• Pn - Pt : 8:30 do 15:30
  • So - Ni : nieczynne

Wysoki poziom cholesterolu - jak go obniżyć

Wysoki poziom cholesterolu - jak go obniżyć

Wysoki poziom cholesterolu - jak go obniżyć 20 lis

 

Cholesterol- substancja podobna do tłuszczu, która krąży we krwi – odkłada się w ścianach tętnic i drażni je, powodując tworzenie się blaszki miażdżycowej. Nagromadzenie się pewnej warstwy blaszki sprzyja powstawaniu skrzepów, które blokują przepływ krwi i mogą doprowadzić do udaru mózgu lub zawału serca. Organizm człowieka jest w stanie wyprodukować tyle cholesterolu, ile potrzebuje. Pewna ilość cholesterolu jest potrzebna do wytwarzania hormonów. Kiedy jadamy produkty podnoszące poziom cholesterolu i prowadzimy tryb życia, który dodatkowo wpływa na zwiększanie jego ilości, to w końcu mamy o wiele więcej cholesterolu we krwi, niż organizm mógłby kiedykolwiek spożytkować. Nadmiar cholesterolu odkłada się w tętnicach. Predyspozycje do wysokiego poziomu cholesterolu mogą być również dziedziczne.

 

Jak obniżyć poziom cholesterolu?

 

Czosnek. Nie ma znaczenia czy jest surowy, marynowany, smażony czy też w postaci tabletek. Związki organiczne siarki zawarte w czosnku obniżają poziom cholesterolu. Im więcej czosnku się zjada, tym lepiej. Zjadanie połowy lub całego ząbku czosnku dziennie może obniżyć poziom cholesterolu o 5-10% w ciągu zaledwie 3 miesięcy, spożycie zaś 10 ząbków czosnku dziennie obniża ten poziom o 21% w ciągu tego samego czasu.

Dieta bogata w błonnik. W organizmie rozpuszczalny błonnik tworzy ochronną maź, która zapobiega wchłanianiu się cholesterolu w jelitach. Spożycie 10 g rozpuszczalnego błonnika dziennie (filiżanka ugotowanych otrębów zbożowych, pomarańcza, filiżanka fasoli zwyczajnej, 1 pieczony ziemniak) może obniżyć poziom cholesterolu o 5-10%.

Dania z soi. Zjedzenie 20-25 g białka sojowego dziennie może obniżyć poziom cholesterolu aż o 10%. Nie trzeba zmuszać się do jedzenia tofu, aby wykorzystać lecznicze właściwości soi. Poniżej podajemy kilka sposobów, jak wzbogacić dietę w soję.

  • przyrządzaj płatki owsiane z różnymi rodzajami mleka sojowego,

  • zastępuj połowę białej mąki w wypiekach mąką sojową,

  • dodawaj białko sojowe, które można kupić w sklepach ze zdrową żywnością, do sosu pomidorowego,

  • dodawaj tofu do innych potraw, np. zup czy zapiekanek z makaronu.

Potrawy ostro przyprawione. Przyprawa chili zawiera roślinny związek chemiczny kapsaicynę, która zapobiega przyklejaniu się cholesterolu LDL do ścian tętnic.

Aktywność fizyczna. Ćwiczenia fizyczne podnoszą poziom „dobrego”cholesterolu HDL, który transportuje zatykający tętnice cholesterolu LDL do wątroby. Są różne zdania na temat najbardziej wskazanej intensywności ćwiczeń. Najlepsze wyniki zaobserwowano u mężczyzn uprawiających bieganie. Jeśli bieganie nie jest odpowiednim dla Ciebie sportem, to można codziennie spacerować co najmniej 3-kilometry.

