• Pn - Pt : 8:30 do 15:30
  • So - Ni : nieczynne

Trudności z widzeniem w nocy

Trudności z widzeniem w nocy

Trudności z widzeniem w nocy 14 lis

W miarę jak się starzejemy, nasze oczy potrzebują więcej światła, aby dobrze funkcjonować. U 60-latka soczewki w oku nie są już tak przeźroczyste jak u 20-latka,a źrenice nie rozszerzają się już tak jak dawniej. Z tych wszystkich powodów w miarę starzenia się mamy coraz większe kłopoty z akomodacją, czyli z przystosowaniem się oka do wyraźnego widzenia z różnych odległości i w nocy. Poniżej podajemy sposoby na poprawienie nocnego widzenia u osób w wieku 60, 70 a nawet 80 lat.

Więcej światła. Aby dobrze widzieć w nocy, przeciętny 60-latek potrzebuje 7 razy więcej światła niż 20-latek. Specjaliści radzą, aby oświetlać mieszkanie żarówkami z neodymem o mocy 60 lub 100 watów, które zapewniają większy kontrast i nie dają takich odblasków, jak zwykłe żarówki, co umożliwia lepsze widzenie w nocy.

Lampy regulowane. Regulowane lampy podłogowe lub biurkowe, które można obracać i zginać odpowiednio do indywidualnych potrzeb, z pewnością pomogą starszym osobom pokonać problemy związane z widzeniem w nocy.

Czarne jagody. Według niektórych lekarzy problemy z widzeniem w nocy są spowodowane niedoborem barwnika (rodopsyny wzrokowej), związku chemicznego, produkowanego w pręcikach oka. Osoba mająca problemy z widzeniem w nocy powinna wypróbować działanie czarnych jagód i wyjść z domu po zmroku. Skutki zażywania powinny uwidocznić się w ciągu 20 minut. Jeśli tak się stanie, trzeba zażywać dawkę 100 mg przed wyjściem z domu po zmroku.

Prowadzenie samochodu nocą. Jadąc nocą należy jechać wolniej i stosownie do pogody. Należy zadbać o to, aby reflektory w samochodzie były czyste. Kiedy z przeciwka nadjeżdża samochód, lepiej odwrócić wzrok, póki samochód nas nie minie. Nie będzie się wtedy narażonym na oślepiający blask reflektorów samochodu z naprzeciwka.

Specjalne okulary na noc. Nocne kłopoty ze wzrokiem czasami są objawem coraz silniejszej krótkowzroczności. Trzeba zapytać okulistę, czy pomogą specjalne okulary przeznaczone do noszenia po zmroku.

 

 

Problemy z widzeniem w nocy mogą być objawem poważnej, ukrytej choroby, np. cukrzycy, zwyrodnienia plamki żółtej, zaćmy lub genetycznie uwarunkowanej choroby nazywanej zwyrodnieniem barwnikowym siatkówki. Dlatego należy zgłosić się do lekarza, jeśli starsza osoba:

  • nagle ma trudności z widzeniem w przyćmionym świetle lub zaburzenia te przybierają na sile,

  • w nocy nie widzi gwiazd na niebie, widocznych dla innych,

  • ogranicza swoją aktywność, ponieważ obawia się wychodzić z domu po zmroku,

  • ma trudności z prowadzeniem samochodu w nocy z powodu odblasków światła.

Powrót do bloga

Jesteś gotów podjąć pracę?

Zapraszamy do przejrzenia niektórych ofert pracy opiekunki w Niemczech. Chcesz zobaczyć wszystkie oferty?

class opieka od 10.01.2019

Seniorka mieszka sama w domu w Monachium. Pani ma zdiagnozowane problemy z sercem i ciśnienem. Jest osobą mobilną. Nie potrzebuje pomocy przy codziennych czynnościach typu mycie czy ubieranie. Te czynności wykonuje samodzielnie. Pani jest osobą aktywną, lubi chodzić do teatru, kawiarni, spotykać się z przyjaciółmi, wychodzić na spacery.

Zobacz ofertę
class opieka od 10.01.2019

Pani mieszka z mężem w domu jednorodzinnym. Seniorka ma przyznane Pflegegrad 4. Podopieczna porusza się za pomocą rollatra lub wózka inwalidzkiego. Występują u niej problemy ze słyszeniem i widzeniem. Pani jest po wylewie, ma problemy z ciśnieniem, jest allergikiem (papryka i orzechy) i ma cukrzycę. Dla podopiecznej obiad jest przywożony ze szpitala, natomiast śniadanie i kolację należy przygotować w domu. Podopieczna stara się dużo rzeczy robić samodzielnie, ale np. jest potrzebna pomoc przy myciu lewej strony ciała, kąpieli czy zakraplaniu oczu. Mąż podopiecznej ogólnie jest osobą samodzielną, jednak potrzebuje pomocy przy zakładaniu skarpet i kremowaniu nóg. Opiekunka powinna przy pomocy męża podopiecznej umieć włożyć do bagaznika elektryczny wózek inwalidzki Seniorki.

Zobacz ofertę
class PILNE! opieka od 15.01.2019

Podopieczny mieszka z żoną (która nie wymaga opieki) w domu wielorodzinnym w małym mieście. Pan oprócz dolegliwości związnych z wiekiem starczym ma zdiagnozowaną cukrzycę insulinową. Podopieczny 20.06.2016 roku po upadku w domu, przebywał w szpitalu na leczeniu. W szpitalu podopieczny miał lekki wylew do mózgu, utworzył się krwiak, który zniknął po paru dniach.. Podpieczny porusza się na wózku inwlaidzkim bądź za pomocą rollatora. Po schodach nie chdzi. Potrzebuje pomocy przy kładzeniu się do łóżka, ubieraniu rozbieraniu się i myciu.

Zobacz ofertę