• Pn - Pt : 8:00 do 15:30
  • So - Ni : nieczynne

Jak opiekować się chorym na Parkinsona?

Jak opiekować się chorym na Parkinsona?

Choroba Parkinsona dotyka przede wszystkim osoby po 55. roku życia. Wraz z upływem czasu ryzyko zachorowania jest coraz większe, dlatego tak ważne jest, aby obserwować osobę starszą i kontrolować jej stan zdrowia, co może zapobiec wystąpieniu schorzenia lub złagodzić występujące objawy. Wielu opiekunów obawia się współpracy z takim seniorem. Opieka nad chorym na Parkinsona wydaje się dla nich bardzo trudna, są przekonani, że nie będą potrafili mu pomóc. Dowiedz się, jak opiekować się chorym na Parkinsona i zyskaj większą pewność siebie.

Jak opiekować się chorym na Parkinsona? 10 wrz

Odpowiednia opieka – Parkinson nie takim trudnym przeciwnikiem

Leczenie Parkinsona bazuje przede wszystkim na farmakologii. Chory otrzymuje lekarstwa, które musi regularnie przyjmować. Obowiązkiem opiekuna jest więc zadbanie o to, aby chory nie zapominał o przyjmowaniu leków o właściwej porze. Nie może jednak mu ich podawać. Opieka nad chorym na Parkinsona wygląda podobnie, jak przy seniorach, którzy mają mniejsze problemy zdrowotne. Powinieneś zorganizować mu czas. Dom musi być przystosowany do stanu zdrowia, ograniczeń i możliwości osoby starszej. Pamiętaj jednak, że dla Twojego podopiecznego równie ważna, jak wsparcie w codziennych czynnościach, jest po prostu Twoja obecność. Starszemu człowiekowi nierzadko brakuje rozmowy. Został on nieco wykluczony z życia społecznego, do czego w znaczącym stopniu przyczyniła się choroba Parkinsona.

Opieka nad osobą chorą na Parkinsona to nieustanne ćwiczenia, o których również nie powinien zapominać. Ma to na celu pozbycie się objawu drżenia lub jego złagodzenie. To, jakie będą do ćwiczenia, ustala lekarz lub rehabilitant, dostosowując je do możliwości oraz stopnia zaawansowania choroby pacjenta. Tutaj rolą opiekuna jest po raz kolejny zadbanie, by żadna z zaplanowanych czynności nie umknęła uwadze podopiecznego. Nie może on natomiast wykonywać ćwiczeń z osobami starszymi, gdyż nie posiada stosownych kwalifikacji.

Chory na Parkinsona ma ograniczone możliwości spędzania czasu wolnego, nie oznacza to jednak, że jest całkowicie pozbawiony rozrywek. Na pracę jego układu nerwowego bardzo dobrze wpłyną zabawy logiczne. Wspólnie możecie czytać książki i czasopisma, a także grać w różnego rodzaju gry. Pozwól swojemu podopiecznemu uczestniczyć w niektórych Twoich obowiązkach, np. robieniu zakupów. Nie musisz we wszystkim go wyręczać. Wszystko jednak zależy od jego samodzielności.

Dieta i żywienie osoby chorej na Parkinsona

Twoim obowiązkiem jako opiekuna jest również zapewnienie swojemu podopiecznemu odpowiednich warunków żywieniowych i przygotowywanie codziennych posiłków. Przy chorobie Parkinsona może dojść do zaburzeń w odżywianiu, co wynika m.in. z gorszego samopoczucia, utraty chęci do jedzenia, trudności w samodzielnym przygotowaniu posiłków, ale też większego zapotrzebowania na energię. Opieka nad chorym na Parkinsona musi zatem uwzględniać specyficzny niekiedy rodzaj diety.

Ważne, aby posiłki dostarczały choremu odpowiednią porcję energii. Muszą być smaczne, w przeciwnym razie senior nie będzie wykazywał chęci do jedzenia, jadłospis możecie ustalić wspólnie, uwzględniając preferencje podopiecznego. Porcje powinny być małe, ale podawane częściej. Najlepiej sprawdzi się pokarm o konsystencji półpłynnej, jak np. zupy krem, jogurty, twarożki i przeciery warzywne. Podawaj je np. z kaszą, pieczywem i makaronem, ponieważ dieta chorego, jak każdego człowieka, powinna być odpowiednio zbilansowana. Jeżeli zastanawiasz się, jak zwiększyć kaloryczność dań bez zwiększania ich objętości, dodawaj do nich tłuszcze w postaci olejów roślinnych.

