• Pn - Pt : 8:00 do 15:30
  • So - Ni : nieczynne

Opieka nad osobą z alzheimerem

Opieka nad osobą z alzheimerem

Każdy opiekun osoby starszej, która jest chora na alzheimera, powinien poznać diagnozę schorzenia i wskazówki jak się zachować w tak ciężkiej chorobie, przygnębiającą całą rodzinę. Co robić by choć trochę ulżyć sobie i przede wszystkim choremu?

Opieka nad osobą z alzheimerem 14 wrz

Choroba alzheimera - co to jest?

Choroba alzheimera jest to zanik neuronów w mózgu. Każdy z nas doświadcza tego z wiekiem, jednak w tym przypadku proces ten przebiega bardzo szybko. Komórki nerwowe zanikają, a w ich miejsca pojawiają się złogi białka, które początkowo utrudniają i w bardzo szybkim czasie, całkowicie uniemożliwiają dostęp jakichkolwiek informacji między komórkami. Niestety nie ma skutecznego lekarstwa, które wyleczą chorego, istnieją tylko środki, które nieco mogą spowolnić postęp choroby.

Brak zatajania problemu

Kiedy dochodzi do nas informacja, że najbliższa nam osoba cierpi na alzheimera, zaczynamy panikować, izolować się od świata i zamykamy chorego w czterech ścianach „ dla jego bezpieczeństwa”, ale i być może dla własnej wygody. Nie chcemy się „chwalić” przed innymi, że w naszej rodzinie borykamy się z tak wstydliwą chorobą. Tymczasem, osoby odpowiedzialne za seniora, wręcz powinny poinformować  o zaistniałej sytuacji pozostałą rodzinę, sąsiadów, a nawet panią sprzedającą w najbliższym warzywniaku, gdzie chory często robił zakupy. Wtedy takie osoby wiedzą, że mają do czynienia z osobą chorą i mają już wtedy inne podejście. Chory podopieczny powinien mieć przy sobie najważniejsze dane osobowe, adres i nr telefonu, gdyż w przypadku, kiedy się zagubi, łatwo można pomóc wtedy wskazać drogę powrotną do domu. 

Opieka nad chorym na alzheimera - bezpieczeństwo w domu

Oczywiście opiekun chorego na alzheimera, powinien stawiać na wyjścia z domu pod jego opieką; krótkie spacery i kontakt z innymi ludźmi sprawi, że chory na alzheimera nie będzie czuł się odrzucony, a nauczy się przebywać wśród obcych. Jednak przede wszystkim należy zadbać o bezpieczeństwo i spokój we własnym mieszkaniu. Należy wyeliminować małe, ślizgające się dywaniki lub przymocować je do podłoża, odkładać rzeczy na miejsce, pozbywać się drobnych przeszkód takie jak kable czy stołki. Niebezpieczny dla zdrowia podopiecznego jest także łatwy dostęp do ostrych elementów, leków, środków czystości, zapałek, robotów kuchennych czy innych sprzętów. Zaleca się trzymać je z dala od chorego, najlepiej w zamknięciu. Pozwólmy jednocześnie zajmować się drobnymi czynnościami, nie wyłączajmy go całkowicie z życia towarzyskiego rodziny. Osoba, nad którą sprawuje się opiekę, poczuje się potrzebna, da jej to wiele radości i uśmiechu. Nie wolno zapominać niestety o tym, by drzwi wejściowe były jak najczęściej zamykane na klucz, by uniemożliwić możliwe ucieczki z domu, ale jednocześnie sprawić, by podopieczny nie czuł się jak w klatce..

Wewnętrzny spokój podczas opieki nad osobą z alzheimerem

Należy pamiętać, że zadowolony i spokojny opiekun lepiej wypełni swoje obowiązki. Zaleca się korzystać jak najwięcej z wolnego czasu, by wrócić w pełni gotowości, do ponownego opiekowania się chorym. Ważne jest wsparcie najbliższych chorego, stowarzyszenia, jak i swoich przyjaciół oraz rodziny. Nie trzeba się stresować, jeśli stracimy opanowanie i cierpliwość, gdyż ta choroba wymaga bardzo dużo zrozumienia. W chwili zwątpienia, należy zrobić cos dla siebie i na spokojnie wrócić do swoich obowiązków.

