• Pn - Pt : 8:00 do 15:30
  • So - Ni : nieczynne

Ból pleców - jak się go pozbyć

Ból pleców - jak się go pozbyć

Ból pleców - jak się go pozbyć 21 sty

Plecy nie są odrębną jednostką anatomiczną jak ręka czy stopa. Stanowią kompleksowy układ kości, krążków międzykręgowych znajdujących się między dwoma kręgami kręgosłupa (tzw. dysków) i mięśni, który podtrzymuje tułów w pozycji pionowej, dlatego przyczyny bólu pleców są liczne: ucisk nerwów, osłabienie mięśni brzucha, utrata giętkości, napięcie mięśni nóg, duży brzuch, uraz, zbyt długie przebywanie w pozycji siedzącej, słaba kondycja ogólna, wypadnięcie dysku. Ból pleców pojawiający się pierwszy raz w życiu prawdopodobnie ustąpi w ciągu około miesiąca bez względu na podjęte środki. Ale jeśli ból pojawił się raz, to jest 50% prawdopodobieństwa, że pojawi się ponownie. Ból pleców ma charakter nawracający, a drugi i trzeci atak jest zwykle o wiele silniejszy niż pierwszy. Jest to dolegliwość trudna do wyleczenia, więc najlepiej zrobić wszystko, aby do niej nie dopuścić.

 

Sposoby na pozbycie się bólu pleców

 

Pozycja leżąca. Należy położyć się na wznak na podłodze, zgiąć nogi w stawach kolanowych pod kątem prostym i oprzeć łydki na krześle. Ta pozycja odciąża grzbiet, dyski i nerwy, i zwykle przynosi ulgę.

Jeśli ból pochodzi od nóg. Chory może być przekonany, że problem tkwi w plecach, które przecież bolą, tymczasem przyczyna bólu są nogi. Po całym dniu siedzenia czy schylania się mięśnie nóg stają się maksymalnie napięte, wszystkie lub niektóre z nich. Skurcz mięśni nóg prowadzi do napinania mięśni tułowia – mięśni brzucha i grzbietu. Objawia się to bólem pleców.

Rozciąganie mięśni nóg. Podobne ćwiczenie można wykonywać w celu rozciągania mięśni tylnej strony ud. Wielogodzinna pozycja siedząca – przekleństwo pracowników biur – skraca długość ścięgien podkolanowych w mięśniach, które następnie ciągną miednicę i zmuszają inne mięśnie do wyrównywania tych obciążeń.

Zioła,zioła, zioła. Chociaż kozłek lekarski, czyli walerianę najczęściej stosuje się jako łagodny ziołowy środek nasenny w leczeniu bezsenności, właściwości kojące tego zioła mogą również przynieść ulgę w bólu pleców spowodowanym przeciążeniem i skurczem mięśni. Obolałe mięśnie mają tendencje do napinania się. Substancje zawarte w walerianie rozluźniają włókna mięśniowe, a rozluźnione mięśnie szybciej się regenerują. Waleriana wpływa na tę część układu nerwowego, która odpowiada za czucie bólu.

Krem z pieprzem cayenne. Kremy i maści zawierające pieprz cayenne stymulują wydzielanie substancji przeciwbólowych w organizmie. Naukowcy twierdzą, że kapsaicyna – substancja czynna zawarta w pieprzu cayenne – hamuje działanie mediatora bólu, tzw. substancji P.

Ogrzewanie bolących miejsc. Poduszka elektryczna,gorący okład albo ciepła kąpiel w wannie lub pod prysznicem rozluźniają mięśnie i powodują napływ świeżej krwi do bolących części ciała. Bolące miejsce powinno się ogrzewać kilka razy dziennie przez krótki czas.

Poprawienie krążenia krwi. Kolejnym sposobem poprawienia krążenia krwi jest zastosowanie liści miłorzębu dwuklapowego, które rozszerzają naczynia krwionośne i mogą zwiększyć przepływ krwi do bolących pleców.

Ruch. Dawniej na ból pleców zalecano kilkudniowy pobyt w łóżku. Z czasem lekarze przestali stosować ten rodzaj terapii i zaczęli zachęcać chorego do lekkich ćwiczeń rozciągających, co spowodowało szybszy powrót do zdrowia.

 

 

 

 

Powrót do bloga

Jesteś gotów podjąć pracę?

Zapraszamy do przejrzenia niektórych ofert pracy opiekunki w Niemczech. Chcesz zobaczyć wszystkie oferty?

class PILNE! opieka od 01.08.2019

Pani mieszka w centrum Monachium we własnym mieszkaniu. Seniorka ma przyznane Pflegegrad 2. Pani ma duże problemy z mobilnością. Porusza się na wózku inwalidzkim. Podopieczna potrzebuje całkowitej pomocy przy wstawaniu i kładzeniu się do łóżka. Pani wymaga pomocy przy codziennych czynnościach tj. mycie, ubieranie i rozbieranie się, przyjmowanie leków. Raz w tygodniu przychodzi Pflegedienst do kąpieli Podopiecznej. Do kontaktu jest dwóch wnuków, którzy są w stałym kontakcie w opiekunką.

Zobacz ofertę
class opieka od Początek września

Pani mieszka sama w domu jednorodzinnym w Monachium. Seniorka ma Pflegegrad 4. Dotychczas przebywała w domu sama przy wsparciu Pflegedienst. Pani jest po wylewie (grudzień 2018), ma zdiagnozowaną demencję i inkontynencję. Podopieczna jest cukrzykiem. Ma problemy ze słuchem i widzeniem. Podopieczna nie ma smaku, dlatego ważne jest by jedzenie, które zostaje jej podane na talerzu było Pani potrzebuje pomocy przy myciu, ubieraniu i rozbieraiu się. Do Podopiecznej przychodzi Krankengimnastik oraz Pani do sprzątania. Seniorka jest osobą miła i spokojną, chętnie pomaga w gotowaniu, np w obieraniu warzyw.

Zobacz ofertę
class PILNE! opieka od 01.08.2019

Pan mieszka z żoną w domu jednorodzinnym. Żona nie wymaga opieki. Senior ma zdiagnozowaną demencję oraz częściową inkontynencję. Podopieczny potrzebuje pomocy przy codziennych czynnościach tj. ubieranie, rozbieranie się, mycie i przy przyjmowaniu leków.

Zobacz ofertę