Osoby chore na Parkinsona mają zwiększone zapotrzebowanie na magnez, wapń i witaminę C. Przyda się też dodatkowa porcja antyoksydantów, które znajdziesz w owocach, warzywach i herbacie.

Opieka nad osobą z chorobą Parkinsona nie musi kojarzyć się tylko z trudnościami. Jeżeli odpowiednio zaplanujesz swoją pracę i będziesz wykazywać pozytywne nastawienie do swojego podopiecznego, to z pewnością poradzisz sobie z tym nieco bardziej wymagającym zadaniem.

Z naszych artykułów dowiesz się również jak opiekować się chorym na Alzheimera. Jeśli uważasz, że opieka nad osobami starszymi to praca dla Ciebie, sprawdź nasze oferty pracy w Niemczech.

Powrót do bloga

Jesteś gotów podjąć pracę?

Zapraszamy do przejrzenia niektórych ofert pracy opiekunki w Niemczech. Chcesz zobaczyć wszystkie oferty?

class PILNE! opieka od 05.03.2020

Mieszka z mężem w dom jednorodzinnym, w małej miejscowości. Zdiagnozowany parkinson i osteoporoza. Porusza się za pomocą rollatora, ale już coraz więcej czasu spędza na wózku inwalidzkim, nie ma transferu, bo Pani sama wstaje i sama sobie idzie na wózek, spacery odbywają się już na wózku, zdarza się coraz częściej napady depresyjne związane z chorobą, trzeba mieć dużo cierpliwości, ponieważ Panią nie da się w niczym pośpieszyć. W domu jest tzw. Treppenlift (krzesełko do wyjeżdżania po schodach). Podopieczna nie ma zaburzonej orientacji czasowo-przestrzennej, ani problemów z rozróżnianiem osób. Potrzebuje pomocy przy ubieraniu/rozbieraniu, oraz przy myciu oraz kładzeniu/układaniu się do łóżka. Je samodzielnie. Nie ma problemu ze spaniem w nocy, W razie potrzeby mąż podopiecznej w nocy do niej wstaje. Do toalety chodzi sama. Raz w tygodniu przychodzi Pani do sprzątania. Mąż Podopiecznej wraz z opiekunką raz w tygodniu udają się na zakupy.

Zobacz ofertę
class PILNE! opieka od 01.04.2020

Pan mieszka sam w domu jednorodzinym. Senior ma zdiagnozowaną demencję i cukrzycę. Porusza się samodzielnie lub za pomoca rollatora. Senior jest osobą inkontynencyjną, nosi pampersy. Pan potrzebuje pomocy w codziennych czynnościach, tj. mycie, ubieranie i rozbieranie się. Podopieczny lubi wychodzić na spacery.

Zobacz ofertę
class PILNE! opieka od 22.03.2020

Podopieczna mieszka sama w domu jednorodzinnym na obrzeżach dużego miasta. Zdiagnozowane: choroby z wiązane z wiekiem starczym, reumatyzm. Złożony wniosek o przyznanie Pflegestufe 1. Nie ma problemów z mową, wzrokiem (okulary do czytania) ani z orientacją przestrzenną i rozpoznawaniem osób. Duże problemy ma natomiast ze słuchem, (nosi aparat), sporadycznie występują zaburzenia orientacji czasowej (niezdiagnozowana demencja). Porusza się za pomocą rollatora, kul oraz wózka inwalidzkiego. Potrzebuje pomocy przy chodzeniu po schodach, podczas kąpieli, przy ubieraniu/rozbieraniu się, kładzeniu do łóżka. W domu znajduję się specjalistyczne łóżko dla chorych. . Nie ma żadnej diety, je samodzielnie, potrzebuje pomocy przy krojeniu. Budzi się 2-3 razy w nocy, nie otrzymuje tabletek nasennych, nie trzeba wstawać. Poddana jest gimnastyce ruchowej. Bardzo miła i towarzyska Pani.

Zobacz ofertę