Jeśli zaakceptujesz chorobę alzheimera i zrozumiesz jaki jest cel Twojej opieki, będzie Ci dużo łatwiej sprawować piecze na chorym, a nawet zdobędziesz satysfakcje, że w tak wymagającej chorobie, potrafisz cieszyć się z wykonywanego zawodu. Sam podopieczny będzie Ci wdzięczny za okazaną pomoc!

Nasi podopieczni cierpią na różne schorzenia. Warto bliżej je poznać, by zaoferować im lepszą opiekę. O wielu z nich przeczytasz na naszym blogu - dowiedz się jak wygląda opieka nad osobą z demencją starczą, i jak w domowy sposób obniżyć zbyt wysokie ciśnienie.

Powrót do bloga

Jesteś gotów podjąć pracę?

Zapraszamy do przejrzenia niektórych ofert pracy opiekunki w Niemczech. Chcesz zobaczyć wszystkie oferty?

class opieka od 2024-04-03
O195. Pani, Niemcy 85417 Marzling 03.04
Niemcy - 85417 Marzling

Do opieki Pani 70 lat, 168 cm, 79 kg. Mieszka w domu jednorodzinnym. Dom jest bardzo ładny, zadbany, pokój dla opiekunki jest na górze, jest tam również duża łazienka, tam raz w tygodniu pomaga się przy kąpieli Pani, jest wanna, jest krzesełko do wanny. Babcia ma pokój na dole, tam jest też druga toaleta, jest, internet. Porusza się samodzielnie Ma zdiagnozowanego parkinsona (leki ustawione), na obecną chwilę lekkie objawy, lekka demencja, czasami się Pani po prostu zapomina, nic więcej. Pani jest spokojną i miłą osobą, ale jest troszeczkę indywidualistką, lubi spędzać czas sama, ale nie zawsze. Głowę ma sprawną, więc zawsze wszystko powie. Plan dnia: o 8:00 idzie się do Pani podaje się tabletkę, i ona sobie jeszcze leży do 9:00 o 9:00 śniadanie, potem pomoc przy myciu ubieraniu, następnie do 12:00 jest tak naprawdę wolne, bo Pani siedzi, czyta, ogląda, jak coś chce to powie. o 12:00 tabletka, obiad, i po obiedzie do godziny 15:30 jest pauza, o 15:30 tabletka, później kolacja i o 21:00 podaje się tabletką na spanie. Pani przesypia całe noce, do toalety chodzi sama. Potrzebna osoba z dobrym niemieckim oraz prawem jazdy, ponieważ sklep jest ok 5 km.

Zobacz ofertę
class opieka od 2024-03-15

Do opieki Pani mieszkająca sama w mieszkaniu w Monachium. Pani ma 97 lat, 160 cm, 80 kg. Podopieczna jest spokojna, nie ma demecji, jadnak zdarzają się stany depresyjne. Podopieczna porusza się za pomocą rollatora. Seniorka ma dolegliwości związane ze swoim wiekiem, poza tym jest osobą inkontynencyjną. Pani potrzebuje pomocy przy codziennych czynnościach jak mycie, ubieranie, rozbieranie się. Do podopiecznej raz w tygodniu przychodzi Pani do sprzątania. Seniorka ma dom we Włoszech, zdarza się, że jedzie tam razem z opiekunką

Zobacz ofertę
class opieka od 2024-03-10
O215. Pani - 85579 Neubiberg 10.03
Niemcy- 85579 Neubiberg

Do opieki jest Pani 91 lat, 158 cm, 48 kg, Przyznane Pflegegrad 2. Podopieczna poza dolegliwościami związanymi z wiekiem była do tej pory samodzielna i mieszkała sama w domu jednorodzinnym. Przy wsparciu Rodziny i Pflegedienst dawała sobie radę. Seniorka będzie potrzebowała wsparcia przy codziennych czynnościach jak mycie, ubieranie i rozbieranie się, kąpiel, przygotowywanie posiłków i przypominanie o przyjmowaniu leków. Podopieczna na obecną chwilę jest samodzielna, sama robi sobie śniadanie, (bo jeszcze chce coś robić) sama się myje, ubiera, czasami zdarzają się jej zawroty głowy. Jest bardzo miłą i spokojną osobą.

Zobacz ofertę