• Pn - Pt : 8:00 do 15:30
  • So - Ni : nieczynne

Opieka nad osobą z osteoporozą

Opieka nad osobą z osteoporozą

Osteoporoza jest schorzeniem, które najczęściej dopada kobiety po 60 roku życia, jednak zdarza się, że i panowie skarżą się na tą dolegliwość.

Opieka nad osobą z osteoporozą 14 wrz

Odpowiednia opieka nad osobą chorą na osteoporozę pomoże im zmniejszyć ryzyko złamań, przedłużyć sprawność fizyczną i prowadzić codzienne życie w spokoju i radości.

Dieta podopiecznego z osteoporozą

Bardzo ważną rolą opiekuna nad osobą cierpiącą na osteoporozę jest niedopuszczenie do złamania kości przez seniora, ponieważ może dojść do poważnych powikłań. Można wspomóc chorego serwując mu odpowiednią dietę, bogatą w wapń i witaminy A, C,D i K. Składniki te posiadają produkty mleczne, jajka i oczywiście ryby. Ważne jest też to, by jeść dużo warzyw np. marchewki czy brokuły. Należy jednak całkowicie pozbyć się z diety napojów alkoholowych, kawy i ograniczyć sól, gdyż te wypłukują z organizmu chorego wapń i potrzebne witaminy.  

Ćwiczenia

Wydawałoby się, że osoby cierpiące na osteoporozę, nie powinny być aktywne fizycznie, gdyż to powoduje większe prawdopodobieństwo złamań. Jednak odpowiednie ćwiczenia nie tylko dadzą wiele radości chorym, ale przede wszystkim wpłyną na spowolnienie postępowania choroby. Nie należy oczywiście dopuścić by podopieczny ćwiczył ponad swoje siły. Korzystnymi dyscyplinami sportowymi jest pływanie w basenie, jazda na rowerze (jednak trzeba pamiętać, by była to powolna jazda, dla relaksu), a także krótkie spacery. Wszystkie te aktywności powinny być stosowane tylko i wyłącznie pod czujnym okiem specjalisty lub opiekuna, ponieważ wystarczy lekkie potknięcie i może to się źle skończyć.

Słońce  

Promienie słoneczne wpływają bardzo korzystnie na kości, dlatego też osoby chorujące na osteoporozę powinny jak najczęściej spędzać czas na świeżym powietrzu w słoneczne dni. Słońce sprawia, że witamina D, która jest tak potrzebna do prawidłowego funkcjonowania kości, jest naturalnie wytwarzana. Nie dość, że podopiecznemu poprawi się samopoczucie, to dodatkowo kości będą wzmocnione. Wystarczy kilkanaście minut, by w naszym organizmie powstała witamina D! 

Bezpieczeństwo osoby chorej na osteoporozę

Przede wszystkim trzeba się postarać, by zapobiec wszelkim upadkom i potknięciom w domu. Dobrym sposobem jest pozbycie się małych dywaników, które nie są przymocowane w żaden sposób do podłogi, a więc bardzo łatwo można się na nich poślizgnąć. Dobrą alternatywą jest zakup antypoślizgowych mat, które także można umieścić na śliskich płytkach w łazience, dzięki czemu chory na osteoporozę będzie mógł bezpiecznie poruszać się po swoim mieszkaniu. Warto także pochować różne, drobne elementy takie jak kable, o które chory może się potknąć. Ważne jest dobre ułożenie mebli, tak by nie zawadzały w codziennym funkcjonowaniu chorego.  Poza domem zaleca się unikać zatłoczonych miejsc, by uniknąć przypadkowego popchnięcia przez przechodniów. Najlepszym wyjściem jest spokojny spacer, gdzie nie ma zbyt wielu ludzi.

Jak widać odpowiednia pomoc, może bardzo dużo zdziałać. Chory na osteoporozę nie wymaga aż tak wielkiej opieki, jednak pozostawiając podopiecznego samego, istnieje dużo większe prawdopodobieństwo złamania. 

Powrót do bloga

Jesteś gotów podjąć pracę?

Zapraszamy do przejrzenia niektórych ofert pracy opiekunki w Niemczech. Chcesz zobaczyć wszystkie oferty?