• Pn - Pt : 8:00 do 15:30
  • So - Ni : nieczynne

Jak opiekować się chorym na demencję starczą?

Jak opiekować się chorym na demencję starczą?

Opieka nad osobą borykającą się z demencją starczą bywa wyjątkowo trudna. To ogromne wyzwanie dla bliskich, którzy kochają swoich członków rodziny i chcą zadbać o to, by niczego im nie brakowało.

Jak opiekować się chorym na demencję starczą? 7 paź

Demencja starcza kojarzy się większości osób z zanikami pamięci, lecz wiąże się ona również z zaburzeniem funkcji poznawczych. Oznacza to, że chory także nie rozpoznaje otoczenia i ludzi. Może więc okazać się, że opieka będzie znacznie utrudniona, gdyż podopieczny będzie humorzasty i odmówi współpracy. Jak powinna wyglądać opieka nad chorym na demencję starczą i o czym należy pamiętać? W tym materiale skupimy się na kilku najczęściej pojawiających się pytaniach i problemach.

Opieka nad chorym z demencją starczą - co zrobić, gdy chory nie chce jeść i pić?

Osoby cierpiące na demencję starczą często odmawiają posiłków, zapominają o głodzie lub nawet pragnieniu. Warto w takich sytuacjach spokojnie porozmawiać i dać im dowody na to, że mogą wam zaufać. Przydatne mogą okazać się m.in. wspólne zdjęcia.

Problem pojawia się w momencie, gdy choroba zacznie niszczyć część mózgu odpowiedzialną za funkcje przeżuwania. W takich sytuacjach koniecznie należy zacząć karmić seniora, podając mu głównie żywność prostą w przełykaniu. Warto skontaktować się z profesjonalnym dietetykiem, który nie tylko pomoże w odpowiednim ułożeniu jadłospisu, ale również przedstawi sposoby na przygotowanie pełnowartościowych posiłków.

Co zrobić, gdy chory nie chce spać lub myć się?

Mycie to często największy kłopot. Higiena jest bardzo ważna dla zdrowia i komfortu życia każdego z nas. Nie można więc zaniedbywać tego aspektu i jeśli osoba chora odmawia kąpieli, koniecznie należy z nią rozmawiać oraz wspólnie szukać rozwiązania. Po kilku minutach senior się uspokoi i dojdziecie do wspólnego porozumienia.

Dlaczego prysznic lub kąpiel stanowi tak duży problem? Ponieważ kontakt z wodą kojarzy się raczej z zimnem, które w starszym wieku odczuwalne jest znacznie mocniej. Dodatkowo należy zaznaczyć, że próba pomocy w rozbieraniu może zostać odebrana jako akt agresji.

Co więc należy zrobić? Przede wszystkim spokojnie rozmawiać, tłumaczyć co, jak i dlaczego oraz zachęcić osobę starszą, np. wspólnym oglądaniem ulubionego filmu, serialu lub obietnicą przygotowania deseru.

Wprowadzając regularne pory mycia, kąpiel stanie się dla seniora formą rutyny i normalną częścią dnia. Warto więc ustawić przypomnienie już na początku postępowania choroby, by wypracowane nawyki szybko znalazły swoje miejsce w codzienności. Podobne metody można wprowadzić także w kwestii snu. Z czasem jednak mogą one stać się zawodne.

Co zrobić, gdy senior przestaje współpracować, dbać o higienę, a cykl jego snu wynosi krócej niż 3 godziny? (ostrzegamy, że środki nasenne nie są dobrym rozwiązaniem, gdyż mogą one spotęgować postępowanie choroby i wywołać większą ilość zaburzeń. Należy pamiętać o tym, że organizm i mózg osoby chorej na demencję pracuje zupełnie inaczej niż zdrowego człowieka) Warto rozważyć ofertę profesjonalnych domów opieki, gdzie wykwalifikowany personel ma stały nadzór nad swoimi podopiecznymi.

Demencja starcza – opieka profesjonalistów

Każdy z nas ma swoje obowiązki. Niezależnie, czy musisz zająć się pracą zawodową, rozwojem osobistym, dziećmi, czy edukacją, warto zatrudnić profesjonalnych opiekunów. Są to wykwalifikowani specjaliści, którzy doskonale wiedzą jak zająć się seniorami z demencją starczą.

