsce w codzienności. Podobne metody można wprowadzić także w kwestii snu. Z czasem jednak mogą one stać się zawodne.

Co zrobić, gdy senior przestaje współpracować, dbać o higienę, a cykl jego snu wynosi krócej niż 3 godziny? (ostrzegamy, że środki nasenne nie są dobrym rozwiązaniem, gdyż mogą one spotęgować postępowanie choroby i wywołać większą ilość zaburzeń. Należy pamiętać o tym, że organizm i mózg osoby chorej na demencję pracuje zupełnie inaczej niż zdrowego człowieka) Warto rozważyć ofertę profesjonalnych domów opieki, gdzie wykwalifikowany personel ma stały nadzór nad swoimi podopiecznymi.

Demencja starcza – opieka profesjonalistów

Każdy z nas ma swoje obowiązki. Niezależnie, czy musisz zająć się pracą zawodową, rozwojem osobistym, dziećmi, czy edukacją, warto zatrudnić profesjonalnych opiekunów. Są to wykwalifikowani specjaliści, którzy doskonale wiedzą jak zająć się seniorami z demencją starczą.

Pamiętaj, że w ten sposób możesz zapewnić im dużo lepsze warunki, niż podczas osobistej opieki. Nie opuszczasz w ten sposób swoich bliskich, więc nie powinieneś lub powinnaś podporządkowywać pod nich swojego życia, ponieważ takie podejście może zaważyć na Twojej przyszłości.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, w jaki sposób zadbać o potrzeby osób starszych - sprawdź nasze inne artykuły tj.: opieka nad chorym na Parkinsona oraz jak opiekować się chorym na Alzheimera.

Powrót do bloga

Jesteś gotów podjąć pracę?

Zapraszamy do przejrzenia niektórych ofert pracy opiekunki w Niemczech. Chcesz zobaczyć wszystkie oferty?

class opieka od 24.04.2020

Pan mieszka z żoną w domu jednorodzinnym. Porusza się za pomocą rollatora lub na wózku inwalidzkim. Zdarzy się, że Pan przejdzie parę kroków samodzielnie. Podopieczny ma zdiagnozowane problemy z ciśnieniem, cukrzycę, depresję i problemy z sercem. Pan potrzebuje pomocy w codziennych czynnościach typu mycie, ubieranie i rozbieranie się.

Zobacz ofertę
class opieka od 23.04.2020

Podopieczna mieszka sama w domu jednorodzinnym na obrzeżach dużego miasta. Zdiagnozowane: choroby z wiązane z wiekiem starczym, reumatyzm. Złożony wniosek o przyznanie Pflegestufe 1. Nie ma problemów z mową, wzrokiem (okulary do czytania) ani z orientacją przestrzenną i rozpoznawaniem osób. Duże problemy ma natomiast ze słuchem, (nosi aparat), sporadycznie występują zaburzenia orientacji czasowej (niezdiagnozowana demencja). Porusza się za pomocą rollatora, kul oraz wózka inwalidzkiego. Potrzebuje pomocy przy chodzeniu po schodach, podczas kąpieli, przy ubieraniu/rozbieraniu się, kładzeniu do łóżka. W domu znajduję się specjalistyczne łóżko dla chorych. . Nie ma żadnej diety, je samodzielnie, potrzebuje pomocy przy krojeniu. Budzi się 2-3 razy w nocy, nie otrzymuje tabletek nasennych, nie trzeba wstawać. Poddana jest gimnastyce ruchowej. Bardzo miła i towarzyska Pani.

Zobacz ofertę
class opieka od 01.05.2020

Pani mieszka sama w mieszkaniu w centrum Monachium. Podopieczna ma Pflegegrad 2. Seniorka porusza się za pomocą rollatora. Czasami potrzebuje pomocy w nocy by wstać do toalety. Pani ma zdiagnozowaną demencję, depresję, inkontynencję i problemy z sercem. U Podopiecznej występują problemy ze słyszeniem. Jest po operacji kręgosłupa. Pani potrzebuje pomocy przy myciu, ubieraniu i rozbieraniu się. Trzeba przypominać o zażywaniu leków, jedzeniu i piciu. Seniorka potrzebuje pomocy przy wstawaniu i kładzeniu się do łóżka.

Zobacz ofertę