• Pn - Pt : 8:00 do 15:30
  • So - Ni : nieczynne

Kołatanie serca

Kołatanie serca

Kołatanie serca 20 kwi

Jak powstaje kołatanie serca?

 

Kołatanie serca, zwane też palpitacją, powstaje w wyniku zaburzeń przepływu impulsów elektrycznych. Serce ma swój własny mały obwód elektryczny. Każde uderzenie serca jest zapoczątkowane impulsem elektrycznym. Jeśli z jakichś powodów przepływ ładunków elektrycznych zostanie zaburzony, to akcja serca staje się nierówna. Chory odczuwa wówczas silne i przyśpieszone bicie serca, jego skokowe uderzanie, łomotanie lub trzepotanie w klatce piersiowej.

Kołataniem serca nie trzeba się przejmować, wystarczy wiedzieć, na czym polega to zjawisko. Kołatanie serca przeważnie nie wymaga żadnego leczenia. Rzadko też stanowi jakieś poważniejsze zagrożenie zdrowia.

 

Palpitacje serca - jak sobie z nimi radzić?

 

Jeśli komuś od czasu do czasu przydarza się chwilowe kołatanie serca, należy uznać, że nie ma w tym nic nadzwyczajnego. Natomiast jeśli serce traci rytm na dłuższą chwilę, to można pomóc w przywróceniu tego rytmu. Przede wszystkim powinno się zrobić parę kroków, co pozwala utrzymać częstość skurczów na jednym poziomie.

Zakaszleć. Podczas następnego epizodu kołatania trzeba zakaszleć. Silne kaszlnięcie czasami pomaga sercu odzyskać prawidłowy rytm i może przerwać napad szybkiego bicia serca.

Usiąść wygodnie. Osobę, u której wystąpią palpitacje serca, należy posadzić wygodnie, jeśli to możliwe-unieść nieco jej stopy. Odczekać kilka chwil, aż praca serca odzyska prawidłowy rytm.

Kilka kropel zimnej wody. Kontakt z zimną, ale nie lodowatą wodą pobudza tę część układu nerwowego, która pomaga unormować rytm pracy serca. Można też podać kilka łyków chłodnej wody do picia.

Oddychać powoli. Bardzo często kołatanie serca jest następstwem zdenerwowania lub lęku. Dobrze jest wtedy wziąć głęboki wdech, a następnie powoli wypuszczać z płuc powietrze. Takie ćwiczenie relaksacyjne powtarzać aż do całkowitego uspokojenia. Obniżenie napięcia może sprawić, że rytm pracy serca się unormuje.

Rozmawiać. Większość z podanych sposobów odnosi się do czynności, które chory ma wykonywać samodzielnie. Można mu w tym dodatkowo pomóc. Jak? Choćby siadając z nim, rozmawiając i uspokajając, w oczekiwaniu na poprawę. Jeżeli sytuacja tego wymaga, można wezwać pogotowie.

Abstynencja od alkoholu. U niektórych osób czynnikiem wyzwalającym kołatanie serca jest alkohol. Kołatanie może pojawiać się po jednym kieliszku, po kilku lub nie pojawiać się wcale. Alkohol należy wtedy odstawić.

Ostrożnie z kawą. To nie oznacza, że nie wolno napić się kawy mrożonej, jednak osoby z demencją raczej powinny unikać spożywania kofeiny. Po kawie oraz po innych produktach, w których zawarta jest kofeina, mogą pojawić się zaburzenia rytmu serca. Czasami wystarczy zaledwie odrobina kofeiny, by wywołać arytmię, ale nie zawsze.

Rzuć palenie. Innym czynnikiem powodującym nieregularną pracę serca może być nikotyna. Dla ogólnego zdrowia serca, jak również unikania jego kołatania, pacjent powinien rzucić palenie.

 

Nasi podopieczni zmagają się również z innymi schorzeniami tj. np. cukrzyca czy demencja starcza. Więcej informacji na te tematy znaleźć można również na naszym blogu.

Powrót do bloga

Jesteś gotów podjąć pracę?

Zapraszamy do przejrzenia niektórych ofert pracy opiekunki w Niemczech. Chcesz zobaczyć wszystkie oferty?

class PILNE! opieka od 2024-06-01

Do opieki Pani mieszkająca sama w mieszkaniu (z tarasem i ogrodem na parterze) w Monachium (81477). Seniorka ma 79 lat, 156 cm, 53 kg. Przyznane ma Pflegegrad 3. Podopieczna ma zdiagnozowaną demecję, inkontynencję (ma zakładane wkładki), depresję i alergię. Pani potrzebuje niewielkiej pomocy przy codziennych czynnościach życiowych jak mycie, ubieranie, rozbieranie się, przyjmowanie leków. Podopieczna chodzi sobie po obiedzie sama na spacer, niedaleko domu jest plac zabaw, i ogródek, więc najczęściej tam sobie idzie. Seniorka lubi słuchać muzykę, grać w różnego rodzaju gry, oglądać albumy, chodzić na spacery, rozwiązywać krzyżówki, układa puzzle.

Zobacz ofertę
class opieka od 2024-05-31
O61 Pan - Niemcy - 85622 Feldkirchen 31.05
Niemcy - 85622 Feldkirchen

Podopieczny mieszka sam w domu jednorodzinnym. Porusza się samodzielnie lub z pomocą rollatora. Ma zdiagnozowaną cukrzycę insulinową, początki demencji. Pan ma założony woreczek na mocz. Raz w tygodniu przychodzi lekarz na wizytę domową. Podopieczny jest bardzo spokojną i wesołą osobą. Potrzebuje pomocy w codziennych czynnościach typu mycie, ubieranie, rozbieranie. Na zakupy jeździ się raz w tygodniu z córką, ponieważ sklepy są dość daleko ( 3 km, ale w domu jest rower, zależy od opiekunki czy chce sama jechać na zakupy czy z córką). Do Pana 4 razy dziennie przychodzi Pflegedienst do mierzenie cukru, oraz podawania insuliny. Podopieczny przesypia całe noce.

Zobacz ofertę
class opieka od 2024-06-05
0187 Pani - Niemcy 85658 Egmating 05.06
Niemcy - 85658 Egmating

Do opieki jest Pani, mieszkająca w domu. Seniorka ma 83 lata, 164 cm, 52 kg. Pflegegrad 3. Porusza się samodzielnie. Ma zdiagnozowaną zaawansowaną demencję.  Pani jest miłą, spokojną, serdeczną osobą. Lubi dużo rozmawiać. Pani wstaje o 8:00. Idzie spać ok 19:00. Przesypia całe noce, do toalety chodzi samodzielnie. 3 razy w tygodniu Podopieczna jeździ do Tagespflege ( poniedziałki, środy, piątki od 8:30-16:00). Podopieczna je wszystko bez problemu.  Potrzebuje pomocy przy ubieraniu, myciu i przyjmowaniu leków.   Razy w tygodniu jedzie się z córką na zakupy. Rodzina jest pomocna i sympatyczna. Do dyspozycji opiekunki jest piękny, jasny pokój, telewizor, internet. Są dwie toalety, jedna łazienka. W domu u babci na górze, jeden pokój zajmuje wnuk. Sympatyczny, młody chłopak.

Zobacz ofertę