• Pn - Pt : 8:00 do 15:30
  • So - Ni : nieczynne

Ból pleców - jak się go pozbyć

Ból pleców - jak się go pozbyć

Ból pleców - jak się go pozbyć 21 sty

Plecy nie są odrębną jednostką anatomiczną jak ręka czy stopa. Stanowią kompleksowy układ kości, krążków międzykręgowych znajdujących się między dwoma kręgami kręgosłupa (tzw. dysków) i mięśni, który podtrzymuje tułów w pozycji pionowej, dlatego przyczyny bólu pleców są liczne: ucisk nerwów, osłabienie mięśni brzucha, utrata giętkości, napięcie mięśni nóg, duży brzuch, uraz, zbyt długie przebywanie w pozycji siedzącej, słaba kondycja ogólna, wypadnięcie dysku. Ból pleców pojawiający się pierwszy raz w życiu prawdopodobnie ustąpi w ciągu około miesiąca bez względu na podjęte środki. Ale jeśli ból pojawił się raz, to jest 50% prawdopodobieństwa, że pojawi się ponownie. Ból pleców ma charakter nawracający, a drugi i trzeci atak jest zwykle o wiele silniejszy niż pierwszy. Jest to dolegliwość trudna do wyleczenia, więc najlepiej zrobić wszystko, aby do niej nie dopuścić.

 

Sposoby na pozbycie się bólu pleców

 

Pozycja leżąca. Należy położyć się na wznak na podłodze, zgiąć nogi w stawach kolanowych pod kątem prostym i oprzeć łydki na krześle. Ta pozycja odciąża grzbiet, dyski i nerwy, i zwykle przynosi ulgę.

Jeśli ból pochodzi od nóg. Chory może być przekonany, że problem tkwi w plecach, które przecież bolą, tymczasem przyczyna bólu są nogi. Po całym dniu siedzenia czy schylania się mięśnie nóg stają się maksymalnie napięte, wszystkie lub niektóre z nich. Skurcz mięśni nóg prowadzi do napinania mięśni tułowia – mięśni brzucha i grzbietu. Objawia się to bólem pleców.

Rozciąganie mięśni nóg. Podobne ćwiczenie można wykonywać w celu rozciągania mięśni tylnej strony ud. Wielogodzinna pozycja siedząca – przekleństwo pracowników biur – skraca długość ścięgien podkolanowych w mięśniach, które następnie ciągną miednicę i zmuszają inne mięśnie do wyrównywania tych obciążeń.

Zioła,zioła, zioła. Chociaż kozłek lekarski, czyli walerianę najczęściej stosuje się jako łagodny ziołowy środek nasenny w leczeniu bezsenności, właściwości kojące tego zioła mogą również przynieść ulgę w bólu pleców spowodowanym przeciążeniem i skurczem mięśni. Obolałe mięśnie mają tendencje do napinania się. Substancje zawarte w walerianie rozluźniają włókna mięśniowe, a rozluźnione mięśnie szybciej się regenerują. Waleriana wpływa na tę część układu nerwowego, która odpowiada za czucie bólu.

Krem z pieprzem cayenne. Kremy i maści zawierające pieprz cayenne stymulują wydzielanie substancji przeciwbólowych w organizmie. Naukowcy twierdzą, że kapsaicyna – substancja czynna zawarta w pieprzu cayenne – hamuje działanie mediatora bólu, tzw. substancji P.

Ogrzewanie bolących miejsc. Poduszka elektryczna,gorący okład albo ciepła kąpiel w wannie lub pod prysznicem rozluźniają mięśnie i powodują napływ świeżej krwi do bolących części ciała. Bolące miejsce powinno się ogrzewać kilka razy dziennie przez krótki czas.

Poprawienie krążenia krwi. Kolejnym sposobem poprawienia krążenia krwi jest zastosowanie liści miłorzębu dwuklapowego, które rozszerzają naczynia krwionośne i mogą zwiększyć przepływ krwi do bolących pleców.

Ruch. Dawniej na ból pleców zalecano kilkudniowy pobyt w łóżku. Z czasem lekarze przestali stosować ten rodzaj terapii i zaczęli zachęcać chorego do lekkich ćwiczeń rozciągających, co spowodowało szybszy powrót do zdrowia.

 

 

 

 

Powrót do bloga

Jesteś gotów podjąć pracę?

Zapraszamy do przejrzenia niektórych ofert pracy opiekunki w Niemczech. Chcesz zobaczyć wszystkie oferty?

class PILNE! od zaraz

Pani mieszka z mężem w domu jednorodzinnym w małej miejscowości pod Monachium. Mąż podopiecznej nie wymaga opieki. Seniorka ma przyznane Pflegegrad 3. Podopieczna jest po wylewie i porusza się tylko na wózku inwalidzkim. Pani ma zdiagnozowaną inkontynencję i problemy z mówieniem. Pani potrzebuje pomocy przy myciu, ubieraniu i rozbieraniu się. Podopieczna mimo problemów z mową jest osobą bardzo towarzyską, wesołą i pogodną. Lubi dobre jedzenie, muzykę. Często miała gości z zagranicy, którzy nie znali języka niemieckiego, mimo wszysto zawsze znalazła sposób na porozumienie się z tą osobą. Jest możliwość korzystania z roweru, niedaleko jest stacja Sbahn i do Monachium jest 20 min. Rodzina chętnie pomaga w zakupach.

Zobacz ofertę
class PILNE! opieka od 01.05.2019

Pani mieszka sama w mieszkaniu w Monachium. Seniorka ma problemy z sercem, ciśnieniem, ma zdoagnozowaną inkontynencję. Ma również problemy ze słyszeniem i widzeniem. Podopieczna wstaje czasem w nocy do toalety. Potrzebuje pomocy przy myciu, ubieraniu i rozbieraniu się oraz przy przyjmowaniu leków. Seniorka jest pochodzenia żydowskiego i mówi w języku polskim, niemmniej jednak jest wymagana komunikatywna znajomość języka niemieckiego.

Zobacz ofertę