• Pn - Pt : 8:00 do 15:30
  • So - Ni : nieczynne

Opieka nad osobą z alzheimerem

Opieka nad osobą z alzheimerem

Każdy opiekun osoby starszej, która jest chora na alzheimera, powinien poznać diagnozę schorzenia i wskazówki jak się zachować w tak ciężkiej chorobie, przygnębiającą całą rodzinę. Co robić by choć trochę ulżyć sobie i przede wszystkim choremu?

Opieka nad osobą z alzheimerem 14 wrz

Choroba alzheimera - co to jest?

Choroba alzheimera jest to zanik neuronów w mózgu. Każdy z nas doświadcza tego z wiekiem, jednak w tym przypadku proces ten przebiega bardzo szybko. Komórki nerwowe zanikają, a w ich miejsca pojawiają się złogi białka, które początkowo utrudniają i w bardzo szybkim czasie, całkowicie uniemożliwiają dostęp jakichkolwiek informacji między komórkami. Niestety nie ma skutecznego lekarstwa, które wyleczą chorego, istnieją tylko środki, które nieco mogą spowolnić postęp choroby.

Brak zatajania problemu

Kiedy dochodzi do nas informacja, że najbliższa nam osoba cierpi na alzheimera, zaczynamy panikować, izolować się od świata i zamykamy chorego w czterech ścianach „ dla jego bezpieczeństwa”, ale i być może dla własnej wygody. Nie chcemy się „chwalić” przed innymi, że w naszej rodzinie borykamy się z tak wstydliwą chorobą. Tymczasem, osoby odpowiedzialne za seniora, wręcz powinny poinformować  o zaistniałej sytuacji pozostałą rodzinę, sąsiadów, a nawet panią sprzedającą w najbliższym warzywniaku, gdzie chory często robił zakupy. Wtedy takie osoby wiedzą, że mają do czynienia z osobą chorą i mają już wtedy inne podejście. Chory podopieczny powinien mieć przy sobie najważniejsze dane osobowe, adres i nr telefonu, gdyż w przypadku, kiedy się zagubi, łatwo można pomóc wtedy wskazać drogę powrotną do domu. 

Opieka nad chorym na alzheimera - bezpieczeństwo w domu

Oczywiście opiekun chorego na alzheimera, powinien stawiać na wyjścia z domu pod jego opieką; krótkie spacery i kontakt z innymi ludźmi sprawi, że chory na alzheimera nie będzie czuł się odrzucony, a nauczy się przebywać wśród obcych. Jednak przede wszystkim należy zadbać o bezpieczeństwo i spokój we własnym mieszkaniu. Należy wyeliminować małe, ślizgające się dywaniki lub przymocować je do podłoża, odkładać rzeczy na miejsce, pozbywać się drobnych przeszkód takie jak kable czy stołki. Niebezpieczny dla zdrowia podopiecznego jest także łatwy dostęp do ostrych elementów, leków, środków czystości, zapałek, robotów kuchennych czy innych sprzętów. Zaleca się trzymać je z dala od chorego, najlepiej w zamknięciu. Pozwólmy jednocześnie zajmować się drobnymi czynnościami, nie wyłączajmy go całkowicie z życia towarzyskiego rodziny. Osoba, nad którą sprawuje się opiekę, poczuje się potrzebna, da jej to wiele radości i uśmiechu. Nie wolno zapominać niestety o tym, by drzwi wejściowe były jak najczęściej zamykane na klucz, by uniemożliwić możliwe ucieczki z domu, ale jednocześnie sprawić, by podopieczny nie czuł się jak w klatce..

Wewnętrzny spokój podczas opieki nad osobą z alzheimerem

Należy pamiętać, że zadowolony i spokojny opiekun lepiej wypełni swoje obowiązki. Zaleca się korzystać jak najwięcej z wolnego czasu, by wrócić w pełni gotowości, do ponownego opiekowania się chorym. Ważne jest wsparcie najbliższych chorego, stowarzyszenia, jak i swoich przyjaciół oraz rodziny. Nie trzeba się stresować, jeśli stracimy opanowanie i cierpliwość, gdyż ta choroba wymaga bardzo dużo zrozumienia. W chwili zwątpienia, należy zrobić cos dla siebie i na spokojnie wrócić do swoich obowiązków.

Jeśli zaakceptujesz chorobę alzheimera i zrozumiesz jaki jest cel Twojej opieki, będzie Ci dużo łatwiej sprawować piecze na chorym, a nawet zdobędziesz satysfakcje, że w tak wymagającej chorobie, potrafisz cieszyć się z wykonywanego zawodu. Sam podopieczny będzie Ci wdzięczny za okazaną pomoc!

Nasi podopieczni cierpią na różne schorzenia. Warto bliżej je poznać, by zaoferować im lepszą opiekę. O wielu z nich przeczytasz na naszym blogu - dowiedz się jak wygląda opieka nad osobą z demencją starczą, i jak w domowy sposób obniżyć zbyt wysokie ciśnienie.

Powrót do bloga

Jesteś gotów podjąć pracę?

Zapraszamy do przejrzenia niektórych ofert pracy opiekunki w Niemczech. Chcesz zobaczyć wszystkie oferty?

class opieka od 16.12.2020

Seniorka ma przyznane Pflegegrad 3. Porusza się za pomocą rollatora. U Seniorki występują dolegliwości związane z wiekiem starczym, problemy z ciśnieniem i inkontynencja. Pani potrzebuje pomocy przy ubieraniu, rozbieraniu się, myciu i przyjmowaniu leków.

Zobacz ofertę
class opieka od 10.12.2020

Pani mieszka sam w domu jednorodzinnym. Jest osobą po złamaniu kości udowej Przebywał w centrum rehabilitacyjnym. Obecnie porusza się na wózku inwalidzkim. Potrzebuje zwiększonego wsparcia przy wstawaniu i kładzeniu się do łózka. Pan jest osobą inkontynencyjną. Ma pampersy. Potrzebuje pomocy w codziennych czynnościach typu mycie, ubieranie i rozbieranie się. Do podopiecznego przychodzi Pflegedienst. Pan ma odleżyny. Jest osobą spokojną, miłą i sympatyczyną. Raz w tygodniu jeździ się na zakupy z siostrzeńcem.

Zobacz ofertę
class opieka od 07.12.2020

Seniorka mieszka sama w domu jednorodzinnym w miejscowości pod Monachium. Pani jest po operacji guza mózgu. Jest osobą inkontynencyjną i stuhlinkontynencjną. Seniorka jest osobą bardzo spokojną, przyjacielską i uśmiechnięta. Pani ma zaburzenia mowy po przebytej operacji. Noce przesypia od 8 do 10 godzin. Zdarza się, że podopieczna spi popołudniami. Pani nosi pampersy, ale pomimo tego, sama udaje się na toaletę. Potrzebuje jednak pomocy przy utrzymaniu czystości. Podopiecznej potrzebna jest pomoc przy codziennych czynnościach tj. mycie, ubieranie i rozbieranie

Zobacz ofertę