Walka z nadwagą. Kwasy tłuszczowe nasycone, które znajdują się w mięsie i pełnotłustych produktach mlecznych, podnoszących poziom cholesterolu we krwi, ale wydaje się, że inne tłuszcze (takie jak kwasy tłuszczowe nienasycone zawarte w oliwie z oliwek, oleju sojowym, oleju kukurydzianym i orzechach) nie zatykają tętnic. Jednak i te roślinne tłuszcze są wysokokaloryczne. Ilość spożywanych kwasów tłuszczowych nasyconych można zmniejszyć, wprowadzając do diety chude mięso i nabiał z mleka odtłuszczonego lub niskotłuszczowego. Trzeba również ograniczyć dzienne spożycie mięsa, drobiu i ryb do około 20 dkg lub mniej. Kolejny sposób na ograniczenie ilości tłuszczów nasyconych, to przy zakupie sprawdzanie na opakowaniu, jakie są składniki produktu. Zawsze też sprawdzaj, ile cholesterolu zawiera dany produkt.

Zastosuj głóg. Głóg jest najlepszym ziołem leczniczym na serce, które często pada ofiarą cholesterolu nagromadzonego we krwi. Jest to wystarczający powód, aby mężczyzna przyjmował preparat z głogu, jeśli ma wysoki poziom cholesterolu. Ale jest jeszcze jeden powód. Badania naukowe potwierdzają, że głóg obniża poziom cholesterolu.

Ochrona wątroby. Ziołowe środki lecznicze często są wykorzystywane z uwagi na związek między poziomem cholesterolu we krwi a wątrobą. Źle pracująca wątroba może przyczynić się do podniesienia poziomu cholesterolu w organizmie. Układ trawienny może nie pozbywać się cholesterolu albo wątroba może produkować zbyt dużą jego ilość. W takiej sytuacji może pomóc korzeń mniszka lekarskiego. Nie ma bezpośrednich dowodów na to, że obniża on poziom cholesterolu, ale na pewno ma zbawienne działanie na wątrobę.

Powrót do bloga

Jesteś gotów podjąć pracę?

Zapraszamy do przejrzenia niektórych ofert pracy opiekunki w Niemczech. Chcesz zobaczyć wszystkie oferty?

class opieka od 15.04.2019

Podopieczna mieszka sama na wsi w domu jednorodzinnym. Ma problemy związane z wiekiem starczym, rozrusznik serca, zaburzenia rytmu serca, sztuczne stawy biodrowe. Złożony wniosek o Pflegestufe 1. Problemy ze słuchem i z widzeniem (okulary). Porusza się za pomocą rollatora. Potrzebuje pomocy przy chodzeniu po schodach, kładzeniu się do łóżka oraz myciu się. Fryzjer oraz pani do pedicuru przychodzi do domu. Pomoc przy zakładaniu pończoch gumowych. Je i pije samodzielnie. Podopieczna wstaje w nocy jeden raz ale nie trzeba do niej wstawać. Sprawna umysłowo, aczkolwiek zaczynają się problemy z pamięci. Chce nadal decydować o sobie i ma tendencje do dominacji. Nie mniej jednak zwraca uwagę na otoczenie i jest dla nich wyrozumiała.

Zobacz ofertę
class opieka od 16.04.2019

Pani mieszka z meżem w domu jednorodzinnym w małej miejscowości. Mąż nie wymaga opieki. Do kontaktu jest syn, który mieszka w tej samej miejscowości. Podopieczna ma demencję i jest osobą inkontynencyjną. Potrzebna jest pomoc przy myciui. Ubiera się samodzielnie. Seniorka ma przyznane Pflegegrad 3. Porusza się samodzielnie. Panią trzeba mobilizować do wychodzenia na spacery. Nie wymaga opieki w nocy. W domu znajduje się kot, nie trzaba się nim opiekować.

Zobacz ofertę
class opieka od 12.04.2019

Podopieczna mieszka samaw samodzielnym mieszkaniu na wsi w oklolicach miasta Salzburg. Pani poza problemami związanymi z wiekiem, ma zdiagnozowaną demcję, inkontynencję, problemy z ciśnieniem i problemy z sercem. Przy problemach z sercem mogą wystąpić problemy z oddychaniem, wówczas należy podać tlen. Podopieczna porusza się za pomoca rollatora. Potrzebna jest pomoc przy kładzeniu i wstawaniu z łóżka. Seniorka potrzebuje pomocy przy codziennych czynnościach jak mycie, ubieranie i rozbieranie się, podawanie leków.

Zobacz ofertę