Pamiętaj, że w ten sposób możesz zapewnić im dużo lepsze warunki, niż podczas osobistej opieki. Nie opuszczasz w ten sposób swoich bliskich, więc nie powinieneś lub powinnaś podporządkowywać pod nich swojego życia, ponieważ takie podejście może zaważyć na Twojej przyszłości.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, w jaki sposób zadbać o potrzeby osób starszych - sprawdź nasze inne artykuły tj.: opieka nad chorym na Parkinsona oraz jak opiekować się chorym na Alzheimera.

Powrót do bloga

Jesteś gotów podjąć pracę?

Zapraszamy do przejrzenia niektórych ofert pracy opiekunki w Niemczech. Chcesz zobaczyć wszystkie oferty?

class opieka od 2024-03-10
O215. Pani - 85579 Neubiberg 10.03
Niemcy- 85579 Neubiberg

Do opieki jest Pani 91 lat, 158 cm, 48 kg, Przyznane Pflegegrad 2. Podopieczna poza dolegliwościami związanymi z wiekiem była do tej pory samodzielna i mieszkała sama w domu jednorodzinnym. Przy wsparciu Rodziny i Pflegedienst dawała sobie radę. Seniorka będzie potrzebowała wsparcia przy codziennych czynnościach jak mycie, ubieranie i rozbieranie się, kąpiel, przygotowywanie posiłków i przypominanie o przyjmowaniu leków. Podopieczna na obecną chwilę jest samodzielna, sama robi sobie śniadanie, (bo jeszcze chce coś robić) sama się myje, ubiera, czasami zdarzają się jej zawroty głowy. Jest bardzo miłą i spokojną osobą.

Zobacz ofertę
class opieka od 2024-03-26
O217. Pani 81545 Monachium 26.03
Niemcy - 81545 Monachium

Do opieki Pani mieszkająca sama w Monachium w mieszkaniu. Pani ma 87 lat, 155 cm, 42 kg. Pflegegrad / złożone dokumenty o przyznanie stopnia niepełnosprawności. Pacjentka porusza się za pomocą rollatora. Zdiagnozowane początki demencji. Do pacjentki przychodzi Pflegedienst. Seniorka potrzebuje pomocy przy codziennych czynnościach jak mycie, ubieranie, rozbieranie, spożywanie posiłków i przyjmowanie leków.

Zobacz ofertę
class opieka od 2024-04-03
O195. Pani, Niemcy 85417 Marzling 03.04
Niemcy - 85417 Marzling

Do opieki Pani 70 lat, 168 cm, 79 kg. Mieszka w domu jednorodzinnym. Dom jest bardzo ładny, zadbany, pokój dla opiekunki jest na górze, jest tam również duża łazienka, tam raz w tygodniu pomaga się przy kąpieli Pani, jest wanna, jest krzesełko do wanny. Babcia ma pokój na dole, tam jest też druga toaleta, jest, internet. Porusza się samodzielnie Ma zdiagnozowanego parkinsona (leki ustawione), na obecną chwilę lekkie objawy, lekka demencja, czasami się Pani po prostu zapomina, nic więcej. Pani jest spokojną i miłą osobą, ale jest troszeczkę indywidualistką, lubi spędzać czas sama, ale nie zawsze. Głowę ma sprawną, więc zawsze wszystko powie. Plan dnia: o 8:00 idzie się do Pani podaje się tabletkę, i ona sobie jeszcze leży do 9:00 o 9:00 śniadanie, potem pomoc przy myciu ubieraniu, następnie do 12:00 jest tak naprawdę wolne, bo Pani siedzi, czyta, ogląda, jak coś chce to powie. o 12:00 tabletka, obiad, i po obiedzie do godziny 15:30 jest pauza, o 15:30 tabletka, później kolacja i o 21:00 podaje się tabletką na spanie. Pani przesypia całe noce, do toalety chodzi sama. Potrzebna osoba z dobrym niemieckim oraz prawem jazdy, ponieważ sklep jest ok 5 km.

Zobacz ofertę