• Pn - Pt : 8:00 do 15:30
  • So - Ni : nieczynne

Ból pleców - jak się go pozbyć

Ból pleców - jak się go pozbyć

Ból pleców - jak się go pozbyć 21 sty

Przyczyny bólu pleców. Co powoduje taką przypadłość? 

Plecy nie są odrębną jednostką anatomiczną jak ręka czy stopa. Stanowią kompleksowy układ kości, krążków międzykręgowych znajdujących się między dwoma kręgami kręgosłupa (tzw. dysków) i mięśni, który podtrzymuje tułów w pozycji pionowej, dlatego przyczyny bólu pleców są liczne: ucisk nerwów, osłabienie mięśni brzucha, utrata giętkości, napięcie mięśni nóg, duży brzuch, uraz, zbyt długie przebywanie w pozycji siedzącej, słaba kondycja ogólna, wypadnięcie dysku. Ból pleców pojawiający się pierwszy raz w życiu prawdopodobnie ustąpi w ciągu około miesiąca bez względu na podjęte środki. Ale jeśli ból pojawił się raz, to jest 50% prawdopodobieństwa, że pojawi się ponownie. Ból pleców ma charakter nawracający, a drugi i trzeci atak jest zwykle o wiele silniejszy niż pierwszy. Jest to dolegliwość trudna do wyleczenia, więc najlepiej zrobić wszystko, aby do niej nie dopuścić.

 

Domowe sposoby na ból pleców - leczenie i profilaktyka 

 

1. Pozycja leżąca. Należy położyć się na wznak na podłodze, zgiąć nogi w stawach kolanowych pod kątem prostym i oprzeć łydki na krześle. Ta pozycja odciąża grzbiet, dyski i nerwy, co pomaga na ból pleców

2. Jeśli ból pochodzi od nóg, chory może być przekonany, że problem tkwi w plecach, które przecież bolą, tymczasem przyczyna bólu są nogi. Po całym dniu siedzenia czy schylania się mięśnie nóg stają się maksymalnie napięte, wszystkie lub niektóre z nich. Skurcz mięśni nóg prowadzi do napinania mięśni tułowia – mięśni brzucha i grzbietu. Objawia się to bólem pleców.

3. Rozciąganie mięśni nóg. Podobne ćwiczenie można wykonywać w celu rozciągania mięśni tylnej strony ud. Wielogodzinna pozycja siedząca – przekleństwo pracowników biur – skraca długość ścięgien podkolanowych w mięśniach, które następnie ciągną miednicę i zmuszają inne mięśnie do wyrównywania tych obciążeń. Takie obciążenia to popularne przyczyny bólu pleców

4. Zioła,zioła, zioła. Chociaż kozłek lekarski, czyli walerianę najczęściej stosuje się jako łagodny ziołowy środek nasenny w leczeniu bezsenności, właściwości kojące tego zioła mogą również przynieść ulgę w bólu pleców spowodowanym przeciążeniem i skurczem mięśni. Obolałe mięśnie mają tendencje do napinania się. Substancje zawarte w walerianie rozluźniają włókna mięśniowe, a rozluźnione mięśnie szybciej się regenerują. Waleriana wpływa na tę część układu nerwowego, która odpowiada za czucie bólu.

5. Krem z pieprzem cayenne. Kremy i maści zawierające pieprz cayenne stymulują wydzielanie substancji przeciwbólowych w organizmie. Naukowcy twierdzą, że kapsaicyna – substancja czynna zawarta w pieprzu cayenne – hamuje działanie mediatora bólu, tzw. substancji P. Jej stosowanie to więc skuteczny i domowy sposób na ból pleców

6. Ogrzewanie bolących miejsc. Poduszka elektryczna,gorący okład albo ciepła kąpiel w wannie lub pod prysznicem rozluźniają mięśnie i powodują napływ świeżej krwi do bolących części ciała. Bolące miejsce powinno się ogrzewać kilka razy dziennie przez krótki czas.

7. Poprawienie krążenia krwi. Kolejnym sposobem poprawienia krążenia krwi jest zastosowanie liści miłorzębu dwuklapowego, które rozszerzają naczynia krwionośne i mogą zwiększyć przepływ krwi do bolących miejsc, co pomaga na ból pleców.

8. Ruch. Dawniej na ból pleców zalecano kilkudniowy pobyt w łóżku. Z czasem lekarze przestali stosować ten rodzaj terapii i zaczęli zachęcać chorego do lekkich ćwiczeń rozciągających, co spowodowało szybszy powrót do zdrowia.

 

 

 

 

Powrót do bloga

Jesteś gotów podjąć pracę?

Zapraszamy do przejrzenia niektórych ofert pracy opiekunki w Niemczech. Chcesz zobaczyć wszystkie oferty?

class opieka od 15.08.2022
8/J Pani Niemcy - 82194 Gröbenzell 15.08
Niemcy - 82194 Gröbenzell

Do opieki Pani mieszkająca sama w domu jednorodzinnym w miejscowości Groebenzell (82194). Pani 90 lat, 157 cm, 53 kg. Pflegegrad 2. Ma zdiagnozowaną inkontynencję, oraz chorobę reumatologiczną, ma pokrzywione nogi, pousza się za pomocą rollatora. Pani dużo czynności wykonuje samodzielnie, sama się ubiera, sama się myje, jeżeli potrzebuje pomocy to sama poprosi.

Zobacz ofertę
class opieka od 01.09.2022
3/J Pan Niemcy - Bad Tölz 83646 01.09
Niemcy - Bad Tölz 83646

Do opieki Pan mieszkający sam w mieszkaniu w miejscowości Bad Tölz (83646). Pan 84 lata, 184 cm, 75 kg. Pflegegrad 3. Do tej pory Panem opiekowała się Rodzina przy wsparciu Pflegedienst. Pan porusza się na wózku inwalidzkim. Pan choruje na parkinsona, ma problemy z sercem, z ciśnieniem. Jest osobą inkontynencyjną. Senior po złamaniu kości udowej (operacja i założona proteza) upadł i złamał biodro (kolejna operacja). Obecnie znajduje się w centrum rehabilitacyjnym. Podopieczny potrzebuje pomocy przy codziennych czynnościach jak mycie, ubieranie i rozbieranie się i przyjmowaniu leków. Pan wraca do 09.06 -porusza się na wózku, ale sam sobie wstaje i przechodzi np na łózko, do stołu, toalety,  Na noc ma zakładane pielucho majtki Może być Pani lub Pan. Język niemiecki komunikatywny.

Zobacz ofertę
class PILNE! opieka od 05.08.2022

Podopieczna mieszka z mężem w domu jednorodzinnym w miejscowości Hohenbrunn (85662). Ma przyznane Pflegegrad 3. W domu porusza sie za pomocą rollatora. Po schodach za pomocą krzeselka (Treppenlift). Podopieczna ma zdiagnozowaną demencje (bardziej wpływa na ośrodek ruchowy) i depresje. U Podopiecznej występują problemy ze słuchem i mówieniem. Seniorka potrzebuje pomocy przy myciu, ubieraniu i rozbieraniu sie. Przy wstawaniu z kanapy bądź łózka jest potrzebna pomoc (wsparcie). Do dyspozycji jest umeblowany pokój z Internetem. Mąż Podopiecznej jest kompletnie samodzielny.

Zobacz